Zaloguj się, aby obserwować  
oczkomac

ruszta czy ściółka dla bydła opasowego

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
oczkomac    0

witam w raz z ojcem prowadzimy gospodarstwo o powierzchni 150 ha i 4000 tyś świń i chcemy dobudować przy jednej z chlewni zadaszenie do bydła , z oby dwóch stron chcemy postawić mury by nie był takiego przeciągu a od strony ganku paszowego założyć kurtyny z plandek. chlewnia do której chcemy dobudować to zadaszenie mierzy 80 metrów.

zastanawiamy się czy zrobić na rusztach czy na ściółce ,bo widzę że opinie są podzielone.w naszym przypadku jest to obojętne no tylko z tą robotą wiadomo że na rusztach jest mniej roboty ale znowu te choroby i utrata energi.

to co jest lepsze ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

Ty się nie martw o choroby na rusztach tylko o choroby z innych powodów. Przy 4tys świń nie ryzykowałbym bliskiego sąsiedztwa bydła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem na ściółce lepiej jest trzymać byki a zwłaszcza na głębokiej. przy takiej dużej oborze to praca przecież tylko i wyłącznie maszynowa. także chyba bez różnicy czy na rusztach czy ściółce. ale podobna na głębokiej byki są spokojniejsze bo się zmęczą biegając. ale to tylko słyszałem a ile w tym procent prawdy to nie wiem. o osobiście wolał bym na głębokiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kendzior15    87

głęboka ściółka gnój zamiast gnojowicy wiadomo trochę więcej roboty bo trzeba posłać ale byki mniej biegają czyli lepiej rosną chyba że zrobisz stanowiska to już całkiem lux ;) ale obornik moim zdaniem lepszy a poza tym koszty mniejsze dużo a nawóz i tak pewnie będziesz wybierał traktorem albo ładowarką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matix    0

ja mam bydło na głebokiej ściółce obornik wywalam od miesiaca do dwóch zalezy kiedy mam czas ,na rusztach zawsze mniej pracy bo nie wywalasz obornika tylko musisz miec duzy zbiornik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Montifan    0

sloma to tez koszt. a coraz trudniej o nia bo za darmo to juz malo kto oddaje. a gnojowica ja u siebie usuwam ja jednym ciagnikiem wiec koszty duzo nizsze nie mowiac o pracy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tiger3952    8

Odkąd przeszliśmy na ruszta to nawet nie chcemy słyszeć o głabokiej ściółce. Nie martw się o choroby na na rusztach jast ich o wiele mniej niż na ściólce, ponieważ w oborniku gromadzi się więcej bakteri i bardziej chorują, wygoda jest niesamowita w porównaniu do głębokiej ściólki nie obchodzi cię ścielenie, i zwożenie słomy które jest kosztowne i pracochłonne, a słoma w dzisiejszych czasach też jest droga i lepiej ją sprzedać lub ściąc kombajnem i z powrotem wróci do ziemi jako nawóz, z resztą gnojowica tez jest bardzo dobrym nawozem. Także z mojej strony jak najbardziej polecam oborę na rusztach ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKASZ14    4

ja tam boje się panicznie ruszt jeśli wiesz jak to jest (maże trzode masz na rusztach) to bierz. Nie znam tej technologi bo ani razu na żywo nie widziałem ale przeczytałem może z 2 książki o tym i dalej nie wiem czy pchać się w rusztach bo nigdy niewiem czy wimieszam gnojowice i czym ją dobrze wymieszac ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yaroC330M    0

Witam, ja uważam że oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy ale musisz sam zdecydować czy masz możliwości i sprzęt do wywalania obornika lub czy posiadasz mieszadło i dużą beczkę do szamba.Takie jest moje zdanie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oczkomac    0

no dziękuje wszystkim za odpowiedzi i chyba wybiorę jednak ruszta ,zbiornik mam duży , beczkowóz też więc chyba ruszta.

 

dziękuje i pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKASZ14    4

Gnojowice najlepiej wymieszać spacjalnym mieszadłem do gnojowicy i nie ma potem żadnego problemu z wypompowaniem.

tu masz link

http://moto.allegro.pl/mieszadlo-mikser-i2952769180.html

http://moto.allegro.pl/mieszadlo-mikser-i2952744437.html

PS. Ja jeszcze dolewam troche wody aby rozcięczyć gnojowice przy mieszaniu

 

mi chodzi i wymieszanie w kanale (myślałem o to tym systemie z kanałami i zasówami w kanale) boje się że gnojowica nie spłynie do zbiornika i jakieh szerojości zrobic kanały ) to wszystko chce sam zrobic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tiger3952    8

Jeśli chcesz dobrze wymieszać pod rusztami to polecam takie mieszadło

http://***.com.pl/gallery/image_page.php?album_id=108&image_id=3162

Mam podobne do sprzedania jeśli jesteś zainteresowany to pisz na pw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Helikaon    0

Ruszta, ruszta i jeszcze raz ruszta. Dwa lata temu miałem identyczny dylemat, ale dziś to bym inaczej opasów nie chciał chować. Zimą obsluga 30 szt zajmuje mi 5 (pięć) min dziennie, a zwierzaki czyściutkie, przyrastają szybciej niż na głębokiej ściółce. Jednym słowem opasy są szczęśliwe i ja też. Jedyny minus to koszty budowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kendzior15    87
Napisano (edytowany)

Ruszta, ruszta i jeszcze raz ruszta. Dwa lata temu miałem identyczny dylemat, ale dziś to bym inaczej opasów nie chciał chować. Zimą obsluga 30 szt zajmuje mi 5 (pięć) min dziennie, a zwierzaki czyściutkie, przyrastają szybciej niż na głębokiej ściółce. Jednym słowem opasy są szczęśliwe i ja też. Jedyny minus to koszty budowy.

 

 

kolego jakie szybsze przyrosty jak bydło biega i szaleje w głębokiej ściółce bardziej się męczą i nie chce im się biegać a ruszta chyba też trzeba czyścić bo nie zawsze wszytko idzie do zbiornika koszty budowy ogromne, fakt jeden ciągnik do usuwania gnojowicy ale w sezonie jak wszytko rośnie i nie trzeba "podlewać" gnojówką i masz pełny zbiornik to co z nią robisz będzie się wylewać do obory? a obornik odsuwasz i leży czeka gnojowica zakwasza ziemię więc co kilka lat wypadało by nawieść wapnem poza tym obornik jest dobrym nawozem odpowiednio przyorany jest czasem lepszy niż gnojowica. Kwestia słomy je żeli chce budować obore to ma jakies zaplecze na którym sieje zboże kukurydze więc słoma z własnych pól więc myśle że głęboka lepsza jest :)

Edytowano przez kendzior15

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

To co zaoszczędzi na wywozie obornika, zwózce słomy, ścieleniu, to kupi spokojnie wapno którym odkwasi glebe jeśli naprawdę gnojowica zakwasza. A co do zbiornika to trzeba wybudować taki który nam zapewni że się nie będzie wylewać. Jesienią pod zboża wywiezie, na wiosnę pod QQ i jakoś powinno starczyć. Reszte sprzeda sąsiadom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tiger3952    8

U mnie jak w polu jak jest zasiane to się na łaki wywozi i nie ma problemu zprzebraniem zbiornika, a ruszta to myję karcherem raz na 3 miesiace więc z czyszczeniem nie ma tak dużo roboty :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez ija-ija-jooo
      Witam, chciałbym założyć temat ogólny, aby skorzystać z doświadczenia z osób, które wybudowały w swoim życiu już co nie co. Nie chodzi mi o koszty, które każdy może sam się dowiedzieć, lecz o uzyskanie informacji, jak dane wyposażenie "wytrzymuję" podczas normalnego użytkowania. Mianowicie, chciałbym się Was dopytać, jakiego producenta i dlaczego polecacie:
       
      - okna przesuwne
      - świetlik kalenicowy
      - mikser do gnojowicy
      - ruszta betonowe
      - wrota
      - wszelkie wygrodzenia dla bydła, furtki przepędowe, drabiny skośne, rury karkowe
       
       
      Ja już praktycznie wybrałem poszczególne wyposażenie, zastanawiam się jedynie na ostatniej prostej czy coś nie zmienić, nie porównać z inna firmą. Dlatego też proszę o Wasze sugestię, co do firm.
      Temat ma na celu podpowiedzi przyszłym użytkownikom, jak wypada wyposażenie w warunkach nie pokazowych (targi), co do jakości, trwałości, obsługi itp. Proszę jedynie o poparcie chociaż zdaniem wyboru producenta, ponieważ jakby mnie interesowało samo jego wyszukanie, mamy od tego google. 
    • Przez Damiq
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć, ile ton obornika spodziewać się po 100szt. tucznika odchowanych od 30 do 125kg ? Chodzi mi o głęboką oraz płytką ściółkę.
       
    • Przez Nasters
      Mam do sprzedania Wyposażenie chlewni Trzoda
      Wszystko firmy Big Dutchman  (Bardzo Solidna Niemiecka Firma)
      Do Sprzedania:
      *Tubomaty (Automaty Paszowe) 
      *Ruszta Plastikowe
      *Kojce Porodowe
      *Pojedynki dla Macior
       
      Zainteresowanych proszę o Kontakt Priv(Wiadomość Prywatna)
    • Przez Nasters
      Mam na sprzedanie wyposażenie Chlewni Trzody:

      Wszystko firmy Big Dutchman (Bardzo Solidna Niemiecka Firma)

      *Ruszta Plastikowe

      *Wygrodzenia do Warchlakarni

      *Tubomaty (Automaty Paszowe)

      *Kojce porodowe dla macior i całe wyposażenie porodówki

      *Pojedynki dla macior 

       

      Zainteresowanych proszę o kontakt w Wiadomości Prywatnej (Priv)
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj