Polecane posty

pasiu66    18

Panowie czy jest sens dawania azotu na groch? Czy on w ogóle go potrzebuje? A na grzyba co tam dajecie i w jakiej fazie?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Moim zdaniem nie ma sensu chyba ze naprawde jest słaby. Mój siany 10 kwietnia ma około 25 cm zalezy od stanowiska. Na korzeniach są już brodawki. jakoś szybko. Na łubinie pojawiały sie przed kwitnieniem a do kwitnienia grochu jeszcze sporo czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107
Napisano (edytowany)

2 litry Butoxone kładzie Batutę? Jak kładzie, co to znaczy?

 

Dosłownie, groch się przechyla na bok, wąsy stają się bardzo elastyczne i opadają do dołu. Dziś po deszczu groch na testowych poletkach trochę się poniósł, ale przed opryskiem wraz wyglądał inaczej, co będzie dalej - zobaczymy. A przy jeszcze większych dawkach (jednak już bliżej nieokreślonych) to wąsy usychają (już po 24h są suche) a liście żółkną. MCPB to substancja parząca. 1,4-1,5l Butoxone na ha to moim zdaniem max, w sumie tak jak i inni napisali wcześniej na forum (czytaj - nic odkrywczego). Dawka polecona Pajeja jest bardzo bezpieczna, jak i całe rozwiązanie. Na etykiecie Butoxone jest tez informacja, że niektóre odmiany jadalne mogą być wrażliwe na ten środek. Ze stosowaniem MCPB w grochu jadalnym jest tak jak z diflufenikanem w łubinie wąskolistnym, wiele jest zabawy z dawkami a efekt jest średni. W połączeniu z bentazonem (480-1200 g/ha) jest znacznie lepiej, ale cena oprysku to kosmos przy dużych dawkach bentazonu.

 

@damianzbr

 

Teraz mi się przypomniało, w Wingu oprócz sprawdzonej w grochu pendimetaliny jest jeszcze dimetenamid-P, a nie wiem jak groch na niego reaguje. I jeszcze ten Lumax z kukurydzy - terbutylazyna, mezotrion, s-metolachlor... nie wiem jak szybko się rozkładają.

 

edit:

 

 

W przypadku konieczności wcześniejszego zaorania plantacji potraktowanej środkiem Lumax 537,5 SE (w wyniku uszkodzenia kukurydzy przez grad, choroby, szkodniki lub przymrozki) na polu można uprawiać kukurydzę lub życicę trwałą. Po zbiorze kukurydzy uprawianej w normalnych warunkach wegetacji, odchwaszczonej środkiem Lumax 537,5 SE do 1 lipca oraz po wykonaniu głębokiej orki można wysiewać wszystkie rośliny uprawne. W przypadku uprawy roślin wrażliwych, tj. buraka, strączkowych, rzepaku ozimego, słonecznika i warzyw oraz wcześnie sianych zbóż ozimych możliwe jest wystąpienie uszkodzeń.W skrajnie niekorzystnych warunkach (gleby piaszczyste, gleby łatwo przesychające, gleby o niskim pH [< 6,0], gleby o wysokiej zawartości substancji organicznej [>4,0%], niska aktywność biologiczna, wyjątkowo niskie temperatury w okresie zimowym, wyjątkowo niska wilgotność gleby latem i/lub jesienią i/lub zimą, nakładanie się powierzchni opryskanej preparatem, gleby nadmiernie ugniecione) mogą wystąpić tymczasowe wybielenia, zahamowanie wzrostu, zmniejszenie obsady w roślinach wrażliwych (buraki, strączkowe, słonecznik i warzywa). Dlatego też uprawa w/w roślin jako roślin następczych nie jest zalecana, gdy pH gleby jest znacznie poniżej 6,0, lub jeśli po zastosowaniu środka w poprzednim sezonie wystąpił długotrwały okres posuchy. Głęboka orka po uprawie kukurydzy i pH gleby ponad 6,0 znacząco zmniejszają ryzyko uszkodzeń tych roślin.

 

 

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

A u mnie są już strąki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol2306    12

Jaki oprysk polecacie na początek kwitnienia i na strąkowca biorąc pod uwagę cena do skuteczności?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Jaki oprysk polecacie na początek kwitnienia i na strąkowca biorąc pod uwagę cena do skuteczności?

Proteus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Witam

 

U mnie Mecenas lada dzień będzie kwitł.

 

Planuje dzisiaj lub jutro zdrobic zabieg:

1. Na robaka Desha 2,5 EC - 0,3 l/ha (generyk DECISa 2,5 EC)

2. Siarczan magnezu siedmiowodny- 10 może 15 kg/ha

3. Basfoliar 36 Extra- 3 l/ha

4. Adob Bor- 1 l/ha

5. Adob Zn- 1 l/ha

6. Mikrovit Mo- 0,5 l/ha

7. Woda 300 l/ha

 

Nie widzę na roślinach Starkowca. Zabieg zoocydem robię zapobiegawczo. Mam jeszcze Proteusa (chciałem go dać później w trakcie kwitnienia), może zastosować go teraz zamiast Desha?

 

Ogólnie kiedy i czym zaczynacie pryskać na robaczki?

 

Z góry dzięki !

Edytowano przez adamson330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

mojemu grochowi jeszcze daleko do kwitnienia bo siany 10 kwietnia. Ten basfoliar chyba niepotrzebny. Bor jak najabrdziej. Ja proteusa bede stosował chyba po kwitnienia jak zaczną pojawiac sie strąki przeciw stronkowcowi a w czasie kwitnienia może też jakimś decisem polece.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

mojemu grochowi jeszcze daleko do kwitnienia bo siany 10 kwietnia. Ten basfoliar chyba niepotrzebny. Bor jak najabrdziej. Ja proteusa bede stosował chyba po kwitnienia jak zaczną pojawiac sie strąki przeciw stronkowcowi a w czasie kwitnienia może też jakimś decisem polece.

i wytrujesz zapylacze. pomyśl trochę


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

i wytrujesz zapylacze. pomyśl trochę

bede pryskał w nocy po oblocie zapylaczy tzw. W dzien nigdy nie pryskam jak nie decisem to jakims innym smierdzielem na mszyce za 15 zł na ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

decis ma opres prewencji 24 godziny więc pryskanie w nocy nie pomoże tutaj


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Czegoś tu nie rozumiem. W takim razie Decisem nie można by nigdy pryskać, bo zawsze ta prewencja 24 godz. Jeśli groch nie kwitnie ( brak tez w nim kwitnących chwastów) temperatura poniżej 20 oC to wg mnie można jechać. Czy z samego rana tez można jeśli jest chłodno i zapowiada się gorący dzień?

 

 

 

Edytowano przez adamson330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

jak nie kwitnie i nie ma w nim sasiednich chwastów to smiało możesz i w południe jechać. Jak nawet zatrujesz jakąś przelatująca pszczołe to zadna strata, co innego jak sie pryska po zapylaczach bedących na pozytku


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Wiadomo że trzeba być ostrożnym ale jeszcze nie zdarzyło mi się spotkać pszczoły w grochu.

Zbliża się kwitnienie. Prawdopodobnie wieczorem pojade 5% siarczanu Mg 1kg mikrostar complex i 1l bormaxu

 

i pewnie dodam superamu bo dużo wosku na liściach

Edytowano przez gwozd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

ale czmiele masowo oblatują grochy, a one sa równie ważne jak pszczoły


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25098

jak nie kwitnie i nie ma w nim sasiednich chwastów to smiało możesz i w południe jechać. Jak nawet zatrujesz jakąś przelatująca pszczołe to zadna strata, co innego jak sie pryska po zapylaczach bedących na pozytku

Ciekawa rada, tylko czy weźmiesz konsekwencje na siebie jak kolega polegnie finansowo? U mnie w rejonie już jeden  gość ma ponoć wystawiony rachunek za notoryczne pryskanie w trakcie oblotu.  Zabrane dopłaty na 5 lat. Przy kilkudziesięciu ha łatwo policzyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Czmiele???

 

Podaj jakiś przepis, paragraf na zabranie dopłat i innych konsekwencji finansowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Co nie zmienia faktu, że trzmiele są bardzo pożyteczne i zapylają groch.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kolego jak tam twój groch, przechodzi mu czy skasowałeś?

 

Bo i u mnie się coś wydarzyło :blink:

bf16b1836b966728e68231ff183d45f7_big.jpg\42894ac4e7bc33962614349e78d18dd2_big.jpg

 

http://pokazywarka.pl/17hhhb/#zdjecie20769808

 

pryskałem wing-P 3l/ha + comand 0,2/ha od czasu oprysku spadło przynajmniej ze 100l/m2

 

siałem bez orania po kukurydzy która była chroniona LUMAXEm

 

Gleba lekka. Sąsiad tego nie zrobił bo jest to na 3 różnych działkach. W jednym obrębie ale sąsiedzi różni.

 

Czy tyle deszczu przemieściło comand tak głęboko że teraz ten groch dopiero go sięgnął korzeniem?

 

Jak go ratować co proponujecie?

 

Przeprowadzone śledztwo i jest winowajca. Na 100% jest nim zeszłoroczny LUMAX.

Kolega tak samo, taki sam groch zasiał na polu po kukurydzy pryskanej w ubiegłym roku lumaxem i skutek identyczny, mimo iż grochu teraz niczym nie pryskał.

Drugi rolni z okolicy po kukurydzy pryskanej lumaxem zasiał kończynę a część łubin i tak samo obie plantacje wyginęły.

 

Teraz pytanie, czym to można by jeszcze teraz przesiać, jak jeszcze działa lumax, comand i wing-p. Jest jakiś wybór na tak późny siew, czy ugorowanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez SpracowanyPraktyk
      Panowie chciałem poruszyć ważną kwestię. Wystawiałem na olx na sprzedaż Groch odmiany milwa. Ogłoszenie wyglądało tak:
      Witam. Mam na sprzedaż groch, odmiana Milwa. 

      plenna odmiana pastewna, bardzo wczesna, wąsolistna
      rośliny o wysokości 75-80 cm o sztywnej łodydze

      dorodny, gruby, niedosuszany 
      posiadam na sprzedaż około 8 ton
      zapraszam
       
      z zastrzeżonego nr telefonu zaczęto do mnie dzwonić i automatyczna sekretarka klepała regułkę o działaniu na szkodę producenta. Następnie przychodziły prywatne wiadomości o naruszeniu prawa. Skończyło się tym, że olx zmoderował, czyli zakończył moje ogłoszenie pisząc:
      Zgłoszenie od producenta bądź jego przedstawiciela

      Twoje ogłoszenie zostało usunięte, ponieważ otrzymaliśmy zgłoszenie od producenta bądź jego przedstawiciela, z którego wynika, że oferowany przez Ciebie produkt nie jest oryginalny, został przerobiony lub nie posiadasz praw do jego dalszej sprzedaży. Reagujemy także, gdy otrzymujemy zgłoszenia o innych naruszeniach praw własności przemysłowej lub naruszeniach praw autorskich.

      Więcej o zakazanych przedmiotach w naszym serwisie dowiesz się tutaj: OLX.pl/zasady/#r10 . Prosimy o przestrzeganie zasad naszego Regulaminu.
       
      Wystawiając rośliny pastewne nie złamałem regulaminu.  Nigdzie nie napisałem, że są to nasiona siewne. Okazuje się, że firmy nasienne ograniczają obrót materiałem paszowym. Wychodzi na to, że groch który uprawiałem i zebrałem z pola jest nielegalny, nie oryginalny i nie mam prawa do jego sprzedaży a miał być jako dodatek paszowy dla lokalnego rynku. Czy ktoś się z tym spotkał?
      Jak umieściłem temat w złym dziale to przepraszam.
    • Przez ZetorPower
      Witam doradzicie mi Pany jaki nowy  agregat kupic pod ten siewnik D9-30 super redlicowy taki żeby hydropak sie nie złamał tak jak w agro maszu, ma miec przedni  wał 2 albo 3 rzędy łap i tylny wał packer. dodam że mam aktywny do tego siewnika ale na wiosenne lekkie warunki przydał by sie bierny przegądałem internety i wiele agregatów ale żadnego nie widziałem na żywo na zdjęciu to każdy porządnie wygląda 
    • Przez Scoti
      Witam mam pytanie dotyczące agragatu agro lift TYP-AUS 2 z wałem packera 2.5m jakieś opinie o nim ewentualnie jakaś lepsza firma w podobnym przedziale cenowym ?
    • Przez Thorod
      Sprzedam Agregat uprawowo siewny Amazone d7 super s. Duza skrzynia, po wymianie łożysk na oryginalne Amazone, sciezki i znaczniki powschodowe, drobny wysiew. Agregat po wymianie przednich tulej, na hydropaku, który jest nieuzywany od nowosci. Wiecej na priv(zdj). stan bdb
      Cena 9900zl
       
       
       
    • Przez karol2306
      Witam
       
      Na sprzedaż agregat w/w. Wszelkie info w ogłoszeniu ew. pod tematem lub prv
       
      Zapraszam
       https://www.olx.pl/oferta/agregat-uprawowo-siewny-2-5m-wal-packera-grano-CID757-IDtGmk9.html
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj