Skocz do zawartości

Zdjęcie

groch siewny

1598 odpowiedzi na ten temat

#661 Share marek28366

marek28366

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 30 kwiecień 2015 - 21:30

groch siewny

Panowie proszę o poradę, groch robi się jasno zielony tylko listki wierzchnie najmłodsze. Co to może być przyczyną, czy to jakaś choroba, a może brak jakiegoś składnika?

dodam, że groch mam zasiany w dwóch miejscach i w drugim jest wszystko OK.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
groch siewny Dzisiaj, 15:00
  •  

#662 Share galan99

galan99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 01 maj 2015 - 09:52

groch siewny

Podam linka to porównaj co jest nie tak zapewne brak składników.                                                                                                                                                                                                                                                                              http://niepodlewam.b...-chca-jesc.html

#663 Share albert1991

albert1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów

Napisany 01 maj 2015 - 13:11

groch siewny

Warto teraz pryskac groch mikroelelentami ?groch ma okolo 7cm :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#664 Share sebek52

sebek52

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 01 maj 2015 - 16:12

groch siewny

Czy gołębie mogą uszkadzać (jeść) groch? Zauważyłem że kilka razy dziennie gołębie siedzą u mnie w grochu, przeganiam je jednak wracają, i zastanawiam się czy to one czy robaki gryzą rośliny, bo listki są poobgryzane po bokach a tydzień temu pryskałem od robaka.

#665 Share jacek3773

jacek3773

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 319 postów

Napisany 02 maj 2015 - 09:26

groch siewny

młode listki tez są poogryzane ????? jeśli tak to  robal , oprzędzik wygryza takie półkola na liściach

#666 Share galan99

galan99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 02 maj 2015 - 13:46

groch siewny

Oprzędziki żerują na młodych roślinach bardzo powszechnie. Znaczenie ich wzrasta szczególnie gdy wiosną brakuje opadów i jest chłodno, i rozwój grochu jest powolny. Chrząszcze wczesną wiosną opuszczają zimowe kryjówki i przemieszczają się na plantacje wschodzących roślin grochu. Uszkadzają pęczniejące nasiona, pojawiające się liścienie. Wygryzają na brzegach liści płytkie, półkoliste zatoczki. Największą liczbę wyżerek obserwuje się na czterech pierwszych liściach grochu. Szkodliwe są głównie larwy, które wylęgają się z jaj złożonych na powierzchni gleby w pobliżu szyjki korzeniowej. Larwy wchodzą do ziemi i żywią się zawartością brodawek korzeniowych i korzonkami. Uszkodzone brodawki gorzej wiążą azot, a to prowadzi do osłabienia rozwoju roślin, które gorzej kwitną i wydają mniej strąków. Szkodnik przepoczwarcza się w glebie, chrząszcze nowego pokolenia pojawiają się w lipcu.

#667 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 02 maj 2015 - 20:04

groch siewny

czym pryskacie jednoliścienne (samosiewy, perz) w grochu?

czy 120g/ha mospilanu załatwi oprzędzika?

Edytowany przez aro1975, 02 maj 2015 - 20:05.

#668 Share marek28366

marek28366

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 02 maj 2015 - 20:17

groch siewny

czy mogę stosować w jednym zabiegu factac na oprzędzika i plonvit npk plus siarczan magnezu i elentualnie troszkę mocznika i cos na dwuliscienne?

czym pryskacie jednoliścienne (samosiewy, perz) w grochu?

czy 120g/ha mospilanu załatwi oprzędzika?

sam nie stosowałem, ale słyszałem, że dobry na te chwasty i samoziewy zbóż jest Labrador 05 EC .

#669 Share galan99

galan99

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 02 maj 2015 - 21:03

groch siewny

Pryskane na 1 liściene Labrador 05 EC  1,5 l na 1 ha działa bardzo dobrze chwast żółknie od spodu.   na owady dobry jest  Sherpa  100 EC.  zastosowanie  0,21 na 1 ha 

#670 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 02 maj 2015 - 21:07

groch siewny

a jak jednoliścienne maja po 4-6 liści?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#671 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 682 postów

Napisany 02 maj 2015 - 21:38

groch siewny

Aro1975 - mospilan to drogi zabieg. 200g kosztuje około 90zł. Ja zastosowałem najtańszy pyretroid, który ze względu na obecnie niskie temperatury jest wręcz wskazany.  Cyperkil 500 Ec -0,5l kosztuje 100zł i jest na 10ha. Tylko oczywiście jest taka różnica, że pyretroid zabija to w co trafi, a mospilan jednak trochę w roślinie zalega.

Na jednoliścienne jest chyba jeszcze czas, gdyż taka chwastnica jednostronna  wychodzi najczęściej po 15 maja i na nią bym z ewentualnym zabiegiem czekał. Chyba że groch zakrył już międzyrzędzia to nie ma na co czekać.

#672 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 03 maj 2015 - 07:16

groch siewny

Agrest tu masz foto, trafiają się pojedyncze samosiewy żyta i perz - chwastnicy nie widać

http://www.agrofoto....1-groch-mentor/

co do mospilanu to koszt na ha wyszedł 18zł (znajomy przywiózł z zagranicy 1kg za 150zł - czasem się uda przywieźć)

#673 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 682 postów

Napisany 03 maj 2015 - 07:55

groch siewny

Właśnie o to mi chodzi, że chwastnicy jeszcze nie widać, gdyż ona masowo kiełkuje jak dobrze popada i zrobi się ciepło. Najczęściej jej masowe wschody rozpoczynają się po 15 maja. To dotyczy moich rejonów - południowe mazowieckie. Może się tak zdarzyć, że dziś opryskasz, a za dwa dni zrobi się zielono od chwastnicy. Ale Ty najlepiej znasz swoje pola i wiesz mniej więcej jakie zagrożenie może być z jej strony. U mnie najczęściej problemem jest na glebach lekkich i piaskach.

Z drugiej strony groch masz ładny i wysoki i za tydzień pewnie zakryje ziemię, więc i presja wtórnego zachwaszczenia zniknie.

Na samosiewy dobry jest też AGIL 100ec, tylko nie wiem jak cenowo obecnie.

#674 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 03 maj 2015 - 08:25

groch siewny

dzięki

#675 Share grzegorz210182

grzegorz210182

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 338 postów

Napisany 04 maj 2015 - 21:13

groch siewny

ten mospilan to pewnie za wschodniej granicy. za darmo nie chciał bym  tych środków. kiedyś w okolicy jeździł gość i proponował pumę z za wschodniej granicy za pół ceny kto tego użył to spaliło owsik razem z jęczmieniem. 

#676 Share Egzo

Egzo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 04 maj 2015 - 21:43

groch siewny

U nas też zrobił w okolicy zrobił oszczędność i ponad 25ha rzepaku poszło :huh:

#677 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 05 maj 2015 - 07:06

groch siewny

Mam problem z grochem, nie chce rosnąć i od dołu robi się czarny:/  Niskie ph czy jakaś choroba ??

#678 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3221 postów

Napisany 05 maj 2015 - 08:09

groch siewny

ten mospilan to pewnie za wschodniej granicy. za darmo nie chciał bym  tych środków. kiedyś w okolicy jeździł gość i proponował pumę z za wschodniej granicy za pół ceny kto tego użył to spaliło owsik razem z jęczmieniem. 

Chętnie przyjmę ten mospilan za darmo :D

Jeśli zalakowane opakowanie to co ma spalić, zastanów się. 

#679 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 682 postów

Napisany 05 maj 2015 - 09:32

groch siewny

Tomek90 - chyba nie wiesz jakie cuda mogą się kryć  w opakowaniach z zza wschodniej granicy. Jak nie ma pewnego źródła popartego jakimiś opiniami użytkowników to lepiej nie ryzykować. Ostatnio zamiast Score sprzedawali podpałką do grila.

Z owadobójczymi to jest jeszcze tak, że efekt widać po krótkim czasie, ale herbicydy i fungicydy to już ruletka. Na poprawkę może nie starczyć czasu lub nie będzie czego poprawiać.

Po za tym jest zamiennik Mospilanu w płynie Piorun. Co prawda rejestracja na muchy, ale chociaż z konkretnej firmy, z paragonem lub fakturą. Dziś kupowałem po 150zł/0,5l.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#680 Share grzegorz210182

grzegorz210182

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 338 postów

Napisany 05 maj 2015 - 11:46

groch siewny

zalakować opakowanie to ja ci mogę w garażu 

nie mówię że mospilan coś spali ale może zwyczajnie wcale nie działać. jag by ruskie mieli dobre środki to by u nas nie brali, zawsze jak jestem w sklepie jest jakiś ukrainiec i bierze całymi pudłami raczej na handel. rejon tomaszowa lub 

Edytowany przez grzegorz210182, 05 maj 2015 - 11:51.