Skocz do zawartości

Zdjęcie

groch siewny

1598 odpowiedzi na ten temat

#381 Share onyks

onyks

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 30 grudzień 2014 - 22:59

groch siewny

moderator nie szalej z tymi ostrzezeniami

plon grochu ok 4 ton zalezy od roku ja sieje nasienny groch wiec mam cene ustalona na 1200 za tone plus wieksze dopłaty wiec nie jest najgorzej ale co wazniejsze to stanowisko zostawia rewelacyjne po grochu 300 kg saletry plon pszenicy 8 ton i wszystkie parametry spełnia i choroby sie bardzo nie czepiaja

a jezeli chodzi o odmiany to polecam audit z limagrena dobrze sie trzyma do zbioru i nie jest wysoka

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
groch siewny Dzisiaj, 05:21
  •  

#382 Share rafto

rafto

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 31 grudzień 2014 - 01:29

groch siewny

Potrzebuje artykuł z czasopisma "bez pługa" na temat miedzyplonów wiąrzących azot ;) prosiłbym o skan lub zdjęcia na meila: grzes955@wp.pl  

Z góry dziękuję za pomoc :)

Edytowany przez rafto, 31 grudzień 2014 - 01:37.

#383 Share FENDT700vario

FENDT700vario

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 31 grudzień 2014 - 01:31

groch siewny

Koledzy poradźcie jakim rozstawem siać groch w poznaniaku 2,7m i czy kółka wysiewające mogą być te same co do zbóż ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#384 Share mlodyrolnik1

mlodyrolnik1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 31 grudzień 2014 - 09:00

groch siewny

Witam

Co sądzicie o zasianiu grochu po ugorze (klasa IVb )? Czy to ma jakieś szanse powodzenia? Z góry dziękuję za odpowiedzi

Edytowany przez mlodyrolnik1, 31 grudzień 2014 - 09:01.

#385 Share Kuba7485

Kuba7485

Nowicjusz

• V.I.P.
  • rank
  • 20 postów

Napisany 31 grudzień 2014 - 17:51

groch siewny

moderator nie szalej z tymi ostrzezeniami

plon grochu ok 4 ton zalezy od roku ja sieje nasienny groch wiec mam cene ustalona na 1200 za tone plus wieksze dopłaty wiec nie jest najgorzej ale co wazniejsze to stanowisko zostawia rewelacyjne po grochu 300 kg saletry plon pszenicy 8 ton i wszystkie parametry spełnia i choroby sie bardzo nie czepiaja

a jezeli chodzi o odmiany to polecam audit z limagrena dobrze sie trzyma do zbioru i nie jest wysoka

A co do zielonego grochu to mam pytanie jeszcze kolego, gdzie go dostać lub chociaż jak się nazywa odmiana czy coś ... :)

#386 Share onyks

onyks

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 01 styczeń 2015 - 22:43

groch siewny

prophet z limagraina zadzwon do przedstawiciela to powie gdzie ja kupic w twojej okolicy

#387 Share Kuba7485

Kuba7485

Nowicjusz

• V.I.P.
  • rank
  • 20 postów

Napisany 01 styczeń 2015 - 23:38

groch siewny Dzięki śliczne za pomoc :)

#388 Share cobrap

cobrap

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika

Napisany 07 styczeń 2015 - 16:27

groch siewny

Witam

Co sądzicie o zasianiu grochu po ugorze (klasa IVb )? Czy to ma jakieś szanse powodzenia? Z góry dziękuję za odpowiedzi

nie polecam, groch slabo rosnie na ziemi dlugo nieuprawianej, wiem bo praktykowalemj. chyba ze na przyoranie to mozesz zasiac. Podstawa w uprawie grochu to ph powyzej 6 i brak zielska gleboko korzeniacego sie (bylica pospolita oraz perz)

#389 Share masa24

masa24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 915 postów

Napisany 16 styczeń 2015 - 22:15

groch siewny

panowie jak to jest z zaprawianiem nitragina , duza znizke plonu zauwazyliscie jak nie zaprawiliscie tym preparatem?

#390 Share jacek3773

jacek3773

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 319 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 10:49

groch siewny

panowie jakie nawożenie zastosować pod groch , przedplonem była pszenica 2razy analizę ziemi robiłem w 2013 na jesieni gleba to rędzina N15 P32 K119 CHLORY WAPNIE MAGNEZ W NORMIE pierwszy raz będę siał więc zero doświadczenia

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#391 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 19 styczeń 2015 - 20:20

groch siewny

odnośnie do nawożenia to dawka startowa to zazwyczaj 30kg N, natomiast odnośnie do P i K to należy przyjąć potrzeby na 15kg P i 30kg K dla każdej tony plonu (ziarna) czyli dla 4t/ha około 60kg P i 120kg K

#392 Share jacek3773

jacek3773

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 319 postów

Napisany 20 styczeń 2015 - 17:01

groch siewny

ok  a co z pozostałością składników w glebie uwzględniać jakiś % czy nie, słomy  nie zbieram od x lat  i stąd chyba niskie N bo idzie na rozkład masy Ph z analizy wyszło 8

#393 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 20 styczeń 2015 - 19:21

groch siewny

ja uwzględniam resztki pożniwne pozostawione przy każdej kalkulacji rośliny następczej - azotu nie wyliczysz, ale NPK, Mg i S na pewno w przybliżeniu jak weźmiesz pod uwagę plon

#394 Share AdamZetor12145

AdamZetor12145

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 489 postów

Napisany 22 styczeń 2015 - 19:55

groch siewny

Panowie, Powtarzam pytanie kolegi wyżej... Zaprawiać nitraginą bo pierwszy raz strączki na polu będą ? jakaś różnica ?

#395 Share cobrap

cobrap

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 27 styczeń 2015 - 19:52

groch siewny

sieje groch od kilku lat i tylko raz zaprawialem nitragina na probe na jednym polu, roznicy nie zauwazylem w plonie zadnej tylko pod druga czesc dalem  na start 50kg N, a zalecaja w granicach 30kgN. Odchodze tez od zaprawiania Vitawax-em bo trzeba to robic w betoniarce zeby nie uszkodzic (polupac)  nasion.

#396 Share AdamZetor12145

AdamZetor12145

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 489 postów

Napisany 27 styczeń 2015 - 20:26

groch siewny

czytałem to forum i różnie się wypowiadali raz że jest różnica a raz że nie ma

#397 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 27 styczeń 2015 - 21:47

groch siewny cobrap

to wcale nie zaprawiasz czy może masz jakąś lepszą zaprawę? 

Nitraginą nie zaprawiałem ani łubinu ani grochu, zawsze tylko vitawax lub sarox. W grochu dodałem też nawóz donasienny, ten co dodają do scenica. Nawożenie to było 150kg superfosfatu wzbogaconego i 150kg soli potasowej, popełniłem błąd bo nie dałem magnezu na stanowisku o małej zasobności w ten składnik. W tym roku mam zamiar oprócz superfosfatu i soli rozsiać 100kg siarczanu magnezu granulowanego

Czy warto groch pryskać fungicydami?

#398 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 28 styczeń 2015 - 08:26

groch siewny

zasadniczo nitragina poprawia przyswajanie azotu, więc nawet jeśli plon będzie taki sam to pozostanie go więcej na stanowisku, odnośnie do zabiegów ochronnych to trzeba je stosować wyłącznie w przypadku zaobserwowania objawów, jeśli presja jest mała to nie warto, jednak w przypadku dużego zagrożenia (monokultura lub duża ilość upraw w sąsiedztwie) warto wykonywać zabiegi zapobiegawczo,

ile płacicie za materiał siewny grochu i jaka jest MTN? kolega ma w tym sezonie 250g (susza), a w zeszłym było dokładnie 283g na tarchalskiej i siła kiełkowania 83%

Edytowany przez kissmy..., 28 styczeń 2015 - 17:34.

#399 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1789 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 28 styczeń 2015 - 10:07

groch siewny

Będę siał dopiero drugi raz i jeszcze nie potrafię zbyt dobrze rozpoznawać chorób, czym najlepiej opryskać zapobiegawczo? Amistar? A może lepiej czymś innym?

U mnie batuta też jest dosyć drobna pomimo odpowiednich ilości wody, siana była trochę rzadziej niż optimum. Czy to może przez niedostateczną ilość magnezu? Ale przynajmniej mniej kg trzeba będzie wysiać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#400 Share cobrap

cobrap

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisany 28 styczeń 2015 - 17:58

groch siewny

cobrap

to wcale nie zaprawiasz czy może masz jakąś lepszą zaprawę? 

Nitraginą nie zaprawiałem ani łubinu ani grochu, zawsze tylko vitawax lub sarox. W grochu dodałem też nawóz donasienny, ten co dodają do scenica. Nawożenie to było 150kg superfosfatu wzbogaconego i 150kg soli potasowej, popełniłem błąd bo nie dałem magnezu na stanowisku o małej zasobności w ten składnik. W tym roku mam zamiar oprócz superfosfatu i soli rozsiać 100kg siarczanu magnezu granulowanego

Czy warto groch pryskać fungicydami?

nie zaprawiam jesli sieje wlasnym materialem, gdy kupuje kwalifikat (co rok na ha) to zaprawiony. Odmiana to batuta a sredni plon w 2014 - 4,6t/ha wazone bylo.

Co do fungicydow to w razie koniecznosci, natomiast insektycydy to obowiazkowo nawet 4-5 razy