Skocz do zawartości

Zdjęcie

groch siewny

2618 odpowiedzi na ten temat

#2581 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1502 postów

Napisany 15 sierpień 2017 - 21:08

groch siewny

Dam znać za miesiąc co sie będzie działo z tym grochem i czy Twoja teoria się sprawdziła. 

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
groch siewny Dzisiaj, 22:48
  •  

#2582 Share cieplym3

cieplym3

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów
  • Zainteresowania:Różne takie...:)

Napisany 16 sierpień 2017 - 12:27

groch siewny Praktykowal ktos rozsiewaczem na sciern groch i na to talerzowka jako poplon? Ja w tym roku sprobowalem, poszlo okolo 200kg na hektar.

#2583 Share gosciu506

gosciu506

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 252 postów
Napisany 16 sierpień 2017 - 13:14

groch siewny @ renault kolega @agrest ma rację ten groch nie nadaje się do siewu on powschodzi i nawet urośnie 10-15cm i na tym koniec nie wyda plony. z dwa lata temu było tak u zajomego kupił nasiona na rynku zasial i nic nie zebrał przyoral na poplony

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2584 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1502 postów

Napisany 16 sierpień 2017 - 20:47

groch siewny No dobra ale przecież tego strąkowca nie da się zlikwidować w 100% nawet jak by pryskal 3 razy to przecież taki groch też by nie wydał plonu bo powiedzmy 20% nasion było by nim zaatakowane. Się zobaczy jak to będzie dalej na razie będę obserwował nasiona co będzie się działo z nimi i czy będą te larwy.

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

#2585 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2419 postów
  • Zainteresowania:Motocykle

Napisany 16 sierpień 2017 - 20:59

groch siewny Groch skoszony.
Średnia z 30ha waha się między 4-4,3t/ha. Biorąc pod uwagę to, że zdecydowanie większa część była zasiana na V klasie to jestem zadowolony.
Koszt uprawy jednego hektara, biorąc pod uwagę przygotowanie sprzętu, podatek, ubezpieczenie, zwrot akcyzy i dopłaty do materiału siewnego to ok 1900zł/brutto.

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

#2586 Share Kos_pl

Kos_pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 16 sierpień 2017 - 21:39

groch siewny

@ renault kolega @agrest ma rację ten groch nie nadaje się do siewu on powschodzi i nawet urośnie 10-15cm i na tym koniec nie wyda plony. z dwa lata temu było tak u zajomego kupił nasiona na rynku zasial i nic nie zebrał przyoral na poplony

Ale raczej bez żartów - jak groch już powschodzi i urośnie na kilkanaście cm, to z materiałów zapasowych, które były zgromadzone w nasionie już nie korzysta (zresztą, to są liścienie) - w znaczeniu - nie ma już z czego a i ma już też własne korzenie, dzięki którym pobiera wodę i sole mineralne, a liście prowadzą fotosyntezę.

Groch może nie zdołać wydać nasion z wielu powodów m.in z powodu bardzo niskiego ph gleby. I wtedy też zamiera przy wysokości około 10-15 cm.

Edytowany przez Kos_pl, 16 sierpień 2017 - 21:44.

#2587 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2250 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 16 sierpień 2017 - 21:44

groch siewny

Jak kupiłem kwalifikowany materiał siewny z centrali w Kraśniku to w nasionach było dużo więcej dziurek niż w tym co urosło u mnie na polu

#2588 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1502 postów

Napisany 17 sierpień 2017 - 06:39

groch siewny

No też mi się wydaje że taki groch który jest potraktowany przez strąkowca powschodzi to już normalnie będzie rósł a że nie wyda plonu to są na to inne powody między innymi jak koledzy mówią niskie ph czy działanie oprysku z poprzedniej uprawy. No ale ja sie nie znam na uprawie grochu będę się uczyła na własnych błędach. 

#2589 Share pszycha1

pszycha1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 17 sierpień 2017 - 07:43

groch siewny

Kolego Kula 07, jak oceniasz nawożenie dolistne z Intermagu i Caldeny na nagranych filmikach mówiłeś że prowadzisz testy.

Najnowszych ze żniw jeszcze nie oglądałem.

Edytowany przez pszycha1, 17 sierpień 2017 - 07:46.

#2590 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2419 postów

Napisany 17 sierpień 2017 - 07:46

groch siewny Niestety nie zdążyłem postawić wagi więc nie mogę jednoznacznie stwierdzić który program jest bardziej ekonomiczny.
Mogę powiedzie jedno, nawozy obu firm są skuteczne :)

Zapraszam na mój Vlog ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2591 Share dachu127

dachu127

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 377 postów

Napisany 17 sierpień 2017 - 08:31

groch siewny kula jaki masz zysk z hektara nie licząc dopłat, akcyzy i podatków? chodzi mi o to ile wydałeś i ile dostałeś no i mnie to inaczej trochę wygląda. nasiona własne ale C1 ok 250 zł, siew 50 zł, herbicyd razem z paliwem 200zl, insektycyd 30 zł, młócenie 280 zł. wyszło 810 zł, plon na IV klasie z 10 ha to 3,650 t. czyli w moim przypadku ok 2700zl z ha minus koszty te 800 zł to wychodzi zysk ok 1900 zł.

#2592 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2250 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 17 sierpień 2017 - 08:34

groch siewny

Ze strąkowcem to zazwyczaj wychodzi tak że po zbiorach nie mam żadnych uszkodzeń ale po pewnym czasie przechowywania pojawiają się dziórki. Nie dużo ale pojawiają sie. A gdyby tak teraz przykryć pryzmę i zagazować tymi tabletkami do zboża? Będzie jakiś efekt?

#2593 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2419 postów

Napisany 17 sierpień 2017 - 08:57

groch siewny

kula jaki masz zysk z hektara nie licząc dopłat, akcyzy i podatków? chodzi mi o to ile wydałeś i ile dostałeś no i mnie to inaczej trochę wygląda. nasiona własne ale C1 ok 250 zł, siew 50 zł, herbicyd razem z paliwem 200zl, insektycyd 30 zł, młócenie 280 zł. wyszło 810 zł, plon na IV klasie z 10 ha to 3,650 t. czyli w moim przypadku ok 2700zl z ha minus koszty te 800 zł to wychodzi zysk ok 1900 zł.

Jak Ci tyle wyszło? A gdzie podatek, ubezpieczenie, koszt utrzymania sprzętu? Tak licząc to koszty kształtują się na poziomie ok 1300-1400zł/ha. U mnie koszt kwalifikatu to 650zł/ha, swój materiał to ok 300zł.
O 100zł policzyłem za dużo czyli wsio 1800brutto.

Zysk bez dopłat to ok 1900zł/brutto, bez liczenia utrzymania maszyn, podatku, ubezpieczenia to ok 2300-2400zł/ha.

Zapraszam na mój Vlog ;)

#2594 Share dachu127

dachu127

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 377 postów

Napisany 17 sierpień 2017 - 09:58

groch siewny ja dostałem w zeszłym roku elitę to też mniej mnie wyszło. faktycznie nie policzyłem ubezpieczenia od gradu ale to groszowe sprawy. u mnie koszty mniejsze bo nie stosuje nawozów. a groch(pastewny) traktuje bardziej jako dobry płodozmian który czerpie składniki z innych warstw gleby niż zboża bo w płodozmianie mam tylko kukurydze pszenice i pszenżyto. mogę jeszcze napisać że widzę że zaprawianie dużo daje, nawet na sucho zwykłym tiuramem.

#2595 Share Kos_pl

Kos_pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 17 sierpień 2017 - 11:05

groch siewny

Czym więc uzupełniasz makro i mikroelementy, które wywozisz z pola wraz z plonem? Chyba że stosujesz nawozy naturalne, ale napisałeś tak ogólnie, że nie stosujesz nawozów i wygląda to tak, jakbyś nie stosował ani nawozów naturalnych, ani sztucznych. A wapno/kredę na pewno rozsiewasz co jakiś czas, podobnie pewnie też badasz glebę.

Insektycyd za 30 zł/ha to rozumiem, że tylko pyretorid plus paliwo. Na neonikotynoidy o przedłużonym działaniu potrzeba drugie tyle pieniędzy.

Ja w tym roku musiałem jeszcze pryskać groch od chwastów jednoliściennych, włośnice zielone i sine bardzo późno zaczęły wschodzić, kiedy środki zastosowane przedwschodowo już nie działały. A w jednym miejscu to jeszcze perz potrafił odbić po czerwcowo-lipcowych deszczach, mimo że został potraktowany chizalofop-P-etylowym w dawce 150 g/ha z olejowym adiuwantem - w maju kiedy miał 5-6 liści.

Z dwuliściennych - rdest (plamisty) - po wschodach było b. ładnie, ale jako zachwaszczenie wtórne dał mi się we znaki. A koszt np. bentazonu, bardzo dobrze niszczącego rdest, to kosmos. Tam gdzie był gorszy groch... to z powodów ekonomicznych go nie opryskałem, i tak - rdesty wyrosły po lipcowych deszczach po pas a groch już ze strąkami (rdesty wyrosły mocno w górę, kiedy groch kończył wegetację) między nimi.

Z tym, że ja doprowadzam nieużytki do ładu (kl. IV-V, gleba średnia i lekka). Takie zyski jak wasze, to dla mnie abstrakcja. A bez zastosowania kilku herbicydów, to mam w polu herbapol. Wszystko przetestowałem - u mnie - jest tak jak napisałem. A zapomniałem o jeszcze jednej rzeczy - bez solidnego herbicydowego kombo przedwschodowego, to na polu jest 1% grochu i 99% chwastów - nieopryskane fragmenty pola np. omijanki. I na nic się wtedy zdadzą opryski powschodowe.

Edytowany przez Kos_pl, 17 sierpień 2017 - 11:58.

#2596 Share dachu127

dachu127

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 377 postów

Napisany 17 sierpień 2017 - 11:57

groch siewny ja stosuję corum i jestem zadowolony, w pełnej dawce działa też na owies głuchy. miałem pryskać też agilem ale nie były potrzeby. co do insektycydów to przeważnie pryskam 2 razy Buldogiem. w tym roku pryskalem raz bo nie było potrzeby. Groch sieje tylko po kukurydzy i dlatego nie stosuje pod niego nawozów. dodatkowo jeszcze mam z niego poplon na przyoranie.

#2597 Share adamson330

adamson330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 19 sierpień 2017 - 05:43

groch siewny

Chce za rok siać groch po QQ. Kukurydza na ziarno ma duzo słomy.

Czy siejecie jakiś dodatkowy azot na wiosne dla zmineralizowania słomy kukurydzianej przed uprawą grochu? Na jesieni raczej nie ma sensu siać mocznika bo jest zimno i może zostać wypłukany. Może wiosna 100 kg mocznika + 300 kg Polifoski 6? Tak żeby słoma się zmineralizowała i te 20-30 kgN/ha dla  grochu zostało.

#2598 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1080 postów

Napisany 19 sierpień 2017 - 10:37

groch siewny

Najpierw przeanalizuj czym pryskałeś kukurydzę i dopytaj kolegów jak groch po takim herbicydzie wygląda, bo coś wiosną było o uszkodzeniach. Cofnij się kilka stron i poczytaj żebyś nie umoczył tematu.

#2599 Share adamson330

adamson330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 19 sierpień 2017 - 15:20

groch siewny Temat następstwa roślin jest mi znany. Pytam o azot na słomę kukurydziana wiosną

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2600 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2419 postów

Napisany 19 sierpień 2017 - 15:26

groch siewny Ja bym nic nie dawał na słomę.

Zapraszam na mój Vlog ;)