Skocz do zawartości

Zdjęcie

groch siewny

2620 odpowiedzi na ten temat

#2281 Share adamson330

adamson330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 17 czerwiec 2017 - 19:32

groch siewny

Jak sobie radzicie z pryskaniem w czasie kwitnienia? u mnie jest tragedia po przejeździe 

U mnie podobnie. Założyłem folie pod brzuch ciągnika (skrzynia i tylny most) i opryskiwacz. Zawsze jeżdżę dana ścieżka tylko w jedna stronę. Prędkość 5-6 km/h. Założę jeszcze folie pod przód ciągnika, ale jak dokupię osłonę walu (MTZ 82). Bez niej wał wciąga folię ;[

A propos może rzepakowcy maja jakieś patenty, tam to ciągnika nie widać  :) Ale raczej groch jest bardziej kruchy i szybciej się łamie. Nie myślałem że to taka delikatna roślinka.

Edytowany przez adamson330, 17 czerwiec 2017 - 19:33.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
groch siewny Dzisiaj, 00:28
  •  

#2282 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2347 postów

Napisany 17 czerwiec 2017 - 20:19

groch siewny

Pryskacie już koledzy groch na strąkowca czy czekacie jeszcze? Drugie pytanie czy po przekwitnieniu grochu można stosować Dursban czy jednak nie można? Zostało mi trochę z buraków i tam myślałem żeby go wykorzystać na części grochu. 

ja bym pryskał

po jakim czasie wchłania się dursban? jak deszcz spadnie po godzinie od oprysku zmyje środek?

#2283 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1903 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 17 czerwiec 2017 - 20:24

groch siewny

Groch raczej ciężko osłonić. Zasadnicza różnica między opryskiem w grochu i w rzepaku jest taka, że przy zastosowaniu plandeki pod ciągnikiem, uzyskujesz efekt "gładkiego spodu", nie ma zakamarków gdzie roślina mogłaby sie zaczepić i być wyrwana, wszelkie uskoki są załagodzone i może sie swobodnie kłaść. Rzepak się podniesie, bo ma łodygę grubą i w miarę sprężystą, a groch jest cieniutki jak trawa, a masa liściowa i strąki na wierzchu na tyle go obciążają, ze sam nawet nie jest w stanie ustać. Coś tam się moze podniesie o ile ma wąsy i jest gęsty, ale bez cudów

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2284 Share Adrenalinaa

Adrenalinaa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 18 czerwiec 2017 - 08:19

groch siewny

Panowie U mnie groch jest w polowie kwitnienia czy mozna teraz go pryskać na stronkowca czy czekać az Przekwitnie ?

#2285 Share izydor6280

izydor6280

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4114 postów

Napisany 18 czerwiec 2017 - 11:26

groch siewny

gdyby nie padało to w piątek już by był pryskany, nie pozostaje nic jak czekać na odpowiednie warunki  :mellow:

Polska B

#2286 Share Mathieu92

Mathieu92

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 440 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,motoryzacja,komunikacja miejska,komputery ;)

Napisany 19 czerwiec 2017 - 10:56

groch siewny

Ja przygotowany jestem do pierwszego zabiegu insektycydem w grochu ale na szczęście ani jednego robaczka u mnie nie ma, więc czekam spokojnie ;)

Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

#2287 Share kryssr

kryssr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 659 postów
  • Zainteresowania:przeróżne :)

Napisany 19 czerwiec 2017 - 12:46

groch siewny

ja też nie widziałem strąkowca, pojedyńcze mszyce są, i to grochowa mszyca zielona mała że powaga z lupą trzeba chodzić :D strąkowca jak najlepiej się rozpoznaje ? groch lasso jak na moje piachy to ładnie wyrósł,zaczął kwitnąć, popadał deszczyk i juz widzę że jest rok na bobowate u nas bo łubin ma po 5-7 strąków na głównym pędzie i boczne jeszcze kwitną :) 

#2288 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1083 postów

Napisany 19 czerwiec 2017 - 15:50

groch siewny

Mszyca grochowa mała?? Toż to kolos w świecie mszyc.  Ja jak znajdę to ze 4mm ma  - taka wypasiona. Trzeba potrząsnąć rośliną i te największe spadają na dłoń  - wtedy łatwo je zobaczyć. bo kamuflaż mają bardzo dobry.

Co do strąkowca to żebyście się nie zdziwili, że go nie ma. Nie wchodźcie w łan tylko patrzcie z boku. Jak coś wam mignie przed oczyma to podążajcie wzrokiem za tym. Jak usiądzie szybka diagnoza.  Ten bydlak jest taki cwany, że jak podchodzisz do niego to moment spada na ziemię. Ewentualnie szukajcie w zwiniętym stożku z kwiatami - tam lubi włazić.

#2289 Share Gruby123

Gruby123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 19 czerwiec 2017 - 21:32

groch siewny

Pryskałem dziś groch , a że groch wyrósł dość wysoki miejscami 1,20 m  i mam pytanie czy groch choć trochę podniesie się ze ścieżek czy takie przejazdy wpływają na wysokość plonu w tych ścieżkach?

#2290 Share izydor6280

izydor6280

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4114 postów

Napisany 20 czerwiec 2017 - 10:16

groch siewny

to co przygniotłeś kołami z pewnością już idzie na straty, reszta powinna się nieco podnieść

Polska B

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2291 Share adamson330

adamson330

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 21 czerwiec 2017 - 08:22

groch siewny

Mecenas wciąż kwitnie. Oprysk nr 1 Proteusem był 15.06 (czwartek).

- Kiedy robić zabieg nr 2 (również Proteusem)? Doradca z firmy nasiennej mówił, żeby powtórzyć oprysk od 5-7 dni po pierwszym zabiegu.

- Jeśli kwitnie, to czy mogę dać Siarczan magnezu+ Mikro?

- A może odzywkami opryskać już po przekwitnięciu ? Adob tek właśnie zaleca

#2292 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2116 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 21 czerwiec 2017 - 09:38

groch siewny

Mój groch odmiana Medal siany 10.04 jest w fazie kwitnienia i juz pojawiły sie pierwsze strąki. Proteusem bede pryskał pod koniec kwitnienia i w razie konieczności po 10-14 dniach od pierwszego zabiegu. Wysokość grochu to około 80-90 cm

#2293 Share kryssr

kryssr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 659 postów
  • Zainteresowania:przeróżne :)

Napisany 23 czerwiec 2017 - 07:20

groch siewny

no i na grochu nie widziałem ale wczoraj to jest 22 czerwiec znalazłem na podwórku czyli jakiś nalot, 21 opryskałem cześć i teraz jak nie będzie padać dokończę resztę proteusem, zwalczy on te co były i te co naleciały ? jak juz przekwitnie to czym można pryskać tańszym ?  to pewnie luknołem jakąś młoda mszycę że mała była :P 

#2294 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1689 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,nowe technologie ,sztuki walk :-) ,czytanie książek ,pływanie ,komputery,wycieczki ,zdrowe odżywianie ,taniec ,gotowanie ,fotografia ,majsterkowanie .

Napisany 24 czerwiec 2017 - 23:37

groch siewny

Koledzy ,czy opryskujecie groch na grzyby .Coś się pojawia .Małe ciemne kropki .Na liściach na pędach nawet na nowych ostatnich zawiązkach kwiatowych .Miejscami jest więcej kropek w innych mniej .Słabo je widać i trzeba się przyjrzeć .Co to może być ,czy to choroba grzybowa ?

I love salsa

#2295 Share Kos_pl

Kos_pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 25 czerwiec 2017 - 15:41

groch siewny

no i na grochu nie widziałem ale wczoraj to jest 22 czerwiec znalazłem na podwórku czyli jakiś nalot, 21 opryskałem cześć i teraz jak nie będzie padać dokończę resztę proteusem, zwalczy on te co były i te co naleciały ? jak juz przekwitnie to czym można pryskać tańszym ?  to pewnie luknołem jakąś młoda mszycę że mała była :P

Ja wczoraj wieczorem opryskałem groch. Kwitnie od przeszło tygodnia, pierwsze strąki już są wyraźnie widoczne. Strąkowców przez kilka dni znalazłem 3-4 sztuki (takie kilkudziesięcio minutowe spacery w grochu), ale tak jak ktoś wcześniej już napisał, ciężko ich znaleźć, ponieważ chowają się w kwiatkach, a groch ma je zwrócone ku dołowi. I weź tu ich szukaj. Próg szkodliwości to około 2 sztuki na m2 lub 1 sztuka na 1 kg nasion, więc moim zdaniem łatwo można przegapić "sprawę". Na przyszły tydzień prognozowane są upały, więc ułatwiło mi to podjęcie decyzji, tym bardziej że dzień wcześniej spadł całkiem spory deszcz..

@Rafał

Ja od grzybów nie będę go pryskał, chociaż u mnie groch wygląda w porządku - bez jakichś objawów chorobowych.

Edytowany przez Kos_pl, 25 czerwiec 2017 - 15:45.

#2296 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1689 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,nowe technologie ,sztuki walk :-) ,czytanie książek ,pływanie ,komputery,wycieczki ,zdrowe odżywianie ,taniec ,gotowanie ,fotografia ,majsterkowanie .

Napisany 25 czerwiec 2017 - 19:05

groch siewny

Radze wam sprawdzić grochy ,bo plamy są wszędzie bardzo małe ciemne .

I love salsa

#2297 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1503 postów

Napisany 25 czerwiec 2017 - 19:10

groch siewny

To raczej nie grzyb a skutki suszy bynajmniej z tego co u siebie zaobserwowałem. 

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

#2298 Share RafaKdziela

RafaKdziela

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1689 postów

Napisany 25 czerwiec 2017 - 19:12

groch siewny

U mnie pada prawie ,co dzień ,a też trafiają się ulewy .Chyba ,że te ostatnie upały to zrobiły ,bo było 30 st w cieniu przez 3 dni .

I love salsa

#2299 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2424 postów
  • Zainteresowania:Motocykle

Napisany 25 czerwiec 2017 - 19:24

groch siewny Może to być Askochytoza.
Ja stosowałem Azoksystrobine na początku kwitnienia.

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2300 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1083 postów

Napisany 25 czerwiec 2017 - 19:45

groch siewny

Dziś byłem na lustracji swojego. Wszystkie kwiaty już zaschły, podobnie jak i ostatnie zawiązane strąki. Na roślinie jest po 4 strąki. W strąku od 2 do 6 ziarniaków - wiele ciągle ulega redukcji. Rośliny od dołu już schną. Takiej suszy jeszcze nie miałem. Zeszły rok wydawał się suchy, ten go przebił.

Ale ogólnie średnia z rośliny na razie wychodzi 10-12 ziarniaków. Gdyby to się utrzymało to nadal jest szansa na 2,5-3t/ha. Kilka pól dalej oglądałem groch siany dużo później. Ilość strąków podobna, tylko ziarniaki w strąku są masowo redukowane i jak z 6 zostanie 2 to będzie dobrze. Moje nadają się już do zbioru na zielono. Za dwa tygodnie będzie biało na polu

Odnośnie chorób powiem co zaobserwowałem na łubinie żółtym znajomego. Otóż kilka dni temu spadło około 5 mm deszczu w ciągu 12 godzin (3 chmury mega burzowe :blink: ) I to wystarczyło aby antraknoza poraziła łubin. Nie opryskał i żal patrzeć jak wszystko zasycha. Nie zawiąże nawet jednego strąka. Pożytku wielkiego i tak by nie miał bo rośliny przy tej suszy i palącym herbicydzie osiągnęły około 20cm, ale po przyoraniu chociaż poplon by był, a tak lipa.

Edytowany przez Agrest, 25 czerwiec 2017 - 19:56.