Skocz do zawartości

Zdjęcie

groch siewny

2620 odpowiedzi na ten temat

#2161 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3967 postów

Napisany 26 maj 2017 - 23:01

groch siewny

0,2l command na lekkich glebach to 2 razy za duzo przesada

ehh, szkoda że wcześniej nie wiedziałem. W tamtym roku poszło też 0,2/ha comandu i nic nie było, Ale fakt że na innym stanowisku znacznie cięższym.

Czyli że na 99% to comand a nie lumax zeszłoroczny?

Jak go teraz ratować?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
groch siewny Dzisiaj, 00:29
  •  

#2162 Share greg91

greg91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 171 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 27 maj 2017 - 06:33

groch siewny Witam umnie odbiło wszystko fajnie a było tylko samym Agilem robione 0,8 ale go odżywką prysnołem z tydzień temu.Myślę że też to odbije,damianbr nie Miałeś czasami opryskiwacza po t1 albo r1

#2163 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2253 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 27 maj 2017 - 08:06

groch siewny

A co z T1 czy R1 może tak zaszkodzić w grochu? Moim zdaniem do duże dawki doglebówek wmyte głęboko przez deszcz na lekkiej glebie. Wczoraj pryskałem jęczmień tocada duo mocznik siarczan Mg i mikro i na szybko bez mycia opryskałem groch 5% siarczanem Mg 1kg mikrostar complex 0,5l molibden z intermagu. Jak pojawią się pąki/kwiaty dam to samo ale zamiast molibdenu bor i może nie będzie mszyc

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2164 Share Mathieu92

Mathieu92

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 440 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,motoryzacja,komunikacja miejska,komputery ;)

Napisany 27 maj 2017 - 08:19

groch siewny Ktoś mi podpowie ile tego chwastoxu trzeba by zwalczyć ostrożeń w grochu??

Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

#2165 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2424 postów
  • Zainteresowania:Motocykle

Napisany 27 maj 2017 - 08:53

groch siewny Ktos pisał na forum że MCPA w dawce 180g był w wycofany środku Barox co by się przekładało na 0,6l Chwastoxu Extra ale czy w takiej dawce zwalcza ostrożeń?

Edytowany przez Kula07, 27 maj 2017 - 08:58.

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

#2166 Share Kos_pl

Kos_pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 27 maj 2017 - 09:06

groch siewny

ehh, szkoda że wcześniej nie wiedziałem. W tamtym roku poszło też 0,2/ha comandu i nic nie było, Ale fakt że na innym stanowisku znacznie cięższym.

Czyli że na 99% to comand a nie lumax zeszłoroczny?

Jak go teraz ratować?

Ja stosowałem taką dawkę a też mam gleby lekkie i średnie i groch mam zielony, bez śladów chlorozy liści. Opadów nie mierzyłem, ale mam na polach miejsca, gdzie groch mi wyginał, ponieważ przez kilka dni stała tam później woda z opadów, czyli też sporo padało (raz na około 10 lat mam taką sytuację). Do oprysku dodawałem jednak adiuwant olejowy oparty na olejach parafinowych czy rzepakowych np. Atpolan Soilmaxx, a celem jest ograniczenie przenikania herbicydów w głąb profilu glebowego np. w wyniku intensywnych opadów.

@Kula

Ja mam informacje o 900-1050 g substancji MCPA na ha i średniej skuteczności zwalczania ostrożenia, więc 180g to pewnie będzie wiele za mało. Ja testuję MCPB, ale 800 g na ha kładzie groch Batuta, a nawet i 600 g. 400 g toleruje, ale starsze ostrożenie tylko się przechylają, no... jeszcze lekko żółkną. Bentazon działa wolniej, ale przy 1200 g/ha po kilku dniach dalej stoją pionowo i są zielone, tylko z suchymi plamkami na liściach. Co będzie dalej, zobaczymy. Ktoś w soi stosował bentazon i pokazywał ostrożenie po jego zastosowaniu (około 960-1000 g na ha), to mocno zostały uszkodzone, u mnie na razie trzymają się znacznie lepiej, niestety.

Edytowany przez Kos_pl, 27 maj 2017 - 09:22.

#2167 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2424 postów

Napisany 27 maj 2017 - 09:24

groch siewny Jaki stosujesz środek z substancją MCPB i w jakiej fazie jest groch?

Zapraszam na mój Vlog ;)

#2168 Share Kos_pl

Kos_pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 27 maj 2017 - 09:44

groch siewny

Butoxone, tak jak kiedyś Ty, 4-5 wąsów czepnych.

#2169 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 677 postów

Napisany 27 maj 2017 - 13:09

groch siewny

Ja testuję MCPB, ale 800 g na ha kładzie groch Batuta, a nawet i 600 g. 400 g toleruje, ale starsze ostrożenie tylko się przechylają, no... jeszcze lekko żółkną. 

2 litry Butoxone kładzie Batutę? Jak kładzie, co to znaczy?

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#2170 Share Kula07

Kula07

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2424 postów

Napisany 27 maj 2017 - 13:19

groch siewny Przypala.

Zapraszam na mój Vlog ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2171 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 677 postów

Napisany 27 maj 2017 - 13:35

groch siewny

Tyko Batutę czy inne odmiany też? W jakiejś okreslonej fazie czy zawsze?

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#2172 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1398 postów

Napisany 27 maj 2017 - 15:18

groch siewny

1l butaksonu + 1 l basagranu polecam

Rolnik z powołania :-)

#2173 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2347 postów

Napisany 27 maj 2017 - 19:00

groch siewny

Damian to samo miałem w tamtym po deszczach - zostawiłem i 2t/ha naleciało 

Kolego jak tam twój groch, przechodzi mu czy skasowałeś?

Bo i u mnie się coś wydarzyło :blink:

bf16b1836b966728e68231ff183d45f7_big.jpg\42894ac4e7bc33962614349e78d18dd2_big.jpg

http://pokazywarka.p...zdjecie20769808

pryskałem wing-P 3l/ha + comand 0,2/ha od czasu oprysku spadło przynajmniej ze 100l/m2

siałem bez orania po kukurydzy która była chroniona LUMAXEm

Gleba lekka. Sąsiad tego nie zrobił bo jest to na 3 różnych działkach. W jednym obrębie ale sąsiedzi różni.

Czy tyle deszczu przemieściło comand tak głęboko że teraz ten groch dopiero go sięgnął korzeniem?

Jak go ratować co proponujecie?

#2174 Share Renault85-15TX

Renault85-15TX

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1503 postów

Napisany 27 maj 2017 - 19:25

groch siewny

Mi to bardziej wygląda na pozostałości w opryskiwaczu jakiegoś oprysku stosowanego w zbożach. To nie wina commandu, ja dawałem 0.25 a tam gdzie się założyło wyszło drugie tyle i nic się nie dzieje z grochem nawet nie było przebarwień podczas wschodów. A sąsiad pryskał pszenicę i przy nawracaniu zajechał mi lancą i tak samo się zrobiło jak na powyższym zdjęciu. 

"Co się polepszy, to się popieprzy, co się zbuduje, to się zrujnuje, co się ustali to się obali" Polak musi mieć łeb i d*pę ze stali !!!

#2175 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2347 postów

Napisany 27 maj 2017 - 19:46

groch siewny

jak command zostaje na powierzchni nic się nie dzieje, ale jak spada np 100l wody i gleba przepuszczalna to jest problem

#2176 Share pasiu66

pasiu66

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1128 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo, Komputery, Internet

Napisany 27 maj 2017 - 20:23

groch siewny

Panowie czy jest sens dawania azotu na groch? Czy on w ogóle go potrzebuje? A na grzyba co tam dajecie i w jakiej fazie?

#2177 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2116 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 27 maj 2017 - 20:26

groch siewny

Moim zdaniem nie ma sensu chyba ze naprawde jest słaby. Mój siany 10 kwietnia ma około 25 cm zalezy od stanowiska. Na korzeniach są już brodawki. jakoś szybko. Na łubinie pojawiały sie przed kwitnieniem a do kwitnienia grochu jeszcze sporo czasu.

#2178 Share Kos_pl

Kos_pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 27 maj 2017 - 21:06

groch siewny

2 litry Butoxone kładzie Batutę? Jak kładzie, co to znaczy?

Dosłownie, groch się przechyla na bok, wąsy stają się bardzo elastyczne i opadają do dołu. Dziś po deszczu groch na testowych poletkach trochę się poniósł, ale przed opryskiem wraz wyglądał inaczej, co będzie dalej - zobaczymy. A przy jeszcze większych dawkach (jednak już bliżej nieokreślonych) to wąsy usychają (już po 24h są suche) a liście żółkną. MCPB to substancja parząca. 1,4-1,5l Butoxone na ha to moim zdaniem max, w sumie tak jak i inni napisali wcześniej na forum (czytaj - nic odkrywczego). Dawka polecona Pajeja jest bardzo bezpieczna, jak i całe rozwiązanie. Na etykiecie Butoxone jest tez informacja, że niektóre odmiany jadalne mogą być wrażliwe na ten środek. Ze stosowaniem MCPB w grochu jadalnym jest tak jak z diflufenikanem w łubinie wąskolistnym, wiele jest zabawy z dawkami a efekt jest średni. W połączeniu z bentazonem (480-1200 g/ha) jest znacznie lepiej, ale cena oprysku to kosmos przy dużych dawkach bentazonu.

@damianzbr

Teraz mi się przypomniało, w Wingu oprócz sprawdzonej w grochu pendimetaliny jest jeszcze dimetenamid-P, a nie wiem jak groch na niego reaguje. I jeszcze ten Lumax z kukurydzy - terbutylazyna, mezotrion, s-metolachlor... nie wiem jak szybko się rozkładają.

edit:

W przypadku konieczności wcześniejszego zaorania plantacji potraktowanej środkiem Lumax 537,5 SE (w wyniku uszkodzenia kukurydzy przez grad, choroby, szkodniki lub przymrozki) na polu można uprawiać kukurydzę lub życicę trwałą. Po zbiorze kukurydzy uprawianej w normalnych warunkach wegetacji, odchwaszczonej środkiem Lumax 537,5 SE do 1 lipca oraz po wykonaniu głębokiej orki można wysiewać wszystkie rośliny uprawne. W przypadku uprawy roślin wrażliwych, tj. buraka, strączkowych, rzepaku ozimego, słonecznika i warzyw oraz wcześnie sianych zbóż ozimych możliwe jest wystąpienie uszkodzeń.W skrajnie niekorzystnych warunkach (gleby piaszczyste, gleby łatwo przesychające, gleby o niskim pH [< 6,0], gleby o wysokiej zawartości substancji organicznej [>4,0%], niska aktywność biologiczna, wyjątkowo niskie temperatury w okresie zimowym, wyjątkowo niska wilgotność gleby latem i/lub jesienią i/lub zimą, nakładanie się powierzchni opryskanej preparatem, gleby nadmiernie ugniecione) mogą wystąpić tymczasowe wybielenia, zahamowanie wzrostu, zmniejszenie obsady w roślinach wrażliwych (buraki, strączkowe, słonecznik i warzywa). Dlatego też uprawa w/w roślin jako roślin następczych nie jest zalecana, gdy pH gleby jest znacznie poniżej 6,0, lub jeśli po zastosowaniu środka w poprzednim sezonie wystąpił długotrwały okres posuchy. Głęboka orka po uprawie kukurydzy i pH gleby ponad 6,0 znacząco zmniejszają ryzyko uszkodzeń tych roślin.

Edytowany przez Kos_pl, 27 maj 2017 - 21:40.

#2179 Share pablo6234

pablo6234

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 29 maj 2017 - 12:35

groch siewny

U mnie już zaczyna kwitnąć

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama