Skocz do zawartości

Zdjęcie

groch siewny

2618 odpowiedzi na ten temat

#1981 Share michalsoft

michalsoft

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów

Napisany 12 kwiecień 2017 - 14:36

groch siewny

a samo Corum nie wystarczy? bo ja mam kupione corum bez basagranu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
groch siewny Dzisiaj, 22:54
  •  

#1982 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2347 postów

Napisany 12 kwiecień 2017 - 20:39

groch siewny

U mnie także sporo dopadało z tego co pamiętam i wypaliło go tylko w miejscu w którym się zatrzymałem opryskiwaczem, oraz w miejscu w którym wylałem mieszaninę zbiornikową.

Ale u ciebie wypaliło że nic nie było czy tylko zbielał jak wychodził z ziemi?

Bo łubiny nieraz mi tylko zbielały po comandzie, ale to też nie wszystkie rośliny tylko co któraś tam, później kolor biały zrzuciły i normalnie rosły.

wyszedł z ziemi elegancko i zasechł - plon o połowę niższy

#1983 Share adrianooo1234

adrianooo1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 12 kwiecień 2017 - 21:53

groch siewny A czy można groch pryskac leopardem na owies głuchy jeśli tak to jaka dawka i w jakiej fazie?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1984 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3964 postów

Napisany 12 kwiecień 2017 - 22:07

groch siewny

Jak zasechł to faktycznie, myślałem że może ja coś źle patrzę i u mnie może to było ale się nie zorientowałem, ale nic z tych rzeczy, od kiedy wyszedł z ziemi ładniutki zieloniutki i sobie rósł aż go susza czerwcowa pokiereszowała, pomiarkował się że coś jest nie tak z wodą, więc zaczął kwitnąć na siłę, robić cuda. A jak w lipcu dolało to odżył trochę jednak plon już poleciał.

Może głębokość siewu za mała była, bo tak ci powiem szczerze że łubiny mi zbielały jak siałem starym siewnikiem, a teraz jak tym nowym sieję, a głęboko się staram bo mam możliwość, to jeszcze mi się nie trafiło, tylko że nowym to dopiero 3 rok sieję więc może przypadek.

#1985 Share RobertZdanowski

RobertZdanowski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 13 kwiecień 2017 - 07:00

groch siewny

Siany 29marca a pryskany następnego dnia ma już 0,5cm kiełki. Oczywiście pszenice sobie nieco z brzegu przyjarałem chlomazonem

i jak pszenica zregenerowała się po chlomazolu

#1986 Share kryssr

kryssr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 659 postów
  • Zainteresowania:przeróżne :)

Napisany 13 kwiecień 2017 - 14:06

groch siewny

mam podobnie, miesiąc jeszcze i śladu nie będzie :) 

#1987 Share Kos_pl

Kos_pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 17 kwiecień 2017 - 08:54

groch siewny

Damian może być problem jak szybko wyjdzie - ja spaliłem w tamtym roku, oprysk 3 dni po siewie (afalon + command) i po oprysku spadło dużo deszczu (padało 2 czy 3 dni).

[...]

Aro a stosowałeś jakiś adiuwant olejowy, który miał na celu zatrzymanie jak największej ilości herbicydu przy powierzchni gleby?

W przeciwnym razie, może deszcz wymył herbicydy w głąb profilu glebowego i stąd tak to wyszło.

---

Ja się teraz z kolei zastanawiam nad tym czy mogę skutecznie opryskać przedwschodowo groch, kiedy na każdą najbliższa noc prognozowane są przymrozki do -5 - -4 st *C - linuron, chlomazon, pendimetalina.

Czekać już nie mogę bo przez kilka ostatnich dni wiał bardzo silny wiatr, a groch ma już małe kiełki... a teraz ma być trochę ciszej. Tylko że będą przymrozki nocami.

Z tego co tak czytam, to w przypadku herbicydów stosowanych doglebowo, to nie trzeba się za bardzo przejmować nocnymi przymrozkami.

Oby tylko nie było śniegu, a mróz nie był trwały (tzn np. utrzymujący się przez cały dzień).

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/wplyw-temperatury-na-skutecznosc-herbicydow,53003,3.html

Edytowany przez Kos_pl, 17 kwiecień 2017 - 09:20.

#1988 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2347 postów

Napisany 17 kwiecień 2017 - 09:11

groch siewny

Nie używałem adiuwantu olejowego i zapewne to był błąd. ja będę pryskał powschodowo  

#1989 Share Agrest

Agrest

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1080 postów

Napisany 17 kwiecień 2017 - 09:51

groch siewny

Ja też muszę powschodowo pryskać. U mnie groch już na wierzchu, ma 2-4 cm w zależności czy to górka czy dołek - bardzo  widoczny wpływ róznicy temperatury gleby.

Zakupiony był Pendigan, trzeba będzie dokupić Basagran. Już dużo na wierzchu jasnoty i rzodkwi świrzepy

#1990 Share Filipo

Filipo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 373 postów

Napisany 17 kwiecień 2017 - 10:15

groch siewny

Wie ktoś gdzie moge dostac corum w litrówkach? w koło pytałem i nigdzie nie mają.

Edytowany przez Filipo, 17 kwiecień 2017 - 10:28.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1991 Share dachu127

dachu127

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 377 postów

Napisany 17 kwiecień 2017 - 11:03

groch siewny też mam ten problem bo wszędzie pakiety na 10 ha

#1992 Share andrzej1988

andrzej1988

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2115 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, produkcja roślinna, muzyka, motoryzacja

Napisany 17 kwiecień 2017 - 13:30

groch siewny

http://rolno-ogrodni...sl-1x1l-dash-hc

#1993 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2250 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 17 kwiecień 2017 - 16:54

groch siewny

i jak pszenica zregenerowała się po chlomazolu

Od oprysku mineło 19dni. Na pszenicy widać jeszcze przebarwienia. Nie dostała bezpośrednio oprysku tylko opary na 50cm z brzegu pola.

Gdzieś posiałem fakture z ETMOSu, jak znajde to napisze numer

#1994 Share Filipo

Filipo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 373 postów

Napisany 18 kwiecień 2017 - 14:09

groch siewny

Tutaj też dzwoniłem. Niby na stronie jest ale nie mają na stanie.

#1995 Share Kos_pl

Kos_pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 20 kwiecień 2017 - 07:44

groch siewny

Od oprysku mineło 19dni. Na pszenicy widać jeszcze przebarwienia. Nie dostała bezpośrednio oprysku tylko opary na 50cm z brzegu pola.

Gdzieś posiałem fakture z ETMOSu, jak znajde to napisze numer

Ten Etmos to w miarę pewny odbiorca? Klkanaście - kilkadziesiąt stron wcześniej opinie miał przeciętne, kilka osób narzekało na nieterminowość zapłaty.

Edytowany przez Kos_pl, 20 kwiecień 2017 - 07:45.

#1996 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2250 postów

Napisany 20 kwiecień 2017 - 08:06

groch siewny

Wcześniej jeden z kolegów chciał nr telefonu to jak znajde napisze. 

W zeszłym roku sprzedałem do etmosu w cenie sporo wyższej jak w innych skupach i przelew był w terminie 60 dni. Wszystko ok. Ale w tym roku koleś spod Kraśnika brał nasiona do siewu na początku marca to mówił że zawiózł po żniwach i jeszcze nie ma pieniędzy, że sprubuje delikatnie wyciągnąć pieniądze i że więcej im nie sprzeda i każdego będzie informował o sytuacji. Na początku marca jak zadzwoniłem to płacili 1000 netto

#1997 Share Kos_pl

Kos_pl

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 21 kwiecień 2017 - 19:29

groch siewny

Wiesz może jak to wszystko się skończyło, facet w końcu otrzymał pieniądze, ile jeszcze ton grochu im dostarczył? Dziwnę trochę, że powiedzmy większości osób zapłacili a np. części już nie. Jakby mieli zwijać się z tym interesem to by nabrali np. grochu, ostatecznie nie zapłacili nikomu, pieniądze i cały majątek wyprowadzili przed ogłoszeniem upadłości i na koniec spektakularnie ją ogłosili...

W tym topiku ktoś już pisał o Etmosie, wprawdzie wypłacili pieniądze, ale już po terminie, a na telefon z pytaniem "co się dzieje, dlaczego nie mam pieniędzy", zbyli go jakoś, chyba że jest niecierpliwy, etc.

Ta firma Etmos to wysyła nasiona za granicę czy np. sprzedaje gdzieś w kraju, czy może sami coś z nimi robią/przetwarzają?

Edytowany przez Kos_pl, 21 kwiecień 2017 - 19:36.

#1998 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2250 postów

Napisany 21 kwiecień 2017 - 20:39

groch siewny

Nie wiem jak to się skończyło. Facet wziął groch zapłacił i tyle go widziałem. Ale skoro miał dobry groch to dlaczego kupował do siewu? Pewnie plany się zmieniły...

Z tego co wiem etmos skupuje groch, grykę i jęczmień. Przerabiają zakupiony towar. Podobno właściciel etmosu coś robi z malinami, również skup czy coś. 

Jakoś nie mogę zebrać się do grzebania w fakturach więc znalazłem  http://powiat-janows...sp-j-8C923AEBE3  tam jest nr telefonu i mapka dojazdu.

#1999 Share aprochota

aprochota

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 23 kwiecień 2017 - 09:39

groch siewny witam. pierwszy rok zasialem groch i mam pytanko do bardziej doswiadczonych. czy jakies odrzywki lub siarczan dajecie jeszcze czy jakis oprysk na grzyba sie robi i kiedy prosil bym o jakies doradctwo

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2000 Share akmaly

akmaly

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2536 postów

Napisany 24 kwiecień 2017 - 08:13

groch siewny

Ogólnie nie powinno się dokarmiać grochu azotem ponieważ można zaburzyć rozwój bakterii brodawkowych które są odpowiedzialne za magazynowanie azotu. Sama roślina pobiera azot z powietrza, jedynie dawka startowa azotu na szybszy wzrost w fazie początkowej.

Ważnym elementem jest odpowiednie PH gleby ( 6-6,5), warto to kontrolować i wapnować pola, szczególnie na glebach lekkich.

Jeśli chodzi o choroby grzybowe to atakują groch tak samo jak inne rośliny tylko że w przypadku grochu można sobie zabieg fungicydem odpuścić, jedynie przestrzegać ok 4-5 letniej przerwy w uprawie grochu ( i innych tego typu ) na polu. 

Najważniejsza sprawa w przypadku grochu to walka ze szkodnikami, tu nie ma się co zastanawiać tylko przed kwitnieniem zapobiegawczo pierwszy zabieg, warto stosować sprawdzone środki ( np. Decis itp.). Ja stosuję zapobiegawczo 2-3 zabiegi ( lub po pojawieniu się szkodnika ). Staram się pierwszy zabieg wykonać w fazie pomiędzy widocznym pędem a rozwojem kwiatostanu. Ostatni przy rozwoju strąków. Oczywiście przestrzegając okresu karencji i prewencji.

Tu możesz sobie trochę postudiować:):

https://www.ior.pozn...ucentow-pdf.pdf

Edytowany przez akmaly, 24 kwiecień 2017 - 08:19.