Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak trzymacie krowy mamki?

25 odpowiedzi na ten temat

#21 Share edi25

edi25

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 224 postów

Napisany 17 październik 2013 - 11:30

Jak trzymacie krowy mamki? ,

Edytowany przez edi25, 18 październik 2013 - 18:28.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak trzymacie krowy mamki? Dzisiaj, 11:17
  •  

#22 Share lukasz222

lukasz222

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1943 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, hodowla bydła mięsnego

Napisany 17 październik 2013 - 12:58

Jak trzymacie krowy mamki? Nie jest powiedziane, że 100% LM nie dopuści innego cielaka. Są takie co w stadzie dadzą się innym wydoić, a są takie które za nic obcego nie dopuszczą. Kwestia charakteru i robienie czegoś na siłę jest bez sensu, to tylko dodatkowy stres dla krowy, a i dla cielaka pewno też jak oberwie z racicy. Do przysadzania cielaków to można sobie kupić HO czy RW i nawet 4 wykarmi, a LM , Angusy czy Welsh Blacki to bydło do chowu pastwiskowego, których nie ma sensu ani ergonomicznego ani ekonomicznego trzymać w oborze na uwięzi.

@edi25 ten dosadzony to jakiś mieszaniec też? Teoretycznie nie powinno mu się nic stać, są przypadki cielaków które rodzą się w śniegu i nic im z tego tytułu nie jest. Bydło jest wytrzymałe, ale wiadomo, że będzie chorowało jeśli wprost z ciepłej obory wypędzimy je na mróz na cały dzień. Obserwuj jego zachowanie, sam ci pokaże czy potrzebuje cieplejszego miejsca, ale jeśli chodzi tak cały czas, to będzie już raczej zahartowany

#23 Share emil902

emil902

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 127 postów

Napisany 07 listopad 2016 - 14:30

Mam krowe 50% LM po ocieleniu cycki ma tak spuchnięte ze cielak nie da rady sie napić i musze ja doic recznie i dawac cielakowi. Pozniej jak zacznie juz sam pic to wypija tylko z 2 cyckow a z reszty musze doic bo zepsulo by sie jej wymie.  Jak trzymacie krowy z cielakami zeby bylo bezopsługowo?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#24 Share ramzes1224

ramzes1224

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 21 luty 2017 - 16:12

Mam 8 jalowek miesznce z LM ale wygladaja prawie jak 100% zastanawiam sie czy nie zostawic ich sobie na mamki tylko nie wiem jak pozniej beda sobie radzic z cielakami. Teraz mam 1 mamke 50%LM to nawet swojego cielaka nie chce dopuszczac a inna mieszaniec z SM ma tyle mleka ze cielak wszystkiego nie wypije i musze zdajac, a innego cielaka nie dopuszcza.

#25 Share staszek131415

staszek131415

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2261 postów

Napisany 13 kwiecień 2017 - 10:27

Może trochę nie w temacie ale słyszałem że mamki mają silny instynkt macieżyński i potrafią atakować w obronie cięlaka a czy są w stanie obronić cielę np przed wilkami?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#26 Share BENNY82

BENNY82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 890 postów

Napisany 13 kwiecień 2017 - 15:57

a co to za brednie , że krowe - nawet 50% LM dodając po cielaku!!!!! ciele pije kiedy chce cześciej niż 3 razy dziennie i spokojnie wydoi krowe  co innego matke mleczną o wydajności 40l dziennie. co do instynktu obronnego matek lmi ogólnie bydła lm to bydło stadne o silnych więziach i nie chciałbym być na miejscu wilka no chyba że mają przewagę liczebną ale stawiam że nie uda im się nawet oddzielić cielaka od stada hodowcy mają z tym problem a zwierzęta ich znają.