Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tupac12    0

Witam pytanie jak w temacie jak trzymacie krowy z cielakami?Krowy na uwięzi a cielaki luzem czy może krowy i cielaki luzem proszę o doradzenie które rozwiązanie będzie waszym zdaniem lepsze.Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezes16    0

witam moim zdaiem to zalezy od wielkosci stada bo jeśli będziesz miał więcej szt to lepiej luzem razem z bykiem rozpłodnikem a jeśli kilka mamek to lepiej na uwiezi bo mozna wiecej cielaków odchowac sam tak robiłem ale zrezygnowałm bo za drogo wychodziło utrzymanie mamki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

wiecej czy mniej sztuk ale luzem zawsze mozna, bo albo ogrodzisz mniej albo wiecej. a cielakow powinny odchowac tyle samo na uwiezi co luzem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezes16    0

myśle że się mylisz bo jak są luzem to niektóre krowy nie dopuszcza drugiego do siebie tylko będą je bodły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

jak beda uwiazane i nie beda chcialy dopuscic to tez nie dopuszcza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    886

najlepiej luzem tak jak to się robi na całym świecie. bo o to w tym wszstkim chodzi, krowa+JEDEN cielak. jak chcesz dwa podłączać to musi być mocno mleczna krowa. u mnie tak było,że niektóre krowy mieszance dopusczały inne(bardziej sprytne) cielaki ale krowa 100% LM ngdy nie dopuściła innego cielaka

 

 

zależy oczywiście jakie masz pomieszzcenie na swoje bydło. ilość nie gra tu roli. muszą mieć odpowiednio dużą ilość miejsca "do życia" i jednoczesny dostę do paszy dla wszstkich sztuk, przyczym musisz uwzględnić to że słabsze mogą być odganiane od paśnika czy stołu paszowego jeżeli bedzie miejsca na styk... zależy od stada, jaka hierarchia i maniery krów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony5    46

Ja mam krowy na uwięzi a cielaki chodzą sobie luzem i doją kiedy chcą

znajomy miał właśnie krowy luzem z cielakami w oborze to mu jakaś wariatka załatwiła cielaka przyparła do muru i koniec na pastwisku wiadomo cielak miał by szanse na ucieczkę więc lepiej na uwięzi, choć ja trzymam trzy krowy luzem z cielakami bo w stajni brak miejsca ale zaufane i znane krowy, aktualnie znaiomy teraz trzyma na uwięzi krowy a cielaczki luzem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKASZ14    4

a ile czasu trzymasz cielaka przy matce i ile czasu przyzwyczajasz do picia z poidła?? u mnie cielak stoi uwiązany przy matce i 2 razy dziennie doje i daje cielakowi w wiadrze (jak to usprawnić bo to jeść iciążliwe bo to są krowy mięsne ??)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Yoda    535

Ja trzymam cały rok na pastwisku. Ściana lasu chroni przed wiatrem. Siano i kiszonka do oporu. Najtaniej i co najwazniejsze nie wiem co to u cielat biegunki, zapalenia płuc. Przynajmniej na razie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100
Napisano (edytowany)

,

Edytowano przez peres100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gibos95    39

ja mam w planach kupic 10 mamek LM. Jakieś 300 metrów od domu mam 7ha łąki więc bez problemu spędziłyby tam czas od maja-października. W oborze mam 10 stanowisk więc każda byłaby uwiązana i do każdej spokojnie 2 cielaczki :)

Edytowano przez gibos95

Witam, prowadzę wraz z rodzicami ok 20 hektarowe gospodarstwo rolne nastawione głównie na hodowle opasów i trzody chlewnej. Siejemy zboża i kukurydzę. Mieszkam w woj. kuj-pom w pobliżu Nakła nad Notecią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

100% LM to zapomnij ze 2 cielaki wykarmi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolek200    3

na mamki najlepsza opcja to sm, łagodny charakter i 2 cielak podsadzony bez problemu, z setka LM przerabiałem podsadzenie gdy jej cielak zdechł i szczerze nie polecam, ni jak sie nie dało podsadzic cielaka az sie zapusciła ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gibos95    39

100% LM to zapomnij ze 2 cielaki wykarmi.

 

 

nigdzie nie napisałem, 100% LM :) obecnie mam 50% LM i mi spokojnie wykarmi te 2 cielaki.


Witam, prowadzę wraz z rodzicami ok 20 hektarowe gospodarstwo rolne nastawione głównie na hodowle opasów i trzody chlewnej. Siejemy zboża i kukurydzę. Mieszkam w woj. kuj-pom w pobliżu Nakła nad Notecią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

takie mieszance to spokojnie 2 wykarmia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Potwierdzam - setka Lm nie przyjmuje nie swojego cielaka, 50% - jeszcze by przyjęła ale 100 %Lm nie - ja żeby wykorzystać to mleko to miałem ją na uwięzi i na czas pojenia cielaka wiązałem za rogi i tak choć trochę ją wykorzystałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Nie jest powiedziane, że 100% LM nie dopuści innego cielaka. Są takie co w stadzie dadzą się innym wydoić, a są takie które za nic obcego nie dopuszczą. Kwestia charakteru i robienie czegoś na siłę jest bez sensu, to tylko dodatkowy stres dla krowy, a i dla cielaka pewno też jak oberwie z racicy. Do przysadzania cielaków to można sobie kupić HO czy RW i nawet 4 wykarmi, a LM , Angusy czy Welsh Blacki to bydło do chowu pastwiskowego, których nie ma sensu ani ergonomicznego ani ekonomicznego trzymać w oborze na uwięzi.

 

@edi25 ten dosadzony to jakiś mieszaniec też? Teoretycznie nie powinno mu się nic stać, są przypadki cielaków które rodzą się w śniegu i nic im z tego tytułu nie jest. Bydło jest wytrzymałe, ale wiadomo, że będzie chorowało jeśli wprost z ciepłej obory wypędzimy je na mróz na cały dzień. Obserwuj jego zachowanie, sam ci pokaże czy potrzebuje cieplejszego miejsca, ale jeśli chodzi tak cały czas, to będzie już raczej zahartowany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emil902    0

Mam krowe 50% LM po ocieleniu cycki ma tak spuchnięte ze cielak nie da rady sie napić i musze ja doic recznie i dawac cielakowi. Pozniej jak zacznie juz sam pic to wypija tylko z 2 cyckow a z reszty musze doic bo zepsulo by sie jej wymie.  Jak trzymacie krowy z cielakami zeby bylo bezopsługowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ramzes1224    2

Mam 8 jalowek miesznce z LM ale wygladaja prawie jak 100% zastanawiam sie czy nie zostawic ich sobie na mamki tylko nie wiem jak pozniej beda sobie radzic z cielakami. Teraz mam 1 mamke 50%LM to nawet swojego cielaka nie chce dopuszczac a inna mieszaniec z SM ma tyle mleka ze cielak wszystkiego nie wypije i musze zdajac, a innego cielaka nie dopuszcza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Może trochę nie w temacie ale słyszałem że mamki mają silny instynkt macieżyński i potrafią atakować w obronie cięlaka a czy są w stanie obronić cielę np przed wilkami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez donweter1989
      No to mamy 2019 rok więc pora na nowy temat. To jak tam w cennikach bydła w tym roku do góry czy do góry😛 Do jakiej ceny za żywiec wołowy dobijemy w tym sezonie? czy to skupy nas dobiją?
      Kontynuacja tematu: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/263888-cena-bydla-2018/
    • Przez poziomka
      Mamy krowe  w 2 laktacji która się wycielila  15.02 miała ciężko poród bo lep  uciekalał cielakow i i dopiero złapiac za szczękę wet dał radę.  Dostała glukoze i wapno pierwszego dnia drugiego tak samo później przyjechał lekarz obadal i dal leki od gorączki nic nie pomogła to kolejnego dnia leki znów i płukania nic nie pomogło i teraz dał magnez bo mówi że może ma coś w środku miał ktoś coś podobnego? Co jej może być 
    • Przez Pieanna
      Witam. 😊Może któryś z forumowiczów orientuje się jak wygląda proces( i czy jest możliwy) oddania dwuletnich simentali mięsnych pod ocenę pzhipbm? Zakupiliśmy pięć lat temu czystorasowe jałówki simentali z papierami pod zacielenie. Krowy były sztucznie kryte simentalem mięsnym. Cieliczki które urodziły się u nas zostawiliśmy na mamki.  Czy po przystąpieniu do związku tylko nowonarodzone cielaki można zgłaszać pod ocenę czy takie dwuletnie sztuki też. ? Jeżeli tak to jak wygląda taki proces?
    • Przez bzyku1144
      witam dalem zastrzyk cielakowi ok 60 kg floronem w miesien szyi lezy smutny i cos z poczatku skakal później lezal jakby mial zdechnac nie wiem co mu moze byc prosze o odpowiedz 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj