Zaloguj się, aby obserwować  
Zajac02

Porady przy budowie obory.

Polecane posty

statek    140

na pewno hala wyciagnieta z boku obory, to jest podstawowy bład w mojej oborze. NIgdy bym nie chcial jej miec w środku.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekskw    43

Statek,mozesz rozwinac temat.Jestem ciekawy dlaczego,bo ja zastanawiam sie nad wciagnieciem mojej hali do srodka zeby zmniejszyc koszty (narazie jest w fazie projektowania).


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kristaps    9

ten drugi projekt lepszy bo ma oddzielone zasuszone od dojnych.


,,Unia Europejska jest instrumentem Niemieckiej hegemonii w Europie.'' Margaret Thatcher

Nie pij za kierownicą. Stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Statek,mozesz rozwinac temat.Jestem ciekawy dlaczego,bo ja zastanawiam sie nad wciagnieciem mojej hali do srodka zeby zmniejszyc koszty (narazie jest w fazie projektowania).

 

po to aby łatwiej było podzielić na grupy, stawiasz na środku obory i masz dwie bramki i po wszystkim. Prosty udoj bez zbednych ceregieli.

 

Druga sprawa to możliwości dobudowy obory z drugiej strony w przyszlości


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cesusek    0

a co myslicie gdyby postawic obore z konstrukcji metalowej sciany z plyty poliuretanowej a na dach plandeka pcv wytrzymala by taka plandeka warunki panujace w oborze oraz na zewnatrz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

w takim razie po co izolować ściany płytą, jak całe ciepło ucieknie Ci przez plandekę na dachu? Ściany z siatki, dach z eurofali jeśli chcesz mieć "nowoczesną oborę", tylko módl się wtedy o globalne ocieplenie.

A co do projektów, to jak pisze statek- po co marnować kubaturę nad dojarnią, schładzalnikiem, łazienką itd. lepiej zrobić dobudówkę.

Poza tym lepiej wykorzystać całą powierzchnię budynku i zrobić z jednej strony stołu paszowego 3 rzędy legowisk w części dla krów, a z drugiej zrobić kojce dla młodzieży. Stanowiska dla zasuszonych mogą być jako przedłużenie stanowisk dla dojnych, lub też z drugiej strony stołu paszowego, zależnie, czy całą młodzież będziesz trzymał w tym jednym budynku czy w drugim, np. w starej oborze. Bedziesz potrzebował miejsca na około 50młodych i 5-8zasuszonych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

Dołączam się do tematu,

 

tak oglądam te projekty obór, różnych i najrozmaitszych, i wszystko jest ładnie pięknie na tych projektach, ale praktycznie nie ma projektu w którymś byłoby coś nie tak. np. mając 50 szt krów pasowałoby je juz podzielić na grupy techn. , proszę więc mi odpowiedzieć jak wydoić obie grupy techn. jedną halą udojową tak aby ich nie pomieszac?

jak umiejscowić halę? chodzi mi tu o proste i tanie rozwiązanie, jak jakieś przegrody czy coś innego. W żadnym projekcie jeszcze nie znalazłam rozwiązania tego problemu, kolega statek wyżej coś wspomniał o podziale na grupy przy doju. proszę mi powiedzieć jak to wygląda w praktyce.

Edytowano przez 7891Firefox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artur96    11

Już jak masz stawiać nową oborę to stawiaj trochę większą na jakieś 60-70 krów.Kto wie może kiedyś będziesz myślał coś o robocie udojowym to najlepiej mieć te 60-70 krów żeby szybciej na sb zarabiał.A na razie będziesz mógł jak będzie stało mniej zrobić płotek pod koniec obory i wstawić tam zasuszone krowy lub jałówki.

Możecie się nie zgadzać z moim zdaniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

no tak Artur96, z podziałem na zasuszone i dojące się nie ma problemu, bo można zasuszone "przerzucić" na drugą stronę, ale mi chodzi o coś innego,

chodzi mi o podział na grupy dojących się krów, na świeżo wycielone do 100 (czasami do 120) dnia lakt. oraz na te którym produkcja spada aby ich nie przekarmiać, jak wyglądałoby dojenie obu grup w oborze jedną halą tak aby ich nie pomieszać? bo generalnie żywione muszą być nieco inaczej a jak się wpuści świeżo wycielone z zasuszającymi się to jak je karmić? koniecznie trzeba oddzielić bo stacji paszowej tez nie zamontuje bo mam sypką tresciwą, a granulek nie kupuje

 

chce jakieś dobre rozwiązanie do nowej planowanej obory aby potem nie przerabiać i nie wchodzić w dodatkowe koszta

 

a nie bedę latać później po oborze i przepedzać "ty tu, a ty tam"

Edytowano przez 7891Firefox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też o tym mysllem i wpadlem na taki pomysl zeby hale umiejscowic tak jak na rys. Wowczas obie grupy mozna doic jednoczesnie i bez obawy o pomieszanie krow. Czerwone strzalki to krowy niewydojone, zielone to wydojone, a niebieskie to krowy skierowane do kojca zabiegowego. Przerywane czarne linie to bramki tymczasowe. beztytuupyer.jpgCo o tym myślicie?


Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

Ekspert-osoba która ma coraz większą wiedzę w coraz mniejszym zakresie, aż wreszcie wie zupełnie wszystko o niczym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

jesli to dla jednej obory to bardzo dobre rozwiazanie, ale założmy że chciałbyś dostawić druga obore za 10 lat to gdyby hala byla troche "wyzej" na Twoim rysynku to byloby latwiej je przeganiac z dwoch obor.

 

Jesli budujecie obore to staralbym sie miec pelna obsade zaraz po otwarciu, czyli wziac ten kredyt troche wieksze i miec odrazu pelna obsade niż czekac na te ze swojej hodowli


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez JANCZAK1176
      Witam. Dla chcących zrobić sobie użądlenie do bielenia obór (chodzi 5 lat)


    • Przez pawel9898
      witam wszystkich
      na wstępie chciałbym powiedzieć, że przeglądałem już dziesiątki tematów ale nie trafiłem na konkretny...
      jak wszystkim wiadomo czasy są ciężkie i żeby się utrzymać trzeba powiększać produkcję i w tym problem ;/
      chciałbym powiększyć stado krów mlecznych ale na drodze staje mi za mała obora, chciałbym ją powiększyć, zmodernizować, rozbudować załączam rysunki jak jest w tej chwili i jaki mam pomysł na rozbudowę:
      obecnie:
      plany:
      chcę wyburzyć te pomieszczenia na dojarkę i paszę, i w tym miejscu zrobić stanowiska i dobudować duży przejazdowy budynek z boku na rusztach . trzeba też wymienić stanowiska w starej oborze gdyż mają juz około 30 lat, to chyba tyle
      a byłbym zapomniał, wymiary starego budynku to 11x32
      dziękuję za wszelakie podpowiedzi i porady
    • Przez stolarz88
      Kontynuacja tematu z 2012 roku, zachęcam do pochwalenia się swoimi wynikami jakie osiągnęliśmy w mijającym roku 2013.
       
      U mnie 41 krów dojnych, obora uwiązowa, wydajność 10250 litrów, tłuszcz 4,25 białko 3,36.
    • Gość Profil usunięty
      Przez Gość Profil usunięty
      no więc panowie tak jak w temacie najtańsza obora wolnostanowiskowa na 50 szt opasów [ byki ]
    • Gość Luke16
      Przez Gość Luke16
      Chciałbym podzielić się moją koncepcją z wami... W tym momencie posiadamy 2 obory jedną na 11sztuk drugą na 13 sztuk łącznie z jałowizną... Obie te obory znajdują się na przeciw siebie przez środek podwórka oddalone oddalone od siebie o jakieś 50metrów... głównie doi się na tej oborze gdzie jest to 11 sztuk bo na drugiej była jałowizna lecz teraz gdy jałówki się wycielają doi się i na tej drugiej już 4 sztuki ... Wyciągu obornika ani na jednej ani na drugiej oborze nie posiadamy no oprócz wiadomo w takiej sytuacji wyciągu taczkowego przez co ręce i kręgosłup rodzicom odmawiają posłuszeństwa... Do emerytury mają jeszcze trochę czasu więc wpadłem na pomysł żeby z dwóch obór zrobić jedną taką na 20 sztuk dojnych... Placu mamy baaardzo dużo akurat bo kiedyś moi pradziadkowie ożenili się po sąsiedzku... Więc mam 2 place w jednym ... Mam 2 budynki w której jest ta obórka na 13 sztuk umieszczone równolegle do siebie oddalone raptem o 6 metrów ... Mianowicie wygląda to tak jak na załączonym obrazku
       

       
      Oba te budynki posiadają strop więc z przebudowami nie było by problemu tam gdzie chciałbym zrobić drzwi są okna akurat... Od tej obory mam jeszcze z dobre 100metrów do sasiadów, więc z obornikiem nie będzie problemów ... I dalej krowy obecnie stoją głowami do scian przez co zadawanie paszy jest tragiczne, no i ta wywózka obornika... Chcielibyśmy te dwa budynki ze sobą połączyć, krowy dać tylko na jedną stronę tak by móc im od głowy zadawać paszę ...Planowana obsada to 20 dojnych... wygarnianie obornika - myślałem o wyciągu ale znajomy doradził mi że najlepszą rzeczą jest ciagnik z ładowaczem ... Strop za wysoko nie jest ale spokojnie np. zmieścił by się ciągnik bez kabiny więc to najmniejszy problem... Chce zrobić to jak najmniejszym kosztem ... dojarkę przewodową + zbiornik przeniósłbym do tej nowej obory ...
      Jak uważacie mój pomysł za słuszny czy dać sobie spokój? Na pewno jak te gospodarstwa wszystkie wytrzymają mój brat będzie chciał się tym zająć a ja mu będę pomagał...
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj