Skocz do zawartości

Zdjęcie

Porady przy budowie obory.

11 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Zajac02

Zajac02

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 20 styczeń 2013 - 09:41

Porady przy budowie obory. Planuje budowę obory wolnostanowiskowej rusztowej http://www.projekty2...a,rid,6448.html lub http://www.agroproje...47,projekt.html napiszcie swoje zdanie co byście zmienili.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Porady przy budowie obory. Dzisiaj, 00:49
  •  

#2 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 22 styczeń 2013 - 21:47

Porady przy budowie obory. na pewno hala wyciagnieta z boku obory, to jest podstawowy bład w mojej oborze. NIgdy bym nie chcial jej miec w środku.

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#3 Share tomekskw

tomekskw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
  • Zainteresowania:Krzyzowka HF x SRB x MO

Napisany 22 styczeń 2013 - 23:12

Porady przy budowie obory. Statek,mozesz rozwinac temat.Jestem ciekawy dlaczego,bo ja zastanawiam sie nad wciagnieciem mojej hali do srodka zeby zmniejszyc koszty (narazie jest w fazie projektowania).
Zetor 16145,Ursus U-902,C360,C330,Jaguar 682 SL,Claas Sprint 335S,Krone 6.20\20,Pottinger Servo III...

#4 Share Kristaps

Kristaps

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów
  • Zainteresowania:Visca El Barça

Napisany 23 styczeń 2013 - 11:40

Porady przy budowie obory. ten drugi projekt lepszy bo ma oddzielone zasuszone od dojnych.
,,Unia Europejska jest instrumentem Niemieckiej hegemonii w Europie.'' Margaret Thatcher

Nie pij za kierownicą. Stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz.

#5 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 22:39

Porady przy budowie obory.

Statek,mozesz rozwinac temat.Jestem ciekawy dlaczego,bo ja zastanawiam sie nad wciagnieciem mojej hali do srodka zeby zmniejszyc koszty (narazie jest w fazie projektowania).

po to aby łatwiej było podzielić na grupy, stawiasz na środku obory i masz dwie bramki i po wszystkim. Prosty udoj bez zbednych ceregieli.

Druga sprawa to możliwości dobudowy obory z drugiej strony w przyszlości

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#6 Share cesusek

cesusek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 10:53

Porady przy budowie obory. a co myslicie gdyby postawic obore z konstrukcji metalowej sciany z plyty poliuretanowej a na dach plandeka pcv wytrzymala by taka plandeka warunki panujace w oborze oraz na zewnatrz ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share GRGOJ

GRGOJ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 11:45

Porady przy budowie obory. w takim razie po co izolować ściany płytą, jak całe ciepło ucieknie Ci przez plandekę na dachu? Ściany z siatki, dach z eurofali jeśli chcesz mieć "nowoczesną oborę", tylko módl się wtedy o globalne ocieplenie.
A co do projektów, to jak pisze statek- po co marnować kubaturę nad dojarnią, schładzalnikiem, łazienką itd. lepiej zrobić dobudówkę.
Poza tym lepiej wykorzystać całą powierzchnię budynku i zrobić z jednej strony stołu paszowego 3 rzędy legowisk w części dla krów, a z drugiej zrobić kojce dla młodzieży. Stanowiska dla zasuszonych mogą być jako przedłużenie stanowisk dla dojnych, lub też z drugiej strony stołu paszowego, zależnie, czy całą młodzież będziesz trzymał w tym jednym budynku czy w drugim, np. w starej oborze. Bedziesz potrzebował miejsca na około 50młodych i 5-8zasuszonych.

#8 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 27 styczeń 2013 - 18:43

Porady przy budowie obory. Dołączam się do tematu,

tak oglądam te projekty obór, różnych i najrozmaitszych, i wszystko jest ładnie pięknie na tych projektach, ale praktycznie nie ma projektu w którymś byłoby coś nie tak. np. mając 50 szt krów pasowałoby je juz podzielić na grupy techn. , proszę więc mi odpowiedzieć jak wydoić obie grupy techn. jedną halą udojową tak aby ich nie pomieszac?
jak umiejscowić halę? chodzi mi tu o proste i tanie rozwiązanie, jak jakieś przegrody czy coś innego. W żadnym projekcie jeszcze nie znalazłam rozwiązania tego problemu, kolega statek wyżej coś wspomniał o podziale na grupy przy doju. proszę mi powiedzieć jak to wygląda w praktyce.

Edytowany przez 7891Firefox, 27 styczeń 2013 - 19:01.

#9 Share Artur96

Artur96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 246 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 27 styczeń 2013 - 18:58

Porady przy budowie obory. Już jak masz stawiać nową oborę to stawiaj trochę większą na jakieś 60-70 krów.Kto wie może kiedyś będziesz myślał coś o robocie udojowym to najlepiej mieć te 60-70 krów żeby szybciej na sb zarabiał.A na razie będziesz mógł jak będzie stało mniej zrobić płotek pod koniec obory i wstawić tam zasuszone krowy lub jałówki.
Możecie się nie zgadzać z moim zdaniem

#10 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 27 styczeń 2013 - 19:13

Porady przy budowie obory. no tak Artur96, z podziałem na zasuszone i dojące się nie ma problemu, bo można zasuszone "przerzucić" na drugą stronę, ale mi chodzi o coś innego,
chodzi mi o podział na grupy dojących się krów, na świeżo wycielone do 100 (czasami do 120) dnia lakt. oraz na te którym produkcja spada aby ich nie przekarmiać, jak wyglądałoby dojenie obu grup w oborze jedną halą tak aby ich nie pomieszać? bo generalnie żywione muszą być nieco inaczej a jak się wpuści świeżo wycielone z zasuszającymi się to jak je karmić? koniecznie trzeba oddzielić bo stacji paszowej tez nie zamontuje bo mam sypką tresciwą, a granulek nie kupuje

chce jakieś dobre rozwiązanie do nowej planowanej obory aby potem nie przerabiać i nie wchodzić w dodatkowe koszta

a nie bedę latać później po oborze i przepedzać "ty tu, a ty tam"

Edytowany przez 7891Firefox, 27 styczeń 2013 - 19:19.

#11 Share xdxaxmxixaxnx

xdxaxmxixaxnx

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 130 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 19:05

Porady przy budowie obory. Też o tym mysllem i wpadlem na taki pomysl zeby hale umiejscowic tak jak na rys. Wowczas obie grupy mozna doic jednoczesnie i bez obawy o pomieszanie krow. Czerwone strzalki to krowy niewydojone, zielone to wydojone, a niebieskie to krowy skierowane do kojca zabiegowego. Przerywane czarne linie to bramki tymczasowe. Dodany obrazekCo o tym myślicie?
Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i pokona cię swoim doświadczeniem.

Ekspert-osoba która ma coraz większą wiedzę w coraz mniejszym zakresie, aż wreszcie wie zupełnie wszystko o niczym.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#12 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 19:54

Porady przy budowie obory. jesli to dla jednej obory to bardzo dobre rozwiazanie, ale założmy że chciałbyś dostawić druga obore za 10 lat to gdyby hala byla troche "wyzej" na Twoim rysynku to byloby latwiej je przeganiac z dwoch obor.

Jesli budujecie obore to staralbym sie miec pelna obsade zaraz po otwarciu, czyli wziac ten kredyt troche wieksze i miec odrazu pelna obsade niż czekac na te ze swojej hodowli