Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wyje szkrzynia biegów Mtz 82

70 odpowiedzi na ten temat

#1 Share mrmtz82

mrmtz82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 10:32

Wyje szkrzynia biegów Mtz 82 Witam. Tydzień temu przeprowadziłem remont szkrzyni biegów w swoim Mtz 82. Zostało wymienione koło tzreciego biegu, i wałek głowny wraz z zebatka atakujaca ta mała. Reszta wszystko zostało stare. Po złożeniu i napełnieniu skrzyni olejem okazało sie że na maksymalnej predkosci tak wyje ze uszy bola :((( . Można coś z tym zrobić?? pytam ponieważ mam długa trase nim do zrobienia. Prosze o pomoc.Z góry dziękuje:))

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wyje szkrzynia biegów Mtz 82 Dzisiaj, 10:05
  •  

#2 Share kukiteam

kukiteam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 11:43

Wyje szkrzynia biegów Mtz 82 Pewnie wyje dlatego że wymieniony zastał sam atak bez koła talerzowego . U mnie wyła skrzynia jak zwalniałem a winne były wykończone łożyska , po wymianie trochę ucichła ale nie była to nówka sztuka , za to dało się wytrzymać w środku.

#3 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3228 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 11:46

Wyje szkrzynia biegów Mtz 82 Albo koło 9 biegu do wymiany.

#4 Share mrmtz82

mrmtz82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 11:58

Wyje szkrzynia biegów Mtz 82 Dzięki koledzy za odpowiedź. A uciszyło by ja troche jak bym do skrzyni wlał jeszcze z 20l oleju?? Po jakim czasie sie to dotrze??? I czy wogule sie dotrze???

#5 Share ysy

ysy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 11:58

Wyje szkrzynia biegów Mtz 82 A kto wymienia samą zębatkę atakującą bez talerza to jest zawsze komplet jak walnie jedno to trzeba oby dwa wymienić bo inaczej zęby się nie zgrywają i wyje albo się rozleci

#6 Share grzegorz92

grzegorz92

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo motoryzacja

Napisany 13 styczeń 2013 - 11:59

Jeśli biegi nie wyskakują to na 99% jest to wina tego że wymieniłeś tylko tryb na wałku atakującym, a nie razem z kołem talerzowym.

#7 Share mrmtz82

mrmtz82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 12:26

Wyje szkrzynia biegów Mtz 82 Myślicie że to sie dotrze i bedzie w miare dobrze?? Czy prędzej sie cos rozpadnie??

#8 Share Biznez404

Biznez404

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 149 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 14:54

Wyje szkrzynia biegów Mtz 82 Albo za bardzo skręcony atak z głównym talerzem, musi być mały luz i dobre ustawienie dlatego może tak wyć :rolleyes:

#9 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1015 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 00:31

Wyje szkrzynia biegów Mtz 82 Witam,przyczyną wycia będzie złe ustawienie talerza z trybem, z reguły za ciasno, lub złe ich zazębianie się, ponadto zawsze talerz z trybem robione są parami i tak należy montować, oraz zachować wymagany luz międzyzębny, gdyż brak wymaganego luzu, pomimo zamontowania zestawu, tgz.pary, też będzie powodować wycie narastające w miarę nagrzewania się elementów współpracujących z sobą.Proponuję utrzymywać górny stan oleju dla lepszej kąpieli olejowej trybów ,jak i większego chłodzenia skrzyni ,a co za tym idzie większe wygłuszenie jej pracy.Co do trybów to nie powinny tak zaraz się zniszczyć, prędzej wysiądą łożyska ze względu dużych ich przeciążeń, trochę jednak powinna się uciszyć jak pójdzie w cięższą pracę gdyż trochę tryby się dotrą względem siebie, jak też powstanie luz na łożyskach i z samego podrobienia się tych wszystkich elementów ,powstanie jakiś tam luz samoistny i będzie pracować ciszej.Jednak uważam ze nie tak prędko to się powinno rozsypać.Wiadomym jednak jest że nie zawsze jest kasa, aby w czasie remontu wymieniać całe zestawy i to głównie człowieka ogranicza w działaniu. :rolleyes: Pozdrawiam.

#10 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7798 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 08:36

Wyje szkrzynia biegów Mtz 82 Zawsze wymienia się komplet, nigdy osobno.
Szczerze to nie wiem czy to też się tyczy MTZ, bo miałem go i w nim różne cuda mogą się zdarzyć.
Ale zawsze jest taka zasada. Koło i wałek ma numery i zawsze muszą się zgadzać.
Kiedyś znajomy w 912 wymienił sam wałek bez koła, ustawił, posprawdzał i po 3 miesiącach wszystko wymieniał, bo tryby się rozsypały i ciągnik staną.
Ja jak pierwszy raz rozebrałem, to miałem duży luz na łożyskach, na wałku atakującym, ale nie wył. Po założeniu nowych łożysk luz był dobry i nic nie regulowałem.
Jak zaczął, mi wyć to okazało się że odkręciła się nakrętka na wałku, zmieniłem łożyska i dokręciłem, i pospawałem. Dalej wył, ale dużo mniej.

mrmtz82 Jak zmieniłeś wałek, to sprawdzałeś jaki ma luz, na smar grafitowy lub kartkę papieru. to jest podstawa, jak tego nie zrobiłeś to już go z powrotem rozbieraj.
Jak tak mocno wyję, ze uszy więdną, to nie wróżę ci długiej jazdy, i żaden olej tu nie pomoże. Tryby się wysypią.

Edytowany przez tomek73, 14 styczeń 2013 - 08:40.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share Biznez404

Biznez404

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 149 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 09:17

Wyje szkrzynia biegów Mtz 82 Luz na ataku niech będzie minimalnie większy, dużo gorzej jak go niema wcale następuje zużycie pary kół zębatych jak i łożysk głównych stożkowych ,te łożyska następnie mając luz zbijają nakrętkę na wale zdawczym co powoduje hałas w skrzyni w dalszej mierze rozsypkę łożysk lub całego ataku :rolleyes: .Ustawić parę kół jak pisze wyżej Kolega na papier,smar lub farba po ustawieniu dokręcamy nakrętkę tak aby wałek zdawczy,odłączony od zazębionych z nim kół zębatych obracał się od momentu 0,7-0,8 kGm tak pisze książka :P .Po tym nakrętkę zabezpieczyć i rzeczywiście dobrze jest ją zaspawać ;) .

#12 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7626 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 09:23

Wyje szkrzynia biegów Mtz 82 W mtz-cie atak i talerzowe nie są sprzedawane parami. Ale z racji tego że taka przekładnia ma dość precyzyjnie wykonane uzębienie nie ma co liczyć że stare z nowym się zgra. Miało być wymieniony komplet.
KPK Kumurun Team

#13 Share wieslaw16

wieslaw16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1015 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 20:02

Wyje szkrzynia biegów Mtz 82 Witam,uważam że przywoływanie i podawanie wartości książkowych i regulacji na przyrządach specjalistycznych dla napraw w warunkach garażowych mija się z celem które podaje kolega Biznez, bardziej trafnym ,prostym i zrozumiałym sposobem jest ustawianie na kartkę papieru itd.jak podają koledzy bo myślę że jeżeli kogoś będzie stać na specjalistyczne przyrządy warsztatowe, to i stać go będzie aby oddać pojazd do warsztatu naprawczego i nie babrać się samemu w smarach a co do stanu oleju w skrzyni jak pisze kolega tomek że nic nie pomoże, to ja nadal jednak uważam że stan oleju w skrzyni ma zasadnicze znaczenie dla jej żywotności, jak i zużycia, głośności pracy skrzyni, jak i chłodzenia-kto smaruje ten jedzie!!!

#14 Share Biznez404

Biznez404

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 149 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 20:20

Wyje szkrzynia biegów Mtz 82 Wiesław16, wystarczy klucz dynamometryczny i łożyska masz tak dokręcone jak pisze książka, a jeżeli chodzi o kartke papieru, też pisałem wyżej i może być to smar, nawet farba, i nie trzeba żadnych wielkich fachowców, bo sam jestem "samouk", a jeżeli chodzi o książkę, to jeżeli jest dobrze w niej wszystko opisane to naprawdę dużo człowiekowi pomorze w normalnym chłopskim warsztacie. :rolleyes:

#15 Share grzegorz210182

grzegorz210182

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 338 postów

Napisany 21 kwiecień 2014 - 14:12

O co chodzi z tą kartką ??Mój MTZ wyje mocno (na ok 1800obr/min ) jak jadę na każdym biegu, ale najgłośniej na 9 i biegi nie wyskakują. Odkręcałem kiedyś boczny dekiel w skrzyni, ale żadnych luzów nie zauważyłem. W maju jak skończę opryski planowany jest remont silnika i przy okazji zajrzę do mostu. Czy przyczyna wycia to koło talerzowe i atak?? proszę o odpowiedzi i sugestie. Koło i atak to wymienię na pewno ,ale może jeszcze na coś trzeba zwrócić uwagę?

#16 Share zbyszekbrzuze

zbyszekbrzuze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1381 postów
  • Zainteresowania:radzieckie ciągniki, mechanika, elektryka

Napisany 21 kwiecień 2014 - 15:08

Wyje szkrzynia biegów Mtz 82 Ja ostatnio robię mały remont, atak ustawiałem na kartkę, zobaczymy w praniu.
Metoda ta polega na puszczaniu kartki przez tryby ataku i takie dobieranie podkładek, aż do minimalnego luzu, ale tak by nie pocięło kartki.
U mnie też wyło trochę, bo były w 2011r zmienione wszystkie łożyska w skrzyni, a w moście nie i kosz chodził na boki. Prawe łożysko po rozebraniu wysypało się :D

Tu są opisane metody regulacji zazębienia i bardzo wiarygodny sposób sprawdzania przez posmarowanie kół zębatych tuszem:
http://www.e-autonap...y-napedowe.html

KPK Kumurun Team
Olej Turdus SHPD do silnika, Lux 10 do hydrauliki
Naprawiam ciągniki, remontuję silniki, kontakt na PW

Ważne sprawy GG: 33264431 t:724772311

#17 Share Uziu92

Uziu92

Uziu92

• Members
  • PipPipPip
  • 1310 postów
  • Zainteresowania:Żona, rolnictwo, motoryzacja - piękne, szybkie auta i te wolniejsze też :) , mechanikowanie i loty w kosmos :D

Napisany 21 kwiecień 2014 - 19:04

Artykuł ciekawy.Ja tez zawsze na kartkę ustawiam , aby jej nie cięło .W C-330 na kartkę ustawiane i chodzi już 2 lata jak pszczółka cichutko i zero wycia.

Mocy, wrażeń i emocji dostarczają: Ursus  C-360, Massey Ferguson 6475, Claas Dominator 96

#18 Share grzegorz210182

grzegorz210182

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 338 postów

Napisany 22 kwiecień 2014 - 21:58

Dzięki już rozumiem. Ja też tak zrobię, mam nadzieje że skrzynia u mnie jest ok.

#19 Share Marcin1987

Marcin1987

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 12 czerwiec 2014 - 20:28

Witam,by nie zakładać nowego tematu o skrzyni biegów zapytam tutaj:

Podczas przygotowywania MTZ 82 do sianokosów stanąłem ciągnikiem pochylonym do przodu i zaczął wyciekać dość mocno olej miedzy silnikiem a skrzynia biegów. Po zaparkowaniu ciągnika na równej powierzchni ,po nocnym postoju zrobiło się mokro pod skrzynia rozdzielczą która daje napęd na przedni napęd. Zerknąłem do miarki oleju skrzyni ,a tu leje się olej ciurkiem dosłownie.Pytanie co się stało? Ja do skrzyni w ostatnim czasie nie dolewałem oleju, czy istnieje możliwość aby przedostał się z hydrauliki do skrzyni?? Bo tam owszem olej dolewałem.

Z góry dzięki za każdą podpowiedź.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1349 postów

Napisany 12 czerwiec 2014 - 21:38

Wyje szkrzynia biegów Mtz 82 Jedyne miejsce gdzie o. hydrauliczny może dostać się do skrzyni to pompa hydrauliczna. Masz przedmuch na uszczelnieniu wałka pompy, albo padł simering, albo go wypchało. Była seria pomp (ukraińskie) gdzie uszczelniacz był tylko wprasowany, bez zabezpieczenia pierścieniem, właśnie w nich wypycha uszczelniacz.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

Dodaj odpowiedź