Skocz do zawartości

Zdjęcie

licznik motogodzin obrotomierz zetor serii 50xx- 70xx

74 odpowiedzi na ten temat

#1 Share bartekm66

bartekm66

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 10 styczeń 2013 - 16:01

licznik motogodzin obrotomierz zetor serii 50xx- 70xx witam
mam problem z obrotomierzem - licznikiem motogodzin w moim zetorze 7045
otóż obroty wskazuje normalnie ale motogodziny to różnie czsami potrafi "zaciąc się"i nie pracowac przez 10 i wiecej godzin a czasami kręci jak szalony
czy jest to wina samego licznika czy tez może pradniczki przy silniku
miał ktos taki przypadek ???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
licznik motogodzin obrotomierz zetor serii 50xx- 70xx Dzisiaj, 17:04
  •  

#2 Share Agrozeto_Kalisz

Agrozeto_Kalisz

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 17 postów
  • Zainteresowania:podróże, muzyka lat 70-80-tych, Zetor-części

Napisany 11 styczeń 2013 - 23:16

licznik motogodzin obrotomierz zetor serii 50xx- 70xx Brak naliczania motogodzin przy jednoczesnym pokazywaniu obrotów zdarza się często: na 10 przypadków - 7 to wina prądniczki, uszkodzony jest mechaniczny przerywacz (praktycznie nie do naprawy). W opisanym przypadku raczej winny jest silniczek krokowy w obrotomierzu albo uszkodzone plastikowe rolki licznika. Można spróbować je naprawić - gorzej nie da się zepsuć - natomiast nowy licznik to ok. 350zł (prądniczka ok.230).
Przed ew.zakupem warto sprawdzić, który element jest uszkodzony - albo u elektryka albo u życzliwego sąsiada podłączyć swój wymontowany licznik do jego kostki :)

#3 Share wysoki7245H

wysoki7245H

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 15 wrzesień 2013 - 21:58

licznik motogodzin obrotomierz zetor serii 50xx- 70xx Witam
Jak w wiekszości zetorów w moim także nie działa obrotomierz
mgt nalicza ale wskazówka leży martwa
napiszcie jak mam sprawdzić prądniczkę a jak zegar?
na prądniczce ma byc napięcie i wzrastać z obrotami silnika??
przy zegarze mam kostkę na 4 piny niebieski plus szary zielony i biały
podawałem masę na zielony i na biały kabel ale nic sie nie dzieje
czy tam trzeba podać ,,+'??
proszę o jakieś rady

#4 Share wysoki7245H

wysoki7245H

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 21:47

licznik motogodzin obrotomierz zetor serii 50xx- 70xx Ktokolwiek cokolwiek?

#5 Share jacus

jacus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1451 postów

Napisany 25 wrzesień 2013 - 22:00

licznik motogodzin obrotomierz zetor serii 50xx- 70xx poszukaj -wiele razy to bylo opisane- nie tylko ty miales taka usterke, zreszta jest odpowiedni dzial do tego typu pytan, kable moga byc rozne ale przewaznie masa jest szara,a 3 kable poprzestawiac to chyba nie problem.jak dobrze pamietam podwojne maja byc na jednym poziomie.

buk, humor ,seks ,rokendrol.

#6 Share wysoki7245H

wysoki7245H

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 29 wrzesień 2013 - 10:51

licznik motogodzin obrotomierz zetor serii 50xx- 70xx kable zamieniałem przy tachoprądniczce i nic sie nie dzieje...
możę jakiś link do innych tematów bo jakoś nic nie moge znaleźdź:/

#7 Share zmechanizowany

zmechanizowany

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 14:54

licznik motogodzin obrotomierz zetor serii 50xx- 70xx I co doszedłeś do ładu z tym zegarem ,bo ja też przerabiałem ten problem ostatnio i udało się naprawić we własnym zakresie.Dla zainteresowanych:Aby sprawdzić zegar należy go wymontować,podłączyćdo pinu 30 +,do 31-, [może to być prostownik lub akumulator]. Do pinu Sz podłaczamy - i przerywamy dotykowo: około25 dotknięćna 1/100motogodziny, jeżeli nie reaguje to prawdopodobnie silniczek krokowy może być uszkodzony choćżadko się zdaża .Gdyby był spalony można go przewinąc.Aby sprawdzićobrotomierz trzba zredukować napięcie do ok.3v ipodłączyćdo pinu M lubchwilowo dotknąć + doM[ale uważać aby nie spalić obrotomierza] powinien zareagować.Aby sprawdzić tachoprądniczkę domowym sposobem należy odłaczyćwszystkie kableod niej, pozostawić tylko masę[najczęściej środkowy pin],następnie do Sz podłaczyć żarówkęi do+,odpalić traktor żarówka powinna migać jeśli nie to przerywacz w tacho jest uszkodzony.do pinu M podłączyć 3V żarówkę i do masy ciągnika,po odpaleniu ciągnika powinna świecić jeśli nie prądniczka jest uszkodzona.Można ją rozebraći spróbować naprawić to prosta budowa.Myślę że wyczerpałem temat .

#8 Share zmechanizowany

zmechanizowany

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 13:20

licznik motogodzin obrotomierz zetor serii 50xx- 70xx Jeszcze jedna sprawa .Jeżeli nie wiemy czy silniczek krokowy w zegarze mtg. jest sprawny to należy zrobić tak jak opisałem wyżej lub gdybyśmy mieli rozebrany zegar to z silniczka wychodzą 3 kable,które podłączamy następujaco: czetwony do+,niebieski do-,zielony impulsowo do-.Potrzeba 3 ujemnych impulsów na jeden pełen obrót .Gdyby ktoś miał przepalony silniczek krokowy to istnieje możliwość przewinięcia go,potrzeba tylko250 mb.drutunawojowego ogrubości 0,12mm.i odrobinę doświadczenia jak połączyć uzwojenia.Może jak to potem wstawię schemat jak to nawinąć gdyby ktoś był zainteresowany.

Edytowany przez zmechanizowany, 22 styczeń 2014 - 13:26.

#9 Share DAREK

DAREK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 08:39

licznik motogodzin obrotomierz zetor serii 50xx- 70xx ale w nowszych zegarach silniczek jest inaczej sterowny ; trzy przewody ,do jednego idzie plus a do dwóch na zmianę minus , ale to przy prądniczkach bez impulsatora ( na dwa przewody )

#10 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 02 luty 2014 - 11:05

silniczek krokowy w zegarze mtg.

Jak żyję nie widziałem jeszcze silnika krokowego w tym ciągniku. Ty wiesz w ogóle jak trzeba sterować silnik krokowy? Poza tym silnik krokowy ma minimum 4 wyprowadzenia, ponieważ ma dwa uzwojenia i każde ma wyprowadzony początek i koniec. Nie wspominam tu o silnikach unipolarnych, które mają 6 wyprowadzeń... Więc na przyszłość nie wprowadzaj użytkowników w błąd.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share DAREK

DAREK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 03 luty 2014 - 15:19

licznik motogodzin obrotomierz zetor serii 50xx- 70xx Ty "elektortechnik "się tak nie unoś . To nie forum ekspertów od elektroniki ,tylko użytkowników ciągnika Zetor . Każdy wie o co chodziło koledze "zmechanizowany" i nikogo nie wprowadził w błąd . Lepiej nazwij ten silniczek po swojemu bo twój post niczego NIE WNOSI do dyskusji !!

Edytowany przez DAREK, 03 luty 2014 - 15:23.

#12 Share zmechanizowany

zmechanizowany

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 03 luty 2014 - 17:54

licznik motogodzin obrotomierz zetor serii 50xx- 70xx To oświeć mnie kolego Elektrotechnik jak się ten silniczek nazywa jeśli wiesz o czym piszesz.

Edytowany przez zmechanizowany, 03 luty 2014 - 19:02.

#13 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 06 luty 2014 - 09:27

licznik motogodzin obrotomierz zetor serii 50xx- 70xx Silnik synchroniczny.

#14 Share zmechanizowany

zmechanizowany

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 56 postów

Napisany 06 luty 2014 - 19:12

licznik motogodzin obrotomierz zetor serii 50xx- 70xx Silnik krokowy jest silnikiem synchronicznym. Odmianą silników synchronicznych sa silniki krokowe lub impulsowe które mają zastosowanie w zegarach elektronicznych. Tak więc średnio się popisałeś. Poza tym trochę Ci się silnik bipolarny z unipolarnym pomieszał.Więc radzę się doedukować. :)

Edytowany przez zmechanizowany, 06 luty 2014 - 19:43.

#15 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 07 luty 2014 - 08:45

licznik motogodzin obrotomierz zetor serii 50xx- 70xx Nic mi się nie pomieszało. Każdy silnik synchroniczny jest silnikiem impulsowym, wynika to z jego zasady działania. Tyle, że nie można mieszać silnika impulsowego z zegara z silnikiem krokowym. Bo o ile silnik impulsowy będzie działał po podaniu napięcia zmiennego (silnik z zegara ma jeszcze mechanizm umożliwiający pracę w jednym kierunku, ale to już szczegół) to silnik krokowy wymaga specjalnego sterowania.

#16 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 02 styczeń 2015 - 17:05

U mnie na tej prądniczce na pinie SZ jest cały czas masa, nawet przy wyłączonej stacyjce, czyli ta prądniczka jest przyczyną stojącego zegaja MTH? Da się ją naprawić ? Licznik obrotów działa.

#17 Share Radekk

Radekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 545 postów

Napisany 03 styczeń 2015 - 12:36

Miałem tak samo obr pokazywało a nie liczyło mth.

Pin "Sz" odpowiada za nabijanie mth. Jest tam styk który lubi się ułamać. 

Można to naprawić ,najlepiej dorabiajac nowy styk.  

Ja wykorzystałem do tego stary włącznik od zapalania światła z mieszkania.

Wystarczyło troszkę podpiłować aby ładnie pasował i podczas krecenia pykał raz w jedną  i w druga stronę. 

Sprawdz tez czy tak krzywka na ośce nie jest luzna i kręci sie razem z ośką.

Najlepiej zobacz na zdjęciach  bo nie da się tak tego wytłumaczyć.  Przejrzyj ten album http://www.fmix.pl/s...-mth-zetor.html

Jak bedziesz rozbierał to przetnij obejme tak jak ja to zrobiłem, na koniec jak bedziesz składał załóź z powrotem , na nią załóż opaskę taka od weży i skręć będzie ładnie trzmać. 

Nie wierzyłem ,że to będzie działać długo, o dziwo nabiło już 1500 mth i wciąz działa.

Jeśli podoba Ci się co napisałem, lub pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

#18 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 03 styczeń 2015 - 14:20

Ja w przypadku awarii prądniczki montuję prosty układ elektroniczny i biorę sygnał z alternatora. I raz na zawsze zapominam o prądniczce.

#19 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 03 styczeń 2015 - 14:40

A jak to zrobić ?

Rozebrałem go no i styki są ok, krzywka też się obraca,  złożyłem i słychać, że styki "przeskakują" czyli tak jak ma być. Sam już nie wiem co dalej robić, może  to ta cewka jest winna ?

Edytowany przez lamboEVO100, 03 styczeń 2015 - 17:12.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Radekk

Radekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 545 postów

Napisany 03 styczeń 2015 - 17:31

To ma właśnie tak przeskakiwać podczas obracania, więc jest dobrze z tym stykiem.

Wygląda na to ,że może być uszkodzony obrotomierz. Najlepiej posprawdzaj prądniczkę i obrotomierz tak jak napisał @zmechanizowany i wszystko się wyjaśni.

Jeśli podoba Ci się co napisałem, lub pomogłem kliknij zieloną strzałkę.