Skocz do zawartości

Zdjęcie

wcześniak

10 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Heidi88

Heidi88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 336 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 18:54

wcześniak Moi drodzy, wczoraj byłam świadkiem bardzo przykrego zdarzenia, otóż mój wpada do obory i mówi że chyba jałówka mu się cieli, ja w szoku on też bo nikt o niczym nie wiedział. To taka jałówka wolnochodząca ale odseparowana od byczków, choć jak widać któryś musiał sobie tam ją doskoczyć. Położyła się i miała parcie, byłam bardzo podekscytowana bo to było pierwsze moje cielenie, mój był bardziej sceptyczny bo mówi że jest bardzo bardzo wąska i nie ma pojęcia jak ona da sobie radę. Już prawie dzwonił po wspacie, kiedy wypłynęło z niej cielątko. Wczyscy zgromadzeni równogłośnie orzekli nic z niego nie będzie, ledwo dyszał ale ja z błaganiem w oczach popatrzyłam na mojego gospodarza i on postanowił że możemy spróbować.

Wysuszyliśmy go ręcznikiem okryłam go kurtką, później za nogi żeby wyleciała z niego woda. Przeniosłam go do domu, koło pieca, ręczniki koce nacieranie i co chwilę podnosiliśmy za nogi. Cały czas beczał, pomogliśmy mu wydobyć z niego kał, nakarmiłam go, do mleka dodawałam glukozy, karmiłam palcem i strzykawką. O odruchu ssania mogliśmy od razu zapomniećę, głowę trzymałam nisko, wkładałam palce do nosa i do gardła żeby wydzielał tą wodę ropną.
Cuda i wianki
temp. ciała niewykrywalna mierzyłam 3 razy
waga 8 kg
walczyłam o niego jak psy o kości z godziny na godzinę słabł mi coraz bardziej, ciało coraz chłodniejsze, beczł przez 3 godziny serce biło mu bardzo, bardzo szybko zdechł mi na rękach.

Ciężko określić miesiąc, dla mnie strata taka sama jakgdyby był większy, jednak czy dało się coś zrobić o czym nie wiedzielismy, czy mogliśmy go jakoś uratować coś mu podać, żałuję że nie ma inkubatorów dla cieląt.

Edytowany przez Heidi88, 09 styczeń 2013 - 18:56.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
wcześniak Dzisiaj, 23:50
  •  

#2 Share grzesiu09091987

grzesiu09091987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 472 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 19:35

wcześniak Cielak zaraz po porodzie powinien napić się siary(udojone mleko z krowy zaraz po porodzie), należy tez od razu słomą wytrzeć jego a najbardziej kręgosłup, to pobudza krążenie.

Edytowany przez grzesiu09091987, 09 styczeń 2013 - 19:36.

#3 Share michal71096

michal71096

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów
  • Zainteresowania:Przedewszystkim rolnictwo

Napisany 09 styczeń 2013 - 19:50

wcześniak To i tak by nic nie dalo ponieważ przecież przy takiej wadze to i płuca nie są rozwinięte ani nerki a też jak beczał to znaczy że miał jakies bule

#4 Share slawek2209

slawek2209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2482 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 19:53

wcześniak przy tak niskiej wadze mial cielak male szanse na przezycie.gospodarstwo to nie szpital ze uratuja

#5 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 21:42

wcześniak a miał wogóle włosy?

#6 Share Heidi88

Heidi88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 336 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 21:55

wcześniak nie, tylko bardzo delikatna skórka

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share rafff24

rafff24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 841 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, motoryzacja

Napisany 09 styczeń 2013 - 22:00

wcześniak jak nie był owłosiony to muisiałbyć dużo za wczesnie, może miał już jakąś wadę lub jałówka była za młoda, skoro go poroniła, jakaś horoba mogła ją pognębić, uraz, przyczyn może być wiele, trudno się mówi, może i lepiej miałby 300 kg w 3 lata zrobić to lepiej że zdechł

Edytowany przez rafff24, 09 styczeń 2013 - 22:02.

#8 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 22:03

wcześniak to nie miał szans bo płuca były nie rozwinięte. Mam krowę która urodziła się 3 tygodnie przed czasem i ważyła kilkanaście kg. A jej siostra bliźniaczka była już w stanie rozkładu.

#9 Share lolek200

lolek200

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 20:59

wcześniak a mi sie ocieliła krowa lm po byczku sm miesiac przed terminem, byczek kilkanascie kilo, na poczatku nawet nie chciał pic tylko cały sie trzasł porzadnie go wysmarowałem słoma i przykryłem derka, myslałem ze zdechnie i ...... dzis jest jednym z najlepiej przyrastajacych byczków :D

#10 Share macias611

macias611

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 20:49

wcześniak tak na to nie ma regóły, ale z tego co pisze Heidii to cielak był stanowczo za młody i z racji tego niedorozwinięty. nie miał szans na przeżycie. Heidii potraktuj to jako dobrą lekcje nauki życia na gospodarce. pozdrawiam i powodzenia :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share hugolina009

hugolina009

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 13:31

wcześniak nam na początku grudnia poroniła krowa bliźniaki, termin miała na 30 stycznia, więc prawie 2 miesiące za wcześnie, najpierw urodził się jeden, malutki, może z 15 kg miał, sprawdzaliśmy krowę to drugiego nie było czuć. Po 2h urodził się drugi, jeszcze mniejszy, oba były już owłosione, ale słabe, bez odruchu ssania, charczały, płuca wysiadły, dostały siarę, wet był na miejscu podał co mógł, okryte kocami. Po niecałych 24h oby dwa padły:( wszyscy ryczeli, bo tyle pracy włożone, żeby je uratować i nic to nie dało