Skocz do zawartości

Zdjęcie

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować

65 odpowiedzi na ten temat

#61 Share zbozowy

zbozowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 343 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 20:45

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować zaraz pewnie będzie pytanie czy na kat. B można jechać z przyczepą o masie własnej np. 700 kg, DMC 2200, ale załadował ją tylko trochę i masa rzeczywista zestawu nie przekracza 4250 kg. Nauczcie się czytać ze zrozumieniem wreszcie, i czytać to co było już wcześniej napisane.

Naprawy maszyn budowlanych VOLVO u klienta (mechanika, elektryka, dpf, ad-blue).

Obsługa klimatyzacji w każdym sprzęcie u klienta.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Dzisiaj, 13:18
  •  

#62 Share zales

zales

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 21:06

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Po to ITD ma wagi, aby to sprawdzać, a w niektórych miejscach wagi są już w asfalcie. Chyba nie sądzisz że gdy zestaw przekracza dopuszczalną masę to IDT uwierzy Tobie na słowo czy na DMC w dowodzie...

#63 Share S-Piotr

S-Piotr

S-Piotr

• Members
  • PipPipPip
  • 1151 postów
  • Zainteresowania:kobiety,wino i loty w kosmos.

Napisany 29 styczeń 2013 - 21:22

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować

Panowie głupstwa wypisujecie. Na kategorii B+E można jeździć zestawem nawet 15 ton! Sam takim zestawem jeździłem (ciągnik siodłowy z naczepą - DMC zestawu 11990 kg).
2190kg masa własna ciągnika + 9800kg DMC naczepy, masa własna naczepy 2000kg, ładowność naczepy 7800kg. DMC ciągnika to 3490kg, a więc nie przekracza 3,5 tony i do prowadzenia takiego zestawu wystarczy B+E. Używałem tachografu cyfrowego, karty kierowcy, byłem wielokrotnie kontrolowany przez policję, ITD w kraju i za granicą. DMC takiego zestawu zależy od możliwości konstrukcyjnych ciągnika i naczepy (naciski na osie i nacisk na siodło). Nie piszcie głupot że kategoria B+E to maksymalnie 7 ton DMC!

A ja dopytałem jeszcze raz ITD
:Szanowny Panie,

Słowem uzupełnienia dodam, iż ustawa o kierujących pojazdami regulująca tę kwestię weszła w życie w dniu 19 stycznia br. Wcześniej stanowiły o tym przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 ze zm.), ale nawet z nich nie wynikała możliwość zgodnego z prawem kierowania pojazdem o dmc 12 ton na podstawie prawa jazdy kategorii B+E. Wcześniej bowiem ta regulacja brzmiała: Art. 88. 1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.
2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:
3) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,
c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;
10) kategorii B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą [przepisy nieobowiązujące]
Przyczepa zgodnie z pow. ustawą jest to pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem. Zgodnie z art. 62 ust. 1 PRD "Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego".

Z poważaniem,

Edytowany przez S-Piotr, 29 styczeń 2013 - 21:23.

Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Dzisiaj, 13:18
  •  

#64 Share zales

zales

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 23:08

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Ktoś, kto to pisał chyba też ma blade pojęcie o interpretacji przepisów. Pisze tylko o przyczepach, a zapomniał dodać, że kolejny punkt z art 62 mówi że przepis ust. 1 nie dotyczy naczep (jak już ktoś wcześniej o tym wspomniał). Widać ci "na górze" chyba się na tym poznali, bo w nowej ustawie już tego przepisu nie ma. Jest natomiast w nowej ustawie art. 6 ust. 1, p12, który mówi że: Kategorie B+E, C+E lub D+E - pojazd określony odpowiednio w prawie jazdy kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą (przyczepami), przy czym w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t;
Tak więc przed 19 stycznia 2013r zestawem 12ton DMC można było jeździć, po 19 stycznia już nie można.

#65 Share Majster21

Majster21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 11 luty 2013 - 20:40

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Witam, czytając nowy kodeks z dnia 19. 01. 2013, mam pewne wątpliwości, mianowicie czy można będzie jeździć ciągnikiem ( samym ciągnikiem) rolniczym na prawko kat B.
6) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej
3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
B) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz
z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz
z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita
zespołu tych pojazdów nie przekracza 4.250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

Panowie jak to wreszcie jest.

Edytowany przez Majster21, 11 luty 2013 - 20:41.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#66 Share zales

zales

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 11 luty 2013 - 22:27

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Art 6, ust. 3
3. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawo
jazdy:
1) kategorii B, C1, C, D1 i D uprawnia do kierowania
ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym
oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy
lekkiej;