Skocz do zawartości

Zdjęcie

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować

65 odpowiedzi na ten temat

#41 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7597 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 08:19

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować My wiemy co tam jest napisane ale... walka była o rozrzutnik czy beczkę asenizacyjna. Bo niby maszyna a np. rozrzutnik i przyczepa. Producenci wyraźnie piszą że przeznaczony również do wożenia płodów rolnych. Tak samo beczka za ciągnikiem to maszyna a za samochodem przyczepa. Obie są przystosowane do poruszania się po drodze przez producentów czyli spełniają wymagania jakie stawia się przyczepom. Problem w tym że NIGDZIE nie jest napisane jasno do czego to zaliczyć. Nigdzie też nie pisze o maszynach zawieszanych, półzawieszanych czy ciągnionych. Tylko przyczepa. Reszty się domyślaj. i W poście 32 też guzik pisze. Jeżeli być upierdliwym to można się takiego sformułowania w prawie czepiać w nieskończoność.
Tak że my wiemy o co chodzi i co wolno to dyskusja na temat formy przekazu.

Yacenty z tymi przyczepkami to nie wszystkie warunki powiedziałeś.
Dyskusja była poświęcona głównie DMC zestawu. Co czym i gdzie to wiemy.
Jedno mówi tak drugie siak a potem namieszało się jeszcze bardziej. W sumie to ja zacząłem i już odeszła mi ochota to wałkować bo jako tako z lukasx21 do żadnych konkretów nie doszliśmy poza tym że się zgadzamy. Zły pewnie na mnie bo mu kłody rzucam he he. Ale daje rady chwała mu.
Od Postu 31 się zaczęło.

Edytowany przez seweryn20, 14 styczeń 2013 - 08:26.

KPK Kumurun Team

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Dzisiaj, 09:32
  •  

#42 Share pablo18

pablo18

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 09:35

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Sledze wasza dyskusje i powiem jedno, nie opyla się robić B+E. Mi rodzice chcieli dorzucić i żebym właśnie zrobił E do osobówek aby można było ciągać przyczepy ale właśnie te same pytania miałem co i Wy i dlatego postanowiłem uzbierać i zrobić sobie C a później C+E bo i tak podbijają B+E bonusem a prawo jazdy w życiu takie już się może przydać bo nigdy nic nie wiadomo . Z koniec pazdziernika ubieglego roku stalem sie szczelsiwym posiadaczem prawka C+E :)
Pozdro ! :)

#43 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 09:39

My wiemy co tam jest napisane ale... walka była o rozrzutnik czy beczkę asenizacyjna. Bo niby maszyna a np. rozrzutnik i przyczepa. Producenci wyraźnie piszą że przeznaczony również do wożenia płodów rolnych. Tak samo beczka za ciągnikiem to maszyna a za samochodem przyczepa. Obie są przystosowane do poruszania się po drodze przez producentów czyli spełniają wymagania jakie stawia się przyczepom. Problem w tym że NIGDZIE nie jest napisane jasno do czego to zaliczyć. Nigdzie też nie pisze o maszynach zawieszanych, półzawieszanych czy ciągnionych. Tylko przyczepa. Reszty się domyślaj. i W poście 32 też guzik pisze. Jeżeli być upierdliwym to można się takiego sformułowania w prawie czepiać w nieskończoność.
Tak że my wiemy o co chodzi i co wolno to dyskusja na temat formy przekazu.

Yacenty z tymi przyczepkami to nie wszystkie warunki powiedziałeś.
Dyskusja była poświęcona głównie DMC zestawu. Co czym i gdzie to wiemy.
Jedno mówi tak drugie siak a potem namieszało się jeszcze bardziej. W sumie to ja zacząłem i już odeszła mi ochota to wałkować bo jako tako z lukasx21 do żadnych konkretów nie doszliśmy poza tym że się zgadzamy. Zły pewnie na mnie bo mu kłody rzucam he he. Ale daje rady chwała mu.
Od Postu 31 się zaczęło.

Są konkrety ciągnikiem nic co ma tablicę rejestracyjną ciągnąć nie wolno na kat b poza wyjątkiem przyczepki o dmc poniżej 750kg chyba najkrtsza i naprostsza definicja,
dużo jest na wsi zabobonów związanych z poruszaniem się ciągnikiem na kat B że niby mozna przyczepą jednoosiową że przyczepą bez resorów i inne durne wymysły które pozostawiam bez komentarza,

#44 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7597 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 09:45

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować To nie są konkrety bo to wynika jedynie z dedukcji. Nie jest to jasno stwierdzone tak jak nie ma nic o tablicy rej. Jasno napisane jest przyczepy. Ale jak wspomniałem wyżej czy rozrzutnik bez adaptera nią nie jest?
Zabobony. Właśnie i interpretowanie niezrozumiałego na swoją korzyść.

Edytowany przez seweryn20, 14 styczeń 2013 - 09:48.

KPK Kumurun Team

#45 Share lukasx21

lukasx21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów
  • Zainteresowania:Szkolenie i egzaminowanie kandydatów na kierowców No i grzebanie w glebie trochę też...

Napisany 14 styczeń 2013 - 09:58

bo jesli lekka - do 750 DMC to możesz ciągać na B
jesli nie lekka - czyli cięższa od 750DMC to nie możesz na B.

kategorii B:]
a. [pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,]
b. [pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,]
c. [ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;]

@Seweryn20 tu masz 100% racji :)
Co do zabobonów swego czasu krążyła legenda, że jeżeli chcemy prowadzić np busa na bliźniakach musimy mieć kat C nawet jeżeli nie przekracza 3,5t

Edytowany przez lukasx21, 14 styczeń 2013 - 09:58.

Kupię pług 2 skibowy obracany hydraulicznie

Kupię sortownik do ziemniaków remprodex lub samro

Sprzedam sadzarkę do ziemniaków gruse, 2 rzędową przystosowaną do sadzenia kiełkowanych

#46 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7597 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 10:02

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Do teraz tak ludzie myślą że jak bliźniaki to ciężarówka. Sam ostatnio byłem świadkiem. Skoro tak miało by być to czemu LT-ek który jest wstanie ponad 2 tony na pakę władować ma 700 kilo ładowności? Żeby się w DMC 3500 zmieścić i można było na B hulać.
KPK Kumurun Team

#47 Share lukasx21

lukasx21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów
  • Zainteresowania:Szkolenie i egzaminowanie kandydatów na kierowców No i grzebanie w glebie trochę też...

Napisany 14 styczeń 2013 - 12:59

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Nie tylko dla tego... Do 3.5 tony nie musisz płacić drogowego do gminy.. ;)

Sprzedam sadzarkę do ziemniaków gruse, 2 rzędową przystosowaną do sadzenia kiełkowanych

#48 Share mirro

mirro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 15:35

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Dobra Panowie (zadam pytanie i proszę o wyrozumiałość) a czy producent rozrzutnika postarał się o homologację na niego jako przyczepa? Bo jeśli nie to jedyna szansa aby stał się w świetle prawa przyczepą to rejestrować go jako przyczepa sam. Inaczej to chyba wciąż przyczepa specjalna?

#49 Share MichalR

MichalR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 19:37

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Nie przyczepa specjalna tylko maszyna rolnicza. Nie ważna czy adapter jest założony czy nie to rozrzutnik nie będzie przyczepą.
W naszym interesie jest aby rozrzutnik homologacji przyczepy nie posiadał, bo wtedy dochodzi rejestracja, przeglądy i ubezpieczenie.

Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

#50 Share mirro

mirro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 21:15

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować No dobra może i czepiam się ale kodeks ruchu drogowego nie wprowadza pojęcia maszyny rolniczej. Nawet przy definicji ciągnika pisze się o sprzęcie do prac rolnych. Poza tym "pojazd – środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane"; Czyli rozrzutnik jest pojazdem a poniewaz nie może być silnikowym ani zaprzęgowym więc pozostaje nam tylko przyczepa .
A ponieważ w Dzienniku Ustaw nr32 z 2003 Miinister Infrastruktury dopuszcza możliwość poruszania sie po drogach takich wynalazków i nazywa je przyczepami specjalnymi (nie mylic z pojazdem specjalnym albo używanym do celów specjalnych) więc ja skłanialbym się ku tej nazwie, ale to tylko moje zdanie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Dzisiaj, 09:32
  •  

#51 Share wotomek

wotomek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 28 styczeń 2013 - 16:25

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Panowie głupstwa wypisujecie. Na kategorii B+E można jeździć zestawem nawet 15 ton! Sam takim zestawem jeździłem (ciągnik siodłowy z naczepą - DMC zestawu 11990 kg).
2190kg masa własna ciągnika + 9800kg DMC naczepy, masa własna naczepy 2000kg, ładowność naczepy 7800kg. DMC ciągnika to 3490kg, a więc nie przekracza 3,5 tony i do prowadzenia takiego zestawu wystarczy B+E. Używałem tachografu cyfrowego, karty kierowcy, byłem wielokrotnie kontrolowany przez policję, ITD w kraju i za granicą. DMC takiego zestawu zależy od możliwości konstrukcyjnych ciągnika i naczepy (naciski na osie i nacisk na siodło). Nie piszcie głupot że kategoria B+E to maksymalnie 7 ton DMC!

#52 Share Polus0

Polus0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 28 styczeń 2013 - 16:51

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Oj, zabłysnąłeś. Od kiedy kategoria B dopuszcza jazdę ciągnikiem siodłowym? Chyba że na traktor włożysz siodło :/ B+E to jest DO 7ton DMC !!

P.s. Jeszcze jedno pytanie: co masz wpisane w dowód: samochód osobowy, czy samochód ciężarowy??

Edytowany przez Polus0, 29 styczeń 2013 - 14:02.

#53 Share lukasx21

lukasx21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 28 styczeń 2013 - 17:46

Panowie głupstwa wypisujecie. Na kategorii B+E można jeździć zestawem nawet 15 ton! Sam takim zestawem jeździłem (ciągnik siodłowy z naczepą - DMC zestawu 11990 kg).
2190kg masa własna ciągnika + 9800kg DMC naczepy, masa własna naczepy 2000kg, ładowność naczepy 7800kg. DMC ciągnika to 3490kg, a więc nie przekracza 3,5 tony i do prowadzenia takiego zestawu wystarczy B+E. Używałem tachografu cyfrowego, karty kierowcy, byłem wielokrotnie kontrolowany przez policję, ITD w kraju i za granicą. DMC takiego zestawu zależy od możliwości konstrukcyjnych ciągnika i naczepy (naciski na osie i nacisk na siodło). Nie piszcie głupot że kategoria B+E to maksymalnie 7 ton DMC!

my tutaj rozmawiamy o przyczepach i jest tak jak już wcześniej pisałem dmc max 7t Ty piszesz o naczepach a kodeks stanowi, że
Art. 62.

1. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:
  • samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego;
  • samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej tego samochodu powiększonej o 40 %;
  • motocykl lub motorower - nie może przekraczać masy własnej motocykla lub motoroweru, jednak nie może przekraczać 100 kg.
2. Przepis ust. 1 nie dotyczy naczep.

Więc może i tak być jak piszesz szczerze mówiąc nigdy się nad taką sytuacją nie zastanawiałem ale w sumie jest to możliwe, przepisy tego nie zabraniają wg mnie...
pozdrawiam

#54 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2187 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 13:22

Panowie głupstwa wypisujecie. Na kategorii B+E można jeździć zestawem nawet 15 ton! Sam takim zestawem jeździłem (ciągnik siodłowy z naczepą - DMC zestawu 11990 kg).

masz rację tylko nie ciągnik siodłowy tylko ciągnik +siodło i możesz ciągnąc tyle ile masz na haku uciągu bez ograniczeń zawartych w przepisach .

#55 Share S-Piotr

S-Piotr

S-Piotr

• Members
  • PipPipPip
  • 1151 postów
  • Zainteresowania:kobiety,wino i loty w kosmos.

Napisany 29 styczeń 2013 - 15:37

Napisałem maila do ITD aby to oni pomogli w tym temacie :czytaj podkreślone
info@gitd.gov.pl pisze:Szanowny Panie,
Zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. nr 30, poz. 151 ze zm.):
Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:
6) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2 („Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy”),
d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
12) kategorii B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w prawie jazdy kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą (przyczepami), przy czym w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t.
3. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawo jazdy:
2) kategorii B+E, C1+E, C+E, D1+E i D+E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami).
Główny Inspektor Transportu Drogowego nie jest organem upoważnionym do wydawania wiążącej interpretacji przepisów prawa, w związku z czym powyższa odpowiedź ma charakter jedynie informacyjny.
Z poważaniem,
Aleksandra Kobylska
Wydział Informacji i Promocji
Information and Promotion Unit
Gabinet Głównego Inspektora
General Inspector’s Cabinet

Edytowany przez S-Piotr, 29 styczeń 2013 - 15:38.

Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

#56 Share zales

zales

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 18:35

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować No to Ci odpisali... Jak zatrzymają do kontroli to potrafią przepisy zinterpretować i wystawić mandat, a jak się o coś zapytać to już nie potrafią. A ja mam pytanie z innej beczki: Czy samochodem osobowym (mając kategorie B+E) o masie 1500kg moge ciągną PUSTĄ lawetę (o masie własnej powiedzmy 700kg), która w dowodzie rejestracyjnym ma wpisane 2200kg DMC? Czy można czy nie, a jeśli można to czy wystarczy kategoria B do tego?

#57 Share lukasx21

lukasx21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 18:58

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować A poczytać wcześniejsze posty ZE ZROZUMIENIEM to nie łaska? jest wszystko opisane...

#58 Share zales

zales

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 19:31

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować No to zacytuj te wcześniejsze posty, gdzie jest tak ładnie WSZYSTKO opisane na temat moich pytań.

#59 Share lukasx21

lukasx21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 19:44

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować post 32 napisany przeze mnie albo post 55 napisany przez s-piotra

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share zales

zales

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 19:55

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Czyli nie liczy się tu masa rzeczywista ani własna, tylko DMC wbita w dowodzie? Troche bez sensu, aby ciągnąć pustą lawete potrzebuje auta 2,5 tony...