Skocz do zawartości

Zdjęcie

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować

65 odpowiedzi na ten temat

#21 Share mirro

mirro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 10 styczeń 2013 - 18:31

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Art 66 dotyczy kwesti co możesz przyczepić do danego rodzaju pojazdu.
Art 88 dotyczy kwestii jaka kategoria uprawnia cię do kierowania jakim pojazdem bądź zestawem.
B+E oznacza tyle że możesz (o ile masz cięższy samochód) wlec przyczepę o DMC większym niż 750kg byle łączne DMC samochodu i przyczepy nie przekroczyło 3,5tony.
Jeżeli masz dostawczaka i tam w dowodzie wpis DMC 3,5tony to możesz jechać nim samym ale przyczepy żadnej już wlec nie możesz - nawet pustej.
Podczas kontroli i tak panowie zliczają DMC z dowodów i patrzą czy mieści się w posiadanej przez Ciebie katagorii.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Dzisiaj, 21:25
  •  

#22 Share zbozowy

zbozowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 343 postów

Napisany 10 styczeń 2013 - 18:43

...
Choćbyś dorobił E do B to i tak DMC zestawu nie może przekroczyć 3,5 tony.

zgadza się to co powiedział mirro, nie wiem jak niektórzy zdali prawo jazdy skoro nie wiedzą jakimi sprzętami mogą jeździć.

Naprawy maszyn budowlanych VOLVO u klienta (mechanika, elektryka, dpf, ad-blue).

Obsługa klimatyzacji w każdym sprzęcie u klienta.

#23 Share lukasx21

lukasx21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów
  • Zainteresowania:Szkolenie i egzaminowanie kandydatów na kierowców No i grzebanie w glebie trochę też...

Napisany 10 styczeń 2013 - 19:04

B+E oznacza tyle że możesz (o ile masz cięższy samochód) wlec przyczepę o DMC większym niż 750kg byle łączne DMC samochodu i przyczepy nie przekroczyło 3,5tony.
Jeżeli masz dostawczaka i tam w dowodzie wpis DMC 3,5tony to możesz jechać nim samym ale przyczepy żadnej już wlec nie możesz - nawet pustej.
Podczas kontroli i tak panowie zliczają DMC z dowodów i patrzą czy mieści się w posiadanej przez Ciebie katagorii.

Kolego bzdury opowiadasz takie, e nie wiadomo czy śmiać się czy płakać tyle ci powiem,Po pierwsze art.62 a nie 66 po drugie tak się składa, że jestem instruktorem a wkrótce zostanę egzaminatorem i raczej wiem co piszę...
dmc zestawu dla kat b+e może wynosić nawet 7 ton
tyle w tym temacie.

Edytowany przez lukasx21, 10 styczeń 2013 - 19:58.

Kupię pług 2 skibowy obracany hydraulicznie

Kupię sortownik do ziemniaków remprodex lub samro

Sprzedam sadzarkę do ziemniaków gruse, 2 rzędową przystosowaną do sadzenia kiełkowanych

#24 Share marek1977

marek1977

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 709 postów
  • Zainteresowania:kierowca C+E

Napisany 10 styczeń 2013 - 19:58

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować @lukasx21 widzę że masz pojęcie w tym temacie,bo kilku z forumowiczów gdzieś błądźi po lesie i nie wie gdzie polana?.

#25 Share lukasx21

lukasx21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów
  • Zainteresowania:Szkolenie i egzaminowanie kandydatów na kierowców No i grzebanie w glebie trochę też...

Napisany 10 styczeń 2013 - 20:23

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować No jakieś tam mam myślę że całkiem spore :) najbardziej wqrwiające jest to, że ci którzy nie mają tego pojęcia na siłę próbują udowodnić , że są najmądrzejsi i wiedzą wszystko... Ale w tym kraju już tak jest... ;)

Sprzedam sadzarkę do ziemniaków gruse, 2 rzędową przystosowaną do sadzenia kiełkowanych

#26 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7585 postów

Napisany 10 styczeń 2013 - 20:29

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Już jaśniej się tego pokazać nie da
http://oskduet.pl/na...jazdy-przyczepa
A najciekawsze jest to że mówiąc że na samym B można ciągnąć przyczepę lekką plus 3500kg mają rację. A ci co twierdzą że przyczepa lekka i masa auta minus masa przyczepy lekkiej czyli DMC zestawu 3500kg też maja rację.
Pierwsze prawo daje Konwencja Wiedeńska a drugi Prawo o Ruchu Drogowym. Niezły bajzel.

Edytowany przez seweryn20, 10 styczeń 2013 - 20:38.

KPK Kumurun Team

#27 Share lukasx21

lukasx21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 10 styczeń 2013 - 21:01

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Dlaczego bajzel wg mnie wszystko jest jasne i przejrzyste tylko trzeba umieć to czytać ze zrozumieniem...

#28 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7585 postów

Napisany 10 styczeń 2013 - 21:11

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Dla czego? Bo przepisy powinny być jedne. A tu dwie wersje, każda inna . Tu nie ma nic do rozumienia.
KPK Kumurun Team

#29 Share lukasx21

lukasx21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 22:21

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować :blink: Jakie dwie wersje ty chyba na prawdę nie rozumiesz o co chodzi w tych przepisach...??

#30 Share mirro

mirro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 10:47

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Panowie pragnę zamieścić wyrazy skruchy i szacunku w stosunku do LUKASX21 a podziękowanie dla SEWERYN20. Dzięki wam spoirzałem szerzej na pewne zapisy.
LUKASX21- rób swoje i nie zrażaj się niewiedzą innych.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Dzisiaj, 21:25
  •  

#31 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7585 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 11:39

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Jak nie dwie? Jeden Konwencja Genewska pozwala na B pozwala jechać pojazdem z przyczepą o DMC 4250kg a PoRD tylko 3500. Jak policzysz to ile mamy możliwości? Dwie. Złapią cie pały z 4 tonami i powiesz że możesz na B według KW a oni ci że nie według PoRD. Jest wyraźnie napisane.

Tak więc sama kategoria B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) nie przekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą, której DMC nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego oraz DMC zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t, co wynika z art. 88, ust. 2, pkt. 3 lit. b PoRD (Prawo o Ruchu Drogowym). Dopuszcza się również, na mocy Konwencji Wiedeńskiej, ciągnięcie przyczepy lekkiej, czyli takiej, której DMC nie przekracza 750 kg, praktycznie bez względu na masę pojazdu ciągnącego, a zatem łączna DMC zespołu pojazdów może w takim przypadku wynosić 4,25 t, wynika to z art. 88, ust. 3, pkt. 3 PoRD.

Jeśli prawo o ruchu drogowym ustanowione przez KW jest tolerowane przez policje automatycznie przepis PoRD przestaje być ważny bo KW daje większe możliwości.

Edytowany przez seweryn20, 12 styczeń 2013 - 11:48.

KPK Kumurun Team

#32 Share lukasx21

lukasx21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 17:43

Jak nie dwie? Jeden Konwencja Genewska pozwala na B pozwala jechać pojazdem z przyczepą o DMC 4250kg a PoRD tylko 3500. Jak policzysz to ile mamy możliwości? Dwie. Złapią cie pały z 4 tonami i powiesz że możesz na B według KW a oni ci że nie według PoRD. Jest wyraźnie napisane.

Tak więc sama kategoria B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) nie przekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą, której DMC nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego oraz DMC zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t, co wynika z art. 88, ust. 2, pkt. 3 lit. b PoRD (Prawo o Ruchu Drogowym). Dopuszcza się również, na mocy Konwencji Wiedeńskiej, ciągnięcie przyczepy lekkiej, czyli takiej, której DMC nie przekracza 750 kg, praktycznie bez względu na masę pojazdu ciągnącego, a zatem łączna DMC zespołu pojazdów może w takim przypadku wynosić 4,25 t, wynika to z art. 88, ust. 3, pkt. 3 PoRD.

Jeśli prawo o ruchu drogowym ustanowione przez KW jest tolerowane przez policje automatycznie przepis PoRD przestaje być ważny bo KW daje większe możliwości.

Postaram się cię oświecić...

[2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:]
  • [kategorii A - motocyklem;]
  • [kategorii A1 - motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW;]
  • [kategorii B:]
    a. [pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,]
    b. [pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,]

c. [ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;]
[3. Prawo jazdy:]
  • [kategorii B i C+E lub B i D+E - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii B+E;]
  • [kategorii C+E i D - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii D+E;]
  • [kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;]
  • [kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami).
Masz wszystko napisane,kat B uprawnia cię do ciągnięcia przyczepy która musi spełniać wymagania o których mowa w art62. i w tym wypadku dmc nie może przekroczyć 3,5t ale mamy zapis (ten podkreślony na czarno wyżej3.3) który mówi że Kat B uprawnia nas do kierowania pojazdem z przyczepką lekką (750kg) czyli w wypadku kiedy będziesz jechał np busem o dmc 3500 kg(czyli kat B.) i zapniesz mu przyczepkę lekką dmc takiego zestawu wynosi 4250 kg i w takim przypadku policja jak cię zatrzyma to może ci skoczyć i obtoczyć bo wszystko jest ok. Ale podkreślam ten wyjątek dotyczy tylko przyczepki lekkiej 750dmc, jeżeli przyczepa będzie cięższa niż 750kg i przekroczysz 3.5 t musisz mieć b+e.
Paniał?
Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowany przez danielhaker, 15 styczeń 2013 - 11:31.

#33 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7585 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 20:13

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Nie musisz mnie oświecać. Napisałeś to co wiem. W punkcie 2.3 jest jak byk napisane łączna masa nie może przekraczać 3,5 tony.
Czyli nie może wynosić 4,25 tonu. W tekście który ty podałeś nigdzie nie jest to napisane. Za to KW zezwala i jest to powiedziane wyraźnie ciągnąć przyczepę lekką 750kg bez względu na masę pojazdu ciągnącego. Z tego wynika że polskie PoRD nie pozwala przekroczyć masy zestawu 3,5 tony bez względu na to czy ciągniesz przyczepę lekką do 750kg czy cięższą.
Tyle wynika z punktów które podałeś.

Edytowany przez seweryn20, 12 styczeń 2013 - 20:15.

KPK Kumurun Team

#34 Share g2osc

g2osc

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 22:27

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Na tym prawku nie możesz ciągnąć przyczep musisz mieć E

#35 Share lukasx21

lukasx21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 10:52

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Gościu dziękujemy za wyczerpującą i merytoryczną wypowiedz, za więcej wypowiedzi dziękujemy...
@seweryn W konwencji wiedeńskiej też nie jest jednoznacznie napisane dosłownie że dmc takiego zestawu o którym mówimy moze mieć 4250 zresztą sam zobacz

a) do pojazdów samochodowych kategorii B, wymienionych w załącznikach 6 i 7 do niniejszej
konwencji, może być dołączona lekka przyczepa; może do nich być także dołączona przyczepa,
której największa dopuszczalna masa przekracza 750 kg (1650 funtów), ale nie przekracza ona
masy własnej pojazdu samochodowego, oraz jeżeli największa dopuszczalna masa pojazdów
połączonych w ten sposób nie przekracza 3500 kg (7700 funtów);

to jest cytat z konwencji i też niektórzy wypowiadają się że dmc z przyczepą dla kat B nie może przekroczyć 3.5t.
Oficjalna wersja jest taka, że może być pod szczególnym warunkiem o którym pisałem wcześniej 4250 kg.
Na pocieszenie powiem ci że takich kwiatków jest znacznie więcej i zwykły kierowca nawet o nich pojęcia nie ma... :)

#36 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7585 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 13:43

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować He he no właśnie. I być ty mądry? Co cytat z przepisów to inne mecyje wychodzą. Ogólnie gdzieś to gładzi w niewielkiej odległości koło jednoznacznego, jasnego opisania sprawy. No nic... tu się kończy dyskusja na ten temat. :)
KPK Kumurun Team

#37 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2186 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 22:15

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Drodzy poprzednicy kategoria B + C uprawnia do prowadzenia pojazdu z jedną przyczepą ,bez wzgledu na ilośc osi,aDMC zalerzy tylko od uciągu na haku i nie jest w inny sposob ograniczona,więc ciągnik z dużym uciagiem łudka z tyłu i w droge. B)

#38 Share zbozowy

zbozowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 343 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 23:38

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Dziękuję kolegą za oświecenie bo też się myliłem. Zapomniałem, że istnieje coś takiego jak konwencja wiedeńska. Ciekawe jak wygląda znajomość tych przepisów wśród policjantów, którzy przeprowadzają kontrolę. ktoś się spotkał już z takim przypadkiem?

Naprawy maszyn budowlanych VOLVO u klienta (mechanika, elektryka, dpf, ad-blue).

Obsługa klimatyzacji w każdym sprzęcie u klienta.

#39 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9677 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 14 styczeń 2013 - 00:11

W końcu ktoś potwierdził to co wałkuje w innym temacie, nie wiem skąd się wzieła legenda o mozliwości jeżdzenia na kat B z przyczepą jednoosiową bo zauważyłem że jest to bardzo powrzechna legenda, ale niczym nei uzasadniona nie wiem może jakieś przepisy z lat 50tych dawały taką możliwość???

i można i nie można
zależy co to przyczepa 1-osiowa.

bo jesli lekka - do 750 DMC to możesz ciągać na B
jesli nie lekka - czyli cięższa od 750DMC to nie możesz na B.

Przykład - mała przyczepka samochodowa TAK
Laweta - NIE

Ciągnik z małą przyczepką (koniecznie DMC poniżej 750) - TAK
Ciągnik z jakąkolwiek przyczepą - (powyżej 750DMC) - NIE
Ciągnik z zapiętą maszyną typu: Pług, opryskiwacz, siewnik - TAK
Kombjan do zboża - TAK

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share MichalR

MichalR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 00:13

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Tomasz78 nie wprowadzaj ludzi w błąd, bo z kat. B jak i C można jeździć dowolną maszyną wolnobieżną, wszelkiego typu kombajnami itp. oraz ciągnikiem rolniczym z podpiętymi maszynami rolniczymi (może być to nawet dowolnej masy rozrzutnik albo inna zapinana maszyna, bo nie jest to to samo co przyczepa), z przyczep możesz podczepić do ciągnika tylko przyczepę lekką.
Do ciągnięcia za ciągnikiem rolniczym przyczep (1 bądź 2) uprawnia kategoria B+E oraz C+E i w obu przypadkach nie ma tu znaczenia masa zestawu (oczywiście masę ogranicza dopuszczalna masa ciągniętych przyczep zapisana w dowodzie rejestracyjnym) , bo ciągnik rolniczy to nie samochód ciężarowy.
Wszystko to jest zapisane ładnie w poście nr 32

Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->