Skocz do zawartości

Zdjęcie

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować

65 odpowiedzi na ten temat

#1 Share kogut83

kogut83

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 21:46

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Witam jak w temacie posiadam prawo jazdy kategorii B i C , jakimi zestawami mogę się poruszać,chodzi o ciągnik + ???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Dzisiaj, 06:15
  •  

#2 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 21:49

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować C daje uprawnienia takie samo jak T na ciągnik ale na 99% nie jestem pewien

#3 Share balcerek1

balcerek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2392 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 21:50

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Kiedyś to mogłeś poruszać się z przyczepą jednoosiową no i ze sprzętem zawieszonym na tuz.

#4 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 21:56

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować a teraz to co? na b można poruszać się ciągnikiem z calym sprzętem prasami rozrzutnikami, a C coś mi się wydaje że daje uprawnienia też na ciągnik takie same jak T ale pewny nie jestem

#5 Share peres100 peres100

peres100
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 styczeń 2013 - 21:59

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Nie prawda ze C daje to samo co T. Z kat C mozesz jezdzic ciagnikiem ale bez przyczep.Zrob do tego E i masz komplet. Ja ma C+E i moge sie poruszac ciagnikiem z przyczepami

#6 Share balcerek1

balcerek1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2392 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 22:02

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Ale mój sąsiad jak dojechały go smerfy z dwiema przyczepami to robił E bo B i C ma. :blink:

#7 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3019 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 22:03

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Pawo jazdy uprawnia do kierowania:

(..._
  • kategorii C - pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#8 Share robert812

robert812

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 625 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 22:58

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Żadna z tych kategorii nie uprawnia Cię do jazdy z przyczepą dwuosiową (przyczepami). Jeśli chodzi o kat. C to do ciągnika rolniczego nie daje Ci więcej uprawnień niż sama kat. B. Aby poruszać się z przyczepą dwuosiową lub dwoma potrzebujesz kat T, lub B+E, lub C+E. Sam posiadam B i C, ale całe szczęście że w wieku 16 lat zrobiłem kat T, dzięki temu jeżdżę już od 7 lat z dwoma przyczepami mimo że mam dopiero niespełna 23 lata.
A jeśli chodzi o gołą kat B lub nawet C to możesz sobie jeździć z przyczepą jednoosiową o DMC 750kg, oraz rozrzutnikiem, prasa itp.

#9 Share matus951

matus951

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 293 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja

Napisany 08 styczeń 2013 - 23:02

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Co do ostatniego, wydaje mi się że można jeździć traktorem z przyczepą jednoosiową bez ograniczeń wagowych :)

#10 Share rolnik95

rolnik95

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 23:26

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Na kategorii C i B można jeździć przyczepą o nieograniczonej liczbie osi pod warunkiem ze jest to maszyna rolnicza( rozrzutnik 20ton itp), a nie zarejestrowana przyczepa.
Tak tłumaczył nam instruktor. :)
Pozdrowienia dla użytkowników.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Dzisiaj, 06:15
  •  

#11 Share karolx21

karolx21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 00:37

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować ja teraz chodze na c+e poprostu latwizna, w lutym egzamin :P jak masz okazje to rob c+e bo za kilka lat moze byc wymagana ta kategoria jezeli chodzi o te ciagniki jadace ponad 40 albo 50 km na/h a w szczegolnosci ciagajace lodki, Unia moze zarzadzic wyzsza kategorie na te ciagniki.

#12 Share luckywasak

luckywasak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 271 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 08:20

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Prawo jazdy C, podobnie jak B, uprawnia do kierowania ciągnikami rolniczymi lub pojazdami wolnobieżnymi, ale bez zarejestrowanych przyczep. Jeżeli chcesz ciągać zarejestrowane przyczepy, musisz mieć B+E, lub C+E.
T nie daje nic więcej poza tym, ze można je zrobić w wieku 16 lat, natomiast B+E uprawnia już do kierowania samochodem osobowych z przyczepą bez względu na masę zestawu (laweta, kamping, duża przyczepa itp.). Dlatego lepiej jest rozszerzyć B do E niż robić T....

Ale już o tym pisałem ja i nie tylko ja. Tu:
http://www.agrofoto....ym-powyzej-35t/
i tu:
http://www.agrofoto....-prawo-jazdy-t/

#13 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 09:14

Na kategorii C i B można jeździć przyczepą o nieograniczonej liczbie osi pod warunkiem ze jest to maszyna rolnicza( rozrzutnik 20ton itp), a nie zarejestrowana przyczepa.
Tak tłumaczył nam instruktor. :)

W końcu ktoś potwierdził to co wałkuje w innym temacie, nie wiem skąd się wzieła legenda o mozliwości jeżdzenia na kat B z przyczepą jednoosiową bo zauważyłem że jest to bardzo powrzechna legenda, ale niczym nei uzasadniona nie wiem może jakieś przepisy z lat 50tych dawały taką możliwość???

#14 Share mirro

mirro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 09:30

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować No fajnie chłopaki bawicie się, pozostaje tylko jedno pytanie i jeżeli na nie odpowiecie poprawnie będziecie musieli skorygowac niektóre wpisy.
Jaka jest ( wedlug prawa o ruchu drogowym ) dla kategorii B DMC zestawu samochód + przyczepa .
Choćbyś dorobił E do B to i tak DMC zestawu nie może przekroczyć 3,5 tony.

Edytowany przez mirro, 09 styczeń 2013 - 09:31.

#15 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 10:18

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować haha, według nowych przepisów, na B można ciągnąć przyczepę lekką samochodem o DMC 3,5T a więc można poruszać się zestawem o dmc 4,25t tak miało być a czy tak się stało nie wiem jeśli nie to dmc zestawu nie może przekraczać 3,5t, a na B+E DMC przyczepy nie może przekraczać DMC samochodu a DMC samochodu nie może przekraczać 3,5 teoretycznie możemy się poruszać zestawem o masie 7T a praktycznie nie wiem czy jakiś samochód osobowy o dmc 3,5t ma w dowodzie wbitą masę przyczepy 3,5, bo homologacja wymaga raczej aby masa ciągniętej przyczepy nie przekraczała 70% dmc samochodu tak więc raczej będzie to przyczepa o dmc 2,7T.\\
ps. jeśli post wyżej miałby być sugestią do ciągnika rolniczego to odpowiem od razu że ciągnik rolniczy to nie jest pojazd samochodowy i na b+e można ciągnąć ciągnikiem o masie np. 4t 2 przyczepy o dmc 20t i będzie ok ;)

#16 Share mirro

mirro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 13:43

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Ferdek nie mieszaj. Jest masa własna pojazdu ciągnącego i DMC.

#17 Share luckywasak

luckywasak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 271 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 17:11

Jaka jest ( wedlug prawa o ruchu drogowym ) dla kategorii B DMC zestawu samochód + przyczepa .

Mając prawo jazdy kat, B można poruszać sie samochodem osobowym z przyczepą jeżeli:
- jest to przyczepa lekka, czyli jej DMC nie przekracza 750 kg (czyli w połączeniu z samochodem o DMC 3,5 t DMC zestawu może wynosić nawet 4250 kg)
- DMC przyczepy jest mniejsze niż DMC samochodu i DMC zestawu nie przekracza 3,5 t

ALE: można poruszać się ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym (i tu niezależnie od jego masy)

Podobnie jest w przypadku B+E
Nie wiem ile wynoszą DMC w przypadku pojazdów samochodowych, ale ciągniki rolnicze i pojazdy wolnobieżne są traktowane odrębnie. Mając B+E można prowadzić np. ciągnik z dwiema przyczepami.

#18 Share lukasx21

lukasx21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów
  • Zainteresowania:Szkolenie i egzaminowanie kandydatów na kierowców No i grzebanie w glebie trochę też...

Napisany 09 styczeń 2013 - 19:40

Art. 62.

1. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:
  • samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego;
  • samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej tego samochodu powiększonej o 40 %;
  • motocykl lub motorower - nie może przekraczać masy własnej motocykla lub motoroweru, jednak nie może przekraczać 100 kg.
2. Przepis ust. 1 nie dotyczy naczep.

3. Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej oraz straży pożarnej.

Dla kat b dmc zestawu sam + przyczepa lekka 4250kg

Kupię pług 2 skibowy obracany hydraulicznie

Kupię sortownik do ziemniaków remprodex lub samro

Sprzedam sadzarkę do ziemniaków gruse, 2 rzędową przystosowaną do sadzenia kiełkowanych

#19 Share mirro

mirro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 513 postów

Napisany 10 styczeń 2013 - 08:54

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować Nie ten artykuł kodeksu, rozmawiamy o art 88 podpunkt b - " o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5tony."

Edytowany przez mirro, 10 styczeń 2013 - 09:04.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share lukasx21

lukasx21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów
  • Zainteresowania:Szkolenie i egzaminowanie kandydatów na kierowców No i grzebanie w glebie trochę też...

Napisany 10 styczeń 2013 - 15:54

Posiadam prawo jazdy kategorii B i C jakimi zestawami mogę kierować No to w tym artykule jest mowa o kat B a ty napisałeś...

Czyli rozumiem, że chodziło ci o B+E?
Do takiego przypadku odnosi się tamten artykuł

Edytowany przez lukasx21, 10 styczeń 2013 - 15:56.

Kupię pług 2 skibowy obracany hydraulicznie

Kupię sortownik do ziemniaków remprodex lub samro

Sprzedam sadzarkę do ziemniaków gruse, 2 rzędową przystosowaną do sadzenia kiełkowanych