Skocz do zawartości

Zdjęcie

Koniczyna czerwona na nasiona

42 odpowiedzi na ten temat

#1 Share mailo1988

mailo1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 10:50

Koniczyna czerwona na nasiona Mam takie pytanie odnosnie koniczyny czerwonej:)

Po pierwsze jak ją siać:P posiadam rozsiewacz do nawozu i siewnik POznaniak 2,5 m :) da się tym sprzętem czy potrzebuje czegos innego?

Po drugie. czym i jak ją kosić? jakie sita specjalne musi mieć kombajn?

prosze o wyrozumiałosc w odpowiedziach:P jeszcze niegdy niesialem i nieznam nikogo kto sialby koniczyne:P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Koniczyna czerwona na nasiona Dzisiaj, 09:31
  •  

#2 Share pirat255

pirat255

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 13:04

Koniczyna czerwona na nasiona Witam ja sieję siewnikiem zbożowym .Mieszam jęczmień z koniczyna w betoniarce plus zaprawa aby koniczyna przylepiła się.Kosze bizonem z zaślepkami na klepisku i jest czysta nietrzeba bukować. :)

#3 Share wojtek8244

wojtek8244

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Zainteresowania:Cześć mam na imię Wojtek i prowadzę z Rodzicami gospodarstwo rolne o pow. 11 ha. Zajmujemy się produkcją roślinną i zwierzęcą, mieszkam w woj. Lubelskim, powiat Lubelski, gm. Bychawa.
    Uprawy które siejemy to pszenica, jęczmień, buraki cukrowe, koniczyna czerwona, ziemniaki. Moje gospodarstwo jest trochę małe ale się rozwijamy i zmieniamy park maszynowy na maszyny nowoczesne i dokupujemy ziemie na ile pozwalają środki finansowe

Napisany 07 styczeń 2013 - 15:38

Koniczyna czerwona na nasiona Z koszeniem to dokładnie tak trzeba zrobić jak kolega wyżej powiedział. A zasiać możesz siewnikiem do poplonów lub jak masz mało tej koniczyny to możesz rozsiać ją ręcznie. I właśnie najlepiej zasiać koniczynę w np. jęczmieniu jarym. Wykorzystasz jeszcze pole :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share mailo1988

mailo1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 16:11

Koniczyna czerwona na nasiona dziekuje za informacje:) jak ktos ma jakies jeszcze pomysly to moze skorzystam:) do siew jeszcze daleko:P

#5 Share czarek7340

czarek7340

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 131 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 07 styczeń 2013 - 16:37

Koniczyna czerwona na nasiona My siejemy z pszenicą jarą ponieważ często koniczyna przerasta jęczmień. Najlepiej wysiać ok 20 kg koniczyny na ha. A zdjęcie z cięcia masz u mnie w galerii :)

#6 Share stas

stas

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 20:01

Koniczyna czerwona na nasiona

Mam takie pytanie odnosnie koniczyny czerwonej:)

Po pierwsze jak ją siać :P posiadam rozsiewacz do nawozu i siewnik POznaniak 2,5 m :) da się tym sprzętem czy potrzebuje czegos innego?

Po drugie. czym i jak ją kosić? jakie sita specjalne musi mieć kombajn?

prosze o wyrozumiałosc w odpowiedziach:P jeszcze niegdy niesialem i nieznam nikogo kto sialby koniczyne:P

Podstawowe pytanie, czy mieszkasz w rejonie w którym uprawia się koniczynę na nasiona, bo nie w całej Polsce się udaje.
Ja wsiewam koniczynę w pszenicę ozimą na wiosnę, w ilości 10-12 kg/ha siewnikiem z kółkami wysiewającymi do drobnych nasion. Chwasty dwuliścienne w pszenicy najlepiej zwalczać jesienią , bo na wiosnę to drogo wychodzi.
,, Bo ja się czuję .......... maleńki jak robak, ......... ale króla nie widzę większym od siebie. " - jak mawiał Pan Franciszek.

#7 Share cinek1808

cinek1808

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 730 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 21:00

Koniczyna czerwona na nasiona u nas się robi tak sieje się koniczyne razem z jęczmieniem później kombajnem zbożowym się zboże młóci a koniczyna zostaje na paszę dla krów dopiero na drugi rok pryska sie koniczynę aby uschła gdy ma już kwiat i pózniej kombajnem młóci

#8 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 07 styczeń 2013 - 21:59

Koniczyna czerwona na nasiona Przede wszystkim musi być obecność owadów zapylających, głównie trzmieli bo pszczoła nie radzi sobie z koniczyną. Bez zapylenia plon będzie marny.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#9 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 22:41

Koniczyna czerwona na nasiona No i woda jest potrzebna :) .
Orka zimowa. Wiosną agregat z ciężkim wałem (powciska kamienie) z siewnikiem zbożowym przystosowanym do wysiewu drobnych nasion. Siew czysty 20 - 30 kg/ha. Termin siewu - wczesna wiosna. Pierwszy rok - koszenia pielęgnacyjne w celu zwalczenia chwastów. Porządny plon dopiero w drugim roku.

#10 Share mailo1988

mailo1988

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 23:35

Koniczyna czerwona na nasiona dzieki wszystkim za informacje :) spróbuje wysiać czystą bez domieszki :P i zobaczymy co będzie:) człowiek całe życie się uczy:) ale może cos z tego sie uda:)

a dać jakiś nawóz przed siewem czy dopiero po? dodam że pole mam po okopowych.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share maniek33

maniek33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 584 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 23:48

Koniczyna czerwona na nasiona Ja nie stosowałem nawozu. Ważne by nie było sucho na wiosnę, by koniczyna mogła powschodzić. Na początku chwasty będą na pewno szybsze. Wtedy kosisz bez sprzątania. Koniczyna tym razem powinna być szybsza od chwastów i je zagłuszyć. Czasami trzeba wykonać więcej koszeń pielęgnacyjnych.

#12 Share wojtek8244

wojtek8244

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Zainteresowania:Cześć mam na imię Wojtek i prowadzę z Rodzicami gospodarstwo rolne o pow. 11 ha. Zajmujemy się produkcją roślinną i zwierzęcą, mieszkam w woj. Lubelskim, powiat Lubelski, gm. Bychawa.
    Uprawy które siejemy to pszenica, jęczmień, buraki cukrowe, koniczyna czerwona, ziemniaki. Moje gospodarstwo jest trochę małe ale się rozwijamy i zmieniamy park maszynowy na maszyny nowoczesne i dokupujemy ziemie na ile pozwalają środki finansowe

Napisany 08 styczeń 2013 - 21:12

Koniczyna czerwona na nasiona Koniczyna to roślina bobowata, motylkowa - także bakterie brodawkowate przebywające w symbiozie z rośliną powinny dostarczać jej azotu z powietrza. Teoretycznie :)
Ale nie zaszkodzi przecież dać trochę azotu.
Lecz wieloskładnikowe nawozy to już jak najbardziej.

#13 Share kier123

kier123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 12 czerwiec 2013 - 08:27

Koniczyna czerwona na nasiona Tematy połączone

Mam posiana koniczynę czerwoną , i w tym roku chcę ją skosić pierwszy raz
Kiedy i jak to zrobić. Z góry dziękuje

Edytowany przez KRISTOFORn, 12 czerwiec 2013 - 10:04.

#14 Share gwozd

gwozd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1787 postów
  • Zainteresowania:kynologia, botanika itp

Napisany 12 czerwiec 2013 - 09:55

Koniczyna czerwona na nasiona Sąsiad wczoraj kosił na siano dla krów. Z opowieści dziadka wiem że pierwszy pokos tylko na siano bo dużo masy zielonej a mało nasion czy coś takiego. Na nasiona drugi pokos tylko trzeba później kosić niż na siano żeby nasiona dobrze się zawiązały. I że koniczyna na nasiona potrzebuje dużo soli potasowej.
Ale tak jak pisałem nie jestem praktykiem a od 40lat dużo mogło się zmienić w technologi

#15 Share Radek_1995

Radek_1995

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 15 sierpień 2013 - 22:01

Koniczyna czerwona na nasiona Tematy połączone

Witam chciałem obsiać pole koniczyną czerwoną robie to pierwszy raz wiec wole popytać koniczyna miała by być w przeznaczeniu na nasiona chciałem zapytać w jakich dawkach siać na ha jakie nawożenie i opryski stosować ? kiedy kosić i czy można nasiona normalnie sprzedać w centrali ?? ?? wiem że są podobne posty ale nie znalazłem w nich tego co mnie interesuje

Edytowany przez KRISTOFORn, 16 sierpień 2013 - 07:34.

#16 Share PawelOn

PawelOn

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 02 wrzesień 2013 - 11:15

Koniczyna czerwona na nasiona Witam,

Mam pytanie do was

Wymłóciłem koniczynę na nasiona, podczas młócenia używana była sieczkarnia aby rozdrobnić koniczynę. Ile po zaoraniu tych resztek wprowadzę do gleby azotu, fosforu i potasu. Wiem że to zależy od ilości resztek w t/ha. Ale mniej więcej w 1 tonie, ile może być tych makroelementów. Pytam ponieważ szukałem i nigdzie nie znalazłem. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Koniczyna sypała u mnie z ha 600kg. Pierwszy pokos wykonałem jak dostawała pączków. Na wiosnę dałem 100kg soli potasowej. Po sprasowaniu na kiszonkę, zastosowałem chelat boru. I tak została do omłotu.

#17 Share janzen

janzen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 27 grudzień 2013 - 08:07

Koniczyna czerwona na nasiona Witam serdecznie.Mam takie pytanie:czy jęczmień z wsiewką koniczyny można 0PRYSKAĆ mocznikiem,jeżeli tak to w jakim stężeniu.Z góry dziękuję.

#18 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 29 grudzień 2013 - 00:30

Koniczyna czerwona na nasiona Można, koniczyna będzie zacieniona przez jęczmień i nawet wiele tego N nie dostanie, 10% stężenie nie zaszkodzi w fazie strzelania w źdźbło jęczmienia.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#19 Share janzen

janzen

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 31 grudzień 2013 - 06:56

Koniczyna czerwona na nasiona Dziękuję bardzo i WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W NOWYM ROKU.Pozdrawiam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1160 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 29 styczeń 2014 - 09:16

Koniczyna czerwona na nasiona mam takie pytanko. zakładając że nie bedzie problemów z chwastami to czy mogę zasiać koniczynę na wiosnę i skosić ją tylko raz na jesień na nasiona? czy trzeba ją skosić w czerwcu a potem drugi raz?