Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sprzedano ziemię którą dzierżawię

40 odpowiedzi na ten temat

#1 Share piotr82

piotr82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 19:57

Sprzedano ziemię którą dzierżawię witam mam problem, kilka dni temu się dowiedziałem, że ziemia którą dzierżawię została sprzedana, obecnie za kilka dni mija 3 rok dzierżawy. dzierżawa została podpisana w gminie na 10 lat.
czy mogę coś w tej sytuacji zrobić, poprzedni właściciel nie wypowiedział mi umowy dzierżawy a pole było obsiane jesienią.
proszę o pomoc

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Sprzedano ziemię którą dzierżawię Dzisiaj, 14:41
  •  

#2 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 20:02

Sprzedano ziemię którą dzierżawię Moim zdaniem idź i walcz o swoje a przynajmniej niech to będzie do czasu kiedy zbierzesz plony bo sorry ale prezent komuś robić to nie da rady ... z resztą Ty masz prawo pierwokupu... Tym bardziej że miałeś spisaną umowe ...

#3 Share danielo324

danielo324

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 20:12

Sprzedano ziemię którą dzierżawię witam jeśli masz umowe z datą pewną i faktycznie tą ziemie użytkujesz to do końca umowy nikt cię nie ruszy ,w wypisie rejestru gruntu też na pewno jesteś wpisany jako dzierzawca więc kupił to kupił ale jeszcze 7 lat poczeka

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Farmer242

Farmer242

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 20:21

kupił ale jeszcze 7 lat poczeka

Pisze wypowiedzenie na rok przed i nie bedzie czekał 7 lat, widocznie nie miałeś prawa pierwokupu skoro nie zostałeś poinformowany o przetargu. Praktycznie nic nie możesz zrobić niestety.

#5 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 06 styczeń 2013 - 20:43

Sprzedano ziemię którą dzierżawię jesli masz umowe to miales prawo pierwokupu a wlasciciel skłamał przed notariuszem ze "działka nie jest obciązona umowa dzierzawy"

masz podstawe do tego aby złamać akt sprzedazy

ziemia jest nadala Twoja w użytkowaniu

a jesli nie chcesz iść do sądu to postaw sprawe włąscicielowi i niech Ci zaplaci za odstapienie od umowy

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#6 Share sebarr

sebarr

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 20:44

Sprzedano ziemię którą dzierżawię Głowy nie dam ale chyba nie może cię wywalić przyszły właściciel. Umowa jest zawarta na czas określony- 10lat. Co innego jeśli jest na czas nieokreślony.
Jeśli by tak było, że może wywalić to dlaczego ANR jak sprzedaje ziemię to wyraźnie zaznacza, że na działkę jest zapisana umowa dzierżawy do tego i tego czasu. Często przeglądam przetargi i to jest notoryczne przynajmniej w lubuskim. Niektóre umowy kończą się za rok a niektóre w 2018r. Idz do notariusz on ci wytłumaczy. Kilka lat temu miałem sytuację, że kupiłem łąki. Umowa nie była zgłoszona w gminie a sprzedający zataił to przede mną. Transakcja zakończona, kasa zapłacona. Ja przyjechałem usuwać pozostałości po ogrodzeniu a tu jakiś koleś do mnie grzecznie co ja tu robię. Pogadaliśmy spokojnie i sprawa została wyjaśniona że on ma umowę do jak dobrze pamiętam 2015r. Spakowałem sprzedającego w auto i do notariusza. Ten mu odwalił taką scenę, że sprzedający i jego żona pobledli, zaczął im cytować artykuły na jakiej podstawie i za co teraz będą musieli zwracać koszty. Myślę, że gdyby to chodziło o zwykłe wypowiedzenie umowy to by ta sprawa była wyjaśniona inaczej. Zakończyło się w ten sposób że jedną łąkę co była niezbędna dzierżawcy to mu sprzedałem a on w tej samej wiosce kupił mi od innego sprzedającego o 1ha mniejszą ale orne 4b. Umowy były u notariusza bo musiały być akty sprzedaży ale tak naprawdę wymieniliśmy się bezgotówkowo. Notariusz u którego bywam nazywa się Szyszko z Zielonej Góry. Jak wpiszesz w google to ci wyskoczy. Zadzwoń do niego i jak będzie miał wolną chwilę to ci wytłumaczy co i jak- to młody, miły gość, nie nosi brody wyżej niż czoło więc może doradzi przez telefon.

#7 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 styczeń 2013 - 20:49

Pisze wypowiedzenie na rok przed i nie bedzie czekał 7 lat, widocznie nie miałeś prawa pierwokupu skoro nie zostałeś poinformowany o przetargu. Praktycznie nic nie możesz zrobić niestety.

Nie pisz bzdur, że nic nie może zrobić, a gdzie tu jest napisane coś o jakimś przetargu?

#8 Share Mateusz19980916

Mateusz19980916

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 138 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 20:51

Sprzedano ziemię którą dzierżawię Z tego co ja słyszałem to nowy właściciel może zerwać umowę dzierżawy, ale musi to powiedzieć rok przed, aby dzierżawca mógł zebrać plon. Na pewno nowy właściciel nie będzie mógł skosić twojego zboża.

#9 Share sebarr

sebarr

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 20:53

jesli masz umowe to miales prawo pierwokupu a wlasciciel skłamał przed notariuszem ze "działka nie jest obciązona umowa dzierzawy"

Napisaliśmy kolego w tym samym czasie więc nie widziałem tego postu, więc odpiszę jeden pod drugim.

Kolega napisał, że była podpisana w gminie. Jeśli tak, to na wypisie z rejestru gruntów bądź na mapie MUSI byś zapisek o dzierżawie do kiedy ona jest, wiec sprzedający nie musiał nic kłamać. Albo kupujący kupił to z premedytacją i wie o umowie albo notariusz nie dopełnił swoich obowiązków i nie zauważył co napisane małym druczkiem- wtedy to on ma problem- choć osobiście w to wątpię. Zapis że jest na działkach umowa dzierżawy musi znaleźć się w akcie notarialnym -tego jestem pewien na 100%.(chyba, że zatajono to informację przed notariuszem)
Istnieje jeszcze taka możliwość, że w gminie ktoś z lenistwa zapomniał "wklikać" zapisku o umowie, ale wtedy jak to udowodnisz konkretnej osobie.

#10 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3930 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 21:06

Sprzedano ziemię którą dzierżawię Z tym wpisem do ewidencji to jest różnie swego czasu brałem w dzierżawę 2 działki na sąsiednich gminach i w jednej gminie była zmiana w ewidencji gruntów a w drugiej nie. Nie wszystkie gminy przesyłały te dane do ewidencji (nie była takiego obowiązku kiedyś, nie wiem jak to dziś wygląda).

Ziemię kupił z dzierżawcą i wszystko zależy od właściciela czy wymówi czy będzie kontynuował wolę sprzedającego.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share marcine

marcine

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 256 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 21:10

Sprzedano ziemię którą dzierżawię proponuję Ci wejść na goldenline.pl, zalogować się, znaleźć grupę z poradami prawnymi (jest tam, o ile pamiętam kilka), i zadać pytanie. ew zadzwonić/napisać do prawnika z poradnika tygodnika rolniczego ( czy tam na odwrót ) , szczególnie polecam tę drugą opcję, bo to ich działka.
norweskie-lesne.pl

#12 Share piotr82

piotr82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 21:22

Sprzedano ziemię którą dzierżawię dziękuję za taki odzew jutro jadę do notariusza u którego spisano umowę kupna-sprzedaży, zobaczymy co powie...

#13 Share GoodFarmer

GoodFarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów
  • Zainteresowania:Nowoczesne rolnictwo, technika rolnicza.

Napisany 06 styczeń 2013 - 21:35

Sprzedano ziemię którą dzierżawię Jeżeli masz umowę i nie zostałeś poinformowany o sprzedaży to umowa sprzedarzy jest nie ważna. Coś takiego było kiedyś w top agrar

#14 Share xerion3800

xerion3800

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i mechanizacja

Napisany 06 styczeń 2013 - 21:37

Sprzedano ziemię którą dzierżawię O ile się nie mylę jeśli wypowiedzą ci umowę przed upływem terminu powinni ci wypłacić karę umowną.
Zapraszam na mój kanał na YouTube!
https://www.youtube.com/user/clasxerion3800

#15 Share Farmer242

Farmer242

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 22:24

Nie pisz bzdur, że nic nie może zrobić, a gdzie tu jest napisane coś o jakimś przetargu?

Jeżeli gmina była wlaścicielem ta jak sprzedaje jak nie poprzez przetarg?

#16 Share strzechu

strzechu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 579 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 22:38

Sprzedano ziemię którą dzierżawię po 1. Wychodzi na to że prawa pierwokupu nie miałeś. Ani sprzedający nie musiał Cię informować.

Art. 3. 1. W przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej przez osobę fizyczną lub osobę prawną inną niż Agencja, prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1) umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną oraz była wykonywana co najmniej 3 lata, licząc od tej daty;

2) nabywana nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy lub jest dzierżawiona przez spółdzielnie produkcji rolnej.

2. O treści umowy sprzedaży nieruchomości rolnej przez osobę, o której mowa w ust. 1, zawiadamia się dzierżawcę tej nieruchomości, jeżeli umowa dzierżawy trwała co najmniej 3 lata od dnia jej zawarcia.

po 2. Większość z Was pisze tu nie prawdę o możliwości wypowiedzenia umowy dzierżawy zawartej na czas określony. Nie ma takiej opcji - chyba że umowa takie przewiduje . Umowę na czas określony można rozwiązać zgodnie z postanowieniami umowy lub gdy dzierżawiający np.
  • zalega z płatnościami wskazanymi w umowie i ich nie reguluje pomimo otrzymania wezwania do zapłaty
  • używanie przedmiotu umowy w sposób niezgody z jej postanowieniami bądź w sposób sprzeczny z przeznaczeniem
  • podnajęcie przedmiotu umowy bez zgody wynajmującego
po 3. Sprzedający nieźle sobie przerąbał jeśli zataił przed kupującym i notariuszem umowę dzierżawy . Jeśli tak było to kupujący ma prawo do odstąpienia od aktu notarialnego , zwrotu kosztów <zwróci je sprzedający>,itd

Edytowany przez strzechu, 06 styczeń 2013 - 22:42.

#17 Share piotr82

piotr82

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 08:45

po 1. Wychodzi na to że prawa pierwokupu nie miałeś. Ani sprzedający nie musiał Cię informować.

Art. 3. 1. W przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej przez osobę fizyczną lub osobę prawną inną niż Agencja, prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1) umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną oraz była wykonywana co najmniej 3 lata, licząc od tej daty;

2) nabywana nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy lub jest dzierżawiona przez spółdzielnie produkcji rolnej.

2. O treści umowy sprzedaży nieruchomości rolnej przez osobę, o której mowa w ust. 1, zawiadamia się dzierżawcę tej nieruchomości, jeżeli umowa dzierżawy trwała co najmniej 3 lata od dnia jej zawarcia.

po 2. Większość z Was pisze tu nie prawdę o możliwości wypowiedzenia umowy dzierżawy zawartej na czas określony. Nie ma takiej opcji - chyba że umowa takie przewiduje . Umowę na czas określony można rozwiązać zgodnie z postanowieniami umowy lub gdy dzierżawiający np.

• zalega z płatnościami wskazanymi w umowie i ich nie reguluje pomimo otrzymania wezwania do zapłaty
  • używanie przedmiotu umowy w sposób niezgody z jej postanowieniami bądź w sposób sprzeczny z przeznaczeniem
  • podnajęcie przedmiotu umowy bez zgody wynajmującego
po 3. Sprzedający nieźle sobie przerąbał jeśli zataił przed kupującym i notariuszem umowę dzierżawy . Jeśli tak było to kupujący ma prawo do odstąpienia od aktu notarialnego , zwrotu kosztów <zwróci je sprzedający>,itd

Witam ponownie, rzeczywiście 3 lata mijają za 2 tygodnie czyli prawa pierwokupu nie miałem jeszcze ale wszystko ze swojej strony robiłem prawidłowo: opłacałem podatek rolny a ziemia była uprawiana w dobrej kulturze, powiem nawet więcej przywróciłem tą ziemię to jakiegoś stanu bo właściciel strasznie ja zaniedbał a zależy mi na tej dzierżawie bo jest 1km koło mnie

#18 Share Luke16

Luke16

Zaawansowany

• AgroTeam
  • PipPipPip
  • 1966 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 09:30

Sprzedano ziemię którą dzierżawię Umowa jest? Pewnie jest? Daty od kiedy do kiedy są? Pewnie są? Więc Ci mogą nastukać... Pewnie jeden drugiego podpuścił bo się to jakiemuś "sąsiadowi" nie podobało że Ty dzierżawisz, pewnie go podkupił i teraz tylko będą problemy z tego... Chyba że był jakiś podpunkt o karze umownej którą w razie co muszą Ci wypłacić ... Ale raczej poszedł jakiś wałek...

#19 Share kozulek2

kozulek2

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1532 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 07 styczeń 2013 - 09:40

Sprzedano ziemię którą dzierżawię Nie odpuszczaj ,jeśli masz glejt potwierdzony w gminie to pole jeszcze przez 7 lat dzierżawisz ...jeśli sprzedający zataił ten fakt to on teraz tłumaczy się przed notariuszem i nabywcą ,musi zaproponować rozwiązanie na które wszyscy przystaniecie a jak nie to ma przerąbane .Nabywca na pewno nie zrezygnuje z transakcji ale zażąda rekompensaty za to że nie będzie mógł wejść na pole ,a może dogadacie się i za odpowiednią opłatą odstąpisz od umowy dzierżawy .Na Twoim miejscu wziął bym odstępne i odstąpił od umowy...pola już nie kupisz a złości i kłopotów nie zabraknie .

Edytowany przez kozulek2, 07 styczeń 2013 - 09:48.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 07 styczeń 2013 - 09:55

Sprzedano ziemię którą dzierżawię a czynsz płaciłeś na konto albo masz pokwitowanie że płaciłeś? Bo jak dawałeś do ręki bez świadków to może być problem. Znam przypadek taki jak twój w którym doszło do sprawy w sądzie i dzierżawca przegrał. Sprzedający i kupujący postawili kilku świadków że dzierżawca nie płacił w terminie. Że zaniedbywał pole. Sąd w to uwierzył i rozwiązał dzierżawę.