dezmond_

Wywożenie szamba domowego na łąki i pola

Polecane posty

damian40000    86

a nie widzisz różnicy między wywiezieniem szamba do rowu a rozlaniem tego po polu razem z gnojówką z dala od ludzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

a osad z oczyszczalni którego masowo się używa niby nie zawiera tych wszystkich złych składników. A druga sprawa to to że w gnojówce jest tak samo chemia od mycia dojarek.

 

Nie wiem jak to u ciebie możliwe, u nas jak byś miał jedno szambo do gnojowicy i do wody z płynami z dojarki to byś atestu nie dostał.

 

@bercik1995 +-5tys zł zbiornik ma chyba 1,5m3, może 2m3

 

Jaką ma wydajność taka oczyszczalnia?

 

Niektórzy załatwiają sprawę samba w inny sposób w naszej wsi o tym nie słyszałem ale podobno w niektórych wsiach ludzie porostu nie robią dna w szambie ! Słyszeliście o czymś takim ? Nie wiem jak to im wychodzi przecież po roku i tak ziemia stanie się nie przepuszczalna...

 

U mnie nie ma dna w jednym szambie, ale to szambo ma ponad 30 lat, a z tą ziemią to guzik prawda.

 

Ale nie rozumiem, jak mozna wylewać ścieki domowe na pole? Przecież chyba tam juz nic nie wyrośnie, w ściekach poza fekaliami są przeróżnego rodzaju substancje chemiczne takie jak proszek do prania, płyn do WC itd... Przecież to raczej zatruwa te glebe.

 

Nie wiem jak na polu, ale w ogródku koło szamba latem nie nadążę trawy kosić.

Edytowano przez st220

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychoo124    2

Nie dawno bodajże w telewizji coś było podobnego gdzie wylewali fekalia na łąki, robili sianokiszonki i w mleku znalazły się bakterie e.coli i inne cuda. Czy to aż tak dużo te 100/150 zł miesięcznie żeby zawołać beczkę i wywieźć do oczyszczalni? Sami się ludzie trują takimi wymysłami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    266

a osad z oczyszczalni którego masowo się używa niby nie zawiera tych wszystkich złych składników.

 

 

Osad z oczyszczalni to nie jest tylko odsączone 'gęste' ze szamba, dodatkowo stosowane jest oczyszczanie biologiczne.

 

Tutaj masz trochę opisane jak wyglądają poszczególne etapy i jakie mają zadanie http://www.bryk.pl/teksty/liceum/pozosta%C5%82e/ekologia/17210-jak_funkcjonuje_oczyszczalnia_%C5%9Bciek%C3%B3w.html

 

I taki osad po tym całym 'przetworzeniu' jak najbardziej nadaje się jako nawóz na pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

wiem że powinni tam coś dosypywać co powinno neutralizować szkodliwe składniki ale jak widzę to co przyjeżdża na samochodach to nie jestem pewny czy to robią czy tylko jak się kontroli spodziewają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    266

@st220, wydajności Ci nie powiem ale policzona jest na 8 czy 10 domowników. Jest wszystko w papierach ale leżą one głęboko :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fergusonki    37

Ludzie!!! czy wy nie rozumiecie co to znaczy EKOLOGIA ?! Z wami to za pare lat będzie tak jak w średniowieczu, ludzie przez okno na ulice "odpady" bedą wyrzucać... ale co tam nie?! Później się dziwią że "miastuchy" na wieś niechcą przyjechać, jak K**wi z kilometra. Jak was nie stać to nie palcie papierosów albo nie pijcie piwa czy wódy to przynajmniej na zdrowie wam wyjdzie!!!

  • Haha 1

Massey Ferguson podbija swiat :D

Moje Stado Ferdków : Massey Ferguson 6480, Massey Ferguson 5475, Massey Ferguson 3125...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lemysz1    97

U mnie przed wybudowaniem szamba to był wychodek na zewnątrz a z kuchni wodę odprowadzałem rurami na łąkę wraz z rurami od drenarki z pola (wiadomo co leci jakieś fusy, płyn do naczyń, woda z pralki i takie tam) i w miejscu gdzie wylatuje woda posadziłem 7 topoli i albo wierzycie albo nie po piętnastu latach mają średnice 60cm i wszystką wodę wypijają i jest tam zupełnie sucho. A na drzewach rosną ogromne liście jak patelnie, widocznie takie płyny im służą. Nie chrzańcie farmazonów że domowe szambo jest strasznie szkodliwe. To raczej gnojówa zawiera dużo więcej bakterii i związków chemicznych. Zobaczcie czym karmicie zwierzęta (antybiotyki i różne inne świństwa) a na wsi jak na wsi okresowo musi walić po nosie. Powiem krótko: CZY ZWIERZĘ MA MNIEJ GÓWNIANE GÓWNO OD CZŁOWIEKA?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek12    15

a po wuja nam te mieszczuchy na wsi potrzebne ,żeby za krową z patelnią latać żeby takiemu mieszczuchowi przed posesją nie nasrała ,u nas tubylców jast 13 chałup a mieszczuchów 33 domki na razie siedzą cicho bo większość nielegalnie postawiła swoje domki a dwie wsie dalej już się mądrzą z tą swoją ekologią bo są na legalu.Drogą jeżdzić jeżdżą ale żeby się do równania dołożyć to po co przecierz droga gminna.Trochę zboczyłem z tematu ale nie leżą mi te mieszczuchy ekolodzy i inne nowoczesne magistry

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lew908    210

A ja mam rozprowadzone po polu sączki od szamba ok 100 m i to mi wystarcza. Moje szambo ma pojemnosc ok 18 tyś litrów i dzięki sączką raz na pięc lat zamówie szambiarke z gminy która wyciągnie gęstą mase i po kłopocie


"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1116

Niektórzy załatwiają sprawę samba w inny sposób w naszej wsi o tym nie słyszałem ale podobno w niektórych wsiach ludzie porostu nie robią dna w szambie ! Słyszeliście o czymś takim ? Nie wiem jak to im wychodzi przecież po roku i tak ziemia stanie się nie przepuszczalna...

 

 

Miałem przyjemność być kiedyś w takim szambie i po zakopaniu szpadlem wgłąb to max 20 cm było czarne poniżej normalny grunt powiedziałbym że nawet nie nasączony zawartościami szamba.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

A ja mam rozprowadzone po polu sączki od szamba ok 100 m i to mi wystarcza. Moje szambo ma pojemnosc ok 18 tyś litrów i dzięki sączką raz na pięc lat zamówie szambiarke z gminy która wyciągnie gęstą mase i po kłopocie

 

Te sączki podchodzą pod meliorację gminną czy sam zakładałeś?

Edytowano przez mlodyhef

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rollo29    81

U mnie w gminie wójt buduje oczyszczalnie i kanalizacje tylko przed wyborami ,po wyborach o temacie zapomina :) Za kanalizacje służy zwyczajowo rów przy drodze do którego ludziska pompują szamba .Najcwansi są ci co pompują szamba do rowu wtedy gdy ja wywożę obornik lub gnojowicę bo przecież to ja smrodzę i zatruwam im atmosferę . :D :D :D :D :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lew908    210

Te sączki podchodzą pod meliorację gminną czy sam zakładałeś?

 

 

Sam zakładałem i jest to nie duży koszt. Wykopanie rowu jest zależne od długości rur. Minikoparką biorą chyba ok 6-7 zł za metr do tego dochodzi wąż to też nie są duże koszt a korzysci z tego płynące duże. Raz na pięc lat wybieram szambo ok 150 zł to kosztuje. A jeżeli nie miałbym rosączenia to bym musiał 2 razy w roku wybierać. Takie rozsączenie wytrzymuje ok 10 lat dopóki się nie zamuli .

 

I z tego co sie orietowałem to nie ma żadnego prawa zakazującego zrobienia rozsączenia szamba.


"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

to jest jak te biooczyszczalnie tylko trzeba mieć odpowiednio zrobiony zbiornik do tego to jest ok. Ale nie życzę nikomu aby go przyłapali na wywożeniu szamba na pole. Nie żeby nas przyłapali bo mamy podobnie jak kolega lew908 zrobione. W małych wioskach niektórzy szamba mają podłączone pod studzienki deszczowe to już w ogóle jest masakra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lew908    210

No a jak niektórzy mają u mnie na wsi bezczelnie odprowadzone rury do rowu przy drodze, W dodatku ci sami wynoszą śmieci na przystanek

Edytowano przez lew908

"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil-c330m    0

Połączone

 

 

Witam słyszałem że kiedys wywożono ludzkie szambo na pola i mam pytanie czy stosuje się to w dzisiejszych czasach ? i czy nie szkodzi to roślinom ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zapytaj w ARiMR  .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

Wywóz szamba na pole jest nielegalny oraz jest w nim kupa chemii która tez nie powinna trafić do gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    266

Tylko i wyłącznie wywóz do oczyszczalni lub własna przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez PolandOnion
      Już końcówka marca więc coś trzeba wreszcie zasiać. Miała być jednoroczna typu futtertrio ale boje się wtopy że pieniądze pójdą a cały ch.. zbiore. Paszy wiadomo zawsze mało więc to kolejny powód że nie chce wtopy. I Teraz pytanie, iść w ta jednoroczna czy siać teraz lucernę ? Wiem że lucerne sieje się sierpień/wrzesień, na wiosnę niby też można ale będzie z tego jakiś sensowny plon w tym roku ? Klasa gleby 4, porządnie zwapnowane w tamtym roku, obornika też idzie zawsze ponad miarę. Wcześniej kilka lat rosła tam kukurydza na kiszonkę.
    • Przez Balzak
      Wymieńmy doświadczenia kto co stosuje.
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez niudizajn
      Witam.
      Mam zamiar zasiać mieszankę traw na dwu-letnie użytkowanie na polu ornym.
      Bardzo bym prosił o wszelkie info dotyczące sprawy. Dodam tylko , że jest to stanowisko po pszenicy , mam zamiar wywieźć tam "trochę" obornika na wiosnę i zasiać.
    • Przez Rolnik1111
      Witam
      Co sądzicie o tym poplonie?
       

       
      W filmie mówią żeby zasiać ją w sierpniu/wrześniu,skosić wiosna przyszłego roku i zaraz po skoszeniu zasiać kukurydze a czy sprawdziłaby się żeby użytkować ją cały rok jak zwykłą łąke i dopiero zaorać?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj