Skocz do zawartości

Zdjęcie

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t

81 odpowiedzi na ten temat

#41 Share luckywasak

luckywasak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 271 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 12:25

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t No kolego. Nie powiedziałem przecież że policjant jest idiotą, który łyknie taką ściemę, że rozrzutnik kilkunastotonowy ma DMC poniżej 750 kg. Chyba nie do końca zrozumiałeś co mam na myśli. Mało jest drobnego sprzętu, który sam nie wiedziałbyś jak potraktować?
Mi się wydaje, że chodzi o pojazdy rejestrowane - ale, tak jak napisałem, nie jestem tego pewny. Maszyny rolnicze są przystosowane do agregowania z pojazdami wolnobieżnymi i są traktowane inaczej. Prawo jazdy kat. B pozwala na jazdę ciągnikiem rolniczym niezależnie od jego masy. Z kolei B+E - pozwala ja kierowanie zespołem pojazdów wolnobieżnych - niezależnie od jego masy - i to jest pewne. Natomiast nie do końca wiem jak jest z ciąganiem maszyn przyczepianych, mając kat. B.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Dzisiaj, 07:50
  •  

#42 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7569 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 12:31

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Dokładnie zgadzam się z tobą co do joty. Samo B jest takie nie do końca zrozumiałe. Szperając po paragrafach są różne sposoby opisu do czego uprawnia ta kategoria jak i sposobu interpretacji.

Edytowany przez seweryn20, 05 styczeń 2013 - 12:34.

KPK Kumurun Team

#43 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 05 styczeń 2013 - 12:32

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t W kodeksie ruchu drogowego jest takie określenie przyczepy:

przyczepa - pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem.
Nie ma podziału na te zarejestrowane i niezarejestrowane a przykładowy rozrzutnik czy też prasa są na drodze przyczepą.

Wiem, że przyzwyczailiśmy się do określania skrzyni ładunkowej na kołach jako przyczepa,ale znaczenie tego określenia jest szersze.
Podobnie jest z definicją kombajnu, nie tylko są kombajny zbożowe, buraczane, są też inne choćby takie w AGD ;) ale to już tak na marginesie

Edytowany przez KRISTOFORn, 05 styczeń 2013 - 12:46.

#44 Share luckywasak

luckywasak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 271 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 12:58

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Prasa wg fachowego nazewnictwa jest maszyną przyczepianą. Określenie "przyczepa" odnosi się ewidentnie do pojazdów transportowych. Jeżeli kodeks drogowy używa swojego własnego "fachowego" nazewnictwa - to w jaki sposób przeciętny szary obywatel, zwyczajny użytkownik naszych wspaniałych dróg, ma bezbłędnie traktować przepisy o ruchu drogowym?

#45 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 05 styczeń 2013 - 13:02

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Odnosi się do pojazdów " bez silnika, przystosowanych do łączenia go z innym pojazdem" a prasa tej definicji odpowiada.
Maszyna to też pojazd o ile porusza się po drodze na własnych kołach

#46 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7569 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 13:09

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Gdzieś widziałem określenie że narzędzie zaczepiane na tuz tworzy z ciągnikiem integralną maszynę a doczepiane już nie. Nie mogę tego znaleźć.
Trudna sprawa jak czy można ciągnąć za samochodem rębarkę ważącą ponad 750kg posiadając tylko kat. B. Przecież to nie przyczepa? Nie można chociaż ciężko znaleźć coś na ten temat. Tak samo w przypadku przyczep ciężarowych... przyczepa z paką, beczka to też przyczepa, laweta tak samo. Tutaj jakoś nie ma wątpliwości. Gdzieś ktoś napisał że ciąganie maszyn rolniczych na osi na kat B to naginanie kiepsko z formułowanych przepisów. Prawdopodobnie tak jest skoro nigdzie nie jest to jednoznacznie napisane.

Edytowany przez seweryn20, 05 styczeń 2013 - 13:09.

KPK Kumurun Team

#47 Share luckywasak

luckywasak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 271 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 13:14

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Ponieważ prawo jest dla ludzi, dla ludzi powinno być jasne i zrozumiałe. Okazuje się, że w jednym rozumieniu 'przyczepa' to po prostu przyczepa, jaką wszyscy znamy, w innym zaś określenie 'przyczepa' ma szerszy zakres i obejmuje m. in. to, co nazywamy 'maszynami przyczepianymi' (domyślam się, że półzawieszane również). Bądź więc człowieku mądry i zgadnij o które określenie chodzi. Czy kodeks drogowy nie może odwoływać się do fachowych określeń i zawierać prostego zapisu, np.: "przyczepy oraz maszyny nienapędzane, poruszające się na własnym podwoziu..." - wtedy każdy przeciętny tawariszcz czytając wiedziałby o co chodzi...

A odnośnie powyższego (dot. ciągnika z ładowaczem) - chociaż w praktyce rolnicy wykorzystują ciągniki z ładowaczem i nic za to nie grozi, to już w przypadku zatrudniania pracownika, który ma takim ciągnikiem pracować, pojawia się problem. Mianowicie powinien on mieć specjalne uprawnienia (nie wiem dokładnie jaka kategoria ale podobnie jak w przypadku maszyn budowlanych - na "jakieśtam" ładowarki, koparki, blablabla...). W razie wypadku można wpaść w niezłą pułapkę...

Edytowany przez luckywasak, 05 styczeń 2013 - 13:19.

#48 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 05 styczeń 2013 - 13:25

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Tak, pólzawieszane również.
Pamiętaj, że poza maszynami są też narzędzia stosowane także w rolnictwie ciągnione na kołach.(znasz pewnie różnice między maszynami i narzędziami)
Wszystko leci do jednego worka z wyjątkiem przyczep lekkich.

Gdyby wszystko było takie jasne i przejrzyste to by wszyscy prawnicy zasilili grupę bezrobotnych ;)

#49 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7569 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 13:29

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Dokładnie. To samo jest np. z uprawnieniami spawacza. We własnej firmie możesz spawać bez ale przyjmując kogokolwiek nie ma prawa ta osoba bez tych uprawnień dotknąć spawarki.

Edytowany przez seweryn20, 05 styczeń 2013 - 13:29.

KPK Kumurun Team

#50 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 14:37

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Co wy za brednie wypisujecie, chyba nigdy was policja nie zatrzymywała, jest tak jak napisałem a wy mętlik tylko robicie, prawo jazdy B uprawnia do poruszania się ciągnikiem wraz z maszynami agregowanymi a rozrzutnik też jest maszyną agregowaną mam takie orzeczenie na piśmie od komendy powiatowej policji bo miałem wypadek z rozrzutnikiem x lat temu, kiedyś policja zatrzymała mnie do kontroli za jazdę z przyczepą i policjant sam mi wszytsko wytłumaszył że jak muszę już gdzieś coś przewieść to na rozrzutniku albo żebym sobie zrobił b+E, policjanci są bardziej w temacie od was, i tak jak napisałem wszystko co ma tablicę rejestracyjną (ktoś tu wyżej już przekręcił na tabliczkę znamionową) nie jest maszyną rolniczą tylko osobnym pojazdem, a więc wszystkie przyczepy rolnicze ciężarowe i beczkowozy bo beczkowóz to przyczepa typu zbiornik i też musi być rejestrowana do jazdy z przyczepami musi być odpowiednie uprawnienie, ale POZA PRZYCZEPAMI WSZYTSKO MOŻECIE CIĄGAĆ NA B NAWET GDY MA TO 2 OSIE I WAŻY 30T
PS. zanim coś przekręcicie to na rozrzutniku tylko obornik można rozwozić lub inne nawozy, ze zdemontowanym adapterem i wozić np. drzewo lub węgiel już nie można na B i chyba w ogóle nie można po drogach publicznych wozić nic poza gnojem, ale policja czasami przymyka na to oko, tak więc jak nie macie prawka B+R i zarejestrowanej przyczepy to na drogę publiczną tylko z rozrzutnikiem może policjant się nie czepi ;)

Edytowany przez Ferdek07, 05 styczeń 2013 - 14:42.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7569 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 16:10

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Jeżeli rozrzutnik czy beczka do poruszania się po drodze misi spełniać warunki techniczne takie same jak przyczepa to wcale nie zdziwił bym się jeśli kierowca też. I nie zdziwi bym się jeśli tak samo jak przyczepa jest traktowane. Jeśli potrafisz czarne na białym swoja teorię udowodnić przyznam ci rację. Jeśli nie jesteś kolejną osoba która naciąga dwuznacznie napisane przepisy na swoją korzyść. Nie obraź się ale w zaświadczenia pisane przez policję też nie wierzę. Oni prócz mandatu i skierowania na badania tech. nie maja możliwości żadnego innego prawnie ważnego wypisać. Więc ten argument na twoim miejscu darował bym sobie.
O maszynach agregowanych też nie ma żadnej wzmianki w przepisach. Przynajmniej ja nie znalazłem nic cna ten temat co miało by wspólnego z kategoriami prawa jazdy.
KPK Kumurun Team

#52 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 05 styczeń 2013 - 16:25

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Tylko czy aby jest to aktualne na dzień i stan dzisiejszy?Bo jeśli TAK to jest mi bardzo głupio, że swoją nie do końca sprawdzoną wiedzą wprowadziłem kogoś w błąd.
Kodeks ruchu i policjanci z którymi miałem styczność udzielili mi takiej informacji, a ja w żaden sposób nie byłem w stanie tego podważyć Zatem jak jest z tą interpretacją przepisów na Twoim orzeczeniu?
Czy ten pojazd bez silnika (rozrzutnik), przystosowanych do łączenia go z innym pojazdem nie odpowiada definicji przyczepa

#53 Share luckywasak

luckywasak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 271 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 16:27

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t

Co wy za brednie wypisujecie, chyba nigdy was policja nie zatrzymywała,

Nie sztuka dochodzić prawdy i uczyć się dopiero jak nas złapie policja. Poruszamy temat po to, żeby wiedzieć, zanim wyjedziemy na drogę i złapie nas policja.

wszystkie przyczepy rolnicze ciężarowe i beczkowozy bo beczkowóz to przyczepa typu zbiornik i też musi być rejestrowana (...)

Zauważam tu pewną niespójność w kwestii rozrzutnika. Otóż jeżeli nawet beczkowóz musi być rejestrowany (chociaż nie jestem o tym przekonany - niech mnie ktoś oświeci), to dlaczego rozrzutnik już nie musi. Przecież są to pojazdy podobne do siebie pod względem konstrukcji i służą do podobnych celów (jeśli mowa o beczkowozach wykorzystywanych w rolnictwie a nie np. w komunalce). Dodatkowo rozrzutnik łatwiej jest wykorzystać jako przyczepę. Co dzieje się w przypadku rozrzutników wykorzystywanych do przewozu sieczki kukurydzianej z pola do silosu? Albo np. trocin do palenia w piecu?
Zdecydowanie rozrzutnik wyjeżdżający na drogę musi być wyposażony w światła, instalację hamulcową i spełniać wymogi dopuszczające go do ruchu. A jednak nie jest rejestrowany - to trochę podobnie jak kombajn zbożowy. Zatem wciąż nie wiadomo jak sytuacja wygląda w rozumieniu prawa o ruchu drogowym - jeżeli chodzi o prawo jazdy. Jako nierejestrowany, powinien moim zdaniem być traktowany tak samo jak np. prasa zwijająca, czy pług półzawieszany.

PS. zanim coś przekręcicie to na rozrzutniku tylko obornik można rozwozić lub inne nawozy, ze zdemontowanym adapterem i wozić np. drzewo lub węgiel już nie można na B i chyba w ogóle nie można po drogach publicznych wozić nic poza gnojem, ale policja czasami przymyka na to oko, tak więc jak nie macie prawka B+R i zarejestrowanej przyczepy to na drogę publiczną tylko z rozrzutnikiem może policjant się nie czepi ;)

Tu już nie chodzi o samo prawko. Przewóz towarów, do których przewozu rozrzutnik nie jest przystosowany, jest niezgodny z przepisami, niezależnie od tego, czy masz uprawnienia na dany zespół pojazdów. Ale materiały sypkie - jak najbardziej...

Edytowany przez luckywasak, 05 styczeń 2013 - 16:29.

#54 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7569 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 16:30

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Na pewno odpowiada tak samo jak beka. Każdy rozrzutnik obornika ma wpisane w instrukcji wyraźnie" służy również do przewozu płodów rolnych po drogach publicznych", lub przyczepa samowyładowcza. Niczym nie różni się od przyczep poza zabudową i dodatkowym osprzętem.
KPK Kumurun Team

#55 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 19:31

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t mam takie orzeczenie od policji w tygodniku rolniczym był też poruszany ten temat, może to głupie ale tak jest że beczkowóz musi być rejestrowany, każdy kto kupował na prow beczkowóz wie o tym, a rozrzutnik nie podlega rejestracji tak jest w Polsce i tyle w temacie, nie werzycie sprawdzajcie sobie sami ja wiem że tak jest i więcej wam udowadniać nie będę.
W kwestii rejestracji chodzi tylko o ubezpieczenie OC, OC ciągnika obejmuje maszyny z nimi współpracujące a w tym i rozrzutnik, beczkowóz został zakwalifikowany do typu pojazdów pojemnik czy jakoś tak i ja to rozumiem w ten sposób że przewozi niebezpieczne substancje i pewnie stąd wymóg rejestracji a raczej osobnego OC

#56 Share luckywasak

luckywasak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 271 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 19:48

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Obornik też jest niebezpieczną substancją - na tej samej zasadzie co gnojówka czy gnojowica. Nie wiem czy to jest dobre uzasadnienie. Może raczej wynika to z zastosowań komunalnych beczkowozu??...

#57 Share Jack74

Jack74

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 19:56

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Być może za 2 lub 3 lata nie będziecie się kłócić która maszyna ma być zarejestrowana.
Sam paracuje w dużej firmie i zajmuje się sprawami homologacji naszych maszyn. Wiem od ludzi pracujących w instytucjach ITS , PIMR czy stary IBMER, że juz trwają pracę nad wprowadzeniem obowiązku rejestracji wszystkich maszyn przyczepianych do ciągników.
Ale to będzie gdzieś za 2 lub 3 latka

#58 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 20:20

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t W Polsce ciągniki rolnicze wymagają rejestracji, a koparko ładowarki już nie, np. taki ostrówek czyli C360 z dołożonym ładowaczem i wysięgnikiem koparki. Lub też inny przykład, że w Holandii nie rejestruje się ciągników rolniczych...

#59 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 05 styczeń 2013 - 22:43

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Bo to polskie prawo zmienia się z dnia na dzień ja dalej jeżdżę z przyczepą niezarejestrowaną wszystko jest sprawne ładnie pomalowana opony nowe i elektryka tylko tabliczki brakuje bo papierów nie ma co dziwne policja parę razy mnie wyprzedzała ale nic pojechali dalej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share luckywasak

luckywasak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 271 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 22:57

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Bez powodu policja reagować nie będzie - chyba że bardzo chce zarobić na bidnym rolniku. Pomyśl co będzie w przypadku jakiegoś niemiłego zdarzenia na drodze...