Skocz do zawartości

Zdjęcie

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t

81 odpowiedzi na ten temat

#21 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna filmy muzyka

Napisany 01 styczeń 2013 - 10:30

mam uprawnienia na kombajn i wiem jak to jest. Konieczne jest prawko B lub T + uprawnienia na kombajn, wtedy mozna jezdzic, kosic, co kto chce. W razie wypadku abo kontroli na drodze to itak za malo bo potrzebne jest ubezpieczenie OC.

Mity mity mity - Kombajnem możesz jechać po drogach mając kategorię B bo jest to maszyna wolnobieżna Uprawnienia są potrzebne tylko do koszenia a i to tylko w razie wypadku OC na kombajn nie jest potrzebne bo jest on już ubezpieczony razem z całym gospodarstwem - tak mówi ustawa o ubezpieczeniach rolniczych Oczywiście agenci wmawiają rolnikom że musza wykupić osobne OC na kombajn czy inne tego typu pojazdy używane w gospodarstwie Jest to niepotrzebne

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Dzisiaj, 23:14
  •  

#22 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 styczeń 2013 - 16:45

OC na kombajn nie jest potrzebne bo jest on już ubezpieczony razem z całym gospodarstwem

Nie tylko agenci twierdzą inaczej,Przedstawiciele PZU rok temu odpowiedzieli mi wyraźnie,że takie oc obejmuje samo gospodarstwo na kombajn poruszający się po drodze publicznej musi mieć wykupione oc komunikacyjne. W przypadku zdarzenia drogowego mogą być z tym spore problemy, poza tym temu zagadnieniu mamy poświęcony już jeden temat na forum. http://www.agrofoto....-oc-na-kombajn/
Sporo o tym było pisane w
http://www.agrofoto....kupem-kombajnu/

Edytowany przez KRISTOFORn, 01 styczeń 2013 - 16:50.

#23 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 01 styczeń 2013 - 16:59

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t maszyny wolnobieżne (o własnym napędzie ) obowiązuje na drodze OC
Inne maszyny do ciagnika dopóki znajdują się w ruchu z ciągnikiem lub po odczepieniu od ciągnika OC ciagnika
Jeżeli zakończyły ruch i stoją NP na drodze to OC gospodarstwa( z wyjatkiem przyczep)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share lukasx21

lukasx21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1114 postów
  • Zainteresowania:Szkolenie i egzaminowanie kandydatów na kierowców No i grzebanie w glebie trochę też...

Napisany 01 styczeń 2013 - 17:29

Nie tylko agenci twierdzą inaczej,Przedstawiciele PZU rok temu odpowiedzieli mi wyraźnie,że takie oc obejmuje samo gospodarstwo na kombajn poruszający się po drodze publicznej musi mieć wykupione oc komunikacyjne. W przypadku zdarzenia drogowego mogą być z tym spore problemy, poza tym temu zagadnieniu mamy poświęcony już jeden temat na forum. http://www.agrofoto....-oc-na-kombajn/

Akurat tym co mówią przedstawiciele PZU albo jakiejkolwiek innej firmy ubezpieczeniowej bym się raczej nie sugerował bo w ich interesie jest to żebyś wykupił dwie polisy a nie jedną, bo mają z tego $$$. Sam nie mam kombajnu i nigdy mnie to specjalnie nie interesowało ale ja na waszym miejscu poszukał bym informacji u kogoś obiektywnego. Coś mi świta że jest taka instytucja jak rzecznik ubezpieczonych może tam udzielili by bezstronnej i prawdziwej odpowiedzi?

Kupię pług 2 skibowy obracany hydraulicznie

Kupię sortownik do ziemniaków remprodex lub samro

Sprzedam sadzarkę do ziemniaków gruse, 2 rzędową przystosowaną do sadzenia kiełkowanych

#25 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 styczeń 2013 - 17:42

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Na czas obecny, to muszę się tego trzymać.U nich mam ubezpieczone gospodarstwo i większość pojazdów.
Jak możesz i chcesz to napisz do tego rzecznika lub Ministerstwa Rolnictwa i zadaj takie pytanie w imieniu Nas wszystkich.

Może być tak, jak z tymi uprawnieniami na kombajn ;)

#26 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów

Napisany 01 styczeń 2013 - 18:32

Art. 50 punkt 2 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi wyraźnie " Przepis ust.1 stosuje się również, jeżeli szkoda powstała w związku z ruchem pojazdów wolnobieżnych w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym, będących w posiadaniu rolników posiadających gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem tego gospodarstwa rolnego" Zaś definicja pojazdów wolnobieżnych mówi że są to pojazdy silnikowe których konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h
Nie dajcie sobie wmówić żadnym agentom że białe jest czarne tylko czytajcie ustawy które was dotyczą Chyba nawet dziecko zrozumie takie proste zapisy tej ustawy Kristofor- podaj w takim razie w jaki sposób PZU argumentowało że musi być osobne ubezpieczenie na kombajn? Czy też nie przytoczyli żadnych argumentów tylko tak sobie napisali że musi być i już?

#27 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 01 styczeń 2013 - 22:19

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Jedną z korespondencji podałem w http://www.agrofoto....kupem-kombajnu/
posty #31 pytanie, #36 odpowiedź. Myślałem, że czytałeś to.
Może przenieśmy tę dyskusję do jednego z wymienionych tematów , bo treścią za bardzo odbiegliśmy od tego.

Edytowany przez KRISTOFORn, 01 styczeń 2013 - 22:23.

#28 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów

Napisany 01 styczeń 2013 - 23:26

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Masz rację - trochę odbiegliśmy od tematu ale nie ma co już przenosić bo sądzę że moja odpowiedź jest wyczerpująca i kończy ten temat raz na zawsze Czytałem tą odpowiedź PZU i tak jak myślałem jest ona niepodparta żadnymi normami prawnymi Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi jasno "jeżeli szkoda powstała w związku z ruchem pojazdów wolnobieżnych w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym" Nie ma różnicy czy poruszamy się po terenie gospodarstwa czy po drogach publicznych Jedyny wyjątek może tu stanowić ewentualny dojazd na usługi ale jeśli jesteśmy tego świadomi to w razie wypadku trzeba tylko wiedzieć co się mówi PS Jeśli ktoś ma problemy z uzyskaniem jakiegokolwiek odszkodowania od ubezpieczycieli to należy korzystać z pomocy Rzecznika Ubezpieczonych - nic to nie kosztuje a mógłbym już naprawdę dużo napisać w ilu sprawach to pomogło mi i moim znajomym Z reguły ubezpieczyciele wysyłają właśnie takie pisma jakie dostał Kristoforn - bez żadnych podstaw prawnych aby tylko człowiek się od nich odczepił

#29 Share lemysz1

lemysz1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 611 postów
  • Zainteresowania:Zapraszam do galerii

Napisany 04 styczeń 2013 - 21:32

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Witam. No z tego co sie orientuję to B jest tylko na pojazdy do 3,5t. Jeżeli ciągnik mieści sie w tym przedziale to ok.
Możnaby stwierdzić że ciągnik to ciągnik ale inaczej ma sie sprawa jeżeli jest to mała jednostka typu 330 czy 360 a np jakiś ciężki ciągnik z np rozrzutnikiem. Miałem taką sytuację ze zatrzymała mnie policja a poruszałem sie ciągnikiem o masie 10ton i rozrzutnikiem o ład 20ton(załadowane było znacznie więcej) więc masa zestawu wynosiła ponad 30ton i policjant powiedział ze nie powinienem na kat B takim zestawem sie poruszać ponieważ przekracza 3,5tony; ale ogólnie badanie czy trzeźwy i jechałem dalej. Podejrzewam ze w przypadku kolizji miałbym wine z braku uprawnień. Nikt mi nie powie ze pojaz który ma 30ton zachowuje sie tak samo jak pojazd do 3,5tony o czym zapewne ucza na kategori T.

#30 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 04 styczeń 2013 - 22:20

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Nie myl ciągnika rolniczego z pojazdem samochodowym.
Możesz prowadzić dowolnie duży ciągnik rolniczy z przyczepką lekką mając kategorię B

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share maroon

maroon

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 729 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 08:52

Witam. No z tego co sie orientuję to B jest tylko na pojazdy do 3,5t. Jeżeli ciągnik mieści sie w tym przedziale to ok.
Możnaby stwierdzić że ciągnik to ciągnik ale inaczej ma sie sprawa jeżeli jest to mała jednostka typu 330 czy 360 a np jakiś ciężki ciągnik z np rozrzutnikiem. Miałem taką sytuację ze zatrzymała mnie policja a poruszałem sie ciągnikiem o masie 10ton i rozrzutnikiem o ład 20ton(załadowane było znacznie więcej) więc masa zestawu wynosiła ponad 30ton i policjant powiedział ze nie powinienem na kat B takim zestawem sie poruszać ponieważ przekracza 3,5tony; ale ogólnie badanie czy trzeźwy i jechałem dalej. Podejrzewam ze w przypadku kolizji miałbym wine z braku uprawnień. Nikt mi nie powie ze pojaz który ma 30ton zachowuje sie tak samo jak pojazd do 3,5tony o czym zapewne ucza na kategori T.

lemysz- a kto ci dał uprawnienia na kategorię B? Dziwne że ludzie w tym kraju dostają prawo jazdy gdy nie zdają sobie nawet sprawy do czego ono uprawnia? Kategoria B uprawnia do prowadzenia po pierwsze samochodów do 3,5 t ORAZ ciągników rolniczych (i tu nie ma żadnej mowy o ich wadze) ORAZ maszyn wolnobieżnych (czyli między innymi kombajnów itp.)

#32 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 09:30

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t dodam jeszcze że na prawo jazdy kat B możesz poruszać się każdym ciągnikiem nawet fendtem 936 z 35 tonowym rozrzutnikiem obornika, ale już z beczkowozem lub przyczepą nie możesz żadną nawet z przyczepką 750kg hehe

#33 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7618 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 09:56

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Z tego co zauważyłem nie ma ograniczenia wagowego prowadząc ciągnik na kat B lub zespół pojazdów na kat B+E. Przynajmniej tak wynika z zapisków. I trzymało by się to kupy jak dla mnie.
Czy można ciągnąć maszynę jedno czy dwuosiową to bym się już zastanawiał. To zespół pojazdów a do tego uprawnia tylko kat B+E i T.
Chociaż znalazłem wpis który mówi o prowadzeniu na B ciągnika z przyczepą lekką. To się chyba tyczy ogrodniczego bo który inny się zmieści? I nie wiem czy ten wpis jest jeszcze aktualny.

Edytowany przez seweryn20, 05 styczeń 2013 - 10:09.

KPK Kumurun Team

#34 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 11:33

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t nigdzie nie ma wyszczególnienia na maszyny jedno czy 2 osiowe, najprościej ujmując nie można ciągać ciągnikiem nic co ma tablice rejestracyjną tzn przyczepy beczkowozy, każdą maszynę to jest prasę zbragiarkę opryskiwacz, czy rozrzutnik bo rozrzutnik też się zalicza do maszyn agregowanych z ciągnikiem można ciągać na prawo jazdy kat. B, B+E daje te same uprawnienia co i T i mozna 2 przyczepy ciągać również na E, mankament to praca za granicą tam nie jest honorowane B+E na ciągnik rolniczy

#35 Share ochen

ochen

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 241 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 11:39

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Kat. B+E nie daje tych samych uprawnień co kat. T.

moj bład juz poprawione

Edytowany przez ochen, 05 styczeń 2013 - 16:51.

#36 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 11:42

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t B+T??? Chyba chciałeś napisać B+E w polsce daje te same uprawnienia co T!!!!

#37 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7618 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 11:45

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Tylko prawo jazdy B+E upoważnia do jazdy ZESPOŁEM POJAZDÓW według kat B. Nigdzie nie ma mowy o tabliczce znamionowej nie wiem skąd to wyssałeś.A ciągnik i cokolwiek na osi to już zespół pojazdów. Nigdzie nie jest napisane że ma to być zarejestrowane, ma mieć tabliczkę czy nawet światła. Więc rozumując logicznie na prawku B nie można prowadzić maszyn na osi bo tworzą one zespół pojazdów. To że ma ona status przynajmniej podobny do przyczepy świadczy fakt że musi spełniać takie same warunki. hamulce, światła. Mam na myśli maszyny typu rozrzutnik obornika czy beczka.
A B+E z tego wynika że daje te same prawa co samo T. Chociaż jednoznacznie nie idzie tego wyczytać. Chyba kwestia interpretacji.

Edytowany przez seweryn20, 05 styczeń 2013 - 11:50.

KPK Kumurun Team

#38 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 05 styczeń 2013 - 11:50

dodam jeszcze że na prawo jazdy kat B możesz poruszać się każdym ciągnikiem nawet fendtem 936 z 35 tonowym rozrzutnikiem obornika, ale już z beczkowozem lub przyczepą nie możesz żadną nawet z przyczepką 750kg hehe

Niestety to nie jest prawda. Przyczepka lekka w kodeksie rozumiana jest jako ta, której dopuszczalna maca całkowita nie przekracza 750 kg.Rozrzutnik przekracza tę masę i sama kat B nie wystarcza

#39 Share luckywasak

luckywasak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 271 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 11:55

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Zgodnie z powyższym - jak wygląda sytuacja np. z prasą. Wszak ani prasy, ani rozrzutnika się nie rejestruje. Skąd policjant ma wiedzieć, jaką DMC ma to "coś" uczepione z tyłu. Wiem o tym, że jest zapis w kodeksie drogowym o przyczepie lekkiej, ale - tego już dokładnie nie wiem - wydaje mi się, że dotyczy to przyczep podlegających rejestracji...

BTW temat poruszany był tu: http://www.agrofoto..../page__st__2000

Edytowany przez luckywasak, 05 styczeń 2013 - 11:59.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share seweryn20

seweryn20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7618 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 12:00

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Spróbuj wcisnąć gliniarzowi że np. rozrzutnik forszaj to przyczepa lekka o masie całkowitej 750kg. Poza tym mowa o przyczepce lekkiej jest tylko przy kat. B a przy B+E o zespole pojazdów. A to już nie koniecznie przyczepa.
KPK Kumurun Team