Skocz do zawartości

Zdjęcie

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t


81 odpowiedzi na ten temat

#81 Share jerzy01

jerzy01

  Nowicjusz

 • Members
 • Pip
 • 4 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisany 29 kwiecień 2014 - 10:54

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Większość osób jednoznacznie kojarzy ciągniki rolnicze z kategorią T. Jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie, ale za kierownicą tzw. „traktora" usiąść może także osoba posiadająca prawo jazdy tylko kategorii B. Nie obowiązują tutaj żadne ograniczenia wagowe. Dopuszczalna masa całkowita ciągnika może przekraczać 3,5 t i w wielu przypadkach tak jest, np. popularny w Polsce Ursus 1614 waży ponad 5 t. Problem w tym, że posiadacz kategorii B nie może już np. jechać ciągnikiem z przyczepami załadowanymi np. kilkoma tonami zboża lub ciągnąć za sobą kołowe narzędzie rolnicze. Bez przeszkód natomiast, posiadacz kategorii B może korzystać z dróg publicznych w sytuacji, gdy ciągnik wyposażony jest w rolniczy sprzęt podwieszany np.: pług, siewnik, kultywator, rozsiewacz nawozów itp. Do innych, większych narzędzi, takich jak np. kołowy opryskiwacz, roztrząsacz obornika, kombajn ziemniaczany, wymagane jest posiadanie kategorii T lub E (np. B+E). Ta ostatnia kategoria może być stosowana jako odpowiednik kategorii T. Główna różnica polega na tym, że o kategorię T można się ubiegać w wieku 16 lat, zaś o kategorię B+E w wieku 18 lat.

Ogólna zasada w przy korzystaniu z narzędzi rolniczych jest taka, że do wszelkich urządzeń podwieszanych wystarczy prawo jazdy kategorii B. Podobnie zresztą, jak w przypadku samochodów osobowych – do korzystania z tylnego bagażnika rowerowego nie są wymagane dodatkowe uprawnienia. Narzędzia rolnicze, które posiadają koła, należy traktować jako przyczepy, zgodnie z Ustawą prawo o ruchu drogowym: „przyczepa – pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem”. Jeżeli jednak masa narzędzia kołowego będzie mniejsza niż 750 kg, wtedy będziemy mieli do czynienia z przyczepą lekką. W takim przypadku kierowcy ciągnika rolniczego wystarczy kategoria B.

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Dzisiaj, 15:22
 •  

Reklama AgroFoto Ads

 • watermark
 • Reklama
Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Dzisiaj, 15:22
 •  

#82 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
 • thumbphoto
 • Guests

Napisany 29 kwiecień 2014 - 11:40

Prawo jazdy kat B, a jazda ciągnikiem ważącym powyżej 3.5t Z tym rozrzutnikiem, opryskiwaczem kołowym itd. możesz się mylić, będąc maszyną zaczepianą i ciągniona na własnych kołach powinna podlegać pod obowiązek rejestracji tak jak i przeglądów technicznych. Dlaczego zatem tak nie jest?
Proszę o podanie podstawy prawnej umożliwiającej podciągnięcie takich maszyn pod definicję przyczepy.

Przy okazji przeczytaj sobie cały ten temat http://www.agrofoto....a-rozrzutnikow/

Edytowany przez KRISTOFORn, 29 kwiecień 2014 - 11:55.


Podobne tematy

Tylko na agroFakt.pl: Grupa Aura - dobra dla produkcji warzyw zobacz »