celtis

wał czy brony do grubera

Polecane posty

celtis    12

Witam, posiadam grubera 9 łap i chcę dorobić do niego wał lub brony. W tym roku zrobiłem do niego na szybko szyny i w miarę równały ziemie ale jak były więcej słomy to się "zapychały". Co będzie lepsze brony czy wał? Sam wał da rade wyrównać czy trzeba by montować talerze wyrównujące? Jeśli chodzi o brony to myślałem żeby wziąć takie z zakrzywionymi zębami i odwrócić je.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cycek933   
Gość cycek933

ja mam wał i robi on naprwade szał na polach. nie ma porownania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fergusonki    37

Wał!! :D


Massey Ferguson podbija swiat :D

Moje Stado Ferdków : Massey Ferguson 6480, Massey Ferguson 5475, Massey Ferguson 3125...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Wał zapewni odpowiednie kruszenie ziemi i jest odpowiedzialny za utrzymanie stałej głębokości roboczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamkon    16

Zdecydowanie wał. Po pierwsze wał nie będzie się zapychał jak brony, a po drugie coś musi utrzymywać stałą głębokość (chyba, że masz koła podporowe) A zresztą popatrz na producentów tych maszyn, większość stosuje wał, a duże firmy testują zawsze różne rozwiązania i wychodzi na to że wał jest najlepszy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

wał wydaje mi się że dobrym rozwiązaniem był by wał rurowy <<wmiarę grube rury>> kruszył by on większe brył i przygniatał ziemie aby tak nie wysychała


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rold    12

tak jak poprzednicy wał podtrzymuje maszynę żeby nie wchodziła za głęboko i przygniata ziemię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek8244    7

zdecydowanie wał jest lepszy od bron mam bronę talerzową szer. 2.70m i zamontowałem do niej wał pojedynczy i dzięki temu pole jest lepiej wyrównane

jeśli zamontujesz bronę to po pierwsze ona tak nie wyrówna pola jak wał po drugie to będzie się zapychać

radziłbym kupno wału podwójnego lepiej rozkruszy ziemię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    459

Też jestem zdecydowanie za wałem. Taki ok 50cm średnicy i oczywiście rurowy. Brony będą się zapychać, o ile gruber sobie poradzi ze słomą, to już brony na pewno nie. Pooglądaj sobie na stronach producentów grubery i już będziesz miał zarys co i jak zrobić. Druga sprawa to że gruber z wałem zamiast bron będzie krótszy a co za tym idzie podnośnik będzie miał lżej.


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celtis    12

wystarczy sam wał czy trzeba będzie jeszcze te talerze? Bo jednak po samym gruberze zostają duże "bruzdy" i sam wał chyba sobie z nimi nie poradzi.

Edytowano przez celtis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja miałem na początku brony, to nie zdawały egzaminu. Zrobiłem wał z płaskowników prawie 400, ale talerzy brakowało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fergusonki    37

Watpie, jak bedzie duzo resztek pozniwnych, to pchac sie bedzie.


Massey Ferguson podbija swiat :D

Moje Stado Ferdków : Massey Ferguson 6480, Massey Ferguson 5475, Massey Ferguson 3125...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz na polu gliny i grud to wał rurowy jeśli masz to wałz płaskowników i najlepiej ok 10cm płaskowniki od siebie bedzie to wtedy robiło dobrą robote w celu uzyskania jeszcze bardziej gładkiego pola możesz zamontować tą belke którą masz za wałem tak jak jest to w niektórych modelach lemken ja mam tak u siebie ta belka jest na sprężynach i jest terz możliwość regulowania jej wysokości. A i wał wyrówna ci pole bardzo dobrze jeśli bedą nadal zostawać ci wielkie rządki jak na ziemniaki (jak twierdzi mój tata) to znaczy że nie masz żle wyregulowane cięgło i głębokość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
celtis    12

Gliny nie mam, wał myślę zrobić o średnicy 500mm i do tego 8 lub 10 rur. Jak myślicie wystarczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem na ściernisko Konskilde Vibro Flex 4300 z wiatrakami z tyłu żeby nie ugniatać ziemi po przejeździe dlatego że ugniatanie sprzyja powtórnemu sadzeniu tych chwastów i roślin które mieliśmy na celu zniszczyć a tak celuje z pracą tym agregatem żeby było na pogodę i słonecznie. Wiadomo że pole nie jest tak wyrównane jak po przejściu wału ale przecież to nie o wygląd tu chodzi tylko o to żeby skutecznie walczyć z zachwaszczeniem szczególnie z chwastami uciążliwymi i kosztownymi w zwalczaniu-i jak na razie jestem z efektu zadowolony.Wał jest niezbędny do uprawy przedsiewnej (przed sadzeniem jakiś roślin) i według mnie ma tym jego zastosowanie się według mnie kończy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1153

a podorywka ma na celu niszczenie chwastow?

zawsze myslalem, ze ma na celu ulatwic kielkowanie siewek zboz i chwastow, a dopiero pozniejsza uprawa, zwykle orka, niszczy te chwasty


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

podorywka pługiem jest dobra ale mało wydajna i energochłonna a późniejsza uprawa agregatami z wałem nie niszczy tak dobrze chwastów jak ja pisałem i do orki trzeba jeszcze agregatować żeby było czyste pole przed orką zimową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1153

kolego chyba mnie nie zrozumiales, pisalem o podorywce agregatem

nie wiem dlaczego twierdzisz, ze przed orka trzeba zniszczyc chwasty, podczas orki sie to dzieje

powtorze jeszcze raz podorywka ma na celu umozliwic kielkowanie roslin


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś tylko o podorywce bez słowa agregat a chwastów przed orką można nie niszczyć tak jak ty to robisz tylko zaorać ale w ten sposób nie zniszczysz chwastów wieloletnich i uciążliwych o których ja w pierwszym poscie pisałem. Na ostatnie dwie jesienne orki zdecydowana większość rolników (u mnie w łódzkiem ) narzekali że sucho i pług nie wchodzi a ja najmniejszych problemów nie miałem nawet na zboczu (gdzie woda spływa) z ciężką gliną że można garnki lepić tylko pole było przed orką wolne od jakichkolwiek chwastów a u innych zielonka w kolano i sucho bo rośliny wadę z ziemi wyciągnęły a jak już pług włożyli w ziemię to bryły się rwały na ciężkiej ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez slawek4711
      Witam
      Poszukuję agregatu bezorkowego do ursusa 1614. Czy waszym zdaniem agregat szerokości 2.5 m (7lap ) będzie odpowiedni do tego ciągnika? Dodam że gleby 4 5 klasa .Nie wiem czy sobie poradzi żeby w miarę rozsądnie pracować na 25 cm
       
    • Przez jarekvip99
      Zastanawiam sie nad gruberem i stad moje pytanie czy lepiej Mandam kus czy Unia kos? maszyny uzywane 3metry na sprezynach (unia juz ten model nowszy nie ze sprezynami do gory tylko na plasko) no i unia ma talerze krancowe a mandamy starsze nie. obie maszyny na dziobach a nie sercowkach. co lepsze i lepiej daje rade w susze?
    • Przez darus74
      Witam, proszę użytkowników w/w brony o opinie. Potrzebuje opini na temat nowych piast na łożyskach stożkowych i wału doprwiajacego croskil wersja gumowa stosowana u Batyry.
    • Przez Szymcio80
      Witam, jakie macie opinie o agregacie ścierniskowym Kwas, rozważam nad wersją 3m z wałem daszkowym. 

    • Przez Michalmeer
      Witam , rozglądam się za agregatem bezorkowy do traktora 100KM w grę wchodzą 2 maszyny 1 Grano system 2m 6 łap 2 Pół grom 2.3 m i 8 łap uprawa na około 22 cm , prędkość około 7-8 km/h , gleby mozaiki , pola bez wzniesień . według badań gleby jest to gleba lekka . Czy ktoś posiada takie maszyny , jak to się sprawdza ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj