Skocz do zawartości

Zdjęcie

Mieszanka strączkowo-zbożowa... bezorkowo

5 odpowiedzi na ten temat

#1 Share pAvCiO3oo9

pAvCiO3oo9

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 30 grudzień 2012 - 19:05

Mieszanka strączkowo-zbożowa... bezorkowo Witam. nie znalazałem takiego tematu więc mam do was pytanie. Przedplonem było żyto hybrydowe, poplonem jest rzepak ozimy... Czy warto zastosować zamiast tradycyjnej orki przejazd gruberem na ok. 15cm? Jestem ciekaw czy siejecie takie mieszanki i jaką stosujecie agrotechnikę uprawy... Z góry dzięki i pozdrawiam.

Edytowany przez milanreal1, 30 grudzień 2012 - 19:34.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Mieszanka strączkowo-zbożowa... bezorkowo Dzisiaj, 03:47
  •  

#2 Share Rold

Rold

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 20:13

Mieszanka strączkowo-zbożowa... bezorkowo kiedyś widziałem coś takiego na "TVR" niby dobrze się to sprawdza ale nie wiem tego z własnego doświadczenia więc mogę się mylić, ja raczej preferuję tradycyjną orkę :D

Edytowany przez Rold, 30 grudzień 2012 - 20:15.

#3 Share pAvCiO3oo9

pAvCiO3oo9

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 30 grudzień 2012 - 21:35

Mieszanka strączkowo-zbożowa... bezorkowo Zastanawiam się ponieważ orka bardzo przyspiesza osuszanie gleby, a wody z wiosny nigdy za dużo :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 30 grudzień 2012 - 21:52

Mieszanka strączkowo-zbożowa... bezorkowo Raz na jakiś czas tak można gruberem ale po trzech latach ziemia jest tak zmeczona że plony spadają drastycznie, orki nic nie zastapi, ziemia odwrócona i odpoczeta daje lepsze plony.

#5 Share bobytempelton

bobytempelton

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2120 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 22:08

Mieszanka strączkowo-zbożowa... bezorkowo Nie powiedział bym, mój jeden znajomy orze raz na 2-3 lata, młócę u niego i plony są dobre nawet bardzo dobre, pola równiutkie jak stół mimo pagórków, heder puszczam na zapałkę i nie łapie się ziemi czy nawet brył, zawsze wałuje po siewie, po żniwach po zbożach od razu sieje jakąś mieszankę strączkową jako poplon którą kosi na jesieni i w baloty. Gleba jest zmianowana strączkowymi dość często i jest poprostu przecudowna mimo że większość to glina. Dwaj znajomi poszli w jego ślady ja niestety nie i obaj twierdzą czego jestem świadkiem że wszystko się udaje mniejszym kosztem.
Większość ludzi myli uprawę bez pługa z uprawą na odwal się, ale od tego jest dobra talerzówka, głębosz, gruber, czy agregat podorywkowy, a na wiosnę brona wirnikowa, a nie stary kultywator na 14 łap z uni.

Dodam że pług na glinie jak dla mnie bardziej szkodzi niż poprawi glebe, wywali na wierzch jałową glinę, a zakopie żyzne resztki i mikroustroje, jak orać to dla mnie jedynie po okopowych(z wyjątkiem ziemniaków) i qq na ziarno.

Edytowany przez bobytempelton, 30 grudzień 2012 - 22:11.

Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share dfagrotron420

dfagrotron420

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza

Napisany 05 styczeń 2013 - 21:17

Mieszanka strączkowo-zbożowa... bezorkowo Jeżeli chodzi o mieszanki strączkowe to jestem za :) sam sieje już dwa lata tyle, że tradycyjna metodą na jesieni kłade obornik 40t i orze. Wiosną wcześnie bronuje by przerwać parowanie i jeszcze tylko przejade agregatem i sieje :)