Zaloguj się, aby obserwować  
pAvCiO3oo9

Mieszanka strączkowo-zbożowa... bezorkowo

Polecane posty

pAvCiO3oo9    9

Witam. nie znalazałem takiego tematu więc mam do was pytanie. Przedplonem było żyto hybrydowe, poplonem jest rzepak ozimy... Czy warto zastosować zamiast tradycyjnej orki przejazd gruberem na ok. 15cm? Jestem ciekaw czy siejecie takie mieszanki i jaką stosujecie agrotechnikę uprawy... Z góry dzięki i pozdrawiam.

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rold    12

kiedyś widziałem coś takiego na "TVR" niby dobrze się to sprawdza ale nie wiem tego z własnego doświadczenia więc mogę się mylić, ja raczej preferuję tradycyjną orkę :D

Edytowano przez Rold

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Raz na jakiś czas tak można gruberem ale po trzech latach ziemia jest tak zmeczona że plony spadają drastycznie, orki nic nie zastapi, ziemia odwrócona i odpoczeta daje lepsze plony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Nie powiedział bym, mój jeden znajomy orze raz na 2-3 lata, młócę u niego i plony są dobre nawet bardzo dobre, pola równiutkie jak stół mimo pagórków, heder puszczam na zapałkę i nie łapie się ziemi czy nawet brył, zawsze wałuje po siewie, po żniwach po zbożach od razu sieje jakąś mieszankę strączkową jako poplon którą kosi na jesieni i w baloty. Gleba jest zmianowana strączkowymi dość często i jest poprostu przecudowna mimo że większość to glina. Dwaj znajomi poszli w jego ślady ja niestety nie i obaj twierdzą czego jestem świadkiem że wszystko się udaje mniejszym kosztem.

Większość ludzi myli uprawę bez pługa z uprawą na odwal się, ale od tego jest dobra talerzówka, głębosz, gruber, czy agregat podorywkowy, a na wiosnę brona wirnikowa, a nie stary kultywator na 14 łap z uni.

 

Dodam że pług na glinie jak dla mnie bardziej szkodzi niż poprawi glebe, wywali na wierzch jałową glinę, a zakopie żyzne resztki i mikroustroje, jak orać to dla mnie jedynie po okopowych(z wyjątkiem ziemniaków) i qq na ziarno.

Edytowano przez bobytempelton

Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o mieszanki strączkowe to jestem za :) sam sieje już dwa lata tyle, że tradycyjna metodą na jesieni kłade obornik 40t i orze. Wiosną wcześnie bronuje by przerwać parowanie i jeszcze tylko przejade agregatem i sieje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez ahten
      Nie ma tego tematu na forum, ale myślę ze warto go poruszyć. Chciałbym zając się uprawą, praktycznie już zapomnianego, nostrzyka białego jednorocznego. Zważywszy ze mam pola w dużej mierze klasy 5-6. Jest to idealna roślina na poprawienie struktury gleby, rośnie nawet na piaskach/żwirach. Rośnie do 150 -170 cm oraz pobiera bardzo dużo składników z głębszych warstw ziemi( korzenie sięgają do kilku metrów). Dodatkowym atutem nostrzyka jest wysoka miododajność sięgająca do 300 kg miodu z ha. Zajmuję się ktoś uprawą nostrzyka białego jednorocznego, można by wspólnie opracowywać coraz lepsze techniki uprawy. Gdzie można kupić jego kwalifikowane nasiona?  
    • Przez franek812
      Witam, planuję posiać na tę wiosnę 2015 wykę siewną z owsem jako rośliną podporową.  Chcę to zebrać kombajnem i ześrutować i skarmić dla krów. Jaką odmianę polecacie? Znalazłem kwalifikowaną odmianę: Hanka. Czy to odmiana nadająca się na skarmianie? Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj