Skocz do zawartości

Zdjęcie

Hodowla kóz

175 odpowiedzi na ten temat

#161 Share damian4dz

damian4dz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 06 maj 2015 - 15:55

Hodowla kóz Czy to jest zgodne bo posiadam 40 krów mlecznych i chciał bym kupić z 10 kóz i czy jakiś urzędnik nieprzywali mi się że mam to i to

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Hodowla kóz Dzisiaj, 12:32
  •  

#162 Share zetorki12

zetorki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1378 postów

Napisany 06 maj 2015 - 16:51

Hodowla kóz

Aby nie w tym samym pomieszczeniu .

ZETOR TEAM

#163 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 06 maj 2015 - 21:19

Hodowla kóz

Dlaczego nie w tym samym? Z tego co wiem to trzoda chlewna musi być osobno tylko. I aby luzem nie wiegały pomiędzy krowami.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#164 Share kafar191

kafar191

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 218 postów

Napisany 23 maj 2015 - 17:08

Hodowla kóz

Witam.

Temat o kozach to zapytam.

Ma ktoś na sprzedaż kozy mleczne lub wie kto by takie miał na sprzedaż??

Będę wdzięczny za info

#165 Share mlodyrolnik23

mlodyrolnik23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 04 czerwiec 2015 - 18:38

Hodowla kóz

witam wszystkich mam gospodarstwo w którym tzymam świnie niestety zamierzam je zlikwidować na rzecz bydła jednak ostatnio teściu mi powiedział o rolniku który na małym areale jakieś 3 ha ma mniej więcej 30 kóz  i odprowadza mleko do mleczarni w turku widział to w jakimś programie w tv zaintrygowało mnie to i tu się nasówa moje pytanie czy ktoś współpracuje z tą mleczarnią czy ktoś ma w powiecie konińskim kozy na więksżą skalę niż np 3 sztuki na własne potrzeby chciałbym odwiedzić takie gospodarstwo zobaczyć jak to wygląda w praktyce a może ktoś na forum pochwali się swoim kozim gospodarstwem lub napisze mi na priv pare rad lub swoich doświadczeń z tym związanych dodam tylko że do mleczarni turek mam mniej więcej 40km bez problemu nawet sam mógłbym dostarczać tam mleko mam sentyment do tych zwierząt ponieważ w mojej rozinie miałem wujka który utrzymywał się z kóz niestety byłem mały i pamiętam to jak przez mgłe ale sentymet pozostał :-)

#166 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 17 czerwiec 2015 - 20:53

Hodowla kóz Mleczarnia w turku plci 2 zl litr, przynajmniej mi kiedys tyle proponowali a to przeciez smiesznie niska cena. Ja swoje stadko wytrwale zmniejszalem a w przyszlym roku mam zamiar calkiem zlikwidowac. Totalny brak zainteresowania mlekiem i przetworami. Tylko kozy schodza jak swieze buleczki

#167 Share michu19989

michu19989

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystko co z nim związane :)

Napisany 18 czerwiec 2015 - 16:42

Hodowla kóz

Od ilu sztuk kóz dojnych hodowla ta jest opłacalna?

#168 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 18 czerwiec 2015 - 21:49

Hodowla kóz To zalezy. Jesli mowimy o sprzedazy bezposredniej mleka i przetworow w miastach to juz z 20-30 sztuk bedzie bardzo ok. Ale jesli mowimy o sprzedazy do mleczarni to mysle ze ponad setke napewno i to takich ktore ci dadza 5-6 litrow dziennie przynajmniej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#169 Share colorado

colorado

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 07:39

Hodowla kóz

vbox33, ile miałeś takich kóz "dających przynajmniej 5-6 l mleka dziennie" i jakiej rasy?

Literatura twierdzi, że najbardziej mleczną rasa jest saanen, w której rekordzistka za 10 mcy laktacji dała 1200 kg mleka (co nie równa się 1200 litrom). I z wyników dzielenia wychodzi ok 4kg ddziennie.

Nawet jeżeli kozie zdarzy się taka ilość dzienna mleka, jak piszesz, w szczycie laktacji, to laktacja spada wraz ze skracaniem dnia i odległością od wykotu. Na ogół nie trwa 10mcy, bo kozy zasusza się po zakoceniu. No i bardzo trudno mieć stado złożone ze 100szt samych rekordzistek.

Zdarzają się kozy dające takie ilości mleka jak piszesz, najczęściej rasy AN, ale akurat ta rasa nie nadaje się do hodowli w stadach przemysłowych.

W dodatku zakup dobrych ml;ecznych kóz w Polsce jest prawie niemożliwy (kilka gospodarstw hodowlanych, w których koźlęta zamawia się na pojedyncze sztuki z dużym wyprzedzeniem) Import kóz mlecznych z zagranicy jest w tej chwili niemożliwy, ze względu na unijny zakaz (od 1.01.2015). Można sprowadzać tylko kozy na tucz i na ubój.

Tak, że stworzenie wydajnego, licznego stada to jest kwestia dobrych kilku lat. I z tym się trzeba liczyć.

Oraz nastawienie na sprzedaz mleka, to kwestia posiadania odpowiednich pomieszczeń do udoju i przechowywania mleka. Czyli inwestycja.

Edytowany przez colorado, 19 czerwiec 2015 - 07:44.

#170 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 19 czerwiec 2015 - 12:15

Hodowla kóz Chodzilo mi wlasnie o saanen. Hoduje juz kozy dluuugo. Mialem juz rozne rasy itp. Wiem ze najlepsze sa krzyzowki np saan x an. I nie mow mi ze koza nie potrafi dac tyle mleka. Literatura to nie wszystko. Sam mam teraz kozy pomieszane tak ze sam juz nie wiem co z czym ktore wyhodowalem osobiscie i daja 4-5 litrow dziennie. Wiadomo ze nie utrzymuja takiego poziomu przez cala laktacje ale tego zadna koza nie osiagnie.

#171 Share damian4dz

damian4dz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 18 styczeń 2016 - 12:22

Hodowla kóz Panowie czy ktoś już przyjmował poród kozy jak to wygląda kiedy można się spodziewać małej kozy ??

#172 Share bibi

bibi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów
  • Zainteresowania:Kosmetyki i szczeniaczki :D

Napisany 08 luty 2016 - 20:08

Hodowla kóz

Będzie podobnie jak u krowy - trochę będzie niespokojna, będzie pobekiwać, szukać sobie miejsca (często "kopią" gniazdo w słomie), wypadnie czop śluzowy, srom będzie nabrzmiały, wymiona nabiorą mleka i będą duże (niektóre nabierają wcześniej, inne dzień przed) - tyle wiem :D

Ja mam teraz 4 kozy i jednego kozła, wszystkie roczne sztuki i chyba wszystkie kotne, bo kiedy mnie nie było w domu jesienią to je puszczali razem :/ No ale cóż, teraz to już po ptokach. Chociaż w sumie to nie widziałam u żadnej z kóz objawów rui, mam nadzieję, że zaciążyły późno przynajmniej... chociaż szczerze bym wolała żeby żadna nie miała małych :D Niestety, ale te kozy były trochę zabiedzone, kiedy je przygarnęłam, jedna została taka malutka, wygląda jak miniaturka ;) 

Jedna z kóz zaczęła  nabijać wymię i czekać, czy coś się okoci, czy nie. 

Przepraszam za brak polskich znakow!

Nie ogarniam... :/

#173 Share fernando1

fernando1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 24 marzec 2016 - 12:24

Hodowla kóz

Witam posiadam gospodarstwo agroturystyczne w skład którego wchodzi 1,5 hektara łąk oddalonych o 3 kilometry od domu 1 hektar ornego oddalone o 1 kilometr od domu i 0,5 hektara pastwiska za domem. Wpadłem na pomysł hodowli kóz mlecznych i produkcji sera który bym mógł sprzedawać wśród turystów i na miejscowym targu. moje pytanie jest takie ile sztuk mógł bym utrzymać na tym areale??? Budynki jakie posiadam to chlewik w którym kiedyś hodowano świnie w którym są trzy zagrody o wymiarach 2,5x4 metry i poddasze użytkowe do chlewika przylega mała paszarnia z młynkiem, mała stodółka i drewniany garaż na maszyny. Posiadam własny ciągnik i troszkę podstawowych maszyn więc z tym też nie mam problemu. z góry dziękuje za pomoc 

#174 Share olus

olus

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 30 marzec 2016 - 09:04

Hodowla kóz

Hej Wszystkim.

Pytanie nie o hodowlę ale o produkt. Czy wiecie, może ktoś z was ma takie możliwości ale szukam rolnika od którego, w okolicach Poznania, mógłbym kupic 4-5litrów mleka koziego tygodniowo (w sumie nie ja ale osoby znajome). Będę wdzięczny za wszelkiego rodzaju kontakty lub sugestie.

Pozdrawiam.

#175 Share Max307

Max307

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 14 listopad 2016 - 14:51

Hodowla kóz

Ser kozi jest niezły, ale wydaje mi się, że jednak z mleka krowiego sa lepsze sery. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#176 Share Wozak71

Wozak71

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów
  • Zainteresowania:Wieś, rolnictwo, dobre książki i filmy, dobre żarty, góry, konie...

Napisany 03 grudzień 2016 - 17:59

Hodowla kóz

Ale mleko kozie i sery zdrowsze. Nie uczulają pokarmowo. Podobnie zresztą mleko owcy i wyroby z niego.