Skocz do zawartości

Zdjęcie

Hodowla kóz

175 odpowiedzi na ten temat

#121 Share soser111

soser111

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 22 czerwiec 2014 - 20:04

Hodowla kóz No tygodni :) W tygodniach lepiej się określa czas tuczu, niż w miesiącach :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Hodowla kóz Dzisiaj, 08:42
  •  

#122 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 22 czerwiec 2014 - 20:39

Hodowla kóz Srednio 4 tygodnie w miesiacu x 5 = 20 tygodni w duzym przyblizeniu. ;)

#123 Share soser111

soser111

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 23 czerwiec 2014 - 12:50

Hodowla kóz Dzięki za obliczenia :) Bez nich bym sobie nie poradził.. :)

vbox33 Ile kóz hodujesz?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#124 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 23 czerwiec 2014 - 16:52

Hodowla kóz Na chwile obecna 5 koz mlecznych + 7 kozlat na opas.

#125 Share soser111

soser111

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 23 czerwiec 2014 - 19:48

Hodowla kóz A jaka wydajność? :)

#126 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 23 czerwiec 2014 - 21:09

Hodowla kóz Srednia to tak 2 litry dziennie. Ale to malo wiec mam spora rotacje stada. Sa 3 podstawowe sztuki ktore daja 2 l/dzien, 2,2-2,3 l/dzien i jedna z wlasnej hodowli okolo 2,5-2,7 l/dzien w drugiej laktacji. Teraz mam po niej dwie ze tak powiem jaloszki wiec mam nadzieje ze wydajnosc beda mialy podobna i zastapia dwie najgorsze sztuki ktore daja okolo 1,3-1,5 litra czasem nawet i tyle nie. Eh mialem kiedys kozke, dawala 3-3,5 do nawet 4 litrow dziennie (podejzewam ze byla to ssanenka bo i z wygladu i z wydajnosci je pszypominala) kupilem ja od babki ktora trzymala ja tylko po to zeby mleko dawac maciora ale dawala jej zdaniem malo ( o_O ) wiec za 100 zl ja sprzedala. Jednak niestety nie dochowalem sie po niej potomstwa plci zenskiej a niedlugo potem zagryzly ja psy (biegaly cale hordy bezpanskich) i sie skonczylo.

#127 Share soser111

soser111

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 25 czerwiec 2014 - 17:55

Hodowla kóz Saaeńskie jak czytałem,to mają wydajność 1500 l/rok nawet :)

#128 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 12 lipiec 2014 - 23:03

Hodowla kóz Ciężko dostać taką kozę, o takiej wydajności, musiałaby dawać 5 litrów na dzień, jeśli liczyć 2 miesięczny czas zasuszenia, albo po około 4,10 przez cały rok, co w zimę będzie trudne, chyba że sztuczne oświetlenie i na maxa pasze treściwą dawać. Do tego trzeba dbać o nie podobnie jak o krowy HF. Dojenie, karmienie- ilość i jakość pasz, pomieszczenia wszystko na tip-top.

Edytowany przez Mati10, 12 lipiec 2014 - 23:07.

#129 Share soser111

soser111

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 14 lipiec 2014 - 19:48

Hodowla kóz Dlatego napisałem "nawet" :-)

Kozy przez wiele lat były uznawane jako zwierzęta dla najbiedniejszych, ale można z nich mieć niezłą kasę :-)

#130 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 20 lipiec 2014 - 14:48

Hodowla kóz Gdybym mial kupcow na mleko to pewnie hodowla koz byla by jedna z glownych w moim gospodarstwie, ale ciezko znalesc kupcow.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#131 Share michu19989

michu19989

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystko co z nim związane :)

Napisany 24 lipiec 2014 - 12:23

Hodowla kóz Panowie a ile ha łąk i zboża musiałbym mieć dla 100 dojnych kóz ?

#132 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 24 lipiec 2014 - 19:25

Hodowla kóz 100 doinych + doliczyc kozly do krycia, mlodziez na remont stada i sztuki odstawione od matek to jakies 150-170 mniej wiecej. Biorac pod uwage wszystkie zwierzeta mlode i stare to tak ,, na oko" 10 koz zje tyle co 1 krowa. Wiec 170 sztuk = 17 krow no w przyblizeniu 20. A jaki areal na 20 sztuk krow potrzebujesz to juz znajdziesz bez problemu ;)

#133 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 08 sierpień 2014 - 23:11

Hodowla kóz Trzeba mieć dobre stado i dobrą paszę, żeby to wszystko się zwróciło, a co do opłacalności to marna jak narazie, chyba, że agroturystyka lub własna mleczarnia eko.

Edytowany przez Mati10, 12 sierpień 2014 - 15:04.

#134 Share krzysztofagricultu

krzysztofagricultu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 11 sierpień 2014 - 09:38

Hodowla kóz Kozy to dobra inwestycja i dodatkowo bardzo urocze zwierzaki :) i faktycznie dają od 3 do 5 litrów mleka dziennie :D

#135 Share michu19989

michu19989

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 15 sierpień 2014 - 15:32

Hodowla kóz To warto się bawić w te kozy czy może co innego?

#136 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 17 sierpień 2014 - 11:37

Hodowla kóz Po pierwsze dowiedz sie czy produkcja jest kwotowana (jesli juz to zrobiles to podziel sie info na forum) a jesli jest to czy bedzie zniesiona w przyszlym roku. Po drugie zadzwon do najblizszej mleczarni skupujacej mleko kozie i dowiedz sie po ile placa z dowozem do mleczarni a po ile z odbiorem z gospodarstwa, tu tez czy dojada do cb czy jest dla nich za daleko. Po 3 musisz przekalkulowac bo bedziesz potrzebowal przystosowanego budynku, hali udojowej, odpowiednich dojarek (tez nie sa tanie), jesli kwotowana produkcja to zakup kwoty mlecznej (jesli jest a maja w przyszlym roku zniesc to wiadomo ze bez sensu ale tego sie musisz dowiedziec), obliczyc ile pasz musial bys dokupic i jakich bo nie podales jaki masz areal. Cena mleka koziego w mleczarni jest mala jak kiedys pytalem w turku to bylo po 2 zl/l zdzierstwo ale moim zdaniem to wina braku konkurencji na rynku. Hodowla fajna, mozna by wiekszosc koz kryc kozlami miesnymi i mlode sztuki sprzedawac do krajow arabskich np bo wiem ze jest popyt (ja choc mam malutka hodowle to mialem juz 3 takie propozycje) to tez bylby dodatkowy zysk, mozna by tez bylo dodatkowo zajac sie hodowla materialu hodowlanego kozy rasy np ssanenskiej kosztuja bardzo duze pieniadze a przeciez i tak bedziesz hodowal jalowce na remont stada to co za roznica jak wyhodujesz kilka wiecej i sprzedaz. Przy dobrym rozplanowaniu i malej kombinacji da sie napewno zarobic. Sam bym taka hodowle stworzyl ale brak mi takich funduszy a na mala ilosc nie moge znalesc kupca. Kazdy sam musi wybrac kierunek dla swojego gospodarstwa.

#137 Share michu19989

michu19989

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 17 sierpień 2014 - 19:36

Hodowla kóz Dzięki za odpowiedź :) Postaram się zebrać przydatne informacje i dokładnie pomyśleć nad hodowlą. ;)

#138 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 17 sierpień 2014 - 22:34

Hodowla kóz Jesli dowiesz sie co z kwotowaniem mleka to podziel sie info bo juz wielokrotnie poruszamy ten temat ale nikt nic konkretnego nie wie

P.S. A i aktualna cena mleka i inne info tez mile widziane ;)

Edytowany przez vbox33, 17 sierpień 2014 - 22:35.

#139 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 23 sierpień 2014 - 17:27

Hodowla kóz Produkcja mleka koziego i owczego nie jest w Polsce kwotowana na 100%! Co do dojarki to jeśli ktoś ma w posiadaniu (lub ma możliwość nabycia) dojarki do krów to silnik i rury bez zmian tylko aparaty (kolektor, pulsator) trzeba mieć inne, bo to jest skonstruowane z uwzględnieniem młodych. Cielak ssie krowę mocno i co jakiś czas, koźlak natomiast co chwile zasysa mniejsze porcje co widać w momencie karmienia jak podbija wymię i jak szybko pyszczkiem rusza. Mam nadzieję, że w miarę jasno to wytłumaczyłem. Trzeba pamiętać, że podaż mleka jest bardzo sezonowa. Kozy w okresie letnio-jesiennym (zazwyczaj koniec sierpnia-początek października) dostają rui. Koza zmniejsza ilość mleka wraz ze skracającym się dniem świetlnym i stąd też ruje, po to aby na okres zimy nie dawać mleka, bo wtedy jest zazwyczaj najmniej pasz wartościowych (w naturalnych warunkach). Jedne kozy zaraz jak zaczną ruję albo w momencie zajścia w ciąże ucinają mleko i nie mają chęci dojenia (uciekają, kopią), ale nie wszystkie. Te bardziej mleczne ciężko nawet jest zasuszyć przed porodem. Optymalny (zalecany) okres zasuszenia to 8 tygodni, minimalnie 6 tyg, ale to może mieć negatywny wpływ na kozę i młode). Z powodu sezonowości produkcji mleka najbardziej pożądane jest ono w okresie jesienno-zimowym. Koza nawet nie będąca w ciąży, ale dojna w momencie intensywnego wypasu na trawie (kwiecień-maj) zwiększa wydajność mleka.

Edytowany przez Mati10, 23 sierpień 2014 - 17:33.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#140 Share colorado

colorado

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 23 sierpień 2014 - 21:00

Hodowla kóz Dodam do powyższego, ze ruje trwają u kóz przez cały okres "krótkiego dnia", czyli do stycznia-lutego, a zdarzaja sie tez ruje wiosenne. W związku z czym można regulować okres wykotów i przy liczniejszym stadzie tak ty sterować, żeby cały czas było mleko.
Wiele osób kryje kozy sierpień/wrzesień tak, zeby wykoty przypadały na styczeń. Wiąże się to z koniecznościa zachowania odpowiedniej temperatury w koziarni.

Są także kozy asezonalne (u których ruja nie jest związana ze skracaniem dnia): burskie i anglonubijskie. Te pierwsze typowo mięsne i u nich można uzyskać 3 wykoty w 2 lata. Anglonubijskie dają mleko z wyższym % tłuszczu (ponad 5%) i białka -ma znaczenie dla produkcji serów. Z tym, że kozy AN nie nadają się do duzych stad produkcyjnych.

Ciekawą, dobrze mleczną rasa jest toggenburg. W Polsce bardzo rzadka. W najbliższym czasie pojawi się stadko rozpłodowe brytyjskich toggenburgów na Podlasiu.

A propos dojarki - tam zdaje się i kubki udojowe musza być inne, nie tylko pulsator. Inne tez podciśnienie. Zresztą, jak ktoś ma kupować dojarkę - to są dostępne dojarki specjalnie przeznaczone dla kóz. Garażową modernizację robi się zwykle mając małe stado, gdzie nie opłaca się inwestować w drogą nową dojarkę.