Skocz do zawartości

Zdjęcie

Hodowla kóz

175 odpowiedzi na ten temat

#41 Share kostrzan15

kostrzan15

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 15:31

Hodowla kóz witam posiadam 3 kozy i kozła od dłuższego czasu lecz likwiduje hodowle z takiego powodu że jest to nie opłacalne i jest duży problem ze sprzedażą mleka :)

Edytowany przez kostrzan15, 03 styczeń 2013 - 15:32.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Hodowla kóz Dzisiaj, 18:13
  •  

#42 Share Caprika

Caprika

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 04 styczeń 2013 - 12:36

Hodowla kóz Witam :) Posiadam dwie kozy, w tej chwili obie ciężarne. Ze zbytem mleka nie ma problemua i na młode znajduję chętnych. Czy ktoś może wie coś na temat hiperkalcemi u kóz?

Edytowany przez Caprika, 04 styczeń 2013 - 12:42.

#43 Share stachuwoloszynski

stachuwoloszynski

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 21 styczeń 2013 - 12:29

Hodowla kóz Witam

Mam 13 kóz w tym 3 capki. Niestety z mlekiem było i jest nienajlepiej. W tej chwili to niezbyt dziwne bo kozy są wysoko w ciąży, ale przed również nie było najlepiej. Szukam kóz wysokomlecznych tzn. takich które dają około 4 litrów dziennie. Podobno są rekordzistki,które dają 6 litrów, ale o takich to nawet nie śniłem.
Moje kozy w tej chwili dostają siano, wytłoki buraczanei i śrutę z parowanymi ziemniakami, latem wypasane były na łące i też dostawały ziemniaki i siano, więc myślę że karmione prawidłowo. Pozatym obgryzają korę z desek sosnowych i lubią gałązki sosnowe. Są to bardzo sympatyczne choć dziwne zwierzątka.
Jeśli ktoś ma dobre kozy do sprzedania prosiłbym o informacje na adres stanislawwoloszynski@gmail.com

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#44 Share hodowlany

hodowlany

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 17:52

Hodowla kóz ja miałem 2 kozy w tamtym roku mi się okociły i mialy obie po 3 mlode kozy byly nawet dośc dobre do 2l na dój ale sprzedałem bo skończyl się zbyt na mleko :( a szkoda bo po 5zl za litr szło :P pozdrawiam hodowców :P

#45 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 25 styczeń 2013 - 10:59

Hodowla kóz zazwyczaj maja po 2 kozlaki, pierwsze dwa wykoty to przewaznie 1 mlode. Widzialem juz nawet koze z 5 kozlakami

A mleko u mnie po 6-7 zl i tez trudno z sprzedaza

Edytowany przez vbox33, 25 styczeń 2013 - 11:01.

#46 Share bardzomalorolny

bardzomalorolny

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów
  • Zainteresowania:interesuje się rolnictwem

Napisany 21 kwiecień 2013 - 13:11

Hodowla kóz U mnie nie ma wcale zbytu na mleko. Kozy tylko i wyłącznie dla siebie ( teraz mam 1 z 2 młodymi), a na sprzedaż idzie mleko krowie, bo z tym nie ma problemu. Chwilowo był zbyt, ale gość dawał 2zł za litr, to podziękowałem, bo po tyle mleko krowie sprzedaje.

#47 Share Mateusz1230

Mateusz1230

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 21 kwiecień 2013 - 17:21

Hodowla kóz Witam, ja miałem 20 sztuk. Teraz zostały mi ostatnie 5. Większość poszła na mięso a kilka zostało sprzedane na mleko. Koza lubi różne liście,trawę tylko że trawy nie je tak jak krowa tylko sobie raz tu skubnie raz tam. Ale drzewka owocowe uwielbiają. Przysmakiem są też gałązki sosny, świerku. :) :P

#48 Share marzencia

marzencia

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 301 postów

Napisany 08 maj 2013 - 21:56

Hodowla kóz a ja chcę kupić kózkę rekreacyjnie, najlepiej miniaturową, ale nie ma gdzie kupić..

#49 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 06 grudzień 2013 - 15:01

Hodowla kóz Pytanie z ciekawosci glownie do posiadaczy koz ale nie tylko:)
Slyszeliscie moze o uzytkowaniu koz do ciagania wozkow?:)
Widzialem gdzies ostatnio o tym reportaz w kontekscie dawnych czasow i terazniejszosci (agroturystyka). Zaciekawil mnie temat.

Edytowany przez vbox33, 01 styczeń 2014 - 23:14.

#50 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 01 styczeń 2014 - 22:57

Hodowla kóz Kup kozła i spróbuj, ale jakoś wątpię, że będzie chciał cokolwiek ciągać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 01 styczeń 2014 - 23:10

Hodowla kóz Mi sie nie chce. Bardziej jako ciekawostke to napisalem.

Edytowany przez vbox33, 01 styczeń 2014 - 23:12.

#52 Share Pawelfidali20

Pawelfidali20

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 13:53

Hodowla kóz Witam ja mieszkam w małopolsce i prosił bym o informacje gdzie i za ile skupują mleko kozie, niekoniecznie w małopolsce. z niecierpliwością czekam na informacje. pozdrawiam.

#53 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 14:37

Hodowla kóz Napewno w turku byla mleczarnia ktora skupowala mleko kozie. Niektore szpitale kupuja to mleko rowniez. Ceny hmm detal 4-8 zl zalezy a hurt to juz nawet 2-3 zl mi proponowali ale to stanowczo za malo. Napewno mleczarnia przy duzej ilosci by ci dala wiecej, mi oferte dawali posrednicy co wiecej mam malle stado bo tylko obecnie 5 koz mlecznych reszta opas na wlasny uzytek

#54 Share Pawelfidali20

Pawelfidali20

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 20:24

Hodowla kóz niewiem zabardzo gdzie jest ten turk. A trzeba spełnić jakieś wymagania żeby przyjmowali odemnie mleko kozie?????. jak ktoś ma numer do takiej mleczarni lub do jakiegoś odbiorcy to bardzo bym prosił.

#55 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 20 styczeń 2014 - 14:38

Hodowla kóz Trzeba miec napewno zakolczykowane kozy, bodajze dojarke, lub specjalne saczki jesli sie zdaja recznie, pewnie wieksza ilosc mleka naraz, no i napewno badania koz mleka itp ale dokladnie nie wiem jak jest teraz interesowalem sie tym kilka lat temu obecnie tylko uzytek wlasny

#56 Share colorado

colorado

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 44 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 08:36

Hodowla kóz Zainteresowanych kozim tematem odsyłam na fora:
http://kozolin2.iq24.pl/default.asp

oraz

http://kozoland.ubf.pl/forum/index.php

Tam znajdziecie mnóstwo odpowiedzi na wszelkie zadawane tu pytania. Zarówno odnośnie hobbystycznego chowu kóz, jak i produkcyjnego.

Tutaj powiem tylko, że sprzedaż mleka do mleczarni jest mocno nieopłacalna. W skupie można uzyskać ok 2zł/l i skupuje niewiele podmiotów. Na pewno Turek(który jest w trójkącie Konin, koło, Turek) oraz firma Danmis, produkująca mleko kozie UHT, sproszkowane i serki.
Natomiast przy sprzedazy bezpośredniej można dostać nawet 12zł/l (od anglonubijskich) a minimalna cena to 6zł/l. Przy większej ilości mleka można zainteresować się produkcją serów podpuszczkowych. Na ten temat są liczne informacje w internecie oraz dostępne wszelkie "substraty"do tej produkcji, zarówno na Allegro jak i w specjalistycznych sklepach internetowych, a liderem wiedzy i dodatków jest tu Agrovis. Sery podpuszczkowe sprzedaje się, przy dobrej renomie po ok 60zł.kg. Choć sa samobójcy, co sprzedają po 30.
Można sprzedawać przez znajomych, a oficjalnie to musi być MOL, choć może się już w tej materii coś zmieni, bo jest na tapecie sejmowej projeky ustawy o sprzedazy bezpośredniej

Nie wiem czy stachuwoloszynski trzyma jeszcze kozy, ale powiem tylko, że parowane ziemniaki to dobra pasza, ale dla świń, nie dla kóz.

Dla kóz okopowe, owszem, ale raczej buraki wszelkiej maści (z wyj. cukrowych, a najlepiej ćwikłowe) oraz marchew. Ziemniaki parowane mogą stanowić niewielki dodatek, bo one są głównie źródłem węglowodanów, czyli dają masę. No i owies koniecznie lub mieszanka owies, jęczmień. Pszenica w ilościach śladowych, gnieciona lub śrutowana (bo jest za twarda do zgryzienia) i ew. kukurydza w ilości 20% mieszanki zbożowej, tez śrutowana lub gnieciona. 1/4 l otrąb pszennych lub innych (byle nie żyto) na jarzyny dziennie dla kóz mlecznych. Bez dodatku zbóż mleka nie będzie.

No i kreda pastewna łyżka na twarz oraz obowiązkowo lizawka ogólnie dostępna i siano do woli + słoma (najlepiej owsiana, ale moje ostatnio chętnie jedzą pszeniczną) + Gałęzie : sosna, świerk i wierzba, grube gałęzie, niech sobie korują.

Edytowany przez colorado, 24 styczeń 2014 - 08:49.

#57 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 19:12

Hodowla kóz Nie przesadzajmy produkcja to nie hobby

#58 Share michu19989

michu19989

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystko co z nim związane :)

Napisany 16 marzec 2014 - 19:26

Hodowla kóz Witam. Mam pytanie. Ile kóz (dojnych) trzeba mieć aby się to w miarę opłacało. Myślę o większej hodowli. Z góry dzięki.

#59 Share elessar1410

elessar1410

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 02 kwiecień 2014 - 09:27

Hodowla kóz zacznij od 100 - potrzebujesz powierzchnie około 150-200 m2 na ich potrzeby bytowe. opłacalność to tak - koza rasy saaneńskiej da dobrze żywiona około 4 - 5 litrów mleka - w mleczarni Turek skupują za około 1.80 - 2,00 zł tylko samemu trzeba dowozić - więc zrób sobie prostą kalkulacje - 400 litrów mleka razy 2 zł = 800 zł dziennie. Skup jest 2 razy w tygodniu więc zmniejsza to koszty związane z transportem mleka. Potrzebny jest dobry schładzalnik i hala udojowa - taka 10x1 ale lepszym rozwiązaniem jest hala 10x2 z wahadłowym udojem - raz z prawej się doi a raz z lewej - jak się doją te z prawej to tym z lewej czyści się wymiona oraz robi przeddój i odwrotnie. Dobry system - Delaval ma taką w ofercie an youtube jest film pokazowy jak to działa.
Sam mam zamiar w przyszłym roku rozpocząć hodowlę więc już co nieco wiem.
Co do kosztów to pominąwszy koszt początkowy czyli zakup stada no to standard - pasza, witaminy, dodatki, środki czystości, transport mleka, opłata za prąd elektryczny plus własny wkład pracy - to też należy uwzględnić.
Zaletą tej hodowli jest możliwość dość dynamicznego powiększania się stada - koza ma 1-2 wykoty w roku od 1 do 4 sztuk na miot a użytkowanie mleczne kozy to spokojnie 4 lata

na 100 kóz potrzeba około 15 ha

PS. Jak czytam "przydatne informacje" w stylu to się nie opłaca od ludzi którzy mają 2 sztuki albo w ogóle nie mają na ten temat pojęcia to mnie trafia. Skąd Ci mentorzy wszechwiedzy posiadają takie informacje?
Skoro Holendrom się opłaca to i nam też się opłaca.

Czytałem wpisy niektórych i stwierdzam, że nie tędy droga - skoro niektórym się nie opłaca po 5 zł 3 zł sprzedawać na rynku lokalnym to raczej dla tych ludzi trudno znaleźć dobre zajęcie - niestety stanowiska dyrektorskie są już w większości pozajmowane.

Edytowany przez elessar1410, 02 kwiecień 2014 - 09:32.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów

Napisany 05 kwiecień 2014 - 13:56

Hodowla kóz Nie o to chodzi @elessar1410 ze nie oplaci sie sprzedawac po 5 czy 3 zl. Powiem ci na moim przykladzie i porownam ci to z hodowla na duza skale a wiec ja sprzedawalem mleko juz nawet po 7 zl i nie oplacilo mi sie to a wiesz czemu? Bo sprzedawalem je raz w tygodniu i to ludzie brali po litrze lub pol litra. Zeby miec swieze mleko w ilosci jaka sprzedawalem potrzebowalem utrzymywac kilka sztuk i wiesz na czym polega nieoplacalnosc? Na tym ze te kilka zl ktore uzyskalem ze sprzedazy w jednym dniu nie wystarcza na utrzymanie stada przez reszte tygodnia. A w przypadku hodowli na duza skale nie dbasz o swiezosc bo idzie raz czy dwa razy w tygodniu caly hurtowy transport i bierzesz kaske za wszystko i to jest calkowicie inna kalkulacja. Nie mowie ze sie nie oplaca ale kwestia czestosci i ilosci sprzedazy.