Skocz do zawartości

Zdjęcie

Porady/Tricki/Patenty używane przez was na polach .

22 odpowiedzi na ten temat

#21 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1218 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 22:24

Porady/Tricki/Patenty używane przez was na polach .

A potem ziemia sucha jak popiół i wschodów nima :D

Nie wiem, co masz na myśli czy chodzi ci o orkę razówkę czy bez orki talerzowanie, ale wypowiem się, co do obu opcji, jeśli chodzi o orkę razówkę bez podorywki to niema opcji żeby podczas siewu był pył agregat idzie płytka tak, aby tylko chwasty zniszczyć a wałki ugniatają zaraz glebę wiec nie przesycha no i podsiąkanie z głębszej warstwy gleby jest lepsze po wałkach więc o przesuszeniu nie było mowy, ale możesz sam wypróbować.
Jeśli chodzi o bez orkową uprawę to jest jeszcze lepiej, ponieważ talerzówka pracuje płytko około 10cm 2krotnie a później tylko brona mulczowa to coś takiego - Brona mulczowa U209/1 -
http://www.twojeagro...czowa-u209.html
- pracuje płytko około 5cm można ustawiać głębokość za pomocą kół niszczy chwasty i rozprowadza równomiernie słomę po polu słomy oczywiście nie zbieram (jak orałem też nie zbierałem, ale był gorszy rozkład słomy zbyt głęboko przyorana) przy talerzowaniu tego nie ma, ponieważ słoma jest dobrze wymieszana i płytko z ziemią za pomocą talerzówka, dlatego lepiej się rozkłada dzięki płytkiej uprawie i słomie ziemia nie przesycha, co najwyżej 2-3cm pod tą warstwą jest wilgotna, czyli idealne warunki Do kiełkowania nasion tak, że o przesuszeniu niema mowy polecam bardziej niż uprawę za pomocą pługa stosuje już 3 rok i problemu ze wschodami nie miałem oczywiście do tego jest potrzebny odpowiedni siewnik ja mam VEDERSTAD RAPID 400 cos takiego jak tu - http://www.vaderstad...y/Siew/Rapid/�� dobry siewnik polecam

Edytowany przez pstaszek, 08 styczeń 2013 - 22:28.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Porady/Tricki/Patenty używane przez was na polach . Dzisiaj, 14:48
  •  

#22 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3979 postów

Napisany 08 styczeń 2013 - 22:33

Porady/Tricki/Patenty używane przez was na polach . Pisałeś wczesniej że zrobiłeś odrazu orke siewną zamiast uprawy ścierniska a potem niszczysz chwasty agregatem. To do siewu trzeba 2-3 razy przelecieć agregatem wałki to tak zmielą że bedzie popiół a ziemia przy tych zabiegach przeschnie dobrych pare cm wgłąb. Słoma się tobie nie rozkłada bo trzeba najpierw resztki wymieszać z glebą albo rzucić N i potem orać to bedzie się rozkładać. Co do uprawy bezorkowej to nie jest przecież żaden trick czy patent do uprawy bo jest już to znane i używane przez wielu rolników. Uprawa mało czasochłonna ale ma zalety jak i wady chodzby zwiększona presja chwastów czy chorób oraz raz na jakiś czas potrzebna orka. Uprawa napewno dobra przy glebach gliniastych.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#23 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1218 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 00:35

Porady/Tricki/Patenty używane przez was na polach . Gleby mam lekkie część średnich, co do tego, że wałki rozdrobnią glebę to niema takiej opcji piachu już bardziej się nie da rozdrobnić a wałki właśnie go ubijają, więc nie przesycha ziemia uprawy nie robisz codziennie tylko jak chwasty powschodzą, więc gleba jest dostatecznie uleżana i nawilgocona, więc niema mowy o tworzeniu się popiołu a co do słomy to wiem jak się to robi, ale jak chcesz zaorać na razówkę to się nie da tego zastosować a przy talerzowaniu to już jest Ok, ale o tym pisałem już w poprzednim poście tylko chyba nie doczytałeś

Edytowany przez pstaszek, 09 styczeń 2013 - 00:41.