kubus19946

Porady/Tricki/Patenty używane przez was na polach .

Polecane posty

kubus19946    0

Witam!

Złożyłem ten temat , ponieważ jak wiadomo każdy z nas ma swoje tricki i patenty używane w celu efektywniejsze i efektownej pracy na polach uprawnych .

Temat może się ciekawie rozwinąć gdy każdy doda coś od Siebie. Będzie można wielu ciekawych rzeczy się dowiedzieć.

Przynajmniej tak sądzę. :)

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
locke    293

hahahahahhahahahahahh:D NOo w pole to trzeba jeździć trzeźwym bo ja ono będzie wyglądało po uprawie.


Siema :)
Sprzedam dwie felgi 18.3 R30 do kombajnu Bizon,Claas,Fortschritt i innych, ciągników Ursus,Zetor,Fortschritt i innych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

a ja biore na pole browarki heh :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
locke    293

Nie no zrozumieliśmy że chodzi o uprawę :)


Siema :)
Sprzedam dwie felgi 18.3 R30 do kombajnu Bizon,Claas,Fortschritt i innych, ciągników Ursus,Zetor,Fortschritt i innych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fartrac675dt    90

U mnie sasiad jedzie na pole orać dwa czteropaki ogrzewanie wraca z pola ciepły i memrawy he he a Zator wtedy sobie jedzie na całym gazie ;) jakie triki he ja jesienią rozrzucam obornik na pastwiska łąki kośne wiosną przeciągnę brony lekkie rozciagne wtedy mniej nawozu idzie a trawa gęsta jest ciemna zielona u nas też stosujemy gnojowicę trawe rozsiac brony średnie i wał i mamy podsianą łąkę zawsze to coś ;) stosujemy też na górach gdzie jest mozliwośc wywrucenia ciągnika przy orce , talerzowanie , brona aktywna amazone i siewnik posiac zawałować i mamy odsiane góry bez orkowo ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    459

Ja jak kultywatoruje pole to od granic zostawiam 2-3 przejazdy i na koniec robię ramkę żeby nie cofać na poprzeczniakach :D

  • Like 1

Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bunio1997    1

ja jak trzeba pobronować pole po dwa razy to przejazdy wykonuje w ósemkę, a na koniec robie ramke. Mniej kręcenia kierownicą niż przy bronowaniu wpoprzek pola

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
locke    293

My w bronowaniu to jeździmy pierwszy raz normalnie w wzdłuż a drugi raz w szagę i w miarę równo jest...No ale tak to jest na ekologii...


Siema :)
Sprzedam dwie felgi 18.3 R30 do kombajnu Bizon,Claas,Fortschritt i innych, ciągników Ursus,Zetor,Fortschritt i innych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fartrac675dt    90

Ja jak bronuję to orane mam tak I a bronowane jest tak / pod ukos i na poprzek w ósemkę zaczynam od brzegu i kręce i coraz dalej i w taki sposób mam zarównane bruzdy po pługu i równo zabronowane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Hehe jak mam dokładnie zrobić to muszę być trzeźwy, nie ważne czy orka czy bronowanie czy tym bardziej siew. A jeden z tricków to badanie gleby na PKMg pH> Prawie nikt u mnie tego nie robi a przynajmniej nikt się nie przyznał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Ja jak jeszcze orałem to zamiast podorywki stosowałem od razu orkę na głęboko później tylko pilnowałem żeby chwasty za mocno nie wyrosły to agregatem z dwoma wałkami leciałem ziemia pod siew była dobrze odleżała a i sporo chwastów do siewu się zniszczyło na jesień pryskać nie trzeba było. Teraz już nie orze tylko brona talerzowa a później brona Malczowa i siew Vaderstad Rapid 400 dużo niższe koszty uprawy niż przy płużnej uprawie POLECAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    459

Jeżeli chodzi o ramkę to pewnie do mnie. Po prostu jak kultywatoruję to 2-3 przejazdy od każdej granicy zostawiam i na koniec te 2-3 razy jeżdżę w koło pola i dzięki temu nie muszę cofać na poprzeczniakach. Szybciej i mniej paliwa.


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

 

Ja jak jeszcze orałem to zamiast podorywki stosowałem od razu orkę na głęboko później tylko pilnowałem żeby chwasty za mocno nie wyrosły to agregatem z dwoma wałkami leciałem ziemia pod siew była dobrze odleżała a i sporo chwastów do siewu się zniszczyło na jesień pryskać nie trzeba było. Teraz już nie orze tylko brona talerzowa a później brona Malczowa i siew Vaderstad Rapid 400 dużo niższe koszty uprawy niż przy płużnej uprawie POLECAM

 

 

 

A potem ziemia sucha jak popiół i wschodów nima
:D

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianO1996    2

Ja na przykład agreguję kultywator z bronami, za jednym przejazdem pole przygotowane do siewu. Jest oszczędność paliwa. Myślę nad dorobieniem hydropacku do kultywatora pod siewnik i zamianie bron na wały. W tedy na paliwie jeszcze bardziej zaoszczędzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fartrac675dt    90

My z ojcem tez braliśmy na łakę gdzie krowy chodziły brone aktywną a potem kultywator miał lżej rwać darń i ładnie się kultywatorowało na raz po długości a potem wywóz obornika i orka głęboka czesem na kultywatorowane pole wozi się obornik polata sie kultywatorem zmiesza sie z glebą i orka wtedy na tzw.płytko ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

 

A potem ziemia sucha jak popiół i wschodów nima
:D

 

 

Nie wiem, co masz na myśli czy chodzi ci o orkę razówkę czy bez orki talerzowanie, ale wypowiem się, co do obu opcji, jeśli chodzi o orkę razówkę bez podorywki to niema opcji żeby podczas siewu był pył agregat idzie płytka tak, aby tylko chwasty zniszczyć a wałki ugniatają zaraz glebę wiec nie przesycha no i podsiąkanie z głębszej warstwy gleby jest lepsze po wałkach więc o przesuszeniu nie było mowy, ale możesz sam wypróbować.

Jeśli chodzi o bez orkową uprawę to jest jeszcze lepiej, ponieważ talerzówka pracuje płytko około 10cm 2krotnie a później tylko brona mulczowa to coś takiego - Brona mulczowa U209/1 -

http://www.twojeagro...czowa-u209.html

- pracuje płytko około 5cm można ustawiać głębokość za pomocą kół niszczy chwasty i rozprowadza równomiernie słomę po polu słomy oczywiście nie zbieram (jak orałem też nie zbierałem, ale był gorszy rozkład słomy zbyt głęboko przyorana) przy talerzowaniu tego nie ma, ponieważ słoma jest dobrze wymieszana i płytko z ziemią za pomocą talerzówka, dlatego lepiej się rozkłada dzięki płytkiej uprawie i słomie ziemia nie przesycha, co najwyżej 2-3cm pod tą warstwą jest wilgotna, czyli idealne warunki Do kiełkowania nasion tak, że o przesuszeniu niema mowy polecam bardziej niż uprawę za pomocą pługa stosuje już 3 rok i problemu ze wschodami nie miałem oczywiście do tego jest potrzebny odpowiedni siewnik ja mam VEDERSTAD RAPID 400 cos takiego jak tu - http://www.vaderstad...y/Siew/Rapid/�� dobry siewnik polecam

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2248

Pisałeś wczesniej że zrobiłeś odrazu orke siewną zamiast uprawy ścierniska a potem niszczysz chwasty agregatem. To do siewu trzeba 2-3 razy przelecieć agregatem wałki to tak zmielą że bedzie popiół a ziemia przy tych zabiegach przeschnie dobrych pare cm wgłąb. Słoma się tobie nie rozkłada bo trzeba najpierw resztki wymieszać z glebą albo rzucić N i potem orać to bedzie się rozkładać. Co do uprawy bezorkowej to nie jest przecież żaden trick czy patent do uprawy bo jest już to znane i używane przez wielu rolników. Uprawa mało czasochłonna ale ma zalety jak i wady chodzby zwiększona presja chwastów czy chorób oraz raz na jakiś czas potrzebna orka. Uprawa napewno dobra przy glebach gliniastych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Gleby mam lekkie część średnich, co do tego, że wałki rozdrobnią glebę to niema takiej opcji piachu już bardziej się nie da rozdrobnić a wałki właśnie go ubijają, więc nie przesycha ziemia uprawy nie robisz codziennie tylko jak chwasty powschodzą, więc gleba jest dostatecznie uleżana i nawilgocona, więc niema mowy o tworzeniu się popiołu a co do słomy to wiem jak się to robi, ale jak chcesz zaorać na razówkę to się nie da tego zastosować a przy talerzowaniu to już jest Ok, ale o tym pisałem już w poprzednim poście tylko chyba nie doczytałeś

Edytowano przez pstaszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj