Skocz do zawartości

Zdjęcie

PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku

35 odpowiedzi na ten temat

#1 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 11:59

PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku witam wszystkich pfhbipm zaczyna iść w stronę zdrowia krów .
Od kwietnia ma wejść nowa usługa w PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku orientuje się ktoś jakie będą tego koszty i jak będą wyglądały tabulogramy z wynikami tych danych ??? jak myslicie co jeszcze mogło by się znajdować w takich tabulogramach co ułatwiło by żywienie ???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku Dzisiaj, 07:35
  •  

#2 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 22 grudzień 2012 - 14:48

PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku podejrzenie zapalenie na podstawie odchylenia poziomu laktozy w mleku

podswietlanie na czerwono wynikow zagrozonych ketoza lub kwasica
wysylanie w pdf i xls

co do ciał ketonowych to nie wiem na jakiej zasadzie beda to robic, ale ketoza w pierwszych 2 miesiacach jest zawsze tylko czesciej podkliniczna niz zaawansowane stadium

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#3 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 17:33

PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku Sfera marzeń chyba, ale przydałoby się żeby na podstawie badanego mleka wiadomo było jakim antybiotykiem najlepiej zasuszać leczyć daną sztukę, wiadomo można samemu to zrobić, ale tak było by szybciej i mniej kłopotliwie.
A jak przebiega testowanie tych mobilnych urządzeń u waszych zootechników, mi się wydaje ze jeśli to będzie obowiązek dla wszystkich to się trochę starsza kadra wykruszy.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 22 grudzień 2012 - 18:51

PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku to moze troche byc tak ze beda mialy podkliniczna a jak ktos przesadzi z gliceryna albo innnym energetykiem w plynie to wskoczy na kwasice to moze byc troche nibezpieczne ale moze okresla jakos jasno w parzniewie ma chyba w styczniu sie zaczac testowanie tego ... u mnie doi na papierach jeszcze nie ma urzadzenia a jest juz w sedziwym wieku

#5 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 25 grudzień 2012 - 11:32

PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku myslal ktos z was o takiej metodzie dojenia zeby 2 razy w miesiacu byl zootechnik np 10 i 20 dziesiatego rano a 20 wieczorem ??? zastanawia mnie czy dalo by sie cos takiego wprowadzic to by bylo o wiele lepsza metoda oceny tak mi sie wydaje

#6 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 25 grudzień 2012 - 22:41

PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku Na pewno byłoby o wiele wygodniej, bo częściej byśmy znali wyniki krów i byłyby aktualne. U mnie ostatnio przez kilka miesięcy akurat po próbnym udoju następowała zmiana paszy. (raz kończyła się kukurydza, innym razem kończyła się trawa a zaczynał się poplon albo innym razem kilka dni po udoju otwarta była pryzma kukurydzy) Dopiero grudniowy udój był w miarę aktualny. Po takim codwutygodniowym udoju można by było lepiej wykorzystywać wyniki.
@kyllee, pracujesz w PFHBiPM?

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#7 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 09:58

PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku nie nie pracuje mam gospodarsteo dodatkowa zajmuje sie inseminacja ale chodzi mi mysl po glowie zeby zapytac wladze pfhbipm czy dalo by sie taki udoj wprowadzic i jakie byuly by koszty bo sam mam podobnie jak ty ze zmiany paszy czesto nastepuja a to bylo by lepszym rozwiazaniem przynajmniej w moim przypadku

#8 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 18:32

PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku Masz rację. Tylko cena wzrosłaby pewnie o 80-90%

#9 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 09:38

PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku z 2 strony jest metoda udoju rano i wieczorem to by sie tylko zmienilo ze nie jednego dnia tylko np 10 i 20 ale ja bym chcial zeby tak sie dalo wtedy byla by wieksza wiarygodnosc wynikow

z 2 strony jest metoda udoju rano i wieczorem to by sie tylko zmienilo ze nie jednego dnia tylko np 10 i 20 ale ja bym chcial zeby tak sie dalo wtedy byla by wieksza wiarygodnosc wynikow

#10 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 00:27

PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku Ta metoda (istniejąca z dwoma udojami jednego dnia) może jest troszkę bardziej wiarygodna ale ja myślę że jeden udój wychodzi korzystniej (choć nie wiem ile kosztuje ta z dwoma udojami) bo i tak w ciągu 12h tak bardzo nie zmienia się pasza. Co innego jeśli udój jest przeprowadzony co 2 tygodnie to wtedy jak najbardziej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 11:58

PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku dzis siedzac analizujac wyniki wpadla mi pomysl do glowy zęby pfhbipm poszezyla swoja dzialnosc a mianowicie taki pomysl jak by w wynikach analizach u krów ktore maja chroniczne zapalenia np po 2 próbach pow 500 tys komórek , byl robiony antybiogram

#12 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 20:01

PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku a ja się pytam co znaczy oznaczenie "dl" to jest coś nowego a RW 2013 znajduje się w tabeli wyniki probnych udojow pod lkd(liczba krow dojonych) ?

#13 Share Mateusz16

Mateusz16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co jeździ

Napisany 17 styczeń 2013 - 12:49

PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku No właśnie co oznacza te dl? U mnie był już w styczniu zootechnik z federacji i w raportach mam przy jednej krowie czerwoną literkę K! czyli ketoza

#14 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 15:17

PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku a jakie tam macie wartosci??
moze to dlugosc laktacii

#15 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 15:19

nowe przykładowe RW1

Edytowany przez rzeznik13, 21 styczeń 2015 - 12:25.

#16 Share tomcz20

tomcz20

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 22 styczeń 2013 - 22:01

a ja się pytam co znaczy oznaczenie "dl" to jest coś nowego a RW 2013 znajduje się w tabeli wyniki probnych udojow pod lkd(liczba krow dojonych) ?

Nowy symbol "dl" na raporcie RW 1 to średnia długość laktacji dla całego stada. W zależnosci od tego czy jest dużo krów w końcówce laktacji to wskażnik ten będzie pow. 200 a jeżeli duża część krów cieli sie to ten wskażnik będzie malał. Na czuja można przyjąć, że optymalny wskażnik "dl" to 150-180. W oborach gdzie jest tzw. sezonowość wycieleń ten wskażnik będzie bezużyteczny.
Pozdr.

witam wszystkich pfhbipm zaczyna iść w stronę zdrowia krów .
Od kwietnia ma wejść nowa usługa w PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku orientuje się ktoś jakie będą tego koszty i jak będą wyglądały tabulogramy z wynikami tych danych ??? jak myslicie co jeszcze mogło by się znajdować w takich tabulogramach co ułatwiło by żywienie ???

witam wszystkich pfhbipm zaczyna iść w stronę zdrowia krów .

Nowa usługa Federacji to badanie poziomu cial ketonowych ( dikładnie beta hydroksymaślanów w mleku) i w oparciu o specjalne przeliczenia ( jak kogoś interesuje to moge podać) typowanie krow z podejrzeniem ketozy. Na waszych raportach przy krowach, ktore zostaną wytypowane pojawi się na raporcie RW2 znaczek K!. Taka krowa jest podejrzana o ketozę ( na 80% występuje u niej ketoza). Badane są krowy do 60 dnia laktacji!!!! W sytuacji kiedy ponad 10% krów będzie podejrzanych o ketozę na raporcie RW 1 z takiego gospodarstwa pojawi sie komunikat "stado zagrożone ketozą!!!.
Ta usługa jest już dostępna dla hodowców z woj mazowieckiego. Od kwietnia usługa ta będzie dostępna dla wszystkich hodowców w kraju.
Więcej na ten temat ,możecie znaleść na stronie www.pfhb.pl . Polecam Wam takze korzystanie z Hodowcy Online czyli internetowego dostępu do Waszych obór w zakresie danych z oceny. Tam znajdziecie takze nowy raport żywieniowy z analizą stada pod kątem kwasicy, ketozy oraz bardzo ciekawa rzecz - krzywa laktacji dla Waszego stada z podziałem na pierwiastki i krowy starsze.

dzis siedzac analizujac wyniki wpadla mi pomysl do glowy zęby pfhbipm poszezyla swoja dzialnosc a mianowicie taki pomysl jak by w wynikach analizach u krów ktore maja chroniczne zapalenia np po 2 próbach pow 500 tys komórek , byl robiony antybiogram

To jest technicznie problematyczne. Trzeba wiedziec na co wykonywac badanie i w kierunku jakich patogenów. Inna sprawa to prawidłowe pobieranie prób, przechowywanie i szybkość wykonywania badań. Wielokrotnie pobierałem próby do badań i bardzo często w laboratoriach wychodziły próby jałowie ( skrzepy widoczne bez Toku) Dla Was informacja o podniesieniu kom somatycznych pow 300 tys już powinna być sygnałem. A co może być powodem somatycznych.....Temat rzeka. Dla tych co ostro walcza z somatycznymi ( bo mleczarnia ściga) raport RW5 z analiza kom. somatycznych z podzialem na nowe zachorowania, chronicznie chore i wyleczone. Bardzo ważna jest tam dla Was informacja o % udziale kom. somatycznych od chorej sztuki w mleku zbiorczym!!!! To co jest najważniejsze dla mleczarni. Wam daje to możliwość odpowiedniego wyłapania i niedojenia lub brakowania sztuk, które psują mleko.

#17 Share tomekskw

tomekskw

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów
  • Zainteresowania:Krzyzowka HF x SRB x MO

Napisany 22 styczeń 2013 - 22:03

PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku A co z przeciwdzialaniem inbreedowi?Przydaloby sie w hodowcy online jakies narzedzie do kojarzenia.
Zetor 16145,Ursus U-902,C360,C330,Jaguar 682 SL,Claas Sprint 335S,Krone 6.20\20,Pottinger Servo III...

#18 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 22 styczeń 2013 - 23:17

PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku Polecam Wam takze korzystanie z Hodowcy Online czyli internetowego dostępu do Waszych obór w zakresie danych z oceny. Tam znajdziecie takze nowy raport żywieniowy z analizą stada pod kątem kwasicy, ketozy oraz bardzo ciekawa rzecz - krzywa laktacji dla Waszego stada z podziałem na pierwiastki

a od kiedy to rusza juz jest dostepne?? czy razem z zaznaczeniem ketozy czyli mazowiecki juz a reszta od kwietnia??

#19 Share Fabian

Fabian

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 58 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 11:25

PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku Drodzy koledzy, proszę o wyjaśnienie skrótu który znajduje się w RW w tabeli wyniki próbnych udojów, doszedł chba jakiś nowy wiersz oznaczony "dl"- cóż to jest ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 11:39

PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku 16 post w tym temacie.