Skocz do zawartości

Reklama

PFHBiPM badanie zawartości ciał ketonowych w mleku

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
36 odpowiedzi na ten temat

#21 grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 415 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 14:13

dl  u mnie 193   ;/

#22 tomcz20

tomcz20

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 17:35

Zobacz posttomekskw, o 22 styczeń 2013 - 22:03, powiedział:

A co z przeciwdzialaniem inbreedowi?Przydaloby sie w hodowcy online jakies narzedzie do kojarzenia.

Co do inbredu w stadzie to najlepszym sposobem dla hodowcy jest skorzystanie z kolejnej nowej usługi PFHBiPM czyli dobór do kojarzeń (DoKo). Pracownik federacji przyjedzie ( nieodpłatnie) do gospadarstwa i w oparciu o pochodzenie Twoich krów w stadzie w programie wyliczy inbred dla każdej sztuki a w dalszej kolejności po tzw. bonitacji stada dobierze odpowiednie buhaje ( także te z prywatnych firm inseminacyjnych) tak aby potomstwo wykazywało pożądane cechy a jednocześnie został zmniejszonu inbred w stadzie. Nie sądze jednak abyś miał problem. Ten temat na razie dotyczy USA i Kanady.
W hodowcy On line możesz "przeciwdziałać imbredowi porzez sprawdzanie rodowodu, jednak to samo masz na kartach krów.

#23 kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 20:09

w niektorych stadach imbred juz zaczyna sie pojawiac  jak to mowia im glebiej w las tym wiecej drzew  , powiem na swoim przykladzie od 27 lat byly uzywane byki testowe z SHIUZ i teraz nad zacieleniem niektorych sztuk trzeba sie troche poglowic co dac na nie  ale wtedy zazwyczaj idzie hf red najwiecej problemu sprawiaja sztuki po buhajach ktore maja w rodowodzie justice  chyba ich bylo najwiecej

a z kojarzenia skorzystam napewno bo to ciekawa opcja

#24 tomcz20

tomcz20

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 22:10

Dodam że bardzo dużo "genów" jest takze po Omanie, Laudanie. Generalnie patrząc na katalogi i pochodzenie buhajów ( niestety większość genetyki made in USA) to większość ma powtarzającyce się trzy lub cztery buhaje. Aby było zabawniej to nie ma znaczenia czy jest to SHIUZ czy jakaś prywatna firma poniewaz jeden buchaj może widnieć pod dwoma numerami rejestracyjnymi a czasami może być ten sam buchaj z inną nazwą.
Polecam skorzystanie z usługi dobór kojarzeń ale nie ograniczac doboru tylko do naszych shiuzów.

#25 kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 22:14

slyszalem ze mozna wybrac se z calej bazy buchajow dostepnych w polsce albo  podac te ktorych nasinie  posiadamy badz chcemy zakupic  wiec pole do manewru jest duze  zwlaszcza jak ktos ma oceniane sztuki pokrojowo  to dodatkowy plus

Edytowany przez kyllee, 23 styczeń 2013 - 22:15.

#26 Fabian

Fabian

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 11:30

Mam pytanie dotyczące obliczania przeciętnej wydajności w stadzie dla jednej krowy. Jak to dokładnie się oblicza, od niedawna mam ocenę i jestem ciekaw jak to liczą? Bo widzę, że to całkiem co innego niż wydajnośći laktacyjne.

Edytowany przez Fabian, 24 styczeń 2013 - 11:32.

#27 tomcz20

tomcz20

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 20:29

Co masz na myśli pytając o przeciętną wydajnosc dla jedne krowy w stadzie? Jeżeli chodzi o dobowe wydajności ( z próbnego doju) to w zalezności od metody oceny to:
Metoda AT4 ilość mleka z jednego doju razy 2 i masz mleko dobowe.
Metoda A4 i A8 mamy dwa pomiary mleka podczas doby więcej suma z dwóch pomiarow daje łączno wydajnosć mleka dla danej krowy dobową.
Wydajność laktacyjna dla danej krowy to nic innego jak ilość mleka z próby z poprzedniego miesiaca i ilośc mleka z obecnej próby) podzielona przez dwa co daje średnią i mnożona przez ilośc dni w miesiacu, i tak przez cały okres doju aż do uzyskania tzw. laktacji 305 dniowej a dalej całej laktacji aż do zasuszenia.
Mam nadzieję, że jest to zrozumiałe.
Dodam, że trwają prace nad wyliczaniem wydajnosci laktacyjnej w oparciu o krzywą laktacji danej sztuki - co jest najbardziej zbliżone do rzeczywistości

Edytowany przez razor275, 07 luty 2013 - 10:04.
Cytowanie poprzedniego posta

#28 Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 912 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 20:31

http://www.pfhb.pl/d...poradnik_rw.pdf

mniej więcej od 30 strony,

#29 stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 282 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 20:33

Zobacz postFabian, o 24 styczeń 2013 - 11:30, powiedział:

Mam pytanie dotyczące obliczania przeciętnej wydajności w stadzie dla jednej krowy. Jak to dokładnie się oblicza, od niedawna mam ocenę i jestem ciekaw jak to liczą? Bo widzę, że to całkiem co innego niż wydajnośći laktacyjne.
Za grudzień dałeś daną ilość mleka od krów jakie masz na stadzie, zasuszone wchodzą również, żeby było łątwiej liczyć np 30tys litrów od 60krów, to średnia za ten miesiąc od jednej krowy to 500litrów, jak przez 12 miesięcy tak sie utrzyma to wydajność 6tys z obory

#30 Fabian

Fabian

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 25 styczeń 2013 - 10:49

dziękuje za odpowiedzi, a przedewszystkim stolarz88, o to mi właśnie chodziło :)

#31 kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 07 luty 2013 - 09:37

Co sadzicie o oznaczaniu Progesteronu w mleku ???

#32 stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 282 postów

Napisany 09 luty 2013 - 00:40

A po co Ci te oznaczenie? Chcesz wiedzie czy są w ciąży?

#33 kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 10 luty 2013 - 09:40

chce wiedzieć czy do określonego dnia maja ruje  a co do tej ciąży to tez  ale nie wiem czy to by zdało egzamin zawsze może zostać ciałko żółte przetrwale i wynik będzie zakłamany

#34 Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 912 postów

Napisany 19 luty 2013 - 20:16

Czy mi się wydaje, czy na hodowcy online jest już podsumowany 2012r odnośnie wydajności krów będących pod oceną: średnia dla Polski 7396kg, dla mazowieckiego 6923kg, także jest co robić, żeby przynajmniej średnia w kraju łapać.

Edytowany przez Pawel20, 19 luty 2013 - 21:15.

#35 stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 282 postów

Napisany 20 luty 2013 - 20:11

Dla Podlaskiego średnia 7025. skok o 300litrów.

#36 Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 912 postów

Napisany 01 marzec 2013 - 15:45

http://www.pfhb.pl/?...wyniki_2012.htm

Wyniki oceny za 2012, hmm tylko gdzie tu znaleźć region Parzniew?

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#37 stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 282 postów

Napisany 06 marzec 2013 - 14:09

Już jest Parzniew :)

Zobacz także