Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

ja to już 2 rok czekam na premie mam nadzieję że będzie nabór w 2014, dzisiaj w agrobiznesie mówili że są już na półmetku no ale ile mówią w tym prawdy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

A te wyliczenie ESU 16,6 to jest aktualne, z najnowszych wartości? Bo jeśli po 2013 ustalą nowe wartości SGW to mogą podwyższyć się szanse na otrzymanie pomocy.

 

Jeśli wszystko dobrze rozumiem to wyliczane było dla 20 tys euro bo tyle niby ma być, ale na podstawie starych zasad naliczania ESU, ale mogę sie mylić, może @danield28 sie wypowie bo widać że ma wiedze w tym temacie


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Obecne zasady polegały na obliczeniu ESU na podstawie Współczynnika Standardowej Nadwyżki Bezpośredniej (SGM) ale w przyszłej perspektywie ma dość do zamiany i obliczenia będą polegały na Współczynniku Standardowa Produkcji (SO) bez obliczaniu wartości ESU...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Niech zmienią ten system SGM na cokolwiek, aby wymagania były choć trochę mniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

No posługując się współczynnikami SO "2004" zamiast SGM "2004" (które były używane teraz do obliczenia ESU) to aby osiągnąć wielkość gospodarstwa na poziomie 20 tys. euro należy np. uprawiać 20 ha pszenicy, 10 ha rzepaku i 5 ha buraków cukrowych akurat to jest wyliczone dla regionu pomorza i mazur gdzie te wartości SO są większe niż w innych makroregionach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

Nie wiem jak do tego podchodzić bo z tego co mówisz na premie mają szanse gospodarstwa o powierzchni upraw od 40 ha wzwyż, z drugiej strony Kalemba i resort zapewniają, że chcą również wspierać gospodarstwa kilkunastohektarowe.

Mam nadzieję, że się mylisz ale to nie kwestia podważania Twojego postu a chęci rozwoju, pozdrawiam :)

http://www.agrofoto.pl/agrosfera/farmertv/resort-rolnictwa-pracuje-nad-prow-2014-2020,45833.html

Edytowano przez MartineZ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
flayer    0

hm.. mam mieszane uczucia co do tych wymaganych 16,6 ESU

mam 25h upraw sadowniczych i będę musiał się nieźle napocić żeby to osiągnąć(aktualnie 10 ESU)

takie wymagania będą miały sens tylko jeżeli premia zwiększy się odpowiednio x4.

 

młodzi rolnicy będą zmuszeni do zwiększana ESU czego wynikiem będzie zwiększona produkcja, a nie jak w poprzednich MR tylko zakup sprzętu.

No ale co poza sprzętem można kupić za np 150tys(nawet w połączeniu z innymi programami)? na powiększenie produkcji/opłacalniści potrzeba dużo więcej, dlatego spodziewam się w tym roku powyżej 300tys, co pozwoli podnieść ESU w sensowny sposób.

 

jedno jest pewne, odpadnie trochę kombinatorów.

Edytowano przez flayer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

premia x4 było by super przynajmniej nie trzeba było by brać kredytów na rozwój. kuzyn mi mówił że w szkole (rolniczej) mają wywieszony taki komunikat o premii do chyba 10 ha 75 tyś a + 10 100 tyś ale ile w tym prawdy......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
flayer    0

jak już pisałem mam 25h upraw sadowniczych, żeby mieć 16.6 su musiałbym mieć 42h tych upraw, a te 100 tys dzielone na 42h to 2400 zł, za takie pieniądze to zwróciłby mi się koszt kilku oprysków ale na pewno nie ułatwio startu.

żeby dobić do 16.6 przy moim areale musiałbym konkretnie zainwestować, a przecież 100tys to grosze w tych czasach.

 

obawiam się że dadzą na początek małą premię (powiedzmy 200tys) a później zależnie od ilości wniosków podniosą ją, co będzie nie w porządku wobec beneficjentów którzy składali wnioski wcześniej. Wyjdzie tak jak w poprzednim MR, ci którzy ledwo łapali się program będą lepiej premiowani, tylko przez to że więcej czasu zajęło im przygotowanie się.

 

ciekawa byłaby reguła mówiąca o tym że jeżeli podniosą premię, wcześniejsi beneficjenci dostaną wyrównanie, ale nie ma co liczyć na to że ktoś na to wpadnie...

Edytowano przez flayer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z tobą tylko że o tym ile będzie decyduje chyba nasz rząd a raczej (dzieci pierwszo komunijne) więc ja bym się cieszył nawet i z tych 100 chodz za to nawet nowego ciągnika nie kupię (nie mówię tu o belarusie xD ) trzeba się uzbroić w cierpliwość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Czas przypomnieć, że premia będzie wypłacana w dwóch ratach czyli najpierw 80% a po 5 latach ostatnie 20%... Na duże kwoty bym się nie napalał, innych programów jest sporo a pieniędzy będzie znacznie mniej niż na obecne lata... Z drugiej strony kwota 100 tys. czyli na początek 80 tys. nie zachęci kombinatorów to kombinowania ale nie wiele pomoże tym co się załapią...

Edytowano przez Matey

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
flayer    0

hm nie jestem pewny, ale te 20% będą wypłacane po zrealizowaniu biznes planu a nie po 5 latach.

 

co do kwot to co jest dużą przy takich wymaganiach ESU? 500 tys?

na 16.6 ESU trzeba się ostro spiąć, będzie mało spełniających te wymagania, przez co będzie więcej pieniędzy do wydania.

 

chciałbym żeby zmniejszyli punktacje za uprawy wykorzystywane przez kombinatorów do podbijania ESU jak zioła czy sałatę pod osłonami

 

osobiście... jeżeli dadzą małe pieniądze rzędu 200 tys to zrobię sobie 400 m2 dzikiego ogródka ziół pod osłonami(tyle mi potrzeba), i do tego jakiś sprzęt który nie zwiększy opłacalności mojej produkcji, ale będę miał pieniądze za sprzedaż starego, bo na sensowne inwestycje po prostu mi nie wystarczy, a nie chce przesadnie się zadłużać, jakoś mam do tego awersję.

 

jeżeli dadzą więcej.. to być może papryka/pomidory/ogórki pod osłonami które realnie przyczynią się do zwiększenia wartości produkcji - ale to kosztowna inwestycja.

Edytowano przez flayer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

chciałbym żeby zmniejszyli punktacje za uprawy wykorzystywane przez kombinatorów do podbijania ESU jak zioła czy sałatę pod osłonami

 

Ja bym chciał żeby 5ha pszenicy równało się 20 punktom ESU. A co jeśli jakiś rolnik naprawde utrzymuje się z ziół czy sałaty? ;)

 

A ja dalej twierdze, że trudniejsze wymagania nie wyeliminują kombinatorów. Owszem, mniej ich się bedzie ubiegało, ale mniej będzie sie też ubiegało "prawdziwych" rolników. Po drugie, zakładając sytuacje, ojciec ma 50lat i 300ha, ma syna 25 lat, przepisuje mu 100ha, młody korzysta z MR i bierze powiedzmy opryskiwacz. Tworzą sie dwa gospodarstwa chociaż tak naprawdę robią w jednym, ale start był baardzo ułatwiony.

 

 

Po trzecie, wyprodukuj te 16,6 ESU w województwie gdzie średnia wynosi najmniej, a wyprodukuj to np w zachodniopomorskim, gdzie wynosi ona ponad 30ha. Jeśli się nie myle to te 16,6 ESU nie jest jeszcze pewne na mur beton?

Edytowano przez Matey

KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
flayer    0

Ja bym chciał żeby 5ha pszenicy równało się 20 punktom ESU. A co jeśli jakiś rolnik naprawde utrzymuje się z ziół czy sałaty? ;)

 

czy 1h ziół pod osłoną jest ekonomicznie równy 350h maliny? 450h porzeczki? 900h aroni? 250h truskawki? 1200 żyta? 1500 tucznikom? (ta sama punktacja ESU)

nie trzeba być specjalistą żeby domyślić się że wolny rynek by na to nie pozwolił. Wszyscy mieliby tylko zioła, może ich uprawa jest pracochłonna, ale raczej nie bardziej niż np 250 h truskawek :)

 

ja bym chciał żeby ESU odpowiadało realnym zyskom gospodarstwa, mniej byłoby przekrętów i więcej pieniędzy u rolników do których powinny trafić

 

A ja dalej twierdze, że trudniejsze wymagania nie wyeliminują kombinatorów. Owszem, mniej ich się bedzie ubiegało, ale mniej będzie sie też ubiegało "prawdziwych" rolników. Po drugie, zakładając sytuacje, ojciec ma 50lat i 300ha, ma syna 25 lat, przepisuje mu 100ha, młody korzysta z MR i bierze powiedzmy opryskiwacz. Tworzą sie dwa gospodarstwa chociaż tak naprawdę robią w jednym, ale start był baardzo ułatwiony.

 

opryskiwacz to raczej słaby start, myślę że celem MR jest chociaż minimalne zwiększenie opłacalności

 

Po trzecie, wyprodukuj te 16,6 ESU w województwie gdzie średnia wynosi najmniej, a wyprodukuj to np w zachodniopomorskim, gdzie wynosi ona ponad 30ha. Jeśli się nie myle to te 16,6 ESU nie jest jeszcze pewne na mur beton?

 

Tutaj się nie zgodzę, co złego w tym że w niektórych województwach średnia powierzchnia gospodarstwa jest mniejsza a w niektórych większa? masz racje że większy obszar oferuje możliwość większej opłacalności i dywersyfikacji upraw, i o to tu chodzi, a nie o wspieranie gospodarstw 5h które są już ukierunkowane i będą miały z tym większe problemy, dla nich będą inne programy.

 

Moim zdaniem wymaganie minimum średniej powierzchni gospodarstwa w województwie(w pierwszym MR) było bzdurą, bo czym różni się powiedzmy 10h wiśni w zachodniopomorskim od 10h wiśni w małopolskim? rolnik ponosi identyczne koszty, ma identyczne przychody i wykonuje identyczną pracę... to była jawna dyskryminacja, pomijając to że kiedyś w zachodniopomorskim było dużo ziemi do kupieni i kilku cwaniaków wykupiło sobie po kilkaset hektarów i to sztucznie zawyża średnią, ciekawe jak wyglądałaby ta średnia bez tych top 50 największych.

 

w założeniu wartość ekonomiczna gospodarstwa ma mieć minimum 20 tys euro.

Edytowano przez flayer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Ad.1 realne zyski z gospodarstwa-ok, ale czemu 20 tyś euro, a nie 100 czy 5? Jakaś mądra głowa tak zdecyduje że ktoś mając zysk 18 tyś euro musi kombinowac żeby troche "dorobić" no i tu już sie zaczyna kombinatorstwo, mimo że ten "kombinator" jest rolnikiem. Ale tu jest temat rzeka, wiadomo że nie każdemu się dogodzi

 

Ad. 2 Co do przykładu z opryskiwaczem, chodziło mi o to że podana jako przykład rodzina może spokojnie zarobić na taki opryskiwacz, a korzystając z MR z palcem wiesz gdzie przechodzą nabór i mają praktycznie gratis opryskiwacz. Na papierze są dwa gospodarstwa, ojca i syna, a praktycznie jest jedno, wspomniany opryskiwacz jeździ u ojca jak i u syna.

 

Ad.3 Dlatego widzisz, śliski temat, mając 22ha w lubuskim łapiesz się na średnią wojewódzką, mając tyle samo ziemii w zachodniopomorskim już nie, a przecież to tyle samo ziemii, zysk z takiej ilości ha powinien być taki sam, siejąc 22ha jakiejś roślinki uzyskasz załóżmy 25 ESU, w lubuskim premie masz szanse dostać, w zachodniopomorskim odpadasz na średniej wojewódzkiej (chyba że utrzyma się to co było ostatnio, jeśli średnia wojewódzka jest większa niż krajowa to obowiązuje ta druga)

 

Oby im się te założenie zmieniło, na mniej :)


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
flayer    0

no nie..

właśnie sprawdziłem ten projekt PROW do konsultacji żeby upewnić się że ważna jest średnia krajowa, a nie wojewódzka i się zdziwiłem - LICZY SIĘ ŚREDNIA WOJEWÓDZKA

 

jestem z zachodniopomorskiego, mam 25h upraw sadowniczych I NIE SPEŁNIAM WARUNKÓW bo średnia zp to 30h....

 

a miałem już plany...

 

ktoś z małopolskiego z 4h może się starać, a ja z 25hnie... cy to nie jest dyskryminacja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Też to dziś sprawdziłem i ch** bombki strzelił..

 

Ale jak sie nie myle na poprzednich naborach też najpierw była liczona średnia wojewódzka, potem poszli po rozum do głowy i jeśli średnia woj. była wyższa niż krajowa to obowiązywała ta druga, teraz nie wyobrażam sobie żeby było inaczej. Ale że jak narazie wszystko jest w fazie projektu to nie rozpaczam bo pewnie przepisy jeszcze kilka razy się zmienią.


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Średnia wojewódzka z zachodnio-pomorskiego to aż 30 ha? :blink:

 

To co? Wysyłamy maila/list od użytkowników agrofoto z listą rzeczy, które nam się nie podobają do nich? :P

 

Sam hoduję obecnie 25 sztuk bydła mięsnego, ale i tak się nie załapię na obecne warunki, chyba, że coś zmienią. W przyszłości chciałbym dobić do 50 sztuk, ale bez MR raczej mi się to nie uda.

Edytowano przez Matey

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35
hm nie jestem pewny, ale te 20% będą wypłacane po zrealizowaniu biznes planu a nie po 5 latach.

 

A po jakim czasie rozliczają ciebie czy zrealizowałeś biznes plan czy nie czasem po 5 latach...

 

Nie będzie już ESU warunki mogą się zmienić zależy to od współczynnika standardowej produkcji na razie nie wiadomo z którego roku będzie brany do obliczeń, ale różnice nie spowodują jakiś dużych zmian...

 

Dlaczego akurat 20 tys nie wie tego nikt ale na pewno nie będzie mniej niż 15 tys. euro dla wielkości ekonomicznej...

 

Na początku była średnia wojewódzka i dzierżawa od ANR lub samorządów później zmienili że średnia krajowa i dzierżawa od kogokolwiek byle notarialnie sporządzona... Należy pamiętać, że obecne zasadny narzucały na tych co nie spełniają wymogu średniej krajowe aby zakupiły grunty w ciągu 3 lat od otrzymania pomocy... Nowe zasady zaczynają się tak samo jak poprzednie ale czynnikiem głównym jest wielkość ekonomiczna a nie powierzchnia dlatego też osoby nie spełniające średniej krajowej nie będą musiały kupować ziemi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

Jak widzę kalkulator esu kalkulatorowi nie równy. Ktoś tu podał kalkulator z arimr i wpisując te same dane w tym oraz w tym na stronie AF wyszło mi odpowiednio 11,5 Esu oraz 15,45 Esu. ;o Hęęę problem w tym, że na AF jest inny podział, bardziej szczegółowy a w tym z amirm jest ogólny np 5 rodzai zbóż i inne zboża a na AF jest tych rodzai kilkanaście. Więc który jest prawidłowy? ;>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
    • Przez Leni933
      Witam,
      w tym roku muszę odbyć miesiąc praktyk administracyjnych w urzędzie związanym z rolnictwem. W pierwszej kolejności pomyślałem o ARiMR jednak nie wiem co tam każą robić studentom na praktykach. Nie chce cały dzień siedzieć i przekładać czy liczyć kartki. Może ktoś był na takich praktykach w tym urzędzie i jest w stanie co nieco powiedzieć czego tam wymagają, jakie zadania dostają studenci. Z góry dziękuje za odpowiedź!
    • Przez aga19892010
      witam,czy jest tu ktoś miał w zeszłym roku kontrol z Arimr odnosnie obszarowki i wzajemnej zgodności ?w tym roku znowu kontrol,dzis kontrolerzy zawitali,czy ktos tez mial 2 lata pod rząd kontrol?ile lat jeszcze tak bedzie?moze ktos podzielic sie doswiadczeniami...
    • Przez zelus132
      Witam, wiem że takich tematów jest masa, ale każdy przypadek jest nieco inny. Wkrótce składam podanie o młodego rolnika i muszę już mniej więcej wiedzieć jaki ciągnik chce kupić. Ma pracować jako główny przy około 17ha, gleba średnia, miejscami ciężka, ale przede wszystkim mam tu góry na każdym polu. Chciałbym żeby ciągnik uciągnał 4 skiby 4x40 (ponoć pługi kaverland stawiają mniejszy opór, wiec pewnie taki kupie). No w przyszłości pewnie rozrzutnik 6 ton i agregat z siewnikiem, nie wiem jaka szerokość.

      Chciałbym żeby ciągnik sie przede wszystkim nie psuł, ponieważ mechanika nie jest moją wybitnie mocną stroną i był tani w uzyciu, chce go oszczedzac zeby był na lata.

      Do tej pory uzywalem c-360 bez kabiny gdzie sprzęgła nie idzie wcisnac, skrzynia zgrzyta a biegi wyskakują i mf 255 z zerwaną sprężyną siedzenia, wybitą szybą, bez drzwi itp. i jeśli miałbym opisać te ciągniki, to w zaklądce komfort z jazdy wpisałbym: "nie występuje". Dlatego pod względem komfortu wszystko bedzie dla mnie lepsze niz to co mam teraz, wymagam tylko kabiny i tyle, zeby sie dalo jezdzic na deszsczu.

      Doradzi ktoś coś? Z tego co sie rozgladalem to belarus 820 na moscie krzyzakowym dobrze pasuje. Sąsiad ma pronara 82 i daje rade z pługiem czwórką, idzie pod góre aż miło patrzeć.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj