Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
melon10641    1215

a ja słyszałem że każdemu mają dać nowego JD 150KM na start na 10ha żeby sprzęt był w pełni wykorzystany ;)

Głuchy usłyszał jak niemy mu powiedział że ślepy widział jak kulawy biegał po wodzie... @handelek914 czyżby tak było? Jak nie to podaj źródło informacji :)

odnośnie mr z PROWU 2007-2013 w 2014 roku to kwota sie nie zmienia i ma być to 75k

odnośnie młodego rolnika z nowego PROWu to nic nie wiadomo, w agrobiznesie mówili że ma być to nadal kwota 75tyś i będą się zastanawiać czy ją zwiększą. W związku z tym że PO nie ma na nic kasy i uwaliło nam dopłaty a pula kasy jest mniejsza nie liczyłbym na jej zwiększenie, nie ma co się oszukiwać. Może nas zaskoczą ale ja na to nie liczę ale spoko marzyć każdy może o wyższych kwotach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fioletowy    0

witam, mili panowie odesłali mnie z innego tematu tutaj i oto jestem chciałem dowiedzieć się jak to jest z zakupem maszyn rolniczych z premii dla młodego rolnika, mogą one mieć maks. 5 lat czy jak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poziomka    20

str 461 tego tematu

„……..w dniu zakupu nie były one starsze niż 5-letnie oraz nie zostały wcześniej nabyte z wykorzystaniem pomocy krajowej lub pochodzącej z Unii Europejskiej, co będzie musiało zostać potwierdzone oświadczeniem sprzedającego……

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

Tutaj finalna wersja projektu nowego dzialania MR- sugeruje zapoznac sie z nia i potem nie zadawac oczywistych pytan, ktore wynikaja bezposrednio z teksu :)

 

6.7.1 Poddziałanie: Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz

młodych rolników – Premie dla młodych rolników

Pomoc przyznaje się w związku z rozpoczynaniem prowadzenia gospodarstwa rolnego jako

kierujący gospodarstwem.

Wsparcie dotyczy rozwoju przejętego gospodarstwa, w kierunku produkcji żywnościowych

produktów rolnych, jak i nieżywnościowych produktów rolnych, a także przygotowania do

sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.

Rodzaj wsparcia

Pomoc ma formę premii.

Pomoc wypłacana jest w dwóch ratach: pierwsza rata w wysokości 80% kwoty pomocy,

druga rata w wysokości 20% kwoty pomocy. Wypłacenie drugiej raty uzależnione jest od

prawidłowej realizacji biznesplanu.

Powiązania z innymi aktami ustawodawczymi

Koszty kwalifikowalne

Nie określa się.

Premia powinna być wydatkowana zgodnie z założeniami biznesplanu, w szczególności na:

budowę lub modernizację budynków lub budowli służących prowadzeniu działalności

rolniczej lub przygotowaniu do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych

w gospodarstwie,

zakup lub instalację nowych maszyn, urządzeń, w tym sprzętu komputerowego do

prowadzenia działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych

wytwarzanych w gospodarstwie,

zakładanie sadów lub plantacji wieloletnich krzewów owocowych, które efektywnie

owocują co najmniej przez 5 lat,

zakup, instalację lub budowę elementów infrastruktury technicznej wpływających

bezpośrednio na warunki prowadzenia działalności rolniczej oraz przygotowanie do

sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie,

zakup gruntów rolnych, w części nie przekraczającej 30 % kwoty premii,

zakup stada podstawowego zwierząt hodowlanych (gospodarskich), związany

z rozpoczęciem produkcji zwierzęcej w gospodarstwie lub postępem genetycznym

w zakresie prowadzonej produkcji.

Beneficjenci

Młody rolnik – osoba, która nie ukończyła 40 roku życia, posiada odpowiednie kwalifikacje

zawodowe (wynikające z wykształcenia lub stażu pracy w rolnictwie) i po raz pierwszy

rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem, czyli w dniu

złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie prowadziła gospodarstwa rolnego jako kierujący.

Kierujący gospodarstwem rolnym prowadzi gospodarstwo osobiście (pracuje w tym

gospodarstwie i podejmuje wszelkie decyzje dotyczące gospodarstwa), na własny rachunek

i we własnym imieniu, ponosi koszty i czerpie korzyści w związku z jego prowadzeniem.

O prowadzeniu gospodarstwa jako kierujący gospodarstwem rolnym świadczą m.in.:

uzyskanie wpisu do ewidencji producentów rolnych,

124

zgłoszenie zwierząt gospodarskich do rejestru,

wystąpienie o płatności bezpośrednie,

wystąpienie o pomoc finansową dla rolników w ramach programów UE lub pomocy

krajowej,

prowadzenie działu specjalnego produkcji rolnej.

Warunki kwalifikowalności

Pomoc może być przyznana, jeżeli wnioskodawca posiada odpowiednie kwalifikacje

zawodowe.

Warunek dotyczący kwalifikacji zawodowych jest spełniony, jeżeli młody rolnik posiada

kwalifikacje rolnicze, potwierdzone odpowiednim świadectwem lub dyplomem, lub

odpowiedni staż pracy w rolnictwie.

Wnioskodawca przedkłada biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa.

Gospodarstwo młodego rolnika:

ma powierzchnię użytków rolnych równą co najmniej średniej krajowej,

a w przypadku gospodarstw położonych w województwie o średniej niższej niż

krajowa – równą co najmniej średniej wojewódzkiej, oraz nie większą niż 300 ha,

przynajmniej 70% minimalnej wielkości, o której mowa w punkcie powyżej (część

podstawowa gospodarstwa), stanowi własność beneficjenta lub dzierżawę z zasobu

własności rolnej Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego,

ma wielkość ekonomiczną nie mniejszą niż 20 tys. euro i nie większą niż 100 tys.

euro.

Czynności mające na celu obejście warunków przyznania pomocy/ kwalifikowalności, zostaną

potraktowane jako stworzenie sztucznych warunków w celu uzyskania pomocy.

Nie przewiduje się wsparcia dotyczącego:

• chowu drobiu (nie dotyczy produkcji ekologicznej),

• plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne,

• niektórych działów specjalnych produkcji rolnej, w szczególności: hodowli zwierząt

laboratoryjnych, hodowli ryb akwariowych, hodowli psów rasowych, hodowli

kotów rasowych,

• chowu i hodowli ryb.

Zasady dotyczące ustanawiania kryteriów wyboru

Kryteria wyboru będą uwzględniać sytuację agrarną i społeczną w regionach (wielkość

gospodarstw), a także mogą uwzględniać poziom wykształcenia wnioskodawców, rodzaj

planowanej produkcji/ działalności, różnicę wieku pomiędzy przekazującym gospodarstwo

a młodym rolnikiem, kompleksowość biznesplanu itp.

Kwoty i wielkość wsparcia

100 000 zł

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
startom    139

Mam pytanie dotyczace wyksztalcenia lub kwalifikacji - wyksztalcenie mam wyzsze, jestem mgr inz telekomunikacji i chcialbym otworzyc gospodarstwo rolne :fermowa hodowle danieli. czy orientuje sie ktos z czytelnikow tego tematu, czy moge byc beneficjentem programu mlody rolnik?


Lubuskie Angusowo - hodowla zwierzat z pasja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek16    25

"sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie,

zakup gruntów rolnych, w części nie przekraczającej 30 % kwoty premii,

zakup stada podstawowego zwierząt hodowlanych (gospodarskich), związany

z rozpoczęciem produkcji zwierzęcej w gospodarstwie lub postępem genetycznym

w zakresie prowadzonej produkcji."

Czyli na zakup ziemi tylko 30% maxymalnie mozna przeznaczyc?


AF - to Jest To:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ale dalej nie wiadomo jak ma sie osiągać 20 tys euro na podkarpaciu itp chyba powina być nisza kwota bo to jest nie logiczne 1 wniosek na 200km do okoła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damian20    2

W nowym Prow to zapewne chodzi o to by pieniądze zostały do końca dostępne a nie tak jak w poprzednim wszystko wźieli na początku na prostych zasadach i święto ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
instas    21

wszyscy ubezpieczeni w ZUS chodzi mi oto żeby nie mieszali się co do wyciągania kasy z PROW

Ty chyba nie wiesz co piszesz. Co ma zus do prow. Ja od 2010 roku płacę zus bo prowdzę DG, między czasie kupuję ziemie żeby w przyszłości mieć alternatywę lub dodatkowe źródło dochodu. I jak tylko będzie możliwość to na pewno skorzystam z PROW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kozulek2    228

wszystko fajnie oprócz tego że nie ma nic napisane o tym czy można wykształcenie uzupełnić:/

:wacko:

''Informacja odnośnie stosowania okresu przejściowego na uzupełnienie

kwalifikacji zawodowych

Nie przewiduje się możliwości uzupełnienia kwalifikacji zawodowych przez beneficjentów

poddziałania „Premie dla młodych rolników”. Kwalifikacje rolnicze, wynikające

 

z wykształcenia lub stażu pracy w rolnictwie i szczegółowo określone w przepisach

krajowych, są wymagane w przypadku każdego wnioskodawcy.''

Edytowano przez kozulek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
superZ    3

Witam!

Mam pytanie zwiazane z płaceniem KRUS. We wcześniejszych naborach nie można było płacić KRUS dłużej niż jeden rok, żeby wnioskować o premie MR. W przyszłości planuje starać sie o premie MR, ale w międzyczasie chciałbym płacić KRUS jako członek rodziny, bo aktualnie siostra jest rolnikiem. Czy to żę będe ubezpieczony w Krusie jako członek rodziny nie zdyskwalifikuje mnie w przyszłości, żeby starać sie o MR. pozdrawiam

 

a w jaki sposób udowodnić staż pracy w rolnictwie? przy składaniu wniosku na MR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOME11    174

Witam!

Mam pytanie zwiazane z płaceniem KRUS. We wcześniejszych naborach nie można było płacić KRUS dłużej niż jeden rok, żeby wnioskować o premie MR. W przyszłości planuje starać sie o premie MR, ale w międzyczasie chciałbym płacić KRUS jako członek rodziny, bo aktualnie siostra jest rolnikiem. Czy to żę będe ubezpieczony w Krusie jako członek rodziny nie zdyskwalifikuje mnie w przyszłości, żeby starać sie o MR. pozdrawiam

 

a w jaki sposób udowodnić staż pracy w rolnictwie? przy składaniu wniosku na MR

co to za farmazony? nie można było mieć dłużej niż rok gospodarstwa na siebie

 

szkołę skończyć z dyplomem, a nie kombinować ze stażami cwaniaczki..

Edytowano przez razor275

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1215

@TOME11 co Ty moderator jesteś że na czerwono piszesz? taryfikator kar pkt. 1.22

mniejsza o cwaniaczków ale na starych zasadach mogłeś dostać 5pkt jak masz wykształcenie wyższe rolnicze, albo wyższe inne niż rolnicze i 3 letni staż w rolnictwie. Czy ktoś z tu obecnych wie o co chodzi z tym stażem?

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralex    1

Ale lipa wolałbym 50k na starych zasadach niż 150 na nowych :)

Miejmy nadzieję że będzie jeszcze MR na starych zasadach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralex    1

Podobno ma być na starych jeśli będzie bo problem jest taki "

Wcześniej jednak taka zmiana przeznaczenia środków musi być zatwierdzona przez Komisję Europejską. - Przewidujemy, że dzięki temu uda się udzielić takiej pomocy 7-10 tys. rolnikom - powiedział minister." może i u nas klepną a co z Brukselą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pietrek1990    0

a mam pytanie co do wykształcenia. z wyksztalcenia jestem inz.geodeta aktualnie jestem na studiach drugiego stopnia(magisterskie) i chcialbym sie starac o MR. tylko nie wiem ile w tym prawdy bo gdzies slyszalem ze jezeli ma sie wyzsze studia techniczne(inzynier) to mozna bez zadnych dodatkowych kwalifikacji starac sie o MR..... wiecie cos o tym Drodzy Koledzy po fachu ? ;)) czy musze od wrzesnia robic jakas wieczorowke zeby uzupelnic wyksztalcenie ? ;P pozdrawiam

 

http://www.minrol.gov.pl/pol/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Rozpoczynamy-III-etap-konsultacji-PROW-2014-2020

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
    • Przez Leni933
      Witam,
      w tym roku muszę odbyć miesiąc praktyk administracyjnych w urzędzie związanym z rolnictwem. W pierwszej kolejności pomyślałem o ARiMR jednak nie wiem co tam każą robić studentom na praktykach. Nie chce cały dzień siedzieć i przekładać czy liczyć kartki. Może ktoś był na takich praktykach w tym urzędzie i jest w stanie co nieco powiedzieć czego tam wymagają, jakie zadania dostają studenci. Z góry dziękuje za odpowiedź!
    • Przez aga19892010
      witam,czy jest tu ktoś miał w zeszłym roku kontrol z Arimr odnosnie obszarowki i wzajemnej zgodności ?w tym roku znowu kontrol,dzis kontrolerzy zawitali,czy ktos tez mial 2 lata pod rząd kontrol?ile lat jeszcze tak bedzie?moze ktos podzielic sie doswiadczeniami...
    • Przez zelus132
      Witam, wiem że takich tematów jest masa, ale każdy przypadek jest nieco inny. Wkrótce składam podanie o młodego rolnika i muszę już mniej więcej wiedzieć jaki ciągnik chce kupić. Ma pracować jako główny przy około 17ha, gleba średnia, miejscami ciężka, ale przede wszystkim mam tu góry na każdym polu. Chciałbym żeby ciągnik uciągnał 4 skiby 4x40 (ponoć pługi kaverland stawiają mniejszy opór, wiec pewnie taki kupie). No w przyszłości pewnie rozrzutnik 6 ton i agregat z siewnikiem, nie wiem jaka szerokość.

      Chciałbym żeby ciągnik sie przede wszystkim nie psuł, ponieważ mechanika nie jest moją wybitnie mocną stroną i był tani w uzyciu, chce go oszczedzac zeby był na lata.

      Do tej pory uzywalem c-360 bez kabiny gdzie sprzęgła nie idzie wcisnac, skrzynia zgrzyta a biegi wyskakują i mf 255 z zerwaną sprężyną siedzenia, wybitą szybą, bez drzwi itp. i jeśli miałbym opisać te ciągniki, to w zaklądce komfort z jazdy wpisałbym: "nie występuje". Dlatego pod względem komfortu wszystko bedzie dla mnie lepsze niz to co mam teraz, wymagam tylko kabiny i tyle, zeby sie dalo jezdzic na deszsczu.

      Doradzi ktoś coś? Z tego co sie rozgladalem to belarus 820 na moscie krzyzakowym dobrze pasuje. Sąsiad ma pronara 82 i daje rade z pługiem czwórką, idzie pod góre aż miło patrzeć.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj