Skocz do zawartości

Zdjęcie

Młody Rolnik 2014

957 odpowiedzi na ten temat

#21 Share xabi32

xabi32

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 20:53

Młody Rolnik 2014 To mowisz kolego ze mozna nawet dostac nawet 100tys dla mlodego rolnika wiec warto jezdzic po dilerach i rozgladac sie za ciagnikiem a ty mariusz jakiego bys polecal dla bydla i swin myslalem nad farmtrac jak myslisz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Młody Rolnik 2014 Dzisiaj, 05:56
  •  

#22 Share mariusz0209

mariusz0209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 21:45

Młody Rolnik 2014 To nie są złe ciągniki tylko części są strasznie drogie ale ogólnie jej chwalą. Znajomy kupił Farmera 95 km i też jest bardzo zadowolony. :) w tym przedziale cenowym jest spory wybór :)

#23 Share xabi32

xabi32

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 03 styczeń 2013 - 21:53

Młody Rolnik 2014 To juz mam dwa do myslenia a polecasz cos jeszcze.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share mariusz0209

mariusz0209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 04 styczeń 2013 - 00:04

Młody Rolnik 2014 No wiesz ja jestem zwolennikiem Zetorów z mniejszej serii. Ja tęż myślę o zakupie nowego i waham się pomiędzy Zetorem a New Hollandem ale mi chodzi o ciągnik ok 120-140 km i Zetor 135 czy nawet 140 hsx jak na taka moc jest trochę delikatny w porównaniu do New Hollandów ale jeżeli wprowadziliby coś o tej mocy z silnikiem 6-cylindrowym to go wezmę. Zetora 5340 mam od 1998 r i jeszcze nigdy nie zawiódł a ma już prawie 7000 mth. Wiem że zetory najtańsze nie są ale to dobre ciągniki choć podobno nie juz takie jak kiedyś. czytałem też artykuł ostatnio o nowym 100-konnym Ursusie i też jak na oferowane wyposażenie cena nie jest wygórowana.

#25 Share xabi32

xabi32

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 04 styczeń 2013 - 07:16

Młody Rolnik 2014 To jakiej wielkosci prowadzisz gospodarstwo skoro potrzebujesz az takiego duzego ciagnika.Ja mysle nad Farmtrac-kiem tym 110 konnym ale nic za bardzo o nim niewiem a co najwazniejsze spalanie mysle ze silnik perkinsa nie bedzie duzo palil chociaz ma prawa poniewaz ma 110 kucykow pod maska.Sasiad kupil rok temu Farmtrac 685dt i sobie chwali jak narazie tylko ze mu linka od sprzegla siada ale cos z tym zrobil i sie mu juz nie urywa.Spalanie jakie mi mowil to w prasie rolujacej,transporcie,koszenie lak na oko mowi 4 litry na godz ale przy orce to juz 6/7 litrow ale moim zdaniem na taka moc to nie duzo jak sadzisz.

#26 Share mariusz0209

mariusz0209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 04 styczeń 2013 - 09:39

Młody Rolnik 2014 pewnie że to nie dużo ale ja słyszałem że 10 l na dobrej ziemi połykają. Obrabiam 60 ha z czego orze 35 a 25 to użytki zielone ale gospodarstwo z roku na rok jest coraz większe i muszę wziąć większy traktor żeby nie wymieniać co 5 lat. Wcześniej 45-50 ha obrabiałem 5340 i ursusem c 360 ale to była mordęga. Teraz głównym ciągnikiem jest Zetor 12145 i robota już sprawnie idzie i tak jak mówię jak już będę brał nowy to napewno nie mniejszy niż 120 km bo lepiej jak jest zapas mocy niż jej niedobór.

#27 Share macias611

macias611

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 04 styczeń 2013 - 10:24

Młody Rolnik 2014 pozwolicie koledzy że się przyłącze. ja też bardzo jestem zainteresowany MR, ale na razie nic nie wiadomo. głupio by było jak by znieśli program bo myśle że wtedy nawet gospodarstwa kilkudziesięciohektarowe by się mogły rozpaść. tak czy siak musimy czekać.

mariusz a w co byś polecił zainwestować? w nową oborę, czy jednak w sprzęt? zajmuje się bydłem opasowym i mam 40 ha.

#28 Share xabi32

xabi32

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 04 styczeń 2013 - 10:45

Młody Rolnik 2014 Sorki ze sie wtrace ale moim zdaniem lepiej zainwestowac w nowa obore poniewaz bedziesz musial tam pracowac i zeby byla ci ta praca nie byla dla cb meczarnia zebys nie musial rekami gnoja wywalac tylko zebys zrobil szybko i zebys mial najlepsze wyniki.

#29 Share mariusz0209

mariusz0209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 04 styczeń 2013 - 11:57

Młody Rolnik 2014 Moim zdaniem w nową oborę gdyż będziesz mógł zwiększyć pogłowie a jednak żyjemy z produkcji a nie z blasku nowego sprzętu na podwórku. Ja pomimo że planuję zakup nowego ciągnika to na pierwszym miejscu jest jednak budowa obory. Dużo prostszych maszyn zrobiłem sam lub mam w zamiarze ich budowę aby obniżyć koszty ale niektóre poprostu trzeba kupić. Nad zakupem nowego pewnie bym nawet nie myślał gdyby nie to że trafiłem na wyżyłowany ciągnik do którego za dużo dokładam, dlatego sprzedam 12145 do tego dołożę premię i jeszcze trochę grosza i będę miał nowy z którego będę się cieszył długo z bez awaryjnej pracy tak jak z 5340. Na 40 ha można sporo hodować więc jeżeli sprzęt masz w miarę dobry to stawiaj na oborę.

#30 Share macias611

macias611

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 18:51

Młody Rolnik 2014 no widzę mariusz że też jesteś złota rączka :) my z ojcem taż dużo sprzętu budujemy i modernizujemy i dobrze się na tym wychodzi. chyba macie racje obora przede wszystkim. ale słyszałem że z budową obory czy chlewni za unijną kase nie jest tak łatwo... dużo się czepiają przepisów niż byś sam za swoje postawił, to prawda?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2858 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 19:33

Młody Rolnik 2014 Po prostu z budową jest więcej zachodu, związanego z załatwieniem dokumentacji, kosztorysy, pozwolenia, projekty itp. Przy zakupie maszyn tego nie ma. Oraz wiadomo jak taki budynek się buduje to sporo rzeczy wykonamy we własnym zakresie aby było taniej. W trakcie budowy wymyślimy nową koncepcję i pozmieniamy parę rzeczy np drzwi nie tu a 50 cm obok itp. a jak budowa jest z udziałem dofinansowania nie ma się zbyt dużego pola manewru. Trzeba wszystko wykonać zgodnie z pierwszymi założeniami.

Ja bym jednak inwestował w sprzęt. Stary od razu sprzedawał i dopiero to inwestował w budynki. Gdy nie będzie się wiodło to zawsze sprzęt po 5 latach można sprzedać a budynek jak? Że chyba z całym gospodarstwem.

#32 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 05 styczeń 2013 - 19:46

Młody Rolnik 2014 A no niestety prawda... łatwiej za swoje postawić, nawet całościowy koszt będzie niższy tyle że jak dostaniesz zwrot to wraz wyjdzie taniej. Ryzyko jest bo kontrola przyjdzie, coś się nie spodoba i po ptakach.

Jeśli zniosą MR to gospodarstwa kilkudziesięciohektarowe się nie rozpadną - o to bądź spokojny. Rentowność gospodarstwa nie zależy od tych 75tys z MR czy od dofinansowania do sprzętu. Najwyżej rolnik zamiast nowym NH czy DF będzie orał starym Ursusem albo używanym zachodnim. Te dofinansowania unowocześniły polską wieś jednak również ją zadłużyły.

#33 Share macias611

macias611

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 11:31

Młody Rolnik 2014 źle mnie zrozumieliście, z tym rozpadnięciem chodziło mi o to że młodzi nie zostaną na takich gospodarstwach, bo chyba nie zaprzeczycie że mimo iż jest to tylko 75 tyś to jest to dobry zastrzyk dla gospodarstwa i jeśli ktoś jest zaradny to dobrze zainwestuje te pieniądze i zaczną w jakimś stopniu procentować, a jak już na starcie premie się zabierze to chyba nie powiecie że to nie podcina zapału i chęci do prowadzenia gospodarstwa?

#34 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 13:45

Młody Rolnik 2014 Była i jest inna kluczowa kwestia. Opłacalność i perspektywa rozwoju. Kumpel ma 10ha, wziął te 75 tys, kupił jakiś drobny sprzęt, tura na c360, przyczepkę jednoosiową. Wydał koło 58 tys a za resztę kupił samochód i prosiaków do tuczu. Zboża ma mało bo ma mało ziemi, prosiaki płacił drogo, cena tucznika spadła i ledwo na 0 wyszedł. Gospodarstwa za te 75 tys nie rozwinie. Wielu małych małych brało 75 tys, sprzedawało starą prasę, kupowało nową a za zgromadzoną kasę brali samochód. Tutaj chodziło nie o rozwój a o darmowy grosz. I tak jest często. Zobacz że nawet ziemi za 75 tys wiele nie kupisz. Są rejony że może na 2 ha starczy.
Jest jeszcze jeden aspekt. Jak ktoś ma 20-30ha i nie ma roboty to na gospodarstwie zostanie czy będą dofinansowania czy nie. Bezrobocie rośnie a z 30 ha rocznie może mieć nawet koło 100tys zysku z samej produkcji roślinnej łącznie z dopłatami. Gdzie tyle zarobisz? W biedronce na kasie? Choć i tam konkurencja i ciężko się załapać.

#35 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 13:54

Młody Rolnik 2014 ja też czekam na MR kasę chce przeznaczyć na zakup ziemi bo z tego najłatwiej się rozliczyć. Myślę że jak 20tys dołoże to 3ha kupię.

#36 Share salwix

salwix

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 18:58

Młody Rolnik 2014 cześć. kończę teraz technikum gastronomiczne, ale nie wiążę z tym swojej przyszłości i chciałbym zostać na gospodarstwie którzy mają moi rodzice 35 h. I teraz zastanawiam się co musze zrobić, zeby uzyskać te 75 tys. czytałem, że szkoła policealna 2 letnia.. a są inne rozwiązania ?

#37 Share Jelcz

Jelcz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów
  • Zainteresowania:Hodowla Krów,Byków,Macior i Tuczników

Napisany 06 styczeń 2013 - 20:46

Młody Rolnik 2014 Koledzy jak to teraz jest z tym młodym rolnikiem?

-trzeba mieć wykształcenie średnie czy zawodowe (mechanizator rolnictwa)?
-trzeba mieć średnią krajową?
-ile przypisują km/ 1ha? lub jak myślicie o jakiej mocy przypiszą ciągnik na 20ha-25ha

Z góry dziekuje

#38 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 20:50

Młody Rolnik 2014 salwix:
Zostaje Ci zdanie matury i albo studia rolnicze albo możesz iść do szkoły policealnej na kierunek agroturystyka - daje on uprawnienia rolnicze. Nie ma już technikum rolniczego 2 letniego, sam takie kończę, załapałem się w ostatnim naborze ( 2 lata, jeździsz tylko w soboty i niedziele co 2 tyg). Na agroturystykę też jeździsz co 2 tyg w sobote i niedziele tyle że egzamin jest trudniejszy bo po 1 roku jest państwowy i na koniec po 2 roku też państwowy. Innej drogi na załatwienie papierka nie ma: studia albo ta agroturystyka.

Jelcz:
Nie wiadomo jak jest z młodym rolnikiem bo naboru na starych zasadach nie ma a z nowej puli 2014-2020 jeszcze nie dają kasy. Dopiero się okaże pewnie w 2014 jakie będą kwoty i jakie wymagania do spełnienia.

#39 Share Jelcz

Jelcz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 723 postów
  • Zainteresowania:Hodowla Krów,Byków,Macior i Tuczników

Napisany 06 styczeń 2013 - 21:34

Młody Rolnik 2014 Dzięki a kiedy +/- będzie wiadomo?

Dzięki a kiedy +/- będzie wiadomo?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 06 styczeń 2013 - 21:41

Młody Rolnik 2014 a jest jeszcze coś takiego że jak od 3 lat opłaca się krus jako domownik to nie trzeba wykształcenia?