Skocz do zawartości

Zdjęcie

Młody Rolnik 2014

957 odpowiedzi na ten temat

#321 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2188 postów

Napisany 22 wrzesień 2013 - 21:48

Młody Rolnik 2014

Panowie mam pytanie . mam 25 hektarów na własnoś i 40 hektarów w dziezawie mam tylko produkcje roslinna chcialbym sie zapytac jakie mam szanse na młodego rolnika . jak to z tym ESU jest .

Kolego esu najlepsze osiągniesz na produkcji zwierzęcej tak jak koledzy wyżej podają wartości ,jeśli jednak chcesz tylko produkować rośliny to można nadbić to warzywami czasami wystarczy 1 ha ale to trzeba przekalkulować i napisać w biznes planie ,ja młodego brałem w 2011ijestem ustawiony na trzodę i ze swojego przypadku na 17hektarowym gospodarstwie radze dokładnie przemyśleć decyzję o młodym bo wcale nie jest tak kolorowo ,jest się co gimnastykować aby wyjść na prostą ,radzę mierzyć siły na zamiary.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Młody Rolnik 2014 Dzisiaj, 11:54
  •  

#322 Share Moris7598

Moris7598

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 70 postów

Napisany 23 wrzesień 2013 - 18:53

Młody Rolnik 2014 Kurcze warzywami powiadasz troche nie zbyt na moich glebach bo prawie sama 5 klase mam . łąki tylko na 4a . zobacze albo przejsc na chodowle na te kilka lat jak wziaść młodego wstawic kilka byków i zawsze cos .

#323 Share maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 966 postów

Napisany 23 wrzesień 2013 - 18:53

Młody Rolnik 2014 http://www.farmer.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/dla-kogo-pomoc-z-8222-mlodego-rolnika-8221-w-nowym-prow,46516.html

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#324 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2188 postów

Napisany 23 wrzesień 2013 - 19:56

Młody Rolnik 2014 Kolego nie oto chodzi co Tobie urośnie na tej 5tej klasie tylko o to żeby była dochodowość w ostatnim roku taka jak podasz w biznes p. np. siejesz w ostatnim roku 1ha marchwi i nie ważne czy urośnie czy nie i da Tobie dochód ,ARMR to nie interesuje oni mają swoje przeliczniki i esu osiągniesz na papierze a potem możesz nawet to zaorać i nikt nie będzie wnikał co z tym zrobiłeś najważniejsze żeby była posiana i dobrze utrzymana do zbioru wrazie kontroli .Idz do ODRu i tam niech ktoś cię poprowadzi oceni realne zyski z twoich gruntów .

#325 Share maniek20

maniek20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 966 postów

Napisany 23 wrzesień 2013 - 20:04

Młody Rolnik 2014 tomasz78 żeby za rok sie nie okazało ze dzieki tobie bedzie 10 % pol marchwi obsiane

#326 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2188 postów

Napisany 23 wrzesień 2013 - 20:24

Młody Rolnik 2014 Dlatego też piszę idz do ODRu aby tobie dokładnie doradzili bo nie chcę mieć Twojej porażki na sumieniu ,ale staram się pomóc .

#327 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 06:49

Młody Rolnik 2014 Panowie a czy nie jest tak że ESU to już historia? W wrześniowym TopAgrar piszą wyraźnie że ESU już NIE OBOWIĄZUJE tylko SO obliczony z roku 2007 pisał już ktoś o tym w tym temacie tylko kilka stron wcześniej. Szerzej się o tym rozpiszą w październikowym wydaniu. Także nie ma co nawet myśleć o ESU, inna kwestia że SO2007 to już troszkę stary jest być może (tylko tak sobie myślę) że robią nowy SO2013.

@Tomasz78 a co do tej marchwi to nie byłbym taki pewien. A jak bedzie wymóg, że każdy ma prowadzić rachunkowość to mogą zapytać "Panie Kowalski posiał Pan marchew, a gdzie mam pan faktury ze sprzedaży?"

Edytowany przez melon10641, 24 wrzesień 2013 - 06:51.

#328 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 19:21

Młody Rolnik 2014 W dodatku w nowym MR trzeba wykazać już wysoką wartość ekonomiczną gospodarstwa na starcie więc przed staraniem się o premie trzeba mieć już plantacje podwyższające wartość ekonomiczną gospodarstwa i utrzymać ją przez 5 lat zobowiązania...

#329 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2188 postów

Napisany 24 wrzesień 2013 - 19:41

Młody Rolnik 2014 Melon rozumie Twoje obawy i pewnie masz racje nowe nabory na MR są bardziej restrykcyjne więc kolegę wyżej kieruję do ODR dlatego że nie jestem na bieżąco ,ja młodego brałem w 2010 i nie było takich wymagań .Na zasadach z tamtego roku nie liczyło się za ile sprzedasz tylko co masz na polu i czy jest to dochodowe,a czytając post daniela wnioskuję że im młodszy nabór to stwarzają większe problemy i eliminują zaraz na starcie tych mniejszych nie dając im szansy, szkoda .

#330 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1890 postów

Napisany 25 wrzesień 2013 - 11:00

Młody Rolnik 2014 ciekawe jakie dofinansowanie przy takich wymaganiach będzie. Czytałem że na restrukturyzację małych gosp. ma być 60tys zł no to tu przy tych wymaganiach powinno być z 200tys

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#331 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 800 postów

Napisany 25 wrzesień 2013 - 16:06

Młody Rolnik 2014 Tak,a teraz przed nami jeszcze tylko jedno pytanie - czy te SO (nieważnie czy nowe, czy stare) będzie łatwiej osiągnąć i będzie miało mniejszą wartość niż 16,6 ESU.

#332 Share Kamillo0

Kamillo0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 25 wrzesień 2013 - 21:28

Młody Rolnik 2014 Na razie to możemy sobie tylko gdybać i marzyć a pewnie jak zwykle w pierwszym roku będzie sajgon i dowalą coś co zniechęci wielu rolników ale cwaniaków nie wykluczy.

#333 Share michal8579

michal8579

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 26 wrzesień 2013 - 16:42

Młody Rolnik 2014 Witam, chciałbym w nowym rozdaniu (2014) ubiegać się o dofinansowanie na MR. Jak to jest jeśli wcześniej korzystało się z jakichś innych form wsparcia z Unii innych niż PROW, np. dla przedsiębiorstw. Z tego co wyczytałem, to po MR można ubiegać się o MGR.

#334 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2188 postów

Napisany 27 wrzesień 2013 - 19:28

Młody Rolnik 2014 Można nawet jak dobrze trafisz to oba programy weżmiesz jednocześnie i kasę z młodego zainwestujesz jako swój wkład w MGR.

#335 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 800 postów

Napisany 27 wrzesień 2013 - 21:10

Młody Rolnik 2014 W starych zasadach MR i MGR nie wchodziły sobie w drogę, ale teraz nie wiadomo jeszcze nic na sto procent, więc...

Lepiej się miło zaskoczyć, niż niemiło rozczarować... :)

#336 Share Natalia83

Natalia83

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 04 październik 2013 - 20:24

Młody Rolnik 2014 Witam.
Jestem tu pierwszy raz, nie jestem zbyt dobrze zorientowana w obowiązujących zasadach na tym forum dlatego proszę o wyrozumiałość.
Opiszę swoją sytuację i byłabym wdzęczna za opinie i rady w związku z pomocą dla osób które chciałyby zostać rolnikami.
Tak więc jestem z wykształcenia rolnikiem. Skończyłam Akademię Rolniczą, pracę magisterską pisałam na katedrze hodowlii koni. Z końmi jestem związana od prawie 20 jednak tylko amatorsko. Nie zajmuję się hodowlą. Kilka dni temu kupiłam dom na wsi, jego teren przylega do 3,5 ha gruntów rolnych, które ma do sprzedania poprzedni właściciel domu. Cena którą sobie wymyslił za grunty jest jak dla mnie ciut przesadzona. Za 3,5ha krzyknął 350 000zł po targach zszedł do 230 000. Po przemyśleniu całej rozmowy weszłam na strony internetowe gdzie jest podana średnia cena za ha gruntów wg. GUS z tego wynika że za I-III klasę gruntu cena ok 26 000 jest adekwatna, nie wiem na ile to prawda. I tu moje pierwsze pytanie czy ziemia orna bez planów zagospodarowania przestrzennego (np. pod zabudowę jednorodzinną) może być warta 230000 zamiast powiedzmy 90 000?
Planowałam kupić tę ziemię by otworzyć tam hotel dla koni (ok 10-12 sztuk) czy to można podciągnąć pod działalność rolniczą? Na pewno byłaby uprawa siana, do tego łąki podzielone na padoki dla koni. Owies i słoma kupowane z innych gospodarstw. Czy jest jakaś szansa na dofinansowanie przedsięwzięcia?
Napisanie biznesplanu to nie problem, jednak wydaje mi się że bez jakiegoś choćby drobnego wsparcia na start nie jestem w stanie wystartować tylko na kredycie. Boję się, że zanim wszystko ruszy mogę nie dać rady ze spłatami kredytu. Zapotrzebowanie na hotel jest spore, wielu znajomych szuka stajni niedaleko domu. A miejsce jest ślicznie położone przy ścianie puszczy, oddalone zaledwie o 20km od centum wojewódzkiego miasta.

#337 Share marian7k

marian7k

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 04 październik 2013 - 20:56

Młody Rolnik 2014 Chcę zapytać bardziej zorientowanych:czy posiadanie działki rolnej mniej niż 1ha od dwóch lat nie będzie przeszkadzać jak teraz przejmę gospodarstwo 16 ha i złożę wniosek na MR.Jak długo można mieć gospodarstwo przed złożeniem wniosku na MR?Może nikt nie wie jak to będzie na nowy nabór MR ale jak to było ostatnim naborem?

#338 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 800 postów

Napisany 05 październik 2013 - 18:02

Młody Rolnik 2014 Natalia83 - Radziłbym Ci udać się do jakiegoś ODR-u czy ARiMR bądź napisać z problemem do jakiejś rolniczej gazetki czy coś, bo tutaj raczej odpowiedzi nie dostaniesz.

#339 Share Mariusz328

Mariusz328

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów

Napisany 05 październik 2013 - 18:22

Młody Rolnik 2014 marian7k w starym naborze kolega miał zapisane 0,15 ha od Babci i chciał wziąć MR i mu nie przyznali. Pisał nawet do Warszawy i tak nic nie pomogło. A gospodarstwo chyba można mieć do 12 miesięcy ale na 100% nie jestem pewien.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#340 Share Tomasz78

Tomasz78

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2188 postów

Napisany 05 październik 2013 - 18:51

Młody Rolnik 2014 Na starych zasadach faktycznie nie można było być posiadaczem gruntów dłużej niż rok ,obecnie nie wiem jak jest.
Natalia co do wartości gruntów to najlepiej dowiedzieć się w UG lub starostwie , innym tematem jest malownicze położenie tak jak piszesz dostęp do mediów ,odległość od miasta najlepiej dużego ,m to wpływa na cenę i negocjacja pozostaje tylko z właścicielem i on niestety rozdaje karty ,jak pokarzesz że zależy Tobie na kupnie to będzie tym bardziej obstawał przy swoim ,ale czasami może się przeliczyć i zabierze przysłowiowo to do grobu.