Skocz do zawartości

Zdjęcie

Młody Rolnik 2014

957 odpowiedzi na ten temat

#201 Share Cormay

Cormay

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 28 sierpień 2013 - 14:29

Młody Rolnik 2014 Witam
Jestem zaniepokojony wymaganiem średniej województwa w projekcie na nowy nabór do diałania młody rolnik.
1. Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić dlaczego najsilniej wspierane będą najbogatsze województwa? Małopolskie bezrobocie 12.2% - średnia wielkość gospodarstwa: 4h
Śląskie bezrobocie 12% - średnia wielkość gospodarstwa: 12h
Mazowieckie 12.5% - średnia wielkość gospodarstwa: 8.5h

Warmińsko-Mazurskie bezrobocie 22% średnia wielkość gospodarstwa: 23h
Zachodniopomorskie bezrobocie 19.5% średnia wielkość gospodarstwa: 30,5h!!
Lubuskie bezrobocie 16.2% średnia wielkość gospodarstwa: 21h

2. W zachodniopomorskim średnia gospodarstwa to 30h, a w małopolskim 4h - czy nie jest absurdem dyskryminowanie młodych ludzi ze względu na to ze wychowali się w innej, biedniejszej części polski?
3. Czy ESU nie powinno być najważniejszym kryterium udzielania wsparcia?
4. Czy osoba otrzymująca od rodziny 20h i 5000 tys swiń, lub uprawiająca 20h truskawek pod osłonami ma mieć odebrane prawo do udziału w MR bo mieszka w niewłaściwym województwie?
5. Czy działanie młody rolnik ma służyć rozdrobnieniu gospodarstw w województwach gdzie są one już za bardzo rozdrobnione?
6. Jak taki bubel mógł przejść do 2 etapu konsultacji?

czy ktoś wie o co w tym wszystkim chodzi?

Żeby nie było że tyko krytykuję, mam propozycję:
Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby uznać za warunek minimalnej powierzchni wynik takiego działania...
(Średnia województwa + średnia kraju) /2
Dla małopolskiego byłoby to (4 + 10) /2 2 = 7h aktualne 4h to trochę mało, i pozwala na utopienie za dużo pieniędzy w najbogatszych województwach
Dla zachodniopomorskiego 30 + 10 /2 = 20h

i odpowiednio:
zachodniopomorskie: 20h
Warmińsko-Mazurskie: 16.5h
Sląskie: 8.5h
Małopolskie: 7h
Lubuskie: 15.5h

Czy to nie jest bardziej racjonalne?
Co o tym myślicie?

na adres: konsultacjePROW@minrol.gov.pl do 15 września można przesyłać swoje uwagi do projektu, im więcej z nas napisze tym lepiej.
a to link to projektu:
http://www.minrol.go...rojekt PROW.pdf

Młody rolnik na stronie 91-93

Połączony

Edytowany przez MAT912, 28 sierpień 2013 - 21:21.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Młody Rolnik 2014 Dzisiaj, 00:43
  •  

#202 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 28 sierpień 2013 - 14:39

Młody Rolnik 2014 Niemartw się bo tego 3014 r nie doczekasz i po kłopocie.

#203 Share Taurus83

Taurus83

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:RWD

Napisany 28 sierpień 2013 - 16:07

Młody Rolnik 2014 ale o co ci chodzi ak na prawdę? masz za dużo hektarów czy za mało?

ja jestem za średnią wojewódzką lub esu...ale esu w poszczególnych województwach też się inaczej liczy także...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#204 Share MKrajes

MKrajes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 180 postów

Napisany 28 sierpień 2013 - 18:36

Młody Rolnik 2014 Ja bym jeszcze zaostrzał wszystkie wymagania co do wszelkich dofinansowań tak by pieniądze te szły do gospodarstw które utrzymują pewien poziom i dzięki temu wsparciu mogłyby się bardziej rozwijać i lekpiej konkurować z zagraniczną konkurencją. Jeżeli mamy promowaqc rolników którzy mają po 4 ha to dla mnie jest bezsensem bo nie widzę w jakim kierunku rozwijać te gospodarstwo by przynosiło jakiś zysk. Z 4 ha ani z produkcji roślinnej ani ze zwierzęcej nie osiągniemy dużego dochodu a pieniadze idące na te gospodarstwa mogłyby dużo bardziej pomóc lepiej rozwiniętym gospodarstwom. Zresztą w co inwestować na 4 ha ? W maszyny gdzie c330 się nie wysili. W zwierzęta ? ciekawe ile da się utrzymać na 4 ha.
Jeżeli już średnia wojewódzka powierzchnia gospodarstwa jest słabym wyznacznikiem to nie wiem co? Założyć 5 ha dla całego kraju ? Nie bo to za dużo dla wielu więc może 0,5 ha. Jeżeli ktoś jest mocno poniżej średniej w swoim regionie nie ma szans przetrwać z konkurencją większych i bardziej zmodernizowanych taka prawda.

Podsumowując osobiście wolę model 10 dużych gospodarstw o dużej powierzchni i dużych wydajnościach niż 100 małych walczących o utrzymanie bo nic się nie opłaca.

#205 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 28 sierpień 2013 - 18:50

Młody Rolnik 2014 No tak... Ładujmy kasę tam gdzie jest już po 70 krów i po 3 JD albo tam gdzie mają po 100ha. Dać im więcej, niech mają po 200 a małorolnych z rodzinami do Auschwitz.

"Wolisz" model 10 dużych niż 100 małych tylko zapominasz że 100małych to 100 rodzin. Gdyby u nas była praca to można gospodarstwa scalać a tak trzeba dbać i o tych mniejszych bo budżet nie wyrobi na bezrobotnych. Nie jest tak że na zachodzie wszyscy mają po 2tys ha. Są i gospodarstwa 10-15 ha i mają się dobrze.

Co do średniej wojewódzkiej - głupota. Są tereny gdzie mają po 25ha a obok jest obszarnik i średnią zawyża.

#206 Share STIG0013

STIG0013

Studenciak :)

• Members
  • PipPipPip
  • 1083 postów

Napisany 28 sierpień 2013 - 19:47

Młody Rolnik 2014 @ MKrajes A Ci mniejsi co mają robić ? Pod kościół i panda ? Każdy ma prawo do pomocy.
@ pawelol111 - dobrze gada, polać mu :D

Jeżeli pomogłem lub podoba Ci się mój wpis, to wciśnij ,,FAJNE" 

#207 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 sierpień 2013 - 19:57

Młody Rolnik 2014 No pewnie niech doją obszarowcy kase a co tam a małe gospodarstwa najlepiej do gazu jak takie coś słysze to mnie krew zalewa. Duże gospodarze to niezłe cwaniaczki już dobrze wiedzą jak sprzątnoć kasę. To jest sprawiedliwość w tej POlsce śmiesznej...

#208 Share rotor32

rotor32

RotoR

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, informatyka

Napisany 28 sierpień 2013 - 20:23

Młody Rolnik 2014 Nie wiem czy się doczytaliście. Doszło nowe kryterium przyznawania pomocy tzn. Wielkość Ekonomiczna Gospodarstwa min. 20tys EURO czyli około 80 tyś zł. Są kalkulatory w sieci, można sobie policzyć czy się łapiesz czy nie, ale domyślam się że sporo gospodarstwa nie sprosta temu wymaganiu.

#209 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5202 postów

Napisany 28 sierpień 2013 - 20:32

Młody Rolnik 2014 @^
No to przecież jest ESU, tylko zamiast 4 punktów ma być 16,6, też wg mnie zbyt duży skok

Jeśli średnia wojewódzka jest sprawiedliwa to ja nie mam pytań :) Przykładowo, ja mam 22ha w woj. lubuskim, produkuje z tego załóżmy 25 ESU, ktoś kto mieszka w zachodniopomorskim, ma identyczne gospodarstwo już się na premie nie łapie w przeciwieństwie do mnie. Nie mam pojęcia jak takie coś mogło przejść 2 etap, jak to zostanie to pozamiatane, chociaż pewnie i o to chodzi, żeby jak najmniej rolników spełniało warunki, bo raz że kasy mało, a dwa że każdy wie jak sie rządzi w POlsce :)

KS Falubaz

#210 Share rumcajs9

rumcajs9

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 28 sierpień 2013 - 20:54

Młody Rolnik 2014 pchają w d... tylko dużym gospodarstwom które w obecnym czasie są już dobrze rozwinięte, a te mniejsze maja zniknąć po-prostu skupia je te większe gospodarstwa taka jest polityka
według mnie wymógł 20000 tyś euro jest absurdem bo jak mniejsze gospodarstwa mogą osiągną taką wysoka wielkość ekonomiczną .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#211 Share flayer

flayer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 28 sierpień 2013 - 21:14

Młody Rolnik 2014

@ MKrajes A Ci mniejsi co mają robić ? Pod kościół i panda ? Każdy ma prawo do pomocy.

no właśnie nie każdy, bo faworyzowani są rolnicy w województwach gdzie średnia gospodarstwa jest niska
młody rolnik z zachodniopomorskiego musi mieć 30.5h a w małopolskim niecałe 4h

czy ktoś może napisać dlaczego mając w zachodniopomorskim 29h nie będę dopuszczony do MR? a ktoś z innego województwa z 4h będzie? w jakim sensie zasługuje on na to bardziej ode mnie ?
nie chodzi przecież o wyłudzenia bo jest coś takiego jak ESU.

ma ktoś pomysł? czy to jakiś przekręt którego nie rozumiem?

#212 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5202 postów

Napisany 28 sierpień 2013 - 21:39

Młody Rolnik 2014 Ci co sie nie załapią na młodego rolnika, załapią się pewnie na Restrukturyzację małych gospodarstw. Taki mniejszy młody rolnik z tym że dla wszystkich. Ciekawe jeszcze czy wartości do obliczania ESU ulegna zmianie, czy pójdą na łatwizne i zostaje po staremu. Maile tez nie wiem czy jest sens do nich wysylac, watpie zeby je czytali...

KS Falubaz

#213 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2205 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 28 sierpień 2013 - 21:55

Młody Rolnik 2014 Gdybym osiągał takie ESU , to miałbym w du*pie całego młodego rolnika - użeranie się , kontrole poprawki bo sprzęt który bym chciał kupić kupił bym i bez ich wsparcia.

#214 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1681 postów

Napisany 28 sierpień 2013 - 22:29

Młody Rolnik 2014 mi wychodzi 25, a jestem z lubelskiego, wiec da rade czy nie?
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#215 Share Matei640

Matei640

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 28 sierpień 2013 - 22:44

Młody Rolnik 2014 Ja uważam, że powinno być tylko obliczane według ESU a nie kilka kryteriów. Po ktoś, kto ma 1ha pod szklarnią ma więcej niż ten, co sieje zboże na 10ha. Więc jeśli żywotność ekonomiczna gospodarstwa jest 4 ESU to takie minimum powinno być, aby dostać premię czy inną pomoc.

Dodatkowo powinno być wprowadzony podział premii, jeśli gospodarstwo jest dzielone na kilka, np. jeśli jest dzielone na 3 do premia też powinna być dzielona i wypłacana tym, którzy spełniają kryteria. Aby nie było tak jak teraz, że duże gospodarstwo jest dzielone między dzieci i każde dostaje całą premię. Aby ograniczyć kombinowanie do poprzedni właściciel powinien być właścicielem gospodarstwa min 5 lat lub więcej a najlepiej10 lat.

@ MKrajes ja akurat wolę model 100 małych niż 10 dużych po te małe zdrowszą żywność produkują niż te duże.

Pozdrawiam

Edytowany przez Matei640, 28 sierpień 2013 - 22:53.

#216 Share Cormay

Cormay

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 29 sierpień 2013 - 07:19

Młody Rolnik 2014 to nikt nie wie dlaczego w niektórych województwach 4h mikrogospodarstwa będą wspierane tym działaniem, a w niektórych mikro, małe i średnie (29h) już nie?

czuje tutaj przekręt.

Edytowany przez Cormay, 29 sierpień 2013 - 07:21.

#217 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1893 postów

Napisany 29 sierpień 2013 - 09:09

Młody Rolnik 2014 Ja jedynie mam nadzieję że państwo ograniczy dopłaty dla gosp powyżej 300h i tu niech wybaczą mi Ci którzy tyle mają ale sami dobrze wiecie że dla nich tak naprawdę dopłaty to darmowa dodatkowa gruba kasa, która miesza w głowach i każe kupować ziemie po 90tys/h bo przecież ich stać. I dopłaty maks 300tys na gosp i kasa się znajdzie na wszystko:)

#218 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 29 sierpień 2013 - 09:27

Młody Rolnik 2014 Tylko tych 300hektarowców jest garść. Tak samo tych co mają 100 i więcej. To wszystko nie jest takie proste. Pamiętajcie że nie tylko rolnikom zależy na dofinansowaniach. Jak my będziemy mieli kasę to i fabryki sprzętu zarobią, pośrednicy, składy budowlane itp.

#219 Share danda222

danda222

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 29 sierpień 2013 - 09:38

Młody Rolnik 2014 witam który rolnik co ma 4 ha stara sie o dofinansowanie z UE na modernizacje ? wiesz jakie warunki gospodarzenia są na terenach górskich ?? NIE Wiesz PEWNIE TEGO więc nie mów ! I co do bezrobocia to sa tylko dane statystyczne a w rzeczywistości to co drugi nie ma pracy fakt gospodarstwa są rozdrobnione ale jak sie kto zabiera za gospodarzenie to powiększa te gospodarstwa :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#220 Share TOMEK_11

TOMEK_11

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 29 sierpień 2013 - 10:46

Młody Rolnik 2014

Ja jedynie mam nadzieję że państwo ograniczy dopłaty dla gosp powyżej 300h i tu niech wybaczą mi Ci którzy tyle mają ale sami dobrze wiecie że dla nich tak naprawdę dopłaty to darmowa dodatkowa gruba kasa, która miesza w głowach i każe kupować ziemie po 90tys/h bo przecież ich stać. I dopłaty maks 300tys na gosp i kasa się znajdzie na wszystko:)

żartujesz sobie? bo ty tak chcesz? a może dla 310 albo 290? a może lepiej zabrać tym co mają p 10 i dać tym co mają po 300? darmowa? a dla tego co ma 10 to jaka płatna? każdy kupuje po ile może, jak cię nie stać to nie płacz, dopłaty od 30 tys zł, mniejszym nie i kasa znajdzie się również na wszystko, pasuje?