Skocz do zawartości

Zdjęcie

Młody Rolnik 2014

957 odpowiedzi na ten temat

#181 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 21 sierpień 2013 - 16:43

Młody Rolnik 2014 Nie wiem jak do tego podchodzić bo z tego co mówisz na premie mają szanse gospodarstwa o powierzchni upraw od 40 ha wzwyż, z drugiej strony Kalemba i resort zapewniają, że chcą również wspierać gospodarstwa kilkunastohektarowe.
Mam nadzieję, że się mylisz ale to nie kwestia podważania Twojego postu a chęci rozwoju, pozdrawiam :)
http://www.farmer.pl/agrosfera/farmertv/resort-rolnictwa-pracuje-nad-prow-2014-2020,45833.html

Edytowany przez MartineZ, 21 sierpień 2013 - 16:44.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Młody Rolnik 2014 Dzisiaj, 20:59
  •  

#182 Share rumcajs9

rumcajs9

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 68 postów

Napisany 21 sierpień 2013 - 20:20

Młody Rolnik 2014 to porostu na lepsze się nie zmieni :(

#183 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 21 sierpień 2013 - 20:31

Młody Rolnik 2014 a tego nie wiadomo, nie panikujcie tylko cierpliwie czekacie na wymogi ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#184 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5202 postów

Napisany 21 sierpień 2013 - 23:40

Młody Rolnik 2014 czego nie zrobia to cos wykombinujemy

KS Falubaz

#185 Share flayer

flayer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 24 sierpień 2013 - 17:44

Młody Rolnik 2014 hm.. mam mieszane uczucia co do tych wymaganych 16,6 ESU
mam 25h upraw sadowniczych i będę musiał się nieźle napocić żeby to osiągnąć(aktualnie 10 ESU)
takie wymagania będą miały sens tylko jeżeli premia zwiększy się odpowiednio x4.

młodzi rolnicy będą zmuszeni do zwiększana ESU czego wynikiem będzie zwiększona produkcja, a nie jak w poprzednich MR tylko zakup sprzętu.
No ale co poza sprzętem można kupić za np 150tys(nawet w połączeniu z innymi programami)? na powiększenie produkcji/opłacalniści potrzeba dużo więcej, dlatego spodziewam się w tym roku powyżej 300tys, co pozwoli podnieść ESU w sensowny sposób.

jedno jest pewne, odpadnie trochę kombinatorów.

Edytowany przez flayer, 24 sierpień 2013 - 18:21.

#186 Share rotor32

rotor32

RotoR

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, informatyka

Napisany 24 sierpień 2013 - 20:53

Młody Rolnik 2014 Premia zwiększona x4? Pomarzyć sobie można ;)

#187 Share StaryWyjadacz

StaryWyjadacz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 10:32

Młody Rolnik 2014 premia x4 było by super przynajmniej nie trzeba było by brać kredytów na rozwój. kuzyn mi mówił że w szkole (rolniczej) mają wywieszony taki komunikat o premii do chyba 10 ha 75 tyś a + 10 100 tyś ale ile w tym prawdy......

#188 Share flayer

flayer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 10:58

Młody Rolnik 2014 jak już pisałem mam 25h upraw sadowniczych, żeby mieć 16.6 su musiałbym mieć 42h tych upraw, a te 100 tys dzielone na 42h to 2400 zł, za takie pieniądze to zwróciłby mi się koszt kilku oprysków ale na pewno nie ułatwio startu.
żeby dobić do 16.6 przy moim areale musiałbym konkretnie zainwestować, a przecież 100tys to grosze w tych czasach.

obawiam się że dadzą na początek małą premię (powiedzmy 200tys) a później zależnie od ilości wniosków podniosą ją, co będzie nie w porządku wobec beneficjentów którzy składali wnioski wcześniej. Wyjdzie tak jak w poprzednim MR, ci którzy ledwo łapali się program będą lepiej premiowani, tylko przez to że więcej czasu zajęło im przygotowanie się.

ciekawa byłaby reguła mówiąca o tym że jeżeli podniosą premię, wcześniejsi beneficjenci dostaną wyrównanie, ale nie ma co liczyć na to że ktoś na to wpadnie...

Edytowany przez flayer, 25 sierpień 2013 - 11:01.

#189 Share StaryWyjadacz

StaryWyjadacz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 18:21

Młody Rolnik 2014 zgadzam się z tobą tylko że o tym ile będzie decyduje chyba nasz rząd a raczej (dzieci pierwszo komunijne) więc ja bym się cieszył nawet i z tych 100 chodz za to nawet nowego ciągnika nie kupię (nie mówię tu o belarusie xd ) trzeba się uzbroić w cierpliwość

#190 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 20:14

Młody Rolnik 2014 Czas przypomnieć, że premia będzie wypłacana w dwóch ratach czyli najpierw 80% a po 5 latach ostatnie 20%... Na duże kwoty bym się nie napalał, innych programów jest sporo a pieniędzy będzie znacznie mniej niż na obecne lata... Z drugiej strony kwota 100 tys. czyli na początek 80 tys. nie zachęci kombinatorów to kombinowania ale nie wiele pomoże tym co się załapią...

Edytowany przez Matey, 25 sierpień 2013 - 22:46.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#191 Share flayer

flayer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 21:58

Młody Rolnik 2014 hm nie jestem pewny, ale te 20% będą wypłacane po zrealizowaniu biznes planu a nie po 5 latach.

co do kwot to co jest dużą przy takich wymaganiach ESU? 500 tys?
na 16.6 ESU trzeba się ostro spiąć, będzie mało spełniających te wymagania, przez co będzie więcej pieniędzy do wydania.

chciałbym żeby zmniejszyli punktacje za uprawy wykorzystywane przez kombinatorów do podbijania ESU jak zioła czy sałatę pod osłonami

osobiście... jeżeli dadzą małe pieniądze rzędu 200 tys to zrobię sobie 400 m2 dzikiego ogródka ziół pod osłonami(tyle mi potrzeba), i do tego jakiś sprzęt który nie zwiększy opłacalności mojej produkcji, ale będę miał pieniądze za sprzedaż starego, bo na sensowne inwestycje po prostu mi nie wystarczy, a nie chce przesadnie się zadłużać, jakoś mam do tego awersję.

jeżeli dadzą więcej.. to być może papryka/pomidory/ogórki pod osłonami które realnie przyczynią się do zwiększenia wartości produkcji - ale to kosztowna inwestycja.

Edytowany przez flayer, 25 sierpień 2013 - 22:03.

#192 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5202 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 22:55

Młody Rolnik 2014

chciałbym żeby zmniejszyli punktacje za uprawy wykorzystywane przez kombinatorów do podbijania ESU jak zioła czy sałatę pod osłonami

Ja bym chciał żeby 5ha pszenicy równało się 20 punktom ESU. A co jeśli jakiś rolnik naprawde utrzymuje się z ziół czy sałaty? ;)

A ja dalej twierdze, że trudniejsze wymagania nie wyeliminują kombinatorów. Owszem, mniej ich się bedzie ubiegało, ale mniej będzie sie też ubiegało "prawdziwych" rolników. Po drugie, zakładając sytuacje, ojciec ma 50lat i 300ha, ma syna 25 lat, przepisuje mu 100ha, młody korzysta z MR i bierze powiedzmy opryskiwacz. Tworzą sie dwa gospodarstwa chociaż tak naprawdę robią w jednym, ale start był baardzo ułatwiony.

Po trzecie, wyprodukuj te 16,6 ESU w województwie gdzie średnia wynosi najmniej, a wyprodukuj to np w zachodniopomorskim, gdzie wynosi ona ponad 30ha. Jeśli się nie myle to te 16,6 ESU nie jest jeszcze pewne na mur beton?

Edytowany przez Matey, 25 sierpień 2013 - 22:56.

KS Falubaz

#193 Share flayer

flayer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 25 sierpień 2013 - 23:37

Młody Rolnik 2014

Ja bym chciał żeby 5ha pszenicy równało się 20 punktom ESU. A co jeśli jakiś rolnik naprawde utrzymuje się z ziół czy sałaty? ;)

czy 1h ziół pod osłoną jest ekonomicznie równy 350h maliny? 450h porzeczki? 900h aroni? 250h truskawki? 1200 żyta? 1500 tucznikom? (ta sama punktacja ESU)
nie trzeba być specjalistą żeby domyślić się że wolny rynek by na to nie pozwolił. Wszyscy mieliby tylko zioła, może ich uprawa jest pracochłonna, ale raczej nie bardziej niż np 250 h truskawek :)

ja bym chciał żeby ESU odpowiadało realnym zyskom gospodarstwa, mniej byłoby przekrętów i więcej pieniędzy u rolników do których powinny trafić

A ja dalej twierdze, że trudniejsze wymagania nie wyeliminują kombinatorów. Owszem, mniej ich się bedzie ubiegało, ale mniej będzie sie też ubiegało "prawdziwych" rolników. Po drugie, zakładając sytuacje, ojciec ma 50lat i 300ha, ma syna 25 lat, przepisuje mu 100ha, młody korzysta z MR i bierze powiedzmy opryskiwacz. Tworzą sie dwa gospodarstwa chociaż tak naprawdę robią w jednym, ale start był baardzo ułatwiony.

opryskiwacz to raczej słaby start, myślę że celem MR jest chociaż minimalne zwiększenie opłacalności

Po trzecie, wyprodukuj te 16,6 ESU w województwie gdzie średnia wynosi najmniej, a wyprodukuj to np w zachodniopomorskim, gdzie wynosi ona ponad 30ha. Jeśli się nie myle to te 16,6 ESU nie jest jeszcze pewne na mur beton?

Tutaj się nie zgodzę, co złego w tym że w niektórych województwach średnia powierzchnia gospodarstwa jest mniejsza a w niektórych większa? masz racje że większy obszar oferuje możliwość większej opłacalności i dywersyfikacji upraw, i o to tu chodzi, a nie o wspieranie gospodarstw 5h które są już ukierunkowane i będą miały z tym większe problemy, dla nich będą inne programy.

Moim zdaniem wymaganie minimum średniej powierzchni gospodarstwa w województwie(w pierwszym MR) było bzdurą, bo czym różni się powiedzmy 10h wiśni w zachodniopomorskim od 10h wiśni w małopolskim? rolnik ponosi identyczne koszty, ma identyczne przychody i wykonuje identyczną pracę... to była jawna dyskryminacja, pomijając to że kiedyś w zachodniopomorskim było dużo ziemi do kupieni i kilku cwaniaków wykupiło sobie po kilkaset hektarów i to sztucznie zawyża średnią, ciekawe jak wyglądałaby ta średnia bez tych top 50 największych.

w założeniu wartość ekonomiczna gospodarstwa ma mieć minimum 20 tys euro.

Edytowany przez flayer, 26 sierpień 2013 - 00:31.

#194 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5202 postów

Napisany 26 sierpień 2013 - 00:20

Młody Rolnik 2014 Ad.1 realne zyski z gospodarstwa-ok, ale czemu 20 tyś euro, a nie 100 czy 5? Jakaś mądra głowa tak zdecyduje że ktoś mając zysk 18 tyś euro musi kombinowac żeby troche "dorobić" no i tu już sie zaczyna kombinatorstwo, mimo że ten "kombinator" jest rolnikiem. Ale tu jest temat rzeka, wiadomo że nie każdemu się dogodzi

Ad. 2 Co do przykładu z opryskiwaczem, chodziło mi o to że podana jako przykład rodzina może spokojnie zarobić na taki opryskiwacz, a korzystając z MR z palcem wiesz gdzie przechodzą nabór i mają praktycznie gratis opryskiwacz. Na papierze są dwa gospodarstwa, ojca i syna, a praktycznie jest jedno, wspomniany opryskiwacz jeździ u ojca jak i u syna.

Ad.3 Dlatego widzisz, śliski temat, mając 22ha w lubuskim łapiesz się na średnią wojewódzką, mając tyle samo ziemii w zachodniopomorskim już nie, a przecież to tyle samo ziemii, zysk z takiej ilości ha powinien być taki sam, siejąc 22ha jakiejś roślinki uzyskasz załóżmy 25 ESU, w lubuskim premie masz szanse dostać, w zachodniopomorskim odpadasz na średniej wojewódzkiej (chyba że utrzyma się to co było ostatnio, jeśli średnia wojewódzka jest większa niż krajowa to obowiązuje ta druga)

Oby im się te założenie zmieniło, na mniej :)

KS Falubaz

#195 Share flayer

flayer

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 26 sierpień 2013 - 00:44

Młody Rolnik 2014 no nie..
właśnie sprawdziłem ten projekt PROW do konsultacji żeby upewnić się że ważna jest średnia krajowa, a nie wojewódzka i się zdziwiłem - LICZY SIĘ ŚREDNIA WOJEWÓDZKA

jestem z zachodniopomorskiego, mam 25h upraw sadowniczych I NIE SPEŁNIAM WARUNKÓW bo średnia zp to 30h....

a miałem już plany...

ktoś z małopolskiego z 4h może się starać, a ja z 25hnie... cy to nie jest dyskryminacja?

#196 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5202 postów

Napisany 26 sierpień 2013 - 01:00

Młody Rolnik 2014 Też to dziś sprawdziłem i ch** bombki strzelił..

Ale jak sie nie myle na poprzednich naborach też najpierw była liczona średnia wojewódzka, potem poszli po rozum do głowy i jeśli średnia woj. była wyższa niż krajowa to obowiązywała ta druga, teraz nie wyobrażam sobie żeby było inaczej. Ale że jak narazie wszystko jest w fazie projektu to nie rozpaczam bo pewnie przepisy jeszcze kilka razy się zmienią.

KS Falubaz

#197 Share mlodyhef

mlodyhef

rolnik postępowy ;)

• Members
  • PipPipPip
  • 801 postów

Napisany 26 sierpień 2013 - 12:42

Młody Rolnik 2014 Średnia wojewódzka z zachodnio-pomorskiego to aż 30 ha? :blink:

To co? Wysyłamy maila/list od użytkowników agrofoto z listą rzeczy, które nam się nie podobają do nich? :P

Sam hoduję obecnie 25 sztuk bydła mięsnego, ale i tak się nie załapię na obecne warunki, chyba, że coś zmienią. W przyszłości chciałbym dobić do 50 sztuk, ale bez MR raczej mi się to nie uda.

Edytowany przez Matey, 26 sierpień 2013 - 13:06.

#198 Share Matey

Matey

Bad Moderator

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 5202 postów

Napisany 26 sierpień 2013 - 13:07

Młody Rolnik 2014 http://www.arimr.gov...spodarstwa.html

dane z 2012 i poprzednich lat

KS Falubaz

#199 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 26 sierpień 2013 - 15:12

Młody Rolnik 2014

hm nie jestem pewny, ale te 20% będą wypłacane po zrealizowaniu biznes planu a nie po 5 latach.

A po jakim czasie rozliczają ciebie czy zrealizowałeś biznes plan czy nie czasem po 5 latach...

Nie będzie już ESU warunki mogą się zmienić zależy to od współczynnika standardowej produkcji na razie nie wiadomo z którego roku będzie brany do obliczeń, ale różnice nie spowodują jakiś dużych zmian...

Dlaczego akurat 20 tys nie wie tego nikt ale na pewno nie będzie mniej niż 15 tys. euro dla wielkości ekonomicznej...

Na początku była średnia wojewódzka i dzierżawa od ANR lub samorządów później zmienili że średnia krajowa i dzierżawa od kogokolwiek byle notarialnie sporządzona... Należy pamiętać, że obecne zasadny narzucały na tych co nie spełniają wymogu średniej krajowe aby zakupiły grunty w ciągu 3 lat od otrzymania pomocy... Nowe zasady zaczynają się tak samo jak poprzednie ale czynnikiem głównym jest wielkość ekonomiczna a nie powierzchnia dlatego też osoby nie spełniające średniej krajowej nie będą musiały kupować ziemi...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#200 Share Kamillo0

Kamillo0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 532 postów

Napisany 26 sierpień 2013 - 19:59

Młody Rolnik 2014 Jak widzę kalkulator esu kalkulatorowi nie równy. Ktoś tu podał kalkulator z arimr i wpisując te same dane w tym oraz w tym na stronie AF wyszło mi odpowiednio 11,5 Esu oraz 15,45 Esu. ;o Hęęę problem w tym, że na AF jest inny podział, bardziej szczegółowy a w tym z amirm jest ogólny np 5 rodzai zbóż i inne zboża a na AF jest tych rodzai kilkanaście. Więc który jest prawidłowy? ;>