radekrolnik

Obora uwięziowa na rusztach dla krów mlecznych.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
leszekd    110

Nie bo to przestarzała technologia. Krowy muszą chodzić najlepiej z przestrzenią wydzieloną na głębokiej ściółce.

 

A jak będziesz je doił??

Do każdej zachodził z aparatem udojowym powodzenia. A jak będziesz je mył ??

Do każdej będziesz biegał z wiaderkiem spryskiwaczem czy wężem z wodą.

Musi być hala albo robot.

Tak buduj aby obora nie była więzieniem dla bydła i domem dla Ciebie.

Edytowano przez leszekd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca94    168

Broń boże samobójstwo tylko wolnostanowiskowa bo inaczej garb i jaja przy ziemi koszt wcale nie mniejszy a nawet nie raz większy niż przy wolnostanowiskowej a roboty połowa i myślę że wydajność większa też będzie.Tyle że systemu na rusztach to nigdzie nie polecam bo krowy lecą jedna po drugiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz0209    22

ja nie zgodzę się do końca z kolegą @leszekd. Obora wolnostanowiskowa tak ale przy dużej obsadzie a nie wiemy jak liczne stado planuje @radekrolnik. Obydwa systemy utrzymania stada maja zarówno plusy i minusy. Nie każdego zresztą stać na budowę obory wolnostanowiskowej a co za tym idzie budowie hali udojowej nie mówiąc już o zakupie robota udojowego. Utrzymanie stada w systemie uwięziowym pozawala nam na indywidualne traktowanie każdej sztuki i jej obserwację z drugiej strony dój jest bardziej pracochłonny w związku z tym że musimy przechodzić od sztuki do sztuki podczas doju. Koszty budowy też są znacznie niższe. Jeżeli zaś chodzi o budowę obory wolnostanowiskowej to owszem jest to wygodniejsze w obsłudze codziennej ale współczynnik poronień jest wyższy. Koszty budowy hali udojowej często pochłaniają prawie połowę kosztów całej inwestycji co w przypadku budowy obory na np 30-35 sztuk poprostu może się nie opłacać

Edytowano przez mariusz0209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekd    110

A kto buduje oborę w tych czasach na 30 sztuk wcale nie opłaci się zaczynać takiej inwestycji po raz trudno to spłacić bo za małe obroty po dwa nawet jak gość ma kasę naskrobaną to potem nie wyżyje z 30 szt. To jest przy dobrych wiatrach 180-200 tyś l mleka to zysku rocznego czystego z obory 20 do 30 tyś z czym tu startować. Trzeba 15 lat doić żeby odrobić oborę a gdzie traktory prasy i inne niezbędne zabawki.

Kolego piszesz tam że nie każdego stać na oborę wolnostanowiskową a kogo na jakąkolwiek stać bez kredytu, jak budować to konkretnie bo inaczej będzie jak wyżej kolega hodowca94 napisał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz0209    22

uwierz mi że da się wyżyć i to na całkiem przyzwoitym poziomie :) a ja wolę działać np bardziej ostrożnie i realizować inwestycje w większości ze swoich środków. Planuję budowę obory na 40 sztuk krów dojnych a w starych zabudowaniach utrzymywać młodzież i opasy czyli w sumie i tak będzie ponad 100 sztuk a jak z czasem zrezygnuje się z trzody to wejdzie jakieś 130 i wystarczy na moje hektary :) a i jeszcze jedno takich którzy budują obory na 30 sztuk jest więcej niż Ci się może wydawać :) pozdrawiam :)

Edytowano przez mariusz0209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca94    168

Jaka hala kosztuje tyle co połowa bory???? chyba że autotandem na full wypasie i to 2x4 na 60 sztuk co jest wogóle nieuzasadnione ekonomiczne bo taka hala jest w stanie obsłużyć nawet 100 sztuk ponieważ proces doju zachodzi tam dużo szybciej można kupić dobrą używaną hale za ok 40 tyś np.rybia ość 2x5. Uwięzioiwa na rusztach a wolnostanowiskowa na płytkiej bądz na samych matach tylko i moge się założyć ze będzie tanisza o nawet 150 tyś od uwięziówki dlaczego dlatego że w uwięziowej ma być 60 krów i musi być 60 stanowisk podkażdą ruszy i na każdą mata.Musi być tak długi stół ile stoi krów a wolnostanowiskowej stawisz 60 stanowisk i wchodzi ok 80 sztuk spokojnie świetlik musi być i w tej i w tej pomieszczenia socjalne takie same tylko tu dochodzi hala ....jakieś argumenty?

 

A dlaczego piszę jak piszę? Bo jestem na ukończeniu planów na oborę na 60 sztuk i zamieżam wyrobić się w 500 tyś ze zbiornikiem obejrzałem kilka obór i wiem co mówię.

Edytowano przez hodowca94

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekd    110

Kolego w nic nie muszę wierzyć znam to z doświadczenia 30 sztuk krów to szkoda czasu roboty jest w pytę – stara technologia zysku tak jak napisałem wyżej niema z czym podskakiwać . Tyle pracy co potrzebuje to stado w nowoczesnej technologii można by obrządzić 100 szt. Krówki na głębokiej ciepłej ściółce zdrowe i wesołe i czyste. W oborze przyjemna atmosfera nie cuchnie tak jak np. na kratach.

Jak będzie tak dalej jak jest to trzeba rezygnować z tego biznesu, tylko co w zamian może trzoda bo tak czy siak trzeba coś budować ale chyba nie na krowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz0209    22

No z tym masz rację akurat. A mówiąc o hali nie mówię o samym sprzęcie ale o koszcie całego dodatkowego budynku czyli jego budowie, wyposażeniu itp. A nie na każdą oborę to się opłaca. jeżeli mówisz o 60 krowach jak najbardziej hala i tylko hala ale jeżeli chodzi o mniejsze stada o których wcześniej pisałem to się może nie opłacać. Koszt obory na 40 sztuk na konstrukcji samonośnej o wymiarach 35x16 mam wyliczony na 400 000 razem z wyposażeniem. płytka ściółka obornik będzie usuwany ładowarką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca94    168

Tak tylko weś pod uwagę że na zachodzi jest coraz mniej gospodarstw mlecznych bo niema komu robić. Po drugie tak koszty produkcji som dużo większe niż u nas i niech ktoś powiwe że nie tam rolnik kasuje krowy i ma 100 ha ziemi i z tego żyje Angli ma najniższą produkję od 15 lat myślę że mleko jako jedyne będzie się trzymać jak ja słyszę takie coś że w jednej chwili cena wieprzowiny spada o 1 zł to mnie coś za jaj ściska i ja się pytam dlaczego przecież pogłowie świń wogólę w europie spadło dratycznie a więc co jest???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz0209    22

Wiesz ja w sumie mam plany odnośnie założenia działalności gospodarczej i też nie wiem jeszcze w co na 100 % pójdą pieniądze. Fakt jest faktem że na gospodarstwach robi się coraz ciekawiej i może warto mieć jakąś inną alternatywę. :) z jednej strony chce to rozwijać ale z drugiej chcę rozwijać swoje zainteresowania tym bardziej że widzę w tym niezły biznes :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca94    168

Moja ma 40x18 plac tylko na takom starcza i stan surowy tylko nie firma ma stawić tylko samemu zaczy murarze i swoja pomoc itp.to 180 tyś stan surowy konstukcja jak najbrdziej firma no bo kto?

 

Wim napewno jedno że stać miejscu też nie wolno bo przysłowiowa kaplica...

 

sorki że piszę tochę jak analfabeta ,ale zmęczony jestem ;)

Edytowano przez hodowca94

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz0209    22

Ja też będę stawiał tak jak Ty @hodowca94 i kratownice też we własnym zakresie. Jak sam będę miał się ciężko wyrobić to ewentualnie zatrudni się jeszcze jednego spawacza. Rozejrzę się jeszcze może za używkami bo np kupiłem na wiatę kratownice tylko w cenie 2zł/kg praktycznie jak nowe. Facet od którego to brałem ma zawalone tym 4ha placu tak więc jest w czym wybierać i cenowo jest bardzo przystępny :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca94    168

A mógł byś mi podać namiary na tego pana ?? Przynajmniej bym się zoriętował co i jak tym bardziej że mam niedaleko mostostal i nawet szło by to ocynkować :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz0209    22

Oczywiście że tak :) Kupowałem to od niego jakiś rok temu więc ceny mogły się nieznacznie zmienić ale proszę 509844664 a to jego strona internetowa http://www.luza-silosy.pl/index.php?k=4.jutro jeszcze podam Ci numer do innego faceta u którego też się często zaopatruje tak że jak nie u tego to u tamtego napewno coś znajdziesz :)

 

A tu masz namiary na tego drugiego Pana http://www.zumi.pl/2534584,FH_Janko_Strzelec_Jan,Franciszkowo,firma.html. tu możesz kupić konstrukcje uzywane chociaż nie zawsze są ale robi też zupełnie nowe nawet nie tak drogo i możesz odrazu zamówić sobie wypiaskowane :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekd    110

Nie dalej jak rok temu byłem w Czechach po krowy tam nawet nikt nie myśli aby je czepiać wszystkie obory są wolnostanowiskowe i tak jak napisałem z częścią gdzie jest głęboka ściółka i tam krowy sobie leżą w komfortowych warunkach . A z drugiej strony jakie te stanowisko by musiało być aby zmieścić bydle które waży 800-900kg i do tego nosi 30 kg mleka między nogami jak ta krowa ma wstać z tego ciasnego stanowiska. Tylko wolnostanowiskowa nawet na 30 szt. Te krowy które przywiozłem trafiły najpierw do starej obory na kwarantannę na głęboko czuły się tam świetnie i lekko się cieliły bo dużo miejsca. Zobaczymy co będzie teraz w tym więzieniu ze stanowiskami mam nadzieje ze jakoś się pocielą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MKrajes    132

Powiem tak obora wolnostanowiskowa jest dużo lepsza od uwięziowej ale trzeba też patrzeć na koszty budowy i utrzymania tak chwalicie głęboką ściółkę ale czy ktoś zdaje sobie sprawę jakie ilości słomy potrzebne są do utrzymania takiej obory a jak ktoś ma niewielki areał tak że trawy i kukurydze zasieje a na zboża nic nie zostanie to dużo ekonomiczniej wyjdą mu ruszta bo przynajmniej nie będzie musiał kupować słomy po chorych cenach (tak jak w mojej okolic 50 zł za balot). Głęboka ściółka jest lepsza dla kondycji zwierząt ale bez przesady jest tyle obór uwięziowych i osiągane są tam też bardzo duże wydajności i jakoś gospodarze nie spędzają w nich całych dni. Udój odbywa się może w nieco mniej komfortowych warunkach ale za to można stosować bardziej indywidualne podejście do każdej krowy.

Co do sensu stawiania obory na ok 40 sztuk to ja nie widzę nic przeciwko jak ktoś się chce rozwijać i wie że areał mu pozwala na utrzymanie takiego stada. Nie rozumiem takiego gadania że się nie opłaca że jak stawić to tylko obory po 200 sztuk. Nie opłaca się takiej obory wystawiać jako wolnostanowiskowej bo to faktycznie trochę pomyłka i przerost formy na treścią.

 

Nie dalej jak rok temu byłem w Czechach po krowy tam nawet nikt nie myśli aby je czepiać wszystkie obory są wolnostanowiskowe i tak jak napisałem z częścią gdzie jest głęboka ściółka i tam krowy sobie leżą w komfortowych warunkach . A z drugiej strony jakie te stanowisko by musiało być aby zmieścić bydle które waży 800-900kg i do tego nosi 30 kg mleka między nogami jak ta krowa ma wstać z tego ciasnego stanowiska. Tylko wolnostanowiskowa nawet na 30 szt. Te krowy które przywiozłem trafiły najpierw do starej obory na kwarantannę na głęboko czuły się tam świetnie i lekko się cieliły bo dużo miejsca. Zobaczymy co będzie teraz w tym więzieniu ze stanowiskami mam nadzieje ze jakoś się pocielą.

 

Nie rozumiem twojego toku myślenia. Jak czytam to co piszesz to rozumiem to tak że jak nie postawi się wielkiej obory na głębokiej ściółce to można się powoli zwijać i rezygnować z gospodarzenia bo się nie opłaca i splajtujemy z hukiem. Jak ktoś miał załóżmy ze 10-15 sztuk dojnych i z tego wyżył to jak postawi nową oborę by mieć lepsze warunki pracy i zwiększy obsadę do tych 40-50 sztuk to już ma to mu się wcale nie opłacać.

Gadasz trochę jak potłuczony za przeproszeniem bo widziałem wiele obór w Polsce i zagranicą i wszędzie są najróżniejsze systemy utrzymania bydła ruszta, płytka ściółka, głęboka i płytka połączone z rusztami przy stole paszowym jak i spotyka się nawet obory uwięziowe więc nie wmawiaj nam tutaj swoich teorii że cała Europa ma tylko wolnostanowiskowe na głębokiej ściółce. Najprawdopodobniej sam masz taką oborę skoro tak ją zachwalasz ale wszystko ma swoje plusy i minusy i nigdy nie jest tak że coś jest idealne.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekd    110

Radzę czytać ze zrozumieniem. Nigdzie nie napisałem że w całej europie są na głębokiej ściółce. Nie napisałem też ze mam na głębokiej. A jak napisałem to tylko o strefie z głęboką ściółką-tak widziałem zrobione. A czy ja gdzieś pisałem że 40-50. Napiszę grzecznie że po prostu się czepiasz i te 40-50sztuk jest pewnie w twoim zasięgu dlatego tak przy nich obstajesz nie twierdzę ze to mało. Może i wsam raz.

Dodam też że, wydaje mi się słowo „potłuczony” z grubsza nie na miejscu. Jak to czytać jak rozumieć ogarnij się kolego bo to teksty na zabawę we Wnorach po piwie i to można w mordę dostać a nie na publiczne forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MKrajes    132

leszekd@ Nie zrozum mnie źle ale jak się czyta twoje posty to odnosi się takie wrażenie że jest tylko jeden słuszny system utrzymania i że tylko w duże stada opłaca się inwestować. Prosty przykład

A kto buduje oborę w tych czasach na 30 sztuk wcale nie opłaci się zaczynać takiej inwestycji po raz trudno to spłacić bo za małe obroty po dwa nawet jak gość ma kasę naskrobaną to potem nie wyżyje z 30 szt.

Nie bo to przestarzała technologia. Krowy muszą chodzić najlepiej z przestrzenią wydzieloną na głębokiej ściółce.

 

A jak będziesz je doił??

Do każdej zachodził z aparatem udojowym powodzenia. A jak będziesz je mył ??

Do każdej będziesz biegał z wiaderkiem spryskiwaczem czy wężem z wodą.

Musi być hala albo robot.

 

Ok obora wolnostanowiskowa komfort dla zwierząt głęboka ściółka ograniczenie problemów z racicami, krowy czyste. Hala udojowa większy komfort dla dojarza robot pełna automatyzacja bo udój bezobsługowy wszystko wygląda pięknie ładnie ale przy dużych stadach. Uczepiłem się tak tych 40-50 sztuk bo autor tematu podał taką liczbę.

Przy stadzie o obsadzie 40 sztuk inwestowanie w robot udojowy moim zdaniem jest lekką pomyłką a obora uwięziowa i robot to chyba niedorzeczność.

Hala udojowa przy oborze uwięziowej może zwiększy komfort udoju ale doprowadzanie zwierząt do hali udojowej przysporzy więcej problemu i zajmie czasu niż wydojenie tych krów chodząc po kolei od sztuki do sztuki z aparatem udojowym. Poza tym tylu rolników tak właśnie prowadzi udój i jakoś to im idzie i wielkiej tragedii nie ma mleko ma dobre parametry i nawet niezłą wydajność. Przy oborze wolnostanowiskowej jest chyba normalnym że w grę wchodzi tylko hala udojowa

Co do sytemu utrzymania to właśnie ruszta wydają mi się najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Niby trzeba ponieść koszt budowy szamba ale jest to koszt jednorazowy a przy utrzymaniu ściółkowym będziesz ciągle wydawał pieniądze na słomę bo większość areału (który też podejrzewam jest skromny) zajmie kukurydza i trawy. Co też trzeba dodać że jak w uprawie będą niewielkie areały zbóż to będziesz musiał zakupić gotowe pasze treściwe a tak kupić pasze słomę itd wyliczając to coraz mniej ze sprzedanego mleka by ci zostało.Przy oborze uwięziowej jest też chyba mniej pracochłonnym rozwiązaniem niż ściółka usuwana przez zgarniacze czy przy pomocy ciągnika z turem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MKrajes    132

6 aparatów na 40 sztuk to udój pójdzie bardzo szybo. Jedyne co to musisz pomyśleć nad większym zbiornikiem na gnojowicę tak by za szybko ci się nie zapełnił bo przy 40 sztukach trochę tego będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Marcin133
      Witam. W związku z bardzo drogim opałem myślę nad ogrzewaniem domu pompa ciepła. Proszę użytkowników którzy już posiadają lub myślą o założeniu o wypowiedzenie się w temacie. Jakie pompy polecacie itd. 
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Przez pawelxx
      witam, planuje utwardzi. podworko betonem b25 który będzie zatarty na gładko jak myślicie czy warstwa 15 cm wystarczy?
    • Przez adekbp
      Witam. Mam 21 lat. Zwracam sie do Was drodzy forumowicze z prośbą podsunięcią jakiegoś pomysłu. Mogę przejąć gospodatstwo ogrodnicze niedaleko miasta (około 15km, 65tyś. mieszkańców), województwo Lubelskie. W gospodarstwie znajduje się dom jednorodzinny dość duży, obora oraz stodoła o dość dużej powierzchni, myślę że około 300m2, obora i stodoła murowane. Wokół posiadłości ziemia, w kilku kawałkach, koło 1ha(III-IVklasa), oprócz tego posiadam jeszcze 3ha w jednym kawałku(V-VI klasa), dość ciekawe tereny, rzeczka kilka mostów, las, cisza, spokój, dodatkowo przez wieś przebiega szlak turystyczny. Przy domu duża szklarnia o powierzchni 460m2, parę lat temu była remontowana, kiedyś była ocieplana, no ale wiadomo na dzisiejsze koszty opału po prostu się nie opłaca.
      Opisałem pokrótce co gdzie i jak, teraz pytanie, jaki biznes można rozpocząć? Myślałem nad gospodarstwem agroturystycznym, ale niestety na dzień dzisiejszy Unia Europejska nie przyjmuje wniosków do dofinansowań takich przedsięwzięć. Kapitał który mogę przeznaczyć na przyszłe inwestycje to około 20tyś zł. A może jakieś inne pomysły? Bardzo proszę o podsunięcie jakiegoś dobrego pomysłu. Pozdrawiam
    • Przez grzeskw75
      Co sądzicie o tego typu halach, wiatach oczywiście z dachem z blachy.  https://www.olx.pl/oferta/hala-namiotowa-10x20x4-kon-stal-od-reki-CID3-IDxeAYC.html
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj