Skocz do zawartości

Reklama

Obora uwięziowa na rusztach dla krów mlecznych.

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
43 odpowiedzi na ten temat

#21 leszekd

leszekd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 14:20

Radzę czytać ze zrozumieniem. Nigdzie nie napisałem że w całej europie są na głębokiej ściółce. Nie napisałem też ze mam na głębokiej. A jak napisałem to tylko o strefie z głęboką ściółką-tak widziałem zrobione.  A czy ja gdzieś pisałem że 40-50. Napiszę grzecznie że po prostu się czepiasz i te 40-50sztuk jest pewnie w twoim zasięgu dlatego tak przy nich obstajesz nie twierdzę ze to mało. Może i wsam raz.
Dodam też że, wydaje mi się słowo „potłuczony”  z grubsza nie na miejscu. Jak to czytać jak rozumieć  ogarnij się kolego bo to teksty na zabawę we Wnorach po piwie i to można w mordę dostać a nie na publiczne forum.

#22 radekrolnik

radekrolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 18:50

Ta obora ma być na 40 sztuk i musi być na rusztach żeby było mniej pracy
Ale tata chcę oborę na uwięzi.

#23 MKrajes

MKrajes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 20:41

leszekd@ Nie zrozum mnie źle ale jak się czyta twoje posty to odnosi się takie wrażenie że jest tylko jeden słuszny system utrzymania i że tylko w duże stada opłaca się inwestować. Prosty przykład

leszekd powiedział:

A kto buduje oborę w tych czasach na 30 sztuk wcale nie opłaci się zaczynać takiej inwestycji po raz trudno to spłacić bo za małe obroty po dwa nawet jak gość ma kasę naskrobaną to potem nie wyżyje z 30 szt.

leszekd powiedział:

Nie bo to przestarzała technologia. Krowy muszą chodzić najlepiej z przestrzenią wydzieloną na głębokiej ściółce.

A jak będziesz je doił??
Do każdej zachodził z aparatem udojowym powodzenia. A jak będziesz je mył ??
Do każdej będziesz biegał z wiaderkiem spryskiwaczem czy wężem z wodą.
Musi być hala albo robot.

Ok obora wolnostanowiskowa komfort dla zwierząt głęboka ściółka ograniczenie problemów z racicami, krowy czyste. Hala udojowa większy komfort dla dojarza robot pełna automatyzacja bo udój bezobsługowy wszystko wygląda pięknie ładnie ale przy dużych stadach. Uczepiłem się tak tych 40-50 sztuk bo autor tematu podał taką liczbę.
Przy stadzie o obsadzie 40 sztuk inwestowanie w robot udojowy moim zdaniem jest lekką pomyłką a obora uwięziowa i robot to chyba niedorzeczność.
Hala udojowa przy oborze uwięziowej może zwiększy komfort udoju ale doprowadzanie zwierząt do hali udojowej przysporzy więcej problemu i zajmie czasu niż wydojenie tych krów chodząc po kolei od sztuki do sztuki z aparatem udojowym. Poza tym tylu rolników tak właśnie prowadzi udój i jakoś to im idzie i wielkiej tragedii nie ma mleko ma dobre parametry i nawet niezłą wydajność. Przy oborze wolnostanowiskowej jest chyba normalnym że w grę wchodzi tylko hala udojowa
Co do sytemu utrzymania to właśnie ruszta wydają mi się najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Niby trzeba ponieść koszt budowy szamba ale jest to koszt jednorazowy a przy utrzymaniu ściółkowym będziesz ciągle wydawał pieniądze na słomę bo większość areału (który też podejrzewam jest skromny) zajmie kukurydza i trawy. Co też trzeba dodać że jak w uprawie będą niewielkie areały zbóż to będziesz musiał zakupić gotowe pasze treściwe a tak kupić pasze słomę itd wyliczając to coraz mniej ze sprzedanego mleka by ci zostało.Przy oborze uwięziowej jest też chyba mniej pracochłonnym rozwiązaniem niż ściółka usuwana przez zgarniacze czy przy pomocy ciągnika z turem

#24 radekrolnik

radekrolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 21:29

Dojarkę będę miał na 6 aparatów to chyba szybko wydoje krowy.

#25 MKrajes

MKrajes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 22:25

6 aparatów na 40 sztuk to udój pójdzie bardzo szybo. Jedyne co to musisz pomyśleć nad większym zbiornikiem na gnojowicę tak by za szybko ci się nie zapełnił bo przy 40 sztukach trochę tego będzie

#26 radekrolnik

radekrolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 18:12

Zbiornik w projekcie jest chyba na 360 tyś litrów plus kanały.

#27 leszekd

leszekd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 19:44

Kolego Mkrajes niema sensu się przemawiać każdy ma inne realia i inne środowisko gospodarowania w moich stronach słomę nieraz się tnie a w tym roku na początku sezonu słoma miała nawet cenę a pod koniec żniw trzeba było się postarać  aby ją sprzedać.
Aktualnie mam we wspólnym użytkowaniu chlewnie na kratach dla ludzi jest super wygodnie bo świnie czyste ale dla zwierząt tragedia. Teraz koszt budowy takiego obiektu niesamowity i po kilkunastu latach użytkowania wniosek taki że to nie jest to. Betony już kruszeją i ogólnie na głębokiej by był po prostu zdrowiej.
Jak ktoś ma problem ze słomą niech buduje na kratach i czepia krowy jednak codzienna ich obsługa z resztą co tu pisać kto doi na stanowiskach to wie jakie to cudo myć i wycierać bo sam duj to pikuś szczególnie na 6 aparatów jak tu kolega ma taki plan.
Aha nikt nie pisze o wentylacji tego budynku tutaj trzeba pomyśleć jak to zrobić żeby wyziewy z kanału z gnojówką w jak najmniejszej  ilości przedostawały się do obory. Szczególnie w zimie, kiedy wentylacja jest na minimum a szambo pracuje i puszcza wyziewy do atmosfery w oborze.

#28 radek199321

radek199321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 232 postów
  • 5394817

Napisany 12 grudzień 2012 - 20:14

to wszystko zależy kto ile ma miejsca i jakie fundusze, ja np. nawet bym nie mógł postawić bezuwięziowej bo nie mam miejsca, pryzmy i bele też muszę stawiać na innej działce bo bym tego nie pomieścił a tak to tylko trochę dobudowałem i już się chlew powiększył
Jeśli pomogłem kliknij w strzałkę na zielonym tle w moim poście. Wszystkim dziękuję.

#29 rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • 4064433
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    EM
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 12 grudzień 2012 - 23:40

Moja stara obora jest na 40 krow i ma hale udojowa i poczekalnie w boku odory, bardzo fajne zestawienie, spuszczanie i wiązanie krów szło szybko, a dojenie nie było tak obciążające, i co najważniejsze krowy miały zapewniony ruch, było widać roje, i nie było kłopotów z racicami ,  jedyny problem w tamtej oborze to strop, przez niego ciężko o dobrą wentylację,
hala ma też ten plus, ze można doić krowy z drugiego budynku, ja np miałem 40 sztuk w oborze i 20 w stodole,

teraz mam 100 w oborze  wolnostanowiskowej na rusztach- dla mnie to najlepsze wyjście, a w starej stoją byczki na opas luzem

#30 radekrolnik

radekrolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 16:03

jak myślicie czy moje krowy będą czyste. ??

#31 radek199321

radek199321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 232 postów
  • 5394817

Napisany 13 grudzień 2012 - 19:00

Zobacz postradekrolnik, o 13 grudzień 2012 - 16:03, powiedział:

jak myślicie czy moje krowy będą czyste. ??

czy będą czyste to tylko zależy od krów
Jeśli pomogłem kliknij w strzałkę na zielonym tle w moim poście. Wszystkim dziękuję.

#32 mariusz197

mariusz197

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 14 grudzień 2012 - 11:46

Mam obore uwieziową na 50szt ,dojarke na 6 aparatow z masażem ,stół paszowy 4.20  , calkiem doj i obsluga idzie sprawnie w mojej okolicy jest duzo takich obor i nikt nie narzeka, budowa wychodzi taniej a przy takich ilosciach sztuk wolnostanowiskowa to przesada, zbyt malo sztuk zeby wolnostanowiskowa sie wpelni sprawdzila

#33 radek199321

radek199321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 232 postów
  • 5394817

Napisany 14 grudzień 2012 - 15:46

na wolnostanowiskową jest lepiej jak jest większa ilość krów bo na mniejszą obsadę nie warto jej budowąć

#34 GGrzesiek85

GGrzesiek85

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 09:24

Pytanie do osób którzy już wybudowali obory. Zakładając, że obora będzie na 40 szt to jaka będzie cenowa różnica między uwięziówką a wolnostanowiskową na płytkiej ściółce? Chodzi mi tylko o samo wyposażenie.

#35 marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów
  • 2039492

Napisany 26 styczeń 2013 - 12:09

ja, też myślę nad budową obory uwięziowej na ściółce, lecz jeszcze nie wiem na ile szt. w tej chwili mam 10 dojnych + 6 młodzieży do dyspozycji mam 25ha od IVa  do VI klasy. Zastanawiam się nad budową na 30szt i o wymiarach 14mx25m.Jaki orientacyjny koszt bez wyposarzenia bez robocizny, jaki szeroki kanał gnojowy najlepiej zrobić do zgarniacza linowego i jaka wysokość ścian bocznych ?

#36 sebaal123

sebaal123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 05 luty 2013 - 19:30

marcin2057, Ja właśnie zakończyłem akcję ze wszystkimi pozwoleniami. Za miesiąc wchodzi firma budowlana. W projekcie jest przebudowa starej obory 12m x10m w której będzie miejsce na 10 szt. jałówek, kojec dla cielaków i pomieszczenie na basen. Nowa obora ma 23m x 14m (30szt.), ściany boczne wysokości 2,5m co daje wysokość dachu na poziomie 4,8m (pochylenie dachu 13 stopni). Kanał 70cm ale typ bezściółkowy więc trochę inaczej niż u Ciebie. Chodnik + ruszt to 2,8m, kanał paszowy 3,5m. Dach konstrukcji stalowej z płytą warstwową o grubości 10cm (II strefa śniegowa). Zbiornik na gnojowicę to 2 stare zbiorniki 50m sześciennych + nowy zbiornik 200m sześciennych i mała płyta obornikowa. Obora ma być całkowicie wyposażona ponieważ to kredyt inwestycyjny na 3% (dojarka 4 aparatowa przewodowa z basenem 1200l z wymiennikiem ciepła, maty, agregat prądotwórczy itd...). Cały koszt na tip top to 360 tyś.

leszekd, trochę się nie zgodzę, że 30szt. to za mało i że na rusztach jest źle ponieważ w niektórych sytuacjach nie ma wyjścia. W moich okolicach jest dużo gospodarstw, które nastawione są na produkcję mleczną i ciężko jest kupić słomę. Cena za balota to nawet 50zł i trzeba się ostro bić bo kolejki się ustawiają. W moim przypadku krowy + młodzież to jeden balot dziennie x 365 dni = duży koszt.

Załączone miniaturki

• DSC00380.JPG

Edytowany przez sebaal123, 28 listopad 2013 - 20:49.

#37 radekrolnik

radekrolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 06 luty 2013 - 19:23

Ja dostałem dofinansowanie na oborę z PROW jak myślicie będą jakieś problemy z nimi ?

#38 marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 759 postów
  • 2039492

Napisany 06 luty 2013 - 20:15

@ sebaal123 a ile kosztowały wszystkie papierki, bo ja nadal czekam i myślę nad budową, a tak apropo masz szczegółowy kosztorys ? Skąd firma będzie Ci robić?
@radekrolnik a na jaką sumę był zrobiony biznesplan i jaką oborę podałeś w bp? Jeśli możesz to podaj jaką oborę i z jakim wyposarzeniem wpisałeśw bizesplanie bo jak będzie kolejny nabór to też może bym składał na budowę obory ( o ile taki nabur będzie)?

#39 radekrolnik

radekrolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 06 luty 2013 - 20:24

marcin2057 naboru już nie będzie.
obora ma być uwięziowa na rusztach

AgroFoto

• Reklama AgroFoto
  •  

#40 sebaal123

sebaal123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 08 luty 2013 - 23:07

marcin2057 wszystkie papierki kosztowały około 11 tyś (projekt, pozwolenia, biznesplan, pomoc odr). Szczegółowy kosztorys oczywiście mam bo bez tego nie zaczniesz bydowy. Firma to PSB Grzegory ze Zdun (pow. łowicki).

Edytowany przez sebaal123, 08 luty 2013 - 23:31.

Zobacz także