Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pomysł na własny "zakład pracy".

25 odpowiedzi na ten temat

#1 Share baranek

baranek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Zainteresowania:Hodowla

Napisany 07 grudzień 2012 - 18:28

Pomysł na własny "zakład pracy". A więc tak...
Mam zamiar zająć się skupem, odchowem i w konsekwencji sprzedażą cieląt, głównie byczków.Wyglądało by to mniej więcej w taki sposób,że odpajał bym cielęta pełnym mlekiem krowim z domieszką wody i siemia lnianego.Chcę mieć jakieś 5-6 krów zakładam, że dawały by mi ok 20l szt/dziennie, czyli +|- jedna sztuka powinna mi odpoić 2 cielaki.Krowy doił bym dojarką dwa razy dziennie jak przy produkcji mleka i rozdzielał odpowiednie porcje między cielaki, do tego pełnoporcjówka z całymi ziarnami QQ i zbóż.Uprzednio po zakupie cielaka profilaktyka, czyli szczepienie przeciw biegunką i zapaleniu płuc, oraz kwarantanna cielaka w osobnym budynku po to aby uniknąć ewentualnych zakażeń, gdyby zakupiona sztuka miała jakiegoś wirusa.
Taki sposób gospodarowania chodzi mi po glowie i wydaje się opłacalny, chociaż by ze względu na niskie naklady przy utrzymaniu krów.Od maja prawie do grudnia pastwisko+siano+śruta, zimą natomiast sianokiszonka z koniczyny+siano+śruta no i oczywiście witaminy. Nie muszę spełniać Bóg wie jakich wymogów odnośnie produkcji mleka, martwić się jego składem i schładzaniem go.
Cielęta mam zamiar trzymać nie dłużej jak miesiąc, półtora od zakupu, tak żeby byl obrót kapitałem i w konsekwencji cykliczna pensja.Zysk na sztuce ciężko założyć, ale jak praktykowałem coś takiego rok temu to wychodziło tak 250-400 zl na miesiąs od sztuki, jeśli jest wszystko ok. Oprócz kupnych cieląt 5 krówek da co roku 5 cielaków za darmo,które też będą częścią całorocznego dochodu.
Mam budynki, 5ha ziemi, calkiem niezłe łąki i dostęp do cieląt. A przede wszystkim MAM dość pracy u prywaciarzy!!! Chcę pracować na gospodarstwie, bo bardzo to lubię a z uwagi na mały areał szukam jakiś sensownych rozwiązań takich jak to o którym właśnie piszę.
Za opinię i porady z góry wielkie dzięki ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pomysł na własny "zakład pracy". Dzisiaj, 22:16
  •  

#2 Share konrad82

konrad82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 972 postów

Napisany 07 grudzień 2012 - 18:42

Pomysł na własny "zakład pracy". Próbuj chłopie....Jak na moje oko to masz za mało ziemi,gdybyś mógł wziąć jakieś łąki jeszcze w
dzierżawę to ok.nawet takie torfowe co nikt nie chce... Bo nawet te 5 krówek trochę siana opierdzieli.Pozdrawiam

#3 Share mariusz0209

mariusz0209

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 07 grudzień 2012 - 19:12

Pomysł na własny "zakład pracy". ja bym narazie nie rezygnował całkowicie z pracy i spróbował jak Ci będzie szło :) ale pomysł wydaje się sensowny tak więc trzymam kciuki :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2205 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 07 grudzień 2012 - 19:21

Pomysł na własny "zakład pracy". Mleko od krowy + woda + siemie lniane i nie było sraki??

#5 Share damian1166

damian1166

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 07 grudzień 2012 - 20:06

Pomysł na własny "zakład pracy". Ja bym spróbował, może sie uda... ;)

#6 Share baranek

baranek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 07 grudzień 2012 - 20:19

Pomysł na własny "zakład pracy". mickas092, po to dolewam wody do mleka bo czasem samo pełne mleko jest za mocne i wtedy są biegunki jeśli wszystko jest ok to nie dolewam, a siemie to tak profilaktycznie na pewno nie zaszkodzi, a może wpłynie pozytywnie na zdrowotność malucha. 5 ha mam swojej ziemi i obecnie jakieś 2 w dzierżawie.

#7 Share dawidg2

dawidg2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2807 postów

Napisany 07 grudzień 2012 - 20:23

Pomysł na własny "zakład pracy". Po ile możesz kupić te cielaki? i jaki rejon polski.

#8 Share 4porucznik01

4porucznik01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisany 07 grudzień 2012 - 22:38

Pomysł na własny "zakład pracy". pomysł dobry ale dobrze jeszcze mieć jakieś dodatkową prace do tego ,przynajmniej na starcie .

#9 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 07 grudzień 2012 - 22:51

Pomysł na własny "zakład pracy". Trochę za mała skala by coś z tego wyciagnąć, jak pogodzisz pracę z codzienną obsługą zwierząt? Czy masz 5 krów czy 50 to te same obowiązki jak napisałeś udój rano i wieczorem plus pojenie cieląt i zadawanie paszy dorosłym czyli średnio 2 godziny rano i 2 godziny wieczorem, do tego pojenie cieląt w ciągu dnia bo dwa razy dziennie przy mlodych to za mało. Przygotowanie paszy itp.?

Bydło to nie świnie że zasypiesz karmniki raz dziennie i wyrzucisz obornik jak by były na rusztach to jeszcze mniej pracy, wówczas rano do pracy gdzieś na etacie a po powrocie 2 godzinki w chlewni i pozamiatane zakup raz na 4 miesiace i sprzedaż raz na 4 miesiace na zasadzie pusto-pełno. Przy zakupie cielaków trzeba wiecej pokombinować przy zakupach i sprzedaży.
Nie wiem tak sobie luźno myśle może nie mam racji twoja decyzja

#10 Share rafftti

rafftti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 08 grudzień 2012 - 09:57

Pomysł na własny "zakład pracy". Moim zdaniem to dobrze kombinujesz. Na takie odsadzone byczki klientów jest pełno, a przy Twoim areale to niestety ale na ciężkie byki za dużo sztuk nie utrzymasz.I co ważne szybko miał byś pierwsze pieniądze ze sprzedaży. Ja bym Ci proponował zasiać ok 1 ha kuku na kiszonkę. Krowy Ci dadzą więcej mleka.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share mateuszr

mateuszr

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 08 grudzień 2012 - 10:04

Pomysł na własny "zakład pracy". Sam pomysł może nie jest zły z pracy bym napewno nie rezygnował. Ważny jest region Polski bo mało gdzie bez problemowo kupi się cielaka w przystępnej cenie. Ziemi troszke mało poszukaj czegoś na dzierżawę. Było nie było pracy przy tym nie unikniesz. A swój biznes ma zawsze to do siebie, że niespodziewanych wydatków nie unikniesz. Ale pomysł jak najbardziej popieram do odważnych świat należy.

#12 Share baranek

baranek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 13:17

Pomysł na własny "zakład pracy". W ubiegłym roku kupiłem krowę z cielakiem i dokupiłem drugiego, odpoiła mi oba z tym, że nie chciała dopuścić tego drugiego, musiałem doić i mu lać.Ogólnie byłem zadowolony, dobrze wyszedłem na tych byczkach, tylko krowa mi stanęła z mlekiem i musiałem się jej pozbyć...szkoda.

#13 Share baranek

baranek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 18 marzec 2013 - 22:51

Pomysł na własny "zakład pracy". Po pewnym czasie znów pojawiam się z moim pomysłem na forum po to by ktoś coś doradził... naprowadził na dobrą drogę lub zbił z tropu.
Za konkretne wpisy wielkie dzięki z góry ;)

#14 Share stojanow

stojanow

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 18 marzec 2013 - 23:07

Pomysł na własny "zakład pracy". a ile za te cielaki placisz bo to jest dosc istotne

#15 Share baranek

baranek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 18 marzec 2013 - 23:42

Pomysł na własny "zakład pracy". Zależy od cielaka, koloru, wieku, wagi generalnie u mnie HF takie tygodniówki są po 550-650, a mieszanki 700-900... jak się trafi to i taniej, a na takie odchowane ok 100-120 kg jest popyt, bo rolnik widzi co bierze ;)

#16 Share mora

mora

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Zainteresowania:literatura,kynologia, motoryzacja z naciskiem na T4

Napisany 19 marzec 2013 - 10:23

Pomysł na własny "zakład pracy". Dobry pomysł chłopie. Ma to szanse powodzenia i skoro Ci ręce do dooopy nie przyrosły i masz pomysł- to go realizuj. Powodzenia !

#17 Share baranek

baranek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 19 marzec 2013 - 11:53

Pomysł na własny "zakład pracy". Chyba tak zrobię :D

#18 Share baranek

baranek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 20 marzec 2013 - 17:05

Pomysł na własny "zakład pracy". Jeśli ma ktoś jeszcze jakieś doświadczenia to proszę o radę :)
Mile widziana konstruktywna krytyka jeśli trafna ;)

#19 Share adrian

adrian

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 190 postów

Napisany 22 marzec 2013 - 12:59

Pomysł na własny "zakład pracy". Zajmuje sie takim sposobem odchowu od jakichś 2 lat. Posiadam 3 krowy + jałówke którą teraz bede zacielał. Sprawa wyglada tak: do jednej krowy podstawiam jednoczesnie 3 cielaki, na zasadzie kombinowania czyli załóżmy 2 wiekszy i 2 małe itp. zeby mleko nie zostało a mniejsze zeby sie nie przejadły bo od razu biegunka. Cielaki kupuje od znajomych mleczarzy średnio ok 500 zł za sztuje i tucze do wagi 130-140 kg i sprzedaje ostatnio po cenie 11 zł/kg opłacalność jest ale zeby tylko z tego zyć to musiał bym miec przynajmniej 5 krów i liczac ze odsadze po 12 cielat od krowy. Dla tego na razie głównie pracuje u prywaciaza a cieleta to zajecie dodatkowe, choć nie wyklucza ze w najblizszych kilku latach zajme sie tym na wiekszą skale

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share mora

mora

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 308 postów
  • Zainteresowania:literatura,kynologia, motoryzacja z naciskiem na T4

Napisany 23 marzec 2013 - 15:18

Pomysł na własny "zakład pracy".

Zajmuje sie takim sposobem odchowu od jakichś 2 lat. Posiadam 3 krowy + jałówke którą teraz bede zacielał. . Dla tego na razie głównie pracuje u prywaciaza a cieleta to zajecie dodatkowe, choć nie wyklucza ze w najblizszych kilku latach zajme sie tym na wiekszą skale

Trudno,żeby z działalności na tak niewielką skalę można było żyć - wtedy ci co mają kilkanaście mamek byliby krezusami, a tak nie jest. Zwłaszcza z perspektywy roboczogodzin przy tym zajęciu.