Skocz do zawartości

Zdjęcie

Na nowo zakupionym polu rośnie ognicha.

9 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Polmot8014h

Polmot8014h

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 29 listopad 2012 - 21:13

Na nowo zakupionym polu rośnie ognicha. W ubiegłym roku zakupiłem kawałek ziemi klasa 4-5 zasiałem mieszankę owsa z jęczmieniem a po uprawie po żniwach na całym polu wyrosła ognicha. Zrobiłem małe referendum wśród starszych rolników co jest powodem że ten chwast tak mocno się rozwija i nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli ktoś miał tego chwasta proszę o opinie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Na nowo zakupionym polu rośnie ognicha. Dzisiaj, 03:46
  •  

#2 Share DamianO1996

DamianO1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 167 postów

Napisany 30 listopad 2012 - 00:16

Na nowo zakupionym polu rośnie ognicha. Widocznie może ktoś wcześniej uprawiał w danym miejscu rośliny z podobnej rodziny do tego chwastu i on przy tym się tak rozprzestrzenił. Wiadome jest także to, że nasiona chwastów mogą zalegać w glebie przez kilka lat. Pewnie podczas uprawek pożniwnych wydostały się na światło dzienne i tak narosło Ci ognichy. W przypadku tego chwastu najlepiej pozwolić mu zakwitnąć i zniszczyć go nim zawiąże nasiona. Poza tym w zbożach nie powinien on sprawiać problemów, bo weźmie go raczej każdy oprysk od dwuliściennych.

#3 Share Polmot8014h

Polmot8014h

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 30 listopad 2012 - 06:23

Na nowo zakupionym polu rośnie ognicha. Zastanawiam się jeszcze czy jest możliwe żeby tak intensywny wzrost tego chwasta mógł wskazywać na niedobory jakiegoś składnika w glebie bo kilku starszych rolników stwierdziło jednoznacznie że ognicha rośnie na kiepskiej i wyjałowionej ziemi.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 30 listopad 2012 - 08:18

Na nowo zakupionym polu rośnie ognicha. Nie ognicha a gorczyca polna :) i jak już to jest to roślina wskazujca gleby zasobne w wapń ale nie jest to regułą bo na lekko kwaśnych też rośnie

#5 Share Polmot8014h

Polmot8014h

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 30 listopad 2012 - 11:43

Na nowo zakupionym polu rośnie ognicha. Jak zwał tak zwał ważne że i ja i Ty wiesz o co chodzi :-D czyli że ta gorczyca polna jeśli sobie rośnie to nie ma jakiegoś specjalnego powodu przejmować się jakimiś poważnymi brakami tylko z powodu jej występowania ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share Scrooge

Scrooge

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 30 listopad 2012 - 18:13

Na nowo zakupionym polu rośnie ognicha. Powinieneś uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie co roku ją zwalczać(co jest stosunkowo tanie i dość łatwe).Ja mam taki sam problem jak Ty, ale akurat wiem skąd na zakupionej przeze mnie działce jest TYLE gorczycy polnej.Otóż gość od którego kupiłem tę ziemię cały 21 wiek "uprawiał" ją po macoszemu, a ostatnie 2 lata nie uprawiał jej wcale.W różnych porach wiosny i lata działka mieniła się różnymi kolorami kwitnących chwastów:a to żółto od kwitnącej gorczycy, a to niebiesko od chabra, a to fioletowo od ostrożenia itd...Dojrzałe nasiona chwastów spadały na ziemię i pozostaną w niej jeszcze na długie lata, na moje nieszczęście.W tym roku działkę przejąłem wiosną i odchwaszczałem ją w ten sposób:2 razy glifosat+Tomigan z Chwastoxem(na skrzyp).Po każdej uprawce najprędzej wschodziła właśnie gorczyca.W sierpniu zasiałem tam rzepak,jak i na działkach przyległych.Rzepak wschodził na raty z powodu jesiennej suszy, ale gorczycy wcale to nie przeszkodziło i tylko na pozyskanej działce.Przyznam, że trochę rzepak jest przygłuszony, ale liczę, że jeśli nie załatwiły jej s.o.r., to dobije ją mróz, bo jest na niego bardzo wrażliwa.Dodam, że na pozostałej części rzepaku nie ma gorczycy wcale, bo nie ma po prostu tam jej nasion(no może nieliczne).Dlatego twierdzę,że poprzedni użytkownik kupionej przez Ciebie ziemi byle jak ją uprawiał i dopuścił do rozsiania się jej nasion.Nie przejmuj się tym jednak, bo jak wcześniej wspomniałem stosunkowo łatwo ją zwalczyć. Poza tym gorczyca lubi rosnąć na żyznych glebach,co może świadczyć, że kupiłeś fajny,choć na razie jeszcze nie odchwaszczony kawałek ziemi.

#7 Share BizonFan321

BizonFan321

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 321 postów

Napisany 02 grudzień 2012 - 00:32

Na nowo zakupionym polu rośnie ognicha. Perz to roślina lubiąca gleby kwaśne
Gorczyca polna to roślina rosnąca na glebach zasobnych w wapń
Tylko jak to możliwe ,że na polu mam to i to ?

#8 Share razor275

razor275

CBŚ

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 2171 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo , myślistwo , motoryzacja

Napisany 02 grudzień 2012 - 09:13

Na nowo zakupionym polu rośnie ognicha. Podejrzewam że u Ciebie to jeszcze nic...
Tam po lewej stronie takie żółte to niby owies rośnie :D
Dodany obrazek

Bakteria to jedyna forma kultury u niektórych ludzi

#9 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 02 grudzień 2012 - 12:57

Na nowo zakupionym polu rośnie ognicha. BizonFan321 - to zupełnie normalne bo sa to rośliny wskaźniowe czyli rośliny które lubią dane stanowisko ale nie znaczy to że na innym nie będą roznąc to tak jak z pszenicą niby lubi gleby zasobne i w dobrej kulturze ale na slabszej też będzie rosła a co dopiero chwasty które są o wiele bardziej tolerancyjne

Edytowany przez PK007, 02 grudzień 2012 - 13:00.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share Polmot8014h

Polmot8014h

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 03 grudzień 2012 - 09:58

Na nowo zakupionym polu rośnie ognicha. Dzięki za porady na wiosnę biorę się za ostre zwalczanie tego chwasta.