Macinol

Nowa obora wolnostanowiskowa+ hala udojowa

Polecane posty

Macinol    0

Witam

Trochę się naczytałem w tym temacie ,ale mam pytania do rolników praktyków. Bardzo interesuje mnie taka obora http://www.agroproje...38,projekt.html . Z różnicą że pomieszczenia socjalne i dojarnia byłyby wyciągnięte w lewo poza obręb budynku obory. Ze zgarniaczami hydraulicznymi (Rolstal proponuje zestaw zgarniaczy za 60 tys. zł brutto) i halą udojową (i tu mam dylemat autotandem 2x3+1 lub rybia ość 2x5). I teraz tak:

# co myślicie o tych halach, która byłaby lepsza, jakiej firmy i czy ktoś zna ceny?

#czy ktoś budował coś podobnego i oszacowałby zbliżony koszt takiej inwestycji?

#jakieś rady? raczej wolałbym płytką, bez ruszt ewentualnie bezściołową ze zgarniakami (ale to chyba prawie na to samo wychodzi)

Z góry dzięki za pomoc

Pozdrawiam

 

Nie pisz posta pod postem, tylko edytuj.

 

Wstępnie na 43 krowy, ale z czasem możliwa rozbudowa.

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

A ja gdybym teraz stawiał to na pewno z kurtynami bocznymi bez murowanych ścian, wentylacja kalenicowa, hala na środku obory wysunięta na bok (łatwiejszy podział na grupy)

 

I na pewno na ruszcie!!!! Nigdy w życiu na głebokiej ściółce. Mam 50 szt w wieku do 14 miesięcy na głebokiej w innej oborze i wiem że gdybym miał wszystko na słomie to bym chyba nie spał z powodu pracy.

 

Zastanawiał się ktoś ile słomy potrzeba? ile czasu i kosztów zajmuje słanie, wywoz obornika, zbiór słomy? Rocznie gnojowice wywoże sam od 120 szt (rocznie 2mln litrow) bez niczyjej pomocy. A z obornikiem jak by bylo?

 

Hala to kwestia indywidualna, ja mam 2x5 rybią ość ponieważ byłem ograniczony szerokością. Tandem ma zaletę że jak jest kilka sztuk które doją się dłuzej to nie blokują innych, tych szybszych. Ale wadą jest to że do tandemu trzeba częsciej naganiać do wejścia. Jest to istotne gdy doi jedna osoba


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

A jak jest z uprawą kukurydzy bez obornika? Na samej gnojowicy chyba słabiej rośnie???


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

a sprawdzałeś czy slyszałeś jakiś mit?

 

ja uprawiam na samej gnojowicy, obornika mi starcza na to aby kazde pole raz na 6 lat nim nawieźć wiec wszystko reszta gnojowica i o dziwo rośnie:)

Edytowano przez razor275

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Słyszałem że na samej gnojowicy na słabszej ziemi jest mizerota....Ile w tym prawdy?


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

to temat o kukurydzy?

 

rośnie i to dobrze, wszystko zalezy od agrotechniki, nawozenia

Edytowano przez razor275

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macinol    0

Niestety nie mogę hali postawić na boku, bo ogranicza mnie szerokość działki (30 m) a musi mi zostać jeszcze droga przejazdowa. Czy z kurtynami nie będzie za zimno w mrozy przy obsadzie 55 djp? Strasznie się boje zim i że mi woda pozamarza w takiej oborze o dużej kubaturze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macinol    0

Rozmieszczenie tak jak jest w linku do projektu. Nową oborę dobudowałbym do starej ( z której planuję zrobić cielętnik i porodówkę) a pomiędzy nimi jako łącznik halę udojową i pomieszczenia socjalne. Szerokość obory to około 22 m a długość coś około 32 m.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

http://www.agroprojekty.pl/upload/projekty/dc5d5af2beff860ab851b4cfaea3b35f.jpg

 

to jakbys wstawił link do mojej obory:) moja jest szersza i dłuzsza, ale rozmieszczenie podobne

u mnie pod 3 jest cieletnik a cala strona jest zapełniona jałowkami

 

napisałem co bym zmienił. Murowana robi Ci koszta;/ a te mrozy góra tydzień i jak masz pełną obsade to powinno wytrzymać.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

A nie byłoby lepiej zrobić troche szerszą zeby wszedł jeden rząd legowisk wiecej. przy niewiele wiekszych kosztach pomieściłaby wiecej krowek?


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

A ja gdybym teraz stawiał to na pewno z kurtynami bocznymi bez murowanych ścian, wentylacja kalenicowa, hala na środku obory wysunięta na bok (łatwiejszy podział na grupy)

 

I na pewno na ruszcie!!!! Nigdy w życiu na głebokiej ściółce. Mam 50 szt w wieku do 14 miesięcy na głebokiej w innej oborze i wiem że gdybym miał wszystko na słomie to bym chyba nie spał z powodu pracy.

 

Zastanawiał się ktoś ile słomy potrzeba? ile czasu i kosztów zajmuje słanie, wywoz obornika, zbiór słomy? Rocznie gnojowice wywoże sam od 120 szt (rocznie 2mln litrow) bez niczyjej pomocy. A z obornikiem jak by bylo?

 

Hala to kwestia indywidualna, ja mam 2x5 rybią ość ponieważ byłem ograniczony szerokością. Tandem ma zaletę że jak jest kilka sztuk które doją się dłuzej to nie blokują innych, tych szybszych. Ale wadą jest to że do tandemu trzeba częsciej naganiać do wejścia. Jest to istotne gdy doi jedna osoba

 

statek a czemu tylko ruszta? uważasz że bezściółkowa ze zgarniaczami prosto do zbiornika to zły pomysł? moim zdaniem dużo lepszy, a koszty dużo mniejsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie co do sposobu odprowadzenia gnojowicy z hali udojowej.

http://img19.imagesh...19/946/o889.jpg

Hala udojowa znajduje się na zewnątrz obory. Obora jest na płytką ściółkę, na poczekalni przewidziano podłogę szczelinową. Jaki jest Waszym zdaniem lepszy sposób odprowadzania gnojowicy, czy:

a ) zrobić kanały cyrkulacyjne pod poczekalnią i tam składować gnojowicę

b )pod rusztami na środku poczekalni poprowadzić kanał podłużny do którego będzie spływała gnojowica. Nad kanałem podłużnym będą znajdowały się progi, części stałe odchodów będą spływały do kanału podłużnego po poduszce wodnej. W kanale podłużnym odchody również będą się przemieszczać na poduszce wodnej do kanału zbiorczego- punkt A. W kanale zbiorczym będą odprowadzane razem gnojówka i gnojowica do zbiornika znajdującego się na zewnątrz.

c ) pod rusztami na środku poczekalni poprowadzić 4 kanały podłużne zakończone progiem, kanał poprzeczny będzie odprowadzał ścieki do kanału zbiorczego-punkt A. Gnojówka i gnojowica będą się mieszały.

 

Rozwiązanie c ) wydaje mi się być najbardziej odpowiednie. Jednak może być problem ze spływem gnojowicy z kanałów znajdujących się za halą udojową. Zapewne od czasu do czasu trzeba będzie przemyć je wodą.

Czy macie może jeszcze inne pomysły. Za odpowiedzi z góry dziękuję :)

Edytowano przez sameSILVER130

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
    • Przez tupac12
      Witam ostatnio zrobiłem sobie wyciąg linowy do obornika i mam taki problem otóż na bębnie przekładni jeśli wyciąg chodzi to lina zachodzi na siebie wiecie może jak z tym sobie poradzić
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj