Skocz do zawartości

Zdjęcie

Konie mechaniczne a moment obrotowy

127 odpowiedzi na ten temat

#101 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 20 listopad 2008 - 22:37

niewiem czy traktory to to samo co auto. ale jezeli masz doza moc a maly moment to auto jest slabe. np silnik benzyna i diesel o tej samej mocy ale diesel ma wiekszy moment i sie szybciej buja. czyli chyba duza moc z malym momentem to jest porazka.hihihihi

Pozwole sobie wkleić linka do bardzo ciekawej dyskusji (forum niekonkurencyjne, chyba że ktoś uważa inaczej to prosze banować), co prawda dotyczy wspomnianych tu samochodów i przyspieszania ale wynika z niej kilka ciekawych rzeczy odnośnie mocy i momentu obrotowego
http://forum.vwgolf....9...asc&start=0

Szczególnie polecam lekture postów autorstwa @homsky, @evolution i @bugalon (na przeczytanie i ogarniecie tych 12 stron troche zejdzie ale warto)

Tym akcentem chciałbym zakończyć OT o samochodach i skupić sie na ciągnikach w których nie o przyspieszenie chodzi ;) W razie czego jest temat w HP http://www.agrofoto....zyna-t2883.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Konie mechaniczne a moment obrotowy Dzisiaj, 09:14
  •  

#102 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 20 listopad 2008 - 22:43

Konie mechaniczne a moment obrotowy Moc mocą a z momentem najlepiej by było, gdyby miał jak najbardziej płaski przebieg.

#103 Share 330CUrsus

330CUrsus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 481 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i motoryzacja.

Napisany 22 styczeń 2010 - 11:09

Konie mechaniczne a moment obrotowy Sorry za odkop ale kolega zapytał to odpowiem :blink: . No raczej dobrze bo nie musisz go wkręcać na wysokie obroty jak to np. w C-330 czy C-360 tylko już masz na niskich obrotach (najwyższy??) moment obroty i np. podczas orki nie musisz go piłować do tych 2200 obr/min. tylko możesz se śmigać na załóżmy 1100-1200 obr/min. Bynajmniej ja tak myślę :rolleyes: . Pozdrawiam :(

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#104 Share Czeladnik

Czeladnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów
  • Zainteresowania:fotografia, militaria, motoryzacja, muzyka

Napisany 25 styczeń 2010 - 07:23

Konie mechaniczne a moment obrotowy Moment obrotowy jest bardzo ważny i jego krzywa przebiegu(powinna przebiegać jak najbardziej płasko) w praktyce oznacza to np. że choć mój Proni 82TSA ma wysoki moment po przekroczeniu 1400obr. ale poniżej sporo niższy to często nie mogę zapiąć biegu w transporcie lub rozbujać się w uprawie(jakby poświęcić sprzęgło i puszczać je przy np.1300 to by szedł ale tyle kasy na spalone sprzęgła nie mam ;) Zwykle najlepszy przebieg momentu maja silniki z turbo i z 4 zaworami na cylinder i skomplikowanym układem wtrysku, i zwykle zużywają też dużo mniej paliwa bo to wysokie obroty najwięcej "chlipią" paliwa.

#105 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 25 styczeń 2010 - 08:33

Konie mechaniczne a moment obrotowy uzyskanie bardziej optymalnej charakterystyki zawsze wiaze sie ze wzrostem spalania, poza tym nowoczesne silniki musza napedzac o wiele wiecej odbiornikow energii, takze na zmniejszenie zuzycia paliwa bym nie liczyl. reszta co piszesz to jak najbardziej prawda ;)
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#106 Share Damin180894

Damin180894

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 259 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa, uprawa roślin.

Napisany 25 styczeń 2010 - 09:03

Konie mechaniczne a moment obrotowy a np. moment obrotowy 455 Nm (wg ECE R120 przy 1400 obr/min) przy silniku 112 KM, jest wystarczający ??? ;)
Pijany balet: tyle wad co zalet....

#107 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 styczeń 2010 - 09:13

Konie mechaniczne a moment obrotowy Heh mocy i momentu nigdy za wiele. Poszukaj wzrostu momentu im będzie wyższy lepiej. ;)

#108 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 25 styczeń 2010 - 09:22

Konie mechaniczne a moment obrotowy Wzrost łatwo policzyć. Przy ilu obr. jest max moc?

#109 Share Damin180894

Damin180894

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 259 postów
  • Zainteresowania:Mechanizacja rolnictwa, uprawa roślin.

Napisany 25 styczeń 2010 - 09:43

Konie mechaniczne a moment obrotowy przyrost momentu 27% (moc maks. jest podawana wg. ISO 14396- wg ECE R120)i nie ma napisanych obrotów przy jakich jest uzyskiwana maks. moc. Znawacy norm pewno wiedzą jakie są obr. przy tej normie ;)
Pijany balet: tyle wad co zalet....

#110 Share pawlon

pawlon

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 25 styczeń 2010 - 09:48

Heh mocy i momentu nigdy za wiele. Poszukaj wzrostu momentu im będzie wyższy lepiej.

Niech kolega sam poszuka co oznacza wzrost momentu obrotowego.

przyrost momentu 27% (moc maks. jest podawana wg. ISO 14396- wg ECE R120)i nie ma napisanych obrotów przy jakich jest uzyskiwana maks. moc. Znawacy norm pewno wiedzą jakie są obr. przy tej normie

w tym wypadku oznacza to tyle że przy maksymalnych obrotach masz o 27% mniejszy moment w porównaniu do maksymalnej jego wartości. Współczynnik ten mówi o przebiegu krzywej momentu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#111 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 25 styczeń 2010 - 12:23

Konie mechaniczne a moment obrotowy A teraz zagwozdka ;)

Lepszy będzie taki sam wzrost momentu w węższym czy w szerszym zakresie prędkości obrotowych? Przykładowo:

1.) 450Nm przy 1200rpm i 110KM przy 2000rpm
2.) 450Nm przy 1500rpm i 110KM przy 2000rpm

W którym przypadku silnik będzie sie lepiej zachowywał przy przeciążeniu czy ogólnie w pracy? Dla uproszczenia załóżmy że całościowa charakterystyka momentu dla obu silników zaczyna sie w tym samym miejscu i leci prosto w ten różny pik i dalej prosto spada do punktu mocy max, jasne? :D

#112 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 25 styczeń 2010 - 12:47

Konie mechaniczne a moment obrotowy Mirasek-mógłbyś ogarnąć swoją skrzynkę ?Mam do Ciebie pytanko.

#113 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 25 styczeń 2010 - 13:01

Konie mechaniczne a moment obrotowy Jak dla mnie to ten, który ma niżej moment, bo daje to większą elastyczność silnika. Poza tym silnik posiada większy zakres obrotów użytecznych.
Co do wzrostu momentu im wyższa wartość tym ciągnik lepiej będzie się przystosowywał do obciążenia, ale to w przypadku porównywania mocy, bo jeżeli będziemy porównywać pod kątem momentu, to lepszy będzie ten który będzie miał mniejszy wzrost.

#114 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 25 styczeń 2010 - 13:02

Konie mechaniczne a moment obrotowy Wolałbym gotowy wykres zamiast opisu ;)

Jako, że nie pracuję swoim ciągnikiem przy tych niższych obrotach maksymalnego momentu, to osobiście wolałbym by maksymalny moment był położony bliżej maksymalnej mocy, więc poz. 2.
Dawno dawno temu, chyba tego mnie uczono, ale technologia się zmienia i współczesne silniki już nie zachowują się tak jak te z mechanicznie sterowanym wtryskiem. Bardzo nisko położony moment jest niezdrowy dla przekładni i sprzęgła.

#115 Share mirasek

mirasek

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3159 postów

Napisany 25 styczeń 2010 - 16:56

Konie mechaniczne a moment obrotowy Chodzi mi o coś takiego...
Dodany obrazek
1.) czerwony, 2.) niebieski (początkową wartość wymyśliłem a 110KM przy 2000rpm to ok. 385Nm, stąd taki wykres)

@jaro
Już odetkałem skrzynke, powinno robić.

#116 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 25 styczeń 2010 - 17:10

Konie mechaniczne a moment obrotowy Niestety-coś nie teges...

#117 Share brzozak2

brzozak2

AF upada!!!!

• V.I.P.
  • rank
  • 6036 postów

Napisany 25 styczeń 2010 - 17:15

Konie mechaniczne a moment obrotowy do ciagnika wyposazonego w slaba przekladnie wole czerwona kreske, w dobrego powershifta to juz bym sobie musial narysowac moc, a do przekladni bezstopniowej zdecydowanie niebieska.

w aucie wolalbym niebeska, o ile nie bylby to SUV podpiety pod 2 tonowa motorowke ;)
Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#118 Share rafal121

rafal121

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 20:39

Konie mechaniczne a moment obrotowy Witam.Jestem tu nowy. Chciałbym się dowiedzieć czy moment obrotowy jest ważny w ciągniku i czy od niego zależy co może ciągnik ciągać np. ciągnik który ma 200 Nm ciąga pług 3 skibowy a ciągnik który ma 300 Nm ciąga pług 4 skibowy. Proszę o pomoc, ponieważ będę niedługo kupował nowy ciągnik nie chciałbym potem żałować złej decyzji.

#119 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 882 postów

Napisany 13 marzec 2011 - 22:21

Konie mechaniczne a moment obrotowy hmm może i nie jestem ekspertem w tej dziedzinie a widzę ze nikt nie chce się wypowiedzieć więc powiem swoje zdanie. Moment jak i konie są jest bardzo ważny z tego co czytałem to konie odpowiadają ci za czystą siłę z fizyki natomiast moment za elastyczność silnika. I tak tutaj powiedzmy sobie ze mamy dwa ciągniki pierwszy ma 100KM i 320Nm a drugi też 100KM ale 420Nm. I tak praktycznie tymi ciągnikami będziesz w polu robić to samo ale tym drugim będzie Ci się lepiej pracować bo przy dużych obciążeniach z niskich obrotów łatwiej będzie Ci się podnosił na wysokie obroty, trudniej też będzie go zadusić przy niższych obrotach. Z tego co wyczytałem na AF to im wiecej Nm tym możesz sobie bardziej pozwolić na zmiejszenie obrotów podczas orki np. nie pracujesz na 2200 tylko 1800 chociaż co do niższych obrotów to oddzielna bajka i dwie szkoły. Ogólnie jak masz do wyboru ciągniki o podobnej mocy bierz ten który ma więcej Nm od przybytku głowa nie boli :D

A tak do innych którzy się nie wypowiedzieli to jeśli się mylę to mnie poprawcie chętnie dowiem się czegoś nowego bo ja żadnej szkoły mechanicznej nie skończyłem ani też specem od silników nie jestem. ;)

A co do tych 3 czy 4 skib to nigdy tak nie można określić bo wszystko zależy od ziemi jaką uprawiasz inni tym samym ciągnikiem robią z 4 skibami a ty możesz z 3 bo masz cięższą ziemię więc pytania czy da rade uciągnąć są bez sensu jeśli nie spytasz na jakiej ziemi się robi.

Edytowany przez melon10641, 13 marzec 2011 - 22:25.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#120 Share rafal121

rafal121

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 14 marzec 2011 - 19:03

Konie mechaniczne a moment obrotowy Melon tez mi się tak zdaje, ponieważ robiłem na jednym polu dwoma ciągnikami ursusami c-360 i 3512. Pracowały przy tym samym kultywatorze i ursus 3512 strasznie się dusił ledwo z nim szedł (jeździłem na 1 drogowej). Gdy podczepiłem do c-360 kultywator ciągała spokojnie na 3. zdaje mi się że tak było, bo c-360 ma większy moment obrotowy ale chce się upewnić.

Ale jakby tak dłużej pomyśleć to na to samo wychodzi co napisałem we wcześniejszym poście bo gdy np. jeśli pojedziemy na pole np. orać mamy po 100km ciągniki i jeden na 400Nm a drugi 450Nm to aby zadusić tego drugiego trzeba będzie podczepić go do większego sprzętu niż pierwszego

Edytowany przez rafal121, 16 marzec 2011 - 19:47.

Dodaj odpowiedź