Skocz do zawartości

Zdjęcie

Konie mechaniczne a moment obrotowy

127 odpowiedzi na ten temat

#1 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 17 październik 2006 - 20:07

Konie mechaniczne a moment obrotowy witam wszystkich!
głównym kryterium(nie chodzi mi o wyjątki) przy wyborze ciągnika jest jego moc.ale sa jeszcze inne parametry silnika- moment obrotowy.czy jest on też tak ważny jak moc??czy powinien być jak największy??dużo czytałem na ten temat ale cały czas mam wątpliwości czy dobrze myślę...im wiekszy moment przy niższych obrotach tym traktor jest bardziej elastyczny,łatwiej ruszyc pod ciężarem??bo według mnie w praktyce ciągniki które mają taką samą moc, a większy moment palą więcej...chociaż na spalanie mam jeszcze inną teorie ;)
czekam na jakieś uwagi i spostrzeżenia
POZDRO

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Konie mechaniczne a moment obrotowy Dzisiaj, 11:00
  •  

#2 Share tomek

tomek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 918 postów

Napisany 17 październik 2006 - 20:23

Konie mechaniczne a moment obrotowy zgadzam się z Tobą im większy moment obrotowy tym lepiej

#3 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 943 postów

Napisany 18 październik 2006 - 09:54

Konie mechaniczne a moment obrotowy Moment obrotowy razy prędkość obrotowa daje nam moc (siła razy droga)
Największy moment przy najniższych obrotach i w miarę równy w całym zakresie pracy daje elastyczność

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share ralf

ralf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 303 postów

Napisany 18 październik 2006 - 17:53

Konie mechaniczne a moment obrotowy tak tylko ze przy silnikach doładowanych nie jest on równy w całym zakresie :D tylko od mometu gdzie konczy sie turbo dziura

#5 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 18 październik 2006 - 21:25

Konie mechaniczne a moment obrotowy @ansu to jezeli moment razy prędkość daje moc to dlaczego ciagniki mają różny moment a taką samą moc???

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#6 Share ansu

ansu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 943 postów

Napisany 19 październik 2006 - 18:53

Konie mechaniczne a moment obrotowy A no, dlatego że maksymalny moment obrotowy występuje przy obrotach maksymalnego momentu obrotowego tak około powiedzmy 1600obr/min a maksymalna moc przy obrotach maksymalnej mocy tak około powiedzmy 2200obr/min, przy których to moment obrotowy jest niższy i może się tak zdążyć, że silniki o takim samym maksymalnym momencie obrotowym mogą osiągać różną maksymalną moc i odwrotnie z przyczyn konstrukcyjnych.
Moment obrotowy razy prędkość obrotowa daje nam moc (siła razy droga) tak mówi fizyka
Największy moment przy najniższych obrotach i w miarę równy w całym zakresie miałem na myśli zakres pracy od obrotów maksymalnego momentu do maksymalnej mocy, przy których praktycznie się pracuje

Chyba nic nie pokręciłem :)

#7 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3532 postów

Napisany 19 październik 2006 - 20:10

Konie mechaniczne a moment obrotowy @ralf
to o czym piszesz to nie jest turbo dziura.
cytay akurat dotyczy samochod osobowych ale zasada ta sama.
"Turbodziurą nazywamy reakcję turbiny na wciśnięcie gazu przy maksymalnym przyspieszaniu w zakresie użytecznych obrotów turbiny, czyli jeśli turbo potrafi napompować nam pełne ciśnienie od 2000 rpm to turbodziurą nazywamy czas potrzebny do tego aby turbina naładowała zadane ciśnienie pracy w układzie dolotowym od momentu wciśnięcia gazu."

to o czym piszesz to tzw. SPOOL-UP to właśnie jest to , co opisałeś, że powiedzmy ok 1000 rpm ciagnik nie ma mocy. Bo niby jak ma miec moc, skoro nie ma wystarczającej ilości spalin aby zakręcić turbiną ( "spool up" - wkręcanie (się) ) . Sposobem na wcześniejsze wkręcanie się turbiny i obniżenie progu "załączania się" turbiny to założenie mniejszej sprężarki lub zwiększenie ilości wydalanych spalin przy konkretnych RPM.

#8 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 19 październik 2006 - 20:12

Konie mechaniczne a moment obrotowy no dobra to rozumnie :) a jak jest ze wzrostem momentu przy spadku obrotów??bo sie chwalą producenci że ich ciągnik ma taki duży zapas momentu obrotowego a ja czytałem ze im mniejszy tym lepiej-prawda??

#9 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 19 październik 2006 - 20:39

Konie mechaniczne a moment obrotowy hmm -u mnie max.moment obrotowy występuje już przy 1185 obr a max moc przy 1967 obr-a jednocześnie silnik zachowuje się tak jakby miał cały czas taką samą moc-można np z dużym obciążeniem ruszać już na 900 obr

#10 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 19 październik 2006 - 20:49

Konie mechaniczne a moment obrotowy to masz dobrą charakterystyke, a masz silnik z turbo czy bez??u mnie max moment przy 1400-415 Nm.na przykład przy pługu to musi mieć 1300obr żeby ruszyć(oczywiście puszczając sprzęgło odrazu) a max obroty to 2300 ale pod obciążeniem (np.pług) to więcej jak na 2000 się wkręci.kolega ma Valtre 6200-95km i tak samo mozna bez obrotów ruszać...u mnie się nie da ale może to wina sprzęgła (wielotarczowe w oleju)
@arek można jeszcze założyć kompresor ale to juz inna bajka ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 19 październik 2006 - 20:57

Konie mechaniczne a moment obrotowy Turbo a sprzęgło jest też wielotarczowe mokre-ale mam mniejszy ciągnik-a ta moc u Ciebie to na WOM-ie czy wg.instrukcji ?
Można mieć też zmienną geometrię turbiny (łopatek)

#12 Share piootr

piootr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1267 postów

Napisany 19 październik 2006 - 21:02

Konie mechaniczne a moment obrotowy Ja też mam wielotarczowe mokre sprzęgło i ruszam bez problemu na wolnych obrotach no ale mój to 6 bez turbo :P mój ma wg instrukcji max moment obrotowy przy 1200 obr / min i słuchając pracy silnika przy takich obrotach słychać jak mocno na nich pracuje

#13 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 19 październik 2006 - 21:10

Konie mechaniczne a moment obrotowy max tabliczka na silniku 80 kW max w homologacji 72 kW a na WOM 63 kW

#14 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 19 październik 2006 - 21:12

Konie mechaniczne a moment obrotowy Co sześciopak to sześciopak :)Ale jak turbo z cicha gwiżdże też jest ok :)

#15 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 19 październik 2006 - 21:14

Konie mechaniczne a moment obrotowy

max tabliczka na silniku 80 kW max w homologacji 72 kW a na WOM 63 kW

Ale mi chodzi o to ile ma naprawdę-ja podawałem wyniki z hamowni podłączonej do mego ciągnika

#16 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 19 październik 2006 - 21:19

Konie mechaniczne a moment obrotowy a ciekawe skąd hamownie sobie wezmę, chyba napisze list do Św.Mikołaja :D a Ty gdzie byłęś na hamowni??

#17 Share piootr

piootr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1267 postów

Napisany 19 październik 2006 - 21:22

Konie mechaniczne a moment obrotowy przyjechała do niego :cool:

miałek 1014 z turbiną i wole bez

niedaleko ma JD 6520 premium w nim to silniczek pięknie gra jak ciągnie ponad 30 ton nie to co perkins

#18 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 19 październik 2006 - 21:23

Konie mechaniczne a moment obrotowy To hamownia przyjechała do mnie z P.Pliszką :)-chodziło mi o to,że producenci uprawiają radosną twórczość w podawaniu mocy jak te 81 kM w Ursusie 5714 żeby daleko nie szukać.
PS.Jeżeli pomoże to pisz :)

#19 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 19 październik 2006 - 21:28

Konie mechaniczne a moment obrotowy niby perkins taka firma ale to nie to co powinno być...po tym jak dzisiaj widzałem tego zetora w akcji (no ale tam było 6 cyl) jak przyczepy rozczepił to robił z nią co chciał- boki 1,2m 12t ładunku!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share piootr

piootr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1267 postów

Napisany 19 październik 2006 - 21:31