Skocz do zawartości

Zdjęcie

Długi okres tuczu. Dlaczego?

17 odpowiedzi na ten temat

#1 Share iskra1990

iskra1990

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 16 listopad 2012 - 20:45

Długi okres tuczu. Dlaczego? Jestem nowy na tym forum. Napisanie tego posta wynika z problemu jaki mnie dotknął. A mianowicie wydaje mi sie ze tuczniki rosną mi zbyt długo. Od odsadzenia do 110kg upłyta +-7 miesiecy. A jak słysze to wiekszosci zajmuje to około 5,5-6miesiecy. Czyli moj wynik troche słabo wyglada. Zywie tuczniki na premixach 2.5% ekorol+ sruta sojowa 46%białka. Ogólnie białka na tone paszy mam 10%. I paszy tez dostaja do oporu. Czasem nawet nie do konca "wyżeraja" ta pasze bo maja juz dość. Zywienie systemem papkowatym. I świnie tez nie choruja. No czasem po odsadzeniu z miotu 1-2 sztuki dostaja biegunki ale w pore reaguje i po zastrzyku juz jest ok. Ale to normalne po odsadzeniu. I nie wiem co moze byc powodem tak slabego wyniku tuczu. A moze to ze poprzedni wlasciciel dopuszczal loszki w obiegu zamknietym i knurki tez bral tylko ze swojej hodowli? I ja jak narazie tez mam w obiegu zamknietym, czyli tylko ze swojej hodowli. Nie bralem jeszcze zadnej loszki ani knurka od kogos innego bo boje sie o choroby. Moze tu jest sek? Proszę o pomoc osob ktore mogą wiedziec o co tu chodzi. Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Długi okres tuczu. Dlaczego? Dzisiaj, 15:19
  •  

#2 Share Agro-Farm

Agro-Farm

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 16 listopad 2012 - 21:29

Długi okres tuczu. Dlaczego? Najważniejsze jest to aby dobrać odpowiednią pasze do wagi i rozwoju zwierząt. Ja kupuje pasze tylko z firmy sano i jestem bardzo zadowolony z długości tuczu hoduje 30 tuczników i żywie je jęczmieniem+pszenicą+protamino premium (nazwa paszy) w systemie na sucho.
Hoduje około 5 miesięcy od 30 do 110 kg lecz najważniejsze jest odchowanie dobrych mięsnych prosiąt a potem to już rosną
Według mnie jest tak: możesz hodować na mokro tylko dawaj dobrom śrute i dawaj tyle paszy co piszą na worku oraz dobieraj dobre pasze do wielkości świń.
Tu masz link i dowiesz się wszystko o tuczu świń http://www.sano.pl/P.../Pasze-dla-świń
POZDRAWIAM Agro-Farm

#3 Share leszekd

leszekd

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 827 postów

Napisany 16 listopad 2012 - 21:43

Długi okres tuczu. Dlaczego? A jak mięsność ?? Może masz kiepską genetykę i dlatego słabo rosną.

Edytowany przez leszekd, 16 listopad 2012 - 21:44.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Peron

Peron

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 478 postów

Napisany 16 listopad 2012 - 21:49

Długi okres tuczu. Dlaczego? 5 miesięcy od 30 do 110 kg to nie jest dobry wynik...

#5 Share Bartekj1994

Bartekj1994

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów

Napisany 16 listopad 2012 - 22:02

Długi okres tuczu. Dlaczego? 5 miesięcy to długo :) Jak byś Powiedział 3.5 miesiąca to wtedy tak

#6 Share iskra1990

iskra1990

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 17 listopad 2012 - 12:24

Długi okres tuczu. Dlaczego? No własnie teaz juz myslalem o genetyce. Ze cos jest nie tak. Bo to z niemozliwościa zeby tak długo rosły. Jak sprawdzic miesnosc? No i skad bede wiedzial ze one wolno rosna przez wady genetyczne?

#7 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 17 listopad 2012 - 12:36

Długi okres tuczu. Dlaczego? Co te mięso warte co urosło w 3 miesiące.?

#8 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 18 listopad 2012 - 22:05

Długi okres tuczu. Dlaczego? po pierwsze 10% soi to zdecydowanie za mało. Tyle to można dawać w ostatnich fazach tuczu.
Ja białkowych komponentów po odsadzeniu jak soja, hp300, mączka rybna i podobne daję około 20% przy 20 kg schodzę do 16% a przy 40 kg do około 14%.
Druga wazna sprawa to energia więc pytanie czy natłuszczasz pasze? Jeśli nie to powinieneś zacząć dodawać olej do paszy.
Oczywiście Odpowiedni potencjał genetyczny prosiąt też ma duże znaczenie.

@Agro-Farm 5 miesięcy od 30 do 110 kg? to straaaasznie długo. U mnie jest to 3-3,5 miesiąca.

@Rolnik1973 warte jest więcej $ w moim portfelu

#9 Share Sadek

Sadek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3919 postów

Napisany 18 listopad 2012 - 22:18

Długi okres tuczu. Dlaczego? @Rolnik1973 - Kolego idziemy na zysk a nie na jakość bo nikt nam za jakość nie płaci.

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

GG 8872878

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#10 Share Agro-Farm

Agro-Farm

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 19 listopad 2012 - 08:34

Długi okres tuczu. Dlaczego? @lukaczmarek jakim olejem natłuszcza się pasze

A świnie mi rosną może i długo, ja jestem zadowolony ale staram się skrócić

#11 Share BartekM

BartekM

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 602 postów

Napisany 19 listopad 2012 - 10:47

Długi okres tuczu. Dlaczego? Paszę natłuszcza się olejem sojowym, rybnym nawet i tym spożywczym

#12 Share 2xandrzej360

2xandrzej360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 11:48

Długi okres tuczu. Dlaczego? To prawda co to za mięso jeżeli w 3 miesiące urosną . Te tuczniki są spuchnięte chemią

#13 Share Rolnik1973

Rolnik1973

Polska w naszych rękach

• Members
  • PipPipPip
  • 2887 postów
  • Zainteresowania:Pamiętaj! Kupując zagraniczne produkty wspierasz konkurencję która wykańcza nasz kraj.

Napisany 12 styczeń 2013 - 12:00

Długi okres tuczu. Dlaczego? Te 3 miesiące to jest tucz ale kieszeni koncernów paszowych. A w kieszeni chłopa jak zawsze pustka.

#14 Share Mateusz93

Mateusz93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 20:27

Długi okres tuczu. Dlaczego? W 3 miesiące urosną od min.30kg-120kg, ale to muszą być zdrowe prosięta i perfekcyjnie żywione od początku do końca.
Rolnik 1973 ja wolę jak tuczniki rosną szybko. A jeżeli ktoś daje 10% koncentratu zamiast 20% to potem rosną i rosną..., ale oszczędność jest bo przecież daję połowę dawki hehe :lol: . Oszczędzanie na profilaktyce zdrowotnej typu mykoplazma i PCV też ma krótkie nogi. Jestem za obniżaniem kosztów produkcji, ale tnijmy koszty a nie wydajność produkcji.

#15 Share SanPip

SanPip

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 26 wrzesień 2016 - 07:31

Dzień dobry, mogę powiedzieć że od genetyki i od pokarmu zależy dużo że, lecz zapominacie o żołądku! przecież tylko poprawnie sformowany żołądek daje składniki odżywcze i wzrost. I to bardzo ważny moment który wszyscy ronili! Ponieważ bilans bakterii wpływa na przyswajalność karmu. w takim razie logicznie zrozumieć dlaczego świnia słabo nabiera wagę. Studiujcie mikrobiologię i stosujcie jej na fermach! 

#16 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 326 postów

Napisany 26 wrzesień 2016 - 19:24

tak 3.5 . Ale masz warchlaki około 30-35 kg czyste duńczyki. W dozowniku hormony , antybiotyki , sterydy do tego pasza pełno porcjowa dobierana co do wielkości do oporu zadawana przez paszocągi. Ale idz i go zjedz obrzydliwy zapewne  . Wiem co pisze znajomy ma w tym samym systemie co ty. Tylko że jemu zajmuje to 3 miesiące . Wiec robisz coś źle. Ogólnie wyniki jakie sa teraz osiagne były by nie do przyjęcia kilka lat temu przez żadną lekturę czy pismo dziś to norma....;/

#17 Share Ansja

Ansja

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 184 postów
  • Zainteresowania:ogrodnictwo,zdrowe odzywianie,sport,

Napisany 31 październik 2016 - 21:15

w 3 m  ok,ale to mieso nie posiada zadnej eartosci odzywczych jest jak guma sztuczne.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#18 Share Dawidko99

Dawidko99

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 01 listopad 2016 - 20:38

Długi okres tuczu. Dlaczego? Główną przyczyną jest genetyka bo jeśli jest 10% pasza z premiksem i soją no to jako tako tuczniki powinny rosnąć bo co innego jeśli damy sam śrut bez dodatków np.z owsa . Genetyka ponieważ jeżeli krzyżujemy loszkę z knurem ze swojego gospodarstwa z małą obsadą to wystąpienie pokrewieństwa jest ogromne tym bardziej że nie dzieje się tak od pokolenia tylko od kilku .Wymieszaj krew kup knurka czy loszki z hodowli.