Skocz do zawartości

Zdjęcie

Produkcja nasienna (buraki)

31 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Kondziu1832

Kondziu1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 13 listopad 2012 - 20:47

Produkcja nasienna (buraki) Piszcie panowie, kto się tym zajmuje na AF.
Wszystko co i jak w tym temacie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Produkcja nasienna (buraki) Dzisiaj, 03:29
  •  

#2 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 13 listopad 2012 - 21:54

Produkcja nasienna (buraki) Kolego nie wydaje mi się żeby rolnik prywatny siał buraki na nasienie. Firmy nasienne mają zapewne własne plantacje.
A 40 lat temu gdy buraki siało się z szypułkowo to mój dziadek siał buraki na nasienie. Otóż w pierwszym roku siał je bardzo gęsto tak aby korzeń buraka był mały. Potem na jesień ogławiano liście kopano buraki i kopcowano na zimę. Były przykrywane słomą. Wiosną natomiast były sadzone już w większych odstępach tak żeby mogły spokojnie urosnąć i kwiatostan był ładny.

#3 Share zbozowy

zbozowy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 343 postów

Napisany 14 listopad 2012 - 01:12

Produkcja nasienna (buraki) inny sposób niż ten podany przez kolegę wyżej chyba w Polsce się nie sprawdzi. nasz klimat na to nie pozwoli. A jak zrobisz takie nasiona to tylko dla siebie bo nikt ich nie kupi. te nasiona co teraz są w Polsce to w większości są z Włoch.

Naprawy maszyn budowlanych VOLVO u klienta (mechanika, elektryka, dpf, ad-blue).

Obsługa klimatyzacji w każdym sprzęcie u klienta.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Kondziu1832

Kondziu1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 14 listopad 2012 - 16:06

Produkcja nasienna (buraki) trochę prawdy jest w tym co piszecie, ale jeżeli prowadzone są kontraktacje :D więc....

#5 Share melon10641

melon10641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 881 postów

Napisany 14 listopad 2012 - 23:39

Produkcja nasienna (buraki) a o jakie kontraktacje Ci chodzi? Nasion buraków?

#6 Share Kondziu1832

Kondziu1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 15 listopad 2012 - 08:44

Produkcja nasienna (buraki) tak

#7 Share LUKASZ82mtz

LUKASZ82mtz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 02 grudzień 2012 - 20:00

Produkcja nasienna (buraki) jak kopcujecie buraki na zime ??? zeby nie za cieplo albo zimno jakie nawożenie na wiosne

Edytowany przez LUKASZ82mtz, 02 grudzień 2012 - 20:01.

#8 Share ZF9641

ZF9641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 19:19

Produkcja nasienna (buraki) W moim gospodarstwie uprawiane były buraczki ćwikłowe na nasiona.Dawniej była to opłacalna produkcja , ale po 20 latach uprawy gleba zapaprana chorobami ,że firmy już u nas nie kontraktują .Pierwszy rok siew na korzeń,wykopki ,w rejkę przesypane ziemią.Wiosną przebrane sadzimy około początku kwietni .Zbiór kombajnem koniec sierpnia ,suszenie,wialnia i czyszczenie na płótniarce.Jest to maszyna specjalnie wymyślona aby odebrać patyczki od okrągłych nasion buraczka.Bez niej nie ma mowy o czystych nasionach ,petkus nie pomoże .Tylko ona mi pozostała na pamiątkę po buraczkowym biznesie :D

#9 Share LUKASZ82mtz

LUKASZ82mtz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 19:53

Produkcja nasienna (buraki) Panowie jakie macie sposoby na zbiór i wykopanie burków do kopca na jesień????????????
strasznie mało osób pisze na ten temat czyli buraków nasiennych

Edytowany przez LUKASZ82mtz, 24 styczeń 2013 - 19:54.

#10 Share Kondziu1832

Kondziu1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 04 luty 2013 - 22:08

Produkcja nasienna (buraki) Wykopanie normalnie trzeba poobcinać nacinę tak by chyba tych serduszek nie nadciąć. Przezimowanie to nic innego jak wykopanie jakiegoś kopca i odpowiednie przekrycie. Opis w skrócie :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share tomek222

tomek222

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 05 luty 2013 - 21:47

Produkcja nasienna (buraki) Dokładnie Kondziu1832 :D nać też można poobrywać ręcznie jak kto woli :) a co do odpowiedniego przekrycia to pierwsza warstwa ziemi 10-15cm następną warstwą jest słoma 20-30cm i ostatnia warstwa to ziemia 15-20cm ;)

#12 Share rybczaak

rybczaak

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 22 maj 2013 - 20:47

Produkcja nasienna (buraki)

W moim gospodarstwie uprawiane były buraczki ćwikłowe na nasiona.Dawniej była to opłacalna produkcja , ale po 20 latach uprawy gleba zapaprana chorobami ,że firmy już u nas nie kontraktują .Pierwszy rok siew na korzeń,wykopki ,w rejkę przesypane ziemią.Wiosną przebrane sadzimy około początku kwietni .Zbiór kombajnem koniec sierpnia ,suszenie,wialnia i czyszczenie na płótniarce.Jest to maszyna specjalnie wymyślona aby odebrać patyczki od okrągłych nasion buraczka.Bez niej nie ma mowy o czystych nasionach ,petkus nie pomoże .Tylko ona mi pozostała na pamiątkę po buraczkowym biznesie :D

ja uprawiam buraki ćwikłowe na nasiona. chętnie bym zakupił taką płótniarkę

#13 Share Dymek89

Dymek89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 23 maj 2013 - 16:55

Produkcja nasienna (buraki) Ja tam orkanem liści ścinam i ręcznie nie poprawiam

#14 Share LUKASZ82mtz

LUKASZ82mtz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 194 postów

Napisany 23 maj 2013 - 18:56

Produkcja nasienna (buraki) po orkanie dobrze sie w kopcu przechowuje?

#15 Share ZF9641

ZF9641

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 23 maj 2013 - 20:38

Produkcja nasienna (buraki) rybczaak troszkę się spóźniłeś , płótniarka znalazła już nowy dom.

#16 Share Kondziu1832

Kondziu1832

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 440 postów

Napisany 23 maj 2013 - 21:03

Produkcja nasienna (buraki) Jak tniesz orkanem to nie uszkodzisz tych "serduszek"? O ile w ćwikłowych są..

#17 Share Edin

Edin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 24 maj 2013 - 07:36

Produkcja nasienna (buraki) Wydaje mi się że robiąc orkanem albo natniemy za dużo buraka i zacznie gnić, albo utniemy za mało i zostawimy sporo liścia więc też nam zacznie gnić w kopcu. Niemniej przedwstępne usuwanie liści orkanem jest jak najbardziej ok.

HerbFarm.pl - Surowce Zielarskie - tel. 791 955 494 w sprzedaży nasiona i sadzonki: kozłek, lubczyk, arcydzięgiel, mniszek, nasiona i owoc dyni

#18 Share Dymek89

Dymek89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 27 maj 2013 - 17:27

Produkcja nasienna (buraki) Słuchaj ja wróciłem dopiero do uprawy buraka na nasiona. Od 2 lat ścinam orkanem i prosto z kombajnu do kopca. Straty w zeszłym i tym roku znikome. Ja sam na wiosnę odrzuciłem może 5 szt. zgniłych. Większe straty już myszy zrobiły. Tnę orkanem tak nisko jak się da, ale tak żeby buraka nie ruszyć. Jak go nawet muśniesz to jest do wyrzucenia. Nie będę oszukiwał, że trochę liści zostaje ale one w kopcu zasychają. Na wiosnę nie ma po tych resztkach nawet śladu. Gdybym wiedział, że kogoś to interesuje to bym zdjęcia porobił. Ważne żeby burak do cięcia orkanem był równy, bo wtedy łatwo ustawić odpowiednią wysokość.

#19 Share Edin

Edin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 31 maj 2013 - 09:38

Produkcja nasienna (buraki) no właśnie o tą równość buraka mi chodziło, ale skoro mówisz że trochę liścia nie przeszkadza to muszę się zgodzić ;) zainteresuj się też tematem ogławiarek mechanicznych. Wydaje mi się że mogło by się sprawdzić w burakach.

HerbFarm.pl - Surowce Zielarskie - tel. 791 955 494 w sprzedaży nasiona i sadzonki: kozłek, lubczyk, arcydzięgiel, mniszek, nasiona i owoc dyni

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Dymek89

Dymek89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 05 czerwiec 2013 - 19:21

Produkcja nasienna (buraki) A ja mam pytanie co do sposobu dosuszania buraka. Dosuszacie reglone czy scinacie pokosówką?