kissmy...

kontraktacja rzepaku

Polecane posty

Slomek    186

Kiepsko z tą ceną. Na część podpisałem przed świętami po 1490netto z gospodarstwa a teraz bolączka dlaczego tak mało... Nic tylko szykować się na przechowywanie wszystkiego bo taniej jak 1400netto nie ma mowy o sprzedaży...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Egzo    27

Mam bin w garażu (z myślą o rzepaku) i w ubiegłym roku magazynowałem rzepak to średnia wilgotność okolo 6% ale sypałem taki po 7,3% i taki po 4,5% i bez rzadnego dmuchania i nie było żadnych strat a usypany był na 3m~. Więc nie ma co sie bać magazynowania tylko tak jak kolega pisał wyrebski1 nie wiecej jak 7% średnio

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

przedstawiciel polskich młynów kontraktował rzepak z ceną, odbiór z gospodarstwa. a przy kontraktacji z ceną albo umawiasz termin i oddajesz bezpośrednio do zakładu prosto z pola albo na magazyn i w jakimś innym terminie może to być sierpień wrzesień albo inny miesiąc.

jedna ważna rzecz rzepak musi być suchy maksymalnie 10 % jeśli jedzie prosto z pola na zakłady,

najlepsza opcja w tamtym roku to było oddanie rzpepaku na skład i sprzedanie w marcu tego roku.

 

Hmm jak ja się pytałem w najbliższym elewatorze P.M. to tylko cena dnia to samo w tamtym roku było. A co masz na myśli "oddać na skład" tzn. trzymać u siebie czy może jest opcja oddania na elewator i sprzedaż w jakims późniejszym czasie? Bo gdzieś obiło mi się o uszy, że takie coś też robią zapewne jakąś opłate za magazynowanie też wezmą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

 

Hmm jak ja się pytałem w najbliższym elewatorze P.M. to tylko cena dnia to samo w tamtym roku było. A co masz na myśli "oddać na skład" tzn. trzymać u siebie czy może jest opcja oddania na elewator i sprzedaż w jakims późniejszym czasie? Bo gdzieś obiło mi się o uszy, że takie coś też robią zapewne jakąś opłate za magazynowanie też wezmą?

jest jakaś opłata ale to kwestia dogadania , a jeśli chodzi o składowanie to miałem na mysli oddanie do nich rzepaku , ale to też loteria w tamtym roku zdrożał , a może być tak , że stanieje .

a co do kontaktu to na priv Ci moge napisac do kogo sie zgłosić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

no można tak robić jeśli zakład prowadzi taka ofertę....

biorą wtedy ok 5-6zł tona /miesiąc... wtedy sprzedajesz kiedy uważasz za słuszne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

@piotrekja24 byłbym wdzięczny za jakieś namiary, choć raczej o kontrakcie to bardziej na przyszły rok pomyślę bo teraz jest już nieco późno i ceny za kontrakt widzę bardzo spadają, a ryzyko jednak jakieś jest. Pozatym najlepiej jakbym się pod kogoś podczepił bo rzepaku sieje tylko 12-15ha

 

Z tego co wiem to w tamtym roku właśnie mieli opcję przechowania, a wierzyć mi się nie chce aby potem było taniej jak w żniwa za dużo pośredników by straciło i jeśli cena za przechowanie będzie w tych granicach to z połową tak bym zrobił albo i całością.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

właśnie dzwonilem do Chemirol...

cena z piątku 1320zł!!!!! masakra!

pytałem o możliwość składowania na magazyn...

Jest taka możliwość, biorą każdą ilość-10-50-100ton cena 6zł netto/tona/miesiąc

 

edit:

zadzwoniłem i dopytałem o możliwości przechowania...

wygląda to tak:

w żniwa w momencie dostarczenia rzepaku na skup podejmujemy decyzje, że rzepaku nie sprzedajemy tylko idzie na magazyn...

jeżeli jest to wilgotność do 7,5% brany jest od reki na magazyn, powyżej tej wartości każdy procent kosztuje jednorazowo ok 10-12zł/tona za doprowadzenie do 7,5%wilgotności.

Rzepak możemy sprzedać potem kiedy chcemy i do kogo chcemy, nie ma przymusu sprzedaży akurat tam, ale wiadomo podczas załadunku na przyczepy czy tira obciążają dodatkowymi kosztami operacyjnymi etc...

tak więc uważam że jest to dobra alternatywa dla kogoś kto nie ma możliwości przechowania rzepaku u siebie a nie chce teraz sprzedawać po tak niskich cenach...

tam jest pewność że składowany jest w dobrych warunkach...

potem np w grudniu wystarczy tylko tel: "sprzedaje moje 1000ton proszę o przelew na nr konta...." hehe żart:)

Edytowano przez panczo1922

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Też uważam, że jest to nie najgorsze rozwiązanie jak nie ma się własnych magazynów. A w żniwa pewno będzie znowu szaleństwo obniżek jak w tamtym roku, a zaraz po żniwach ceny sie odbiły wiadomo, że nie ma co liczyć na nie wiadomo jak wysokie ceny ale te 200zł powinno być drożej niż w dniu gorączkowego skupu kiedy cena spada z każdą godziną.

 

U mnie w elewatorze przy podpisaniu kontraktu na składowanie nie biorą żadnych opłat tyle tylko, że musisz im to poźniej sprzedać, a nie że wywieziesz bo lepszą cenę ktoś da, wiec wydaje mi się to dobrym rozwiązaniem. Rozmawiałem też z przedstawicielem handlowym i faktycznie mieli kontrakty z ceną choć przez jakąś tam inną firmę ale od 2 tygodni nie podpisują skończyło się na 1400zł ale to i tak by mnie nie interesowało bo odbiory we wrześniu z gospodarstwa.

Edytowano przez grego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Pracuję w grupie Polskich Młynów/Komagry/BZK, wiec to nie jest tak do końca jak piszecie, widzę, że nie posiadacie pełnych informacji odnośnie kontraktacji i skupu rzepaku.

Ponadto powinniście zwrócić uwagę na to czemu ceny w zniwa spadają i kto oraz co spadki te powoduje. Komagra sama z siebie obniżek nie robi, bo kupuje rzepak często w cenach tak wysokich,, których nie ma nigdzie w Europie. Jeśli macie pytania to piszcie także na PW, postaram się pomóc i doradzić.


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Ja nie winie w za spadki PM/Komagre/ czy inne podmioty przecież oni dają cenę uzależnioną ścisle od ceny na matifie przynajmniej przy kontraktacji w tej opcji pomniejszoną o pewną kwotę. Choć poza kontraktacją (taką zwykłą nie z ceną) potrafią ceny zdołować niżej o małych pośredników i tu winić można tylko ich przynajmniej P.M. tak robi. Tu ludzie raczej szukają rozwiązań problemu gwałtownych obniżek w żniwa, które są powiązane z matifem bo tam się wszystko rozgrywa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    631

Pracuję w grupie Polskich Młynów/Komagry/BZK, wiec to nie jest tak do końca jak piszecie, widzę, że nie posiadacie pełnych informacji odnośnie kontraktacji i skupu rzepaku.

To jakie są pełne informacje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Prawie w radiu słyszałem, że zapadła decyzja o zwiększeniu biokomp. z 5 do 10% będzie to miało jakies odzwierciedlenie w cenach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

Odzwierciedlenie w cenach to nie tylko domieszka biopaliw do paliw kopalnych, ale także kilka na innych czynników, które kumulujac się powodują wzrost cen surowca.

 

Całość opiera się,, tak jak napisał kolega powyżej, na notowaniach giełdy Matif. Istotnym jest oddziaływanie innych giełd na tę Paryską, ale to już inny temat do rozmowy.

Umowy Komagry opierają się właśnie na formule cenowej, zapewniajacej minimalną cenę rzepaku. Formuła ta uwględnia notowanie rzepaku z dnia poprzedzajacego dostawę oraz kurs Euro względem PLN wg NBP takze z dnia poprzedzajacego dostawę. Jest to na tyle bezpieczne, że zapewnia utrzymanie się w cenach rynkowych.

Ten kto zdąrzył, udało mu się podpisac także umowy na skład rzepaku. Obecnie nie ukrywam, że jest o to trudniej.

 

Do niedawna były spisywane również umowy na ceny stałe, na poczatku na okres żniw, później na październik i listopad.

 

Pośrednicy płacą czasem lepiej niż wszyscy przetwórcy, ale to wynika z spekulowania cenami. Czasami można zyskac, czasami stracić, czyli handel wraz z szukaniem dobrych cen u odbiorcy, połaczony z odpowiednimi notowaniami giełdowymi :)


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoSuPiCaSsO    0

Hmm dzis po ogłoszeniu raportu. Okazało sie jak wiele towaru jest na swiecie. Cały myk dzisiejszego dnia polegał na tym ze mimo ogromu ilosci giełda oleistych zareagowała przyzwoitym wzrostem. Byla to czysciutka spekulacja. Dzis Kupowałem 1320 netto + dopłaty olejowe kazdy 1% oleju ponad 40 to dodatkowe 1.5% ceny. przykładowo 1320 wyjsciowa jedzie do niemców okazuje sie 44 oleju czyli 1320 + 6% ceny co daje 1399,20 netto dla rolnika. Pozdrawiam Zachodniopomorskie.

 

PS. Zobaczycie jutrzejsza korekte wszystko na czerwono jestem niemalze pewny :)))) wspomnicie moje slowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikix    4

GoSuPiCaSso handlujesz z Niemacami? Znam z tego województwa kilka firm, aczkolwiek z tym zaolejeniem w tym roku może być nisko i zbijanie kokosów na różnicy oleju nie będzie takie dochodowe :)


Sprzedam pług 2-skibowy, sadzarkę, przetrząsacze widłowe- maszyny z własnego gospodarstwa
W celu kontaktu proszę pisać prywatne wiadomości na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
typoli    2

cena rzepaku nie zapowiada się wysoka po tym co dziasiaj powiedzieli w agrobiznesie, nic tylko przeprowadzić się na ukrainę i zbyt zapewniony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crimer    0

Witam dzwoniłem dzisiaj w sprawie cen rzepaku bo od dzisiaj Organika oddział w Jarosławiu zaczęła skup.Dla kontraktujących 1230zł bez kontraktacji 1210. czyli nie za ciekawie. a jak u was ceny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

U nas podobnie, czas na kontraktacje już dawno minął-miałem jeszcze okazje podpisać z 3 tyg temu na 1340 zł ale to jest za mało, będę magazynował wszystko, zobaczymy co z tego wyniknie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Ja większość tez magazynuje choć u skupującego ale bezpłatnie. Po 1340 to bym sie chyba skusił na sprzedaż przynajmniej części

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebciu    3

ja sieje dla firmy w niemczech bez rzadnych posrednikow i dlatego mam taka cene :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
    • Przez bortys2001
      Witam, chce ze względu na prowadzona pasiekę przeznaczyć 3 ha na rzepak ozimy, na jakie odmiany zwracać uwagę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj