Rolnik1111

Skoszona trawa jako nawóz

Polecane posty

Rolnik1111    27

Witam

Co myślicie o rorzuceniu na polu skoszonej trawy jako nawozu?

Podobno z firm ogrodniczych można za darmo załatwić duże ilości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamin60    1

Czemu nie rozłoży się w ziemi na pewno coś ze sobą przyniesie :mellow: Ale jakie korzyści tego będą to ci nie powiem bo nie praktykowałem ale przyłączam się do pytania, dobry pomysł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Pomysł dobry tylko ja bym był za tym żeby zrobić z niej kompost wysypać ja na pryzme niech poleży z pół roku i dopiero rozrzucać to by wyszedł taki ala obornik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    837

skoro mówisz ze to są duże ilości to ja bym wolał to gdzieś pozostawić, podsypac co jakiś czas azotem lub podlewać jakąś ekosłomą i poczekać jakiś czas aż to sie ładnie rozłoży i rozsypywać po polu jako kompost.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem z doświadczenia że ta trawa jako nawóz da korzyści. Jakieś 3 lata temu nie zebrałem ok. 5 ha łąk (załamanie pogody) i co było zrobić po 4 dniu opadów zgrabiłem to co zostało po ulewach i przyczepą samozbierającą wywiozłem na pole na pryzmę dodam tylko że w przyczepie mam założone noże do zielonek i tak pocięta trawa przeleżała ponad rok później wiadomo rozrzutnik i na pole. Miałem na tym stanowisku pszężyto akurat tak wypadło to z 96 arów ukosiłem 2 zbiornik w 514 forszaja co jak na możliwości tego poletka to było imponujące biorąc pod uwagę że to V klasa ziemi także daje i to dużo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian007    153

Jak tylko masz takie możliwości i jeśli to jest sieczka to syp prosto na pole ile się da i zmieszaj na co jescze to pryzmować ziemia zje wszystko a taka warstwa roślinności to raj dla bakteri dzieki temu się namnozy tych żyjątek i sprawa prosta im więcej pożytecznego materiału na polu tum lepiej nie udało mi się jeszcze nigdy przenawozić materiałem naturalnym pól 1 okres intensywnego wzrostu i i mało co zostaje. A jeszcze lepiej jak byś zasypał ziemię żeby nie było jej widać i zostawił to w taki sposób na zimę, jak samo to działa to nie mam pojęcia bo wszystko co może spełniać funkcje ściółki wykorzystuje w taki sposób i jedzie dopiero na pole ale jak jest mozliwość to ładuj ile sie da na ha i nie patrz na nic ;)


trzymajmy się kupy bo kupy nikt nie ruszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianO1996    2

Polecam to rozrzycić na pole po żniwach jako ściółkę tak, by ziemię zakryć. Da bardzo dużo. Doświadczenie z tym mam takie, że zawsze, gdy skośze u siebie trawniki, to trawę rozsypuję koło drzewek owocowych. Drzewka lepiej rosną, ale też trawa w miejscu ściółkowania jest bujniejsza. Skoszona trawa dostarcza wiele składników mineralnych i dużo próchnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamin60    1

Ma racje ja z wiosny zawsze kosze trawnik bez kosza i trawa dostaje takiego kopa że hej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Sama trawa daje i to sporo, wystarczy rzucić okiem jak się zbiera do wzrostu jak zostawi się pokos, jak rośnie,ja u ojca targam rotacyjną jakieś 3ha łąk które akurat zostawiam mu i przez pokosy po kosiarce szybciej rośnie i jest znacznie grubsza-lepsza,niż ta co rośnie normalnie po zebraniu.Wkońcu daje kopa wszystko to co organiczne i się rozkłada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Chciałbym odświeżyć temat.

Planuje w tym roku kosić trawę z 7 ha łąki i przeznaczyć na kompost.

Mam jednak kilka pytań co do sensu ekonomicznego.

Czy może ktoś się orientuje ile w tonie kompostu może być azotu i czy taki kompost zawiera również inne minerały?

Czy są jakieś niekorzystne efekty działania takiego nawozu?

Czy zwykła pryzma na łące wystarczy?

Ziemie mam większość 4 i 5 kl piaski - więc myślę, że pozytywem mogłoby być zwiększenie pruchnicy w glebie, ale chciałbym również zaoszczędzić na nawozach.

Co skoszę w tym roku, planuję wywieść w pole w przyszłym, - chciałbym aby nasiona chwastów dobrze przegniły.

Nie posiadm produkcji zwierzęcej, wię nie ma opcji wymieszać tego z obornikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

na piaski to uważam że nie ma to najmniejszego sensu, jeli msz glinę to mogło by to mieć wymierne kozyci ale poza tym bez sensu, to tylko biomasa, nie ma w tym g*wna a więc jałowe to jest, u mnie w okolicy cwaniaki koszą setki hektarów łąk mulszerem, czasami też to koszę na siano, bo łąka po poprzednim roku po mulszerze wygląda jakby dostała niezłą dawkę NPK, także jak kto ma jakies mniedojady, czy łąkę ktorej nie zamierza zbierać na siano czy sianokiszonkę a cos tam narosło to na pewno warto sieknąć to kosiarkorozbijakiem, ale zbierać to wozić i nawozić na polę to chyba nie warte zachodu, chyba żeby to wywalić na pryzmę z obornikiem trochę pomieszać, żeby to odstało wilgoci przeparzyło się, ogólnie to na ziemie piaszczyste stosuje obornik ale pod talerzówkę i agregat, trochę zostaje na wierzchu trochę się siewnik zapycha ale efekty są widoczne pod pług to wszystko idzie na tamten wiat i słaby efekt, heh, przed unią to się woziło po zamrozi na oziminy gó*nem pogłównie i to były piękne zboża ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Mam możliwość przyjęcia sporych ilości traw z komunalki, niestety wszystkie pola już obsiane i mogę jedynie gdzieś to składować do czasu uprawek pożniwnych czy orki. I pytanie jak zrobić żeby uzyskać w miarę cenny nawóz? Zwalając na kupę to się zagrzeje i co potem? Zgnije? Czy może lepiej co jakiś czas to przerzucić ładowaczem żeby dostało tlenu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Prosze o opinie na ten temat ,tych którzy stosują tą forme nawożenia.
    • Przez adasku10
      Nawożenie.
      Dotychczas zastosowano:
      - styczen: 250 kg k2o 60% bo byly braki potasu
      - styczeń: 2.5 tony wapna granulowanego bo slabe ph bylo. 
      Dziś poszła włóka polowa.
      Proponowane nawozenie:
      - 200 kg polidap  w podsiewacz + kizeryt ????
      - 200 kg canvil z mg przedsiewnie
      - kizeryt przedsiewnie ?????
      - ponownie sól potasowa ??????
      Pytania: 
      1. Czy dając 200 kg DAPU w podsiewacz moge wysiac dodatkowe 100kg (pozostalosc) np. 2 tyg przed siewem i agregat ? Ile moge dosypac kizerytu do tego 200 kg DAPU w podsiewacz ? 
      2. Czy wysiewajac sol 60 % w styczniu, moge jeszcze cos dorzucić przedsiewnie czy sobie odpuscic ? 
      3.  Ile kizerytu i kiedy dac (podsiewacz, przedsiewnie) ? Czy zakwasza on glebe ?
      4. Czy 200 kg canvilu z mg przedsiewnie to dobra dawka? (biorac pod uwage, ze 200kg Dapu w podsiewacz i 100 kg dapu 2 tygodnie przedsiewnie. Czy mozna go dawac na nieuregulowane ph?
      Lekki chaos wiem, ucze sie dopiero Panowie. Pomozcie. 
    • Przez kdorcia
      Czy normalną rzeczą jest to , że nawóz saletrzak zakupiony pod koniec lipca 2023 do stycznia tego roku zamienił się w pył? Firma od której go zakupiłem twierdzi ,że nawóz był zbyt długo przechowywany.



    • Przez velFoka
      Witam. Panowie do czego podobny jest Vervactor? Bo nie ma w tabeli Bogball takiego nawozu i nie mam czym zmierzyć gęstości żeby ustawić rozsiewacz.
    • Przez dominikl95
      witam który nawóz uważacie za lepszy na użytki zielone wiem że sól potasowa ma więcej potasu,ale nie ma innych składników jak kainit.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj